Mylne rozpoznanie typów: 7 i 9

Tłumaczenie: Vadi

Dziewiątki i Siódemki mogą się wydawać trudne do pomylenia, ponieważ przeciętne Siódemki są nadaktywnymi ekstrawertykami Enneagramu, podczas gdy przeciętne Dziewiątki są oczywiście pasywne i beztroskie, i żyją na znacznie mniejszym poziomie energetycznym niż Siódemki.

Głównym powodem, dla którego oba typy mogą być czasami pomylone jest fakt, że oba potrafią być niezwykle zajęte i oba są raczej pobudliwe i wesołe. Co więcej, mechanizm obronny ich obu jest podobny: oba stłumiły świat wewnętrzny, Dziewiątki aby identyfikować się z wyidealizowanym światem, Siódemki aby nie odcinać się od źródeł zewnętrznej stymulacji.

Podobne punkty znajdują odzwierciedlenie w ich psychicznej strukturze – mianowicie fakt, że oba typy są sensory kami w modelu Junga, Siódemki odpowiadające typowi ekstrawertycznemu i Dziewiątki introwertycznemu. Podczas gdy jest to bardzo widoczne nawet po powierzchownym zapoznaniu się, że Siódemki są bardzo ekstrawertyczne i kierują się na świat postrzegając go zmysłami, tym co niejasne jest introwertyczność Dziewiątek. Jeszcze bardziej niejasna jest natura wrażeń, które jako introwertycy przyswajają. To jest powód, dla którego wewnętrzny świat Dziewiątek jest tak skryty i trudny do opisania (i dlaczego niektórzy nie rozumieją korelacji tego typu wobec kategorii Junga).

Głębsze zrozumienie psychiki Dziewiątek pochodzi ze zdania sobie sprawy, że Dziewiątki orientują się na świat poprzez internalizację wrażeń świadczących o posiadaniu jedności z innymi, przez przyswajanie obrazu innych a następnie jego idealizację. Mówiąc prościej, ich poczucie samego siebie pochodzi z emocji, których doświadczają identyfikując się z innymi, tak bardzo, jak ciężarna kobieta internalizuje myśli o miłości do jej nienarodzonego dziecka. Poprzez mówienie do dziecka w swoim łonie uzyskuje poczucie, że jest matką. W podobny sposób Dziewiątki komunikuja się ze swoimi wewnętrznymi wrażeniami (identyfikacjami), utrzymując swoje poczucie tożsamości poprzez identyfikowanie się z drugą osobą. Stąd korespondują z introwertyczno-sensorycznym typem Junga.

Ta introwersja objawia się w życiu wewnętrznym Dziewiątek, które jest znacznie poza zasięgiem wzroku i stanowi ich sanktuarium, tak że nie może być łatwo uszkodzone lub zmienione. Tylko w ich działaniu wobec świata zewnętrznego Dziewiątki mogą przypominać Siódemki.

Przeciętne Siódemki są nadaktywne, zajęte wieloma różnymi rzeczami powierzchownie. Parają się wieloma rzeczami aby rozerwać się i odpędzić nudę i niepokój. Podobnie, Dziewiątki są bardzo nietolerancyjne wobec niepokoju i stają się bardziej zajęte, aby go uniknąć, wynajdując różne aktywności i hobby, które osadzają się w ich umyśle w niewymagający, nie niosący zagrożenia sposób. Pragną uniknąć konfliktu lub zbytniego podniecenia, w odróżnieniu od nich Siódemki kochają silne emocje. Siódemki stają się wymagające, mają wybujałe oczekiwania, są wysoce materialistyczne w miarę pogłębiającego się upadku, podczas gdy Dziewiątki stają się bardziej pasywne, obojętne i nie dają odpowiedzi na uczucia innych, w miarę jak stają się bardziej niezdrowe. Siódemki pragną być stymulowane, podczas gdy Dziewiątki unikają wszystkiego, co może prowadzić do nadmiernej stymulacji, znacznie mniej niż tego, co zasmuci je. Podstawowa różnica jest taka, że Dziewiątki nie chcą być emocjonalnie zaangażowane w ich działania (bo to może zaszkodzić ich identyfikacji), podczas gdy Siódemki pragną uzyskiwać coraz większy ładunek emocji ze swoich aktywności (ponieważ maja kilka subiektywnych identyfikacji).

Co więcej, Dziewiątki nie szukają tych samych form radości ja to robią Siódemki (euforia i uniesienie). Zamiast tego pragną one utrzymać stan trwałego zadowolenia, nie będąc ani podekscytowanym ani w poczuciu dyskomfortu. Rzeczywiście, jeśli by tylko miały taką możliwość, chciałyby być zupełnie wolne od każdego rodzaju nadmiernej stymulacji. Pragnienie Dziewiątek, aby uniknąć stania się nadmiernie zaangażowanym w cokolwiek urosło do takiego stopnia, że stanowi zupełne przeciwieństwo tego, co robią przeciętne Siódemki. Jak zauważyliśmy, pomimo tych przeciwieństw oba typy potrafią być jednak bardzo podobne.




źródło: http://www.enneagraminstitute.com/members/misid/7and9.asp
tekst oryginalny:

Misidentifying Sevens and Nines