Czy można wyreżyserować swój Enneatyp?

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Vegeta
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 24 czerwca 2017, 21:56
Enneatyp: Indywidualista

Czy można wyreżyserować swój Enneatyp?

#1 Post autor: Vegeta » sobota, 24 czerwca 2017, 22:05

Zastanawiam się czy można wyreżyserować swój Enneatyp. Przeczytałem całe forum na temat ósemek i trochę je dzięki temu poznałem. Zabawne poczucie wyższości, czasem pomocne, a czasem zgubne. Mój najlepszy przyjaciel jest ósemką, ale bardziej mu ten narcyzm szkodzi, niż pomaga. On rzeczywiście wygrywa wszystko, ale nie ma też przez to ambicji.

Wracając do sedna. Dobrze się czuję ze swoim Enneatypem (myślę, że jestem czystą czwórą, wbrew mieszanym rezultatom w teście), mam jednak wrażenie, że w przyszłości - szczególnie w okresie gimnazjalno-licealnym - potrafiłem projektować siebie jako wyraźne 7w8. To była moja forma radzenia sobie z nieśmiałością, byłem komikiem i gwiazdą. Trochę tęsknię za tamtymi czasami, bo ten gość przepadł bezpowrotnie na studiach, czasem budzi się po alkoholu.

Niewątpliwie jednak była to pewna poza, reżyseria, chronienie uczuć, emocji i problemów przez sarkazm i żarty. Myślę, że całkiem nieźle mi szło udawanie kogoś o wiele bardziej powierzchownego i stąd pytanie - z czystej ciekawości - czy swój enneatyp można wyreżyserować? Czy mając na względzie na przykład mojego przyjaciela, którego znam na wylot, oraz liczne historie z tego forum, mógłbym (ku swojemu niezadowoleniu i poczuciu zażenowania) zacząć udawać 8?

Jak sądzicie, czy możliwa jest na tyle silna projekcja enneatypu, że z czasem odgrywana rola zmienia naszą osobowość na stałe? Zapraszam do dyskusji.


4w5, 5w4, czasem 4w3, zależy od nastroju najwyraźniej

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Czy można wyreżyserować swój Enneatyp?

#2 Post autor: And » niedziela, 25 czerwca 2017, 12:39

Uważam, że nie można wyreżyserować swojego enneatypu. Enneatyp to nasze motywacje, podstawowe lęki, pragnienia i preferowane mechanizmy obronne, czyli coś, co siedzi głęboko w nas. To jest raczej coś, co kieruje nami, a nie coś, czym kierować możemy my. Czasem mogą się zmienić nasze priorytety życiowe i może powstać wrażenie, że to my coś kontrolujemy, ale najpewniej będzie to wynikać właśnie z tego, że to te nasze podstawowe motywacje pchnęły nas do zmienienia swoich schematów zachowań.

Można wyreżyserować natomiast swoje zewnętrzne zachowanie tak, by zachowywać się w sposób stereotypowo przypisywany swojemu enneatypowi. Ale to będzie tylko zewnętrzna powłoka. Wewnętrznie będzie się dalej tym samym typem, który po prostu na skutek doświadczeń życiowych zaczął używać zachowań kojarzonych z zupełnie innym typem. Ale o enneatypie nie świadczą zachowania, tylko motywacje. Nie potrafię sobie wyobrazić kontrolowania swoich motywacji. Np. większość 5 będzie preferować zachowania introwertyczne, bo to najłatwiejsza droga zaspokojenia ich motywacji obiektywnej obserwacji i zdobywania wiedzy na temat otoczenia, by ochronić się przed zagrożeniami i nie stać się kimś we własnym odczuciu bezużytecznym. Ale to nie znaczy, że każdy introwertyk będzie 5. Ktoś inny może obrać podobną drogę zaspokojenia zupełnie innych motywacji.

(tak się zastanawiam, czy ta introwersja to dobry przykład, bo w sumie to coś powiązanego z funkcjonowaniem układu nerwowego, na co się za bardzo nie ma wpływu, ale nie chce mi się już zmieniać przykładu na inny, mam nadzieję, że wszyscy zrozumieją istotę tego, co chciałem przekazać)

Fuck_nihilism
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 26 sierpnia 2021, 10:15

Re: Czy można wyreżyserować swój Enneatyp?

#3 Post autor: Fuck_nihilism » środa, 8 września 2021, 23:58

Teoria mówi, że enneatyp pozostaje niezmienny przez resztę życia. Ale można, a nawet trzeba nad nim pracować. Ja nigdy nie miałem problemu z określeniem własnego enneatypu, po przeczytaniu opisów wszystkich typów, niemal od razu wiedziałem którym jestem i jakie mam skrzydło, a test to tylko potwierdził. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że motywacje mojego enneatypu po tych 6 latach (enneagramuję od 2015 r.) osłabły tak o 80%, zaś ważne stały się rzeczy, które są domyślnymi konikami innych typów. Więc owszem enneatypu nie zmienisz, ale możesz zmienić siebie w sposób znaczny. Zresztą heloł! O to przeca chodzi w Enneagramie jako sposobie pracy nad sobą, żeby pozbyć się mechanizmów obronnych swojego typu, a zatem wnioskuję że chodzi także o osłabienie motywacji typu, a dorzucenie po trochu motywacji reszty typów. Każdy typ przesadza w skupianiu się na jakiejś dziedzinie życia, więc proces uzdrawiania psychicznego sprawia, że tak jakby przestajesz być swoim typem tak mocno, a rozlewasz się po całym enneagramie. Tak to rozumiem. Więc ok, główny filtr zostaje Ci do końca życia, ale dzięki pracy nad sobą możesz nałożyć na ten filtr całą masę innych filtrów, tych które zechcesz. A ja jestem żywym przykładem, że da się to zrobić w sposób realny, bez jakiegoś tam udawania.

Więc na pytanie czy można wyreżyserować swój enneatyp odpowiem: niby nie, ale w sumie tak xD.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Czy można wyreżyserować swój Enneatyp?

#4 Post autor: Kapar » piątek, 1 października 2021, 09:27

Fuck_nihilism pisze:
środa, 8 września 2021, 23:58
Więc na pytanie czy można wyreżyserować swój enneatyp odpowiem: niby nie, ale w sumie tak xD.
Jeśli odpowiedź brzmi tak (wg mnie nie można wyreżyserować), to zachodzi pewien paradoks. Zdolność do wyreżyserowania własnego typu jest zależna i ograniczona od typu osobnika.

Pytanie o reżyserowanie własnego typu brzmi jakby pochodziło od typów 3, 4, 6 czy 9 - wszak to właśnie osoby z tym typem mają największość skłonność tudzież chęć kreowania swojego wizerunku, upodabniania się do innych czy plastyczności wobec własnego środowiska.

Tylko Zdobywca wyreżyserowałby siebie inaczej niż 6. Sam fakt reżyserowania (albo samej chęci) można sprowadzić do fukncji oraz manifestacji własnego typu.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Wawelski
VIP
VIP
Posty: 1072
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2007, 23:19

Re: Czy można wyreżyserować swój Enneatyp?

#5 Post autor: Wawelski » niedziela, 5 marca 2023, 22:43

Myślę, że kreacja jest do pewnego momentu możliwa, jeśli uwierzyło się, że jest lub bardzo chciało się być danym typem i identyfikujemy się z nim przez co zdajemy się nim na pozór. Jest też poza zachowaniem motywacja, której może nie kontrolujemy, ale może się zmieniać i być kształtowana przez nasze życiowe doświadczenia. Możemy też inaczej ją identyfikować, by lepiej pasowała do naszego obrazka. Swoją przygodę na enneagramie zaczynałem od 4 przez 7 zahaczając też o 2 i parę innych typów 😁, w wielu widząc coś z siebie. Jeśli skupi się na wybranych zachowaniach lub motywacji, którą u siebie dostrzegamy, taka kreacja moim zdaniem jest możliwa. Uwypuklamy wówczas pewne aspekty u siebie, zapominając o innych przez co tracimy głębie i taka kreacja robi się powierzchowna. W rezultacie mozemy bardziej wierzyc, ze jestesmy danym typem niz w rzeczywistosci jestesmy, co prowadzi do oszukiwania samego siebie, czyli tworzenia falszywego obrazu, czyli iluzji 😁
„Moc bowiem w słabości się doskonali”

ODPOWIEDZ