Czego typy zazdroszczą innym?

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
impos animi
VIP
VIP
Posty: 2251
Rejestracja: sobota, 24 marca 2007, 17:09
Lokalizacja: z nikąd

#46 Post autor: impos animi » sobota, 19 stycznia 2008, 23:12

Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną innym typom z całej siły zazdroszczę umiejętności odcinania się od woich chorych emocji tudzież uczuć, podchodzenia do nich z dystansem, kierowania i panowania nad nimi oraz nie pozwalania, aby kierowały ona całym ich życiem i większością podejmowanych decyzji.


Czy zdanie okrągłe wypowiesz,
czy księgę mądrą napiszesz,
będziesz zawsze mieć w głowie
tę samą pustkę i ciszę.

pacanoid
Posty: 378
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 08:46

#47 Post autor: pacanoid » niedziela, 20 stycznia 2008, 07:19

...
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 lipca 2009, 22:56 przez pacanoid, łącznie zmieniany 1 raz.
5

impos animi
VIP
VIP
Posty: 2251
Rejestracja: sobota, 24 marca 2007, 17:09
Lokalizacja: z nikąd

#48 Post autor: impos animi » niedziela, 20 stycznia 2008, 13:14

4 - łatwości w wyrażaniu uczuć
To nieprawda. Wcale nie jest tak łatwo.
Czy zdanie okrągłe wypowiesz,
czy księgę mądrą napiszesz,
będziesz zawsze mieć w głowie
tę samą pustkę i ciszę.

dillinger
Posty: 548
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 16:44

#49 Post autor: dillinger » niedziela, 20 stycznia 2008, 14:58

łatwiej niż innym ;d

impos animi
VIP
VIP
Posty: 2251
Rejestracja: sobota, 24 marca 2007, 17:09
Lokalizacja: z nikąd

#50 Post autor: impos animi » niedziela, 20 stycznia 2008, 15:01

Nie zawsze, niekoniecznie, nie powiedziałabym.
Czy zdanie okrągłe wypowiesz,
czy księgę mądrą napiszesz,
będziesz zawsze mieć w głowie
tę samą pustkę i ciszę.

dillinger
Posty: 548
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 16:44

#51 Post autor: dillinger » niedziela, 20 stycznia 2008, 15:03

to, że nie zawsze, to tylko potwierdza, że łatwiej 4 wyrażaja emocje, wyjątki potwierdzają regułe

Levanda
Posty: 35
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 21:04

#52 Post autor: Levanda » niedziela, 20 stycznia 2008, 17:44

Tego, że nie mają irracjonalnych lęków.
6w5

Awatar użytkownika
fra
Posty: 287
Rejestracja: wtorek, 22 maja 2007, 05:40

#53 Post autor: fra » poniedziałek, 28 stycznia 2008, 15:31

impos animi, może Ósemkom, Piątkom, Siódemkom jest czego zazdrościć, bo akurat jesli chodzi o Jedynki wcale nie potrafia odciąć się od swoich chorych uczuć i nie wiedzą co to dystans. Prawdą jest, że baaardzo tego chcą i często pół żyia spędzają właśnie na tym opanowywaniu. Bo uważają, że to jest słuszne, że trzeba się racjonalnie zachowywac, uczucia ble... Ale wlasnie tym chyba się różnią od Czwórek. Że od początku próbują nad sobą panować, surowo się pilnują. A efekt... różnie z tym bywa. Zapewniam Cię, że Jedynka nie panująca nad emocjami nie jest wcale rzadszym widokiem niż Czwórka. I tez nas to spala. Czwórkom jednak rzadko chce się "opanować" to spalanie emocjach. Najczęsciej zanurzają się w nich ( z różnym skutkiem), nie walczą jakoś specjalnie by trzymać fason. I wtedy albo szybciej Czwórce przechodzi, albo się totalnie dołuje i wpędza w paranoje, w każdym razie - nie wygląda śmiesznie i żałośnie jak Jedynka, której nikt nie lubi i nie podejrzewa i posiadanie ludzkich uczuć, z którymi - gdy już ją dopadną - radzi sobie zdecydowanie bardziej chxx. Czwórka jest urocza nawet w swoich depresjach, sama sobie daje trochę jakby pozwolenia na te stany. Jedynka jest drewniana i brzydka.
1w...6

Awatar użytkownika
Epona
Posty: 283
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 21:49
Lokalizacja: Opole

#54 Post autor: Epona » poniedziałek, 28 stycznia 2008, 19:31

a ja zazdroszczę zdrowego egoizmu i tego, że łatwiej Wam przychodzi odmowa, kiedy ktoś prosi o pomoc
Nietzsche powiedział, że czasem dochodzimy do momentu, w którym robi się tak źle, że można uczynić tylko jedno z dwojga - śmiać się albo oszaleć. Dzisiaj trzecią możliwością jest taniec.

2w1

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

.

#55 Post autor: yusti » poniedziałek, 28 stycznia 2008, 20:23

.
Ostatnio zmieniony sobota, 9 października 2010, 15:33 przez yusti, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Revania
Posty: 522
Rejestracja: poniedziałek, 25 czerwca 2007, 18:49
Lokalizacja: przed monitorem
Kontakt:

#56 Post autor: Revania » sobota, 2 lutego 2008, 20:27

Epona pisze:a ja zazdroszczę zdrowego egoizmu i tego, że łatwiej Wam przychodzi odmowa, kiedy ktoś prosi o pomoc
To już zależy komu odmawiamy... Na przykład mi ciężko jest czegoś odmówić bliskim dla mnie osobom, ale czasem trzeba. Dla obcych czasem lubię być życzliwa, ale nie czuję wewnętrznego przymusu, żeby być dla nich 24h gotowa do poświęceń.
Ostatnio w teście wyszła mi czysta 1, wcześniej 1w2

Stepowy
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 14:35

#57 Post autor: Stepowy » niedziela, 3 lutego 2008, 11:12

Perfekcjonizm jedynek. Wyrachowanie i cynizm trójek. Spokój i opanowanie w trudnych sytuacjach typowe dla piątek. Momentami uproszczone spojrzenie na życie ósemek i umiejętność pełnego zrelaksowania się dziewiątek.
"Tonight your soul sleeps, but one day you will feel real pain,
maybe then you will see mee as I am,
A fragile wreck on a storm of emotion"
************************************
ENFP/6w7

impos animi
VIP
VIP
Posty: 2251
Rejestracja: sobota, 24 marca 2007, 17:09
Lokalizacja: z nikąd

#58 Post autor: impos animi » poniedziałek, 4 lutego 2008, 00:15

fra pisze:Zapewniam Cię, że Jedynka nie panująca nad emocjami nie jest wcale rzadszym widokiem niż Czwórka. I tez nas to spala. Czwórkom jednak rzadko chce się "opanować" to spalanie emocjach. Najczęsciej zanurzają się w nich ( z różnym skutkiem), nie walczą jakoś specjalnie by trzymać fason. I wtedy albo szybciej Czwórce przechodzi, albo się totalnie dołuje i wpędza w paranoje, w każdym razie - nie wygląda śmiesznie i żałośnie jak Jedynka, której nikt nie lubi i nie podejrzewa i posiadanie ludzkich uczuć, z którymi - gdy już ją dopadną - radzi sobie zdecydowanie bardziej chxx. Czwórka jest urocza nawet w swoich depresjach, sama sobie daje trochę jakby pozwolenia na te stany. Jedynka jest drewniana i brzydka.
Nigdzie nie napisałam, że jest. Nigdzie nie napisałam też, że tylko Czwórki mają z tym problem i że wszystkim typom tego opanowania zazdroszcze :)

A co do walki o fason - owszem, Czwórki również walczą. A nawet jak nam się nie udaje, to bynajmniej nie jest to urocze, przynajmniej z mojej perspektywy. W każdym bądź razie nie wydaje mi się, aby ktokolwiek mógł uznać za urocze moje napady histerii w szkole, raczej za żałosne. I bynajmniej nie dopuszczam do nich dlatego, że chcę lub że nie staram się nad sobą zapanować, bo staram, a może właśnie dlatego, że staram. Przez wiele lat tak długo wszystko w sobie upychałam i próbowałam trzymać ten 'fason', że teraz zaczyna to pękać, wypływać i wybuchać, a ja nie mam na to żadnego wpływu.
Czy zdanie okrągłe wypowiesz,
czy księgę mądrą napiszesz,
będziesz zawsze mieć w głowie
tę samą pustkę i ciszę.

Awatar użytkownika
Prowokacja
Posty: 519
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 18:02
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Lodz
Kontakt:

#59 Post autor: Prowokacja » poniedziałek, 4 lutego 2008, 01:35

Jeśli piątki są opanowane, to im zazdroszcze, bo mnie tego brakuje ;)
chyba jestem bezskrzydłową 6 a myślałam, że w7...
sp/sx

misiek
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 02:59

#60 Post autor: misiek » poniedziałek, 4 lutego 2008, 07:26

ja zazdroszczę jedynie:
1 - pracowitości
7 - spontaniczności i rozrywkowości, łatwości nawiązywania kontaktów (niby jedynie kumpelskich - ale czasami oprócz jakości też liczy się ilość...)

ODPOWIEDZ