Czym poparte są te wpływy, którym ulegają poszczególne typy?

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu

czy zgadzasz sie calkowicie z koncepcją enneagramu?

1 tak
39
54%
2 nie
17
24%
3 nie wiem(np interesuja mnie tylko wyniki)
5
7%
4 wątpliwe jest tylko przyporządkowanie wpływów
4
6%
5 watpliwe jest nie tylko przyporzadkowanie ale i liczba wpływów
7
10%
 
Liczba głosów: 72

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#46 Post autor: kamilri » niedziela, 11 listopada 2007, 00:58

Jero pisze:Powiedziałbym że np te:
Jedynka-Perfekcjonista kiedy źle się dzieje, ma poczucie, że wszystko się wali, że nadchodzą katastrofy i nieodwracalne straty, i w swojej histerii przypomina Czwórkę-Tragicznego Romantyka.

Dwójka-Dawca w warunkach twardej konieczności bierze sprawę we własne ręce, przejmuje - choć z trudem - dowodzenie, i w tym naśladuje Ósemkę-Szefa.

Ósemka-Szef w obliczu trudności "zamyka się w swojej jaskini", aby z oddali i bez zbędnego zaangażowania wszystko przemyśleć - a więc zachowuje się jak Piątka-Obserwator.

Dawca pozwala sobie na fantazje, utopie i udawanie "wybranego" członka elity, czym przypomina Tragicznego Romantyka.

Tragiczny Romantyk kultywuje bycie swoim własnym ideałem, trzyma się własnych wysokich standardów - przypomina wiec Perfekcjonistę.

Obserwator czuje się pewnie na swoim podwórku i zaczyna się szarogęsić - jak Szef.

Epikurejczyk pozwala płynąć wydarzeniom, w które nie ma ochoty ingerować - zachowuje się jakby był Obserwatorem.

Szef pomaga innym i wychodzi naprzeciw ich potrzebom - jak Dawca.
3 ostatnie nie pasują... W pozostałych też mi coś nie gra, więc obawiam się że gdybym przypomniał sobie jak te polączenia działały, to też było by z tym krucho... W ramach przykładu połączenie 5 z 8... Skrótowo mówiąc związane jest ono z przyrostem pewności siebie i zdecydowania oraz zdolności do działania u zdrowych 5, a nie z negatywnym "szarogesieniem się" (to w końcu punkt relaksu)... Wiem że dobrze tego nie opisałem, ale innymi słowy 5 przejmuje cechy zdrowej 8, do których "szarogęsienie" się nie zalicza...
Jero pisze:Jak to nietrafny? Możesz to rozwinąć?
Nie dość że nie opisujne poprawnie działania połączeń, to jeszcze opiera się na bardzo stereotypowym postrzeganiu typów... I nie zwraca uwagi do jakich stanów danego typu konkretne połączenie powinno prowadzić...
Jero pisze:Więc jednak nie rozumiem czemu masz obiekcje do tego.
Co mi z tego że uświadamia ludziom jak połączenia działają, skoro podane przez niego działania w większości nie są (mniej lub bardziej) zgodne z prawdą? Po co wymyślać multum interpreetacji (zwłaszca chyba na niczym rozsądnym nie opartych) nie zgodnych z rzeczywistością?


5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
Jero
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 00:32

#47 Post autor: Jero » środa, 14 listopada 2007, 00:44

...
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 lipca 2009, 03:22 przez Jero, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4 ILI
Nie masz nic do stracenia..odpręż się
Idąc długą i krętą drogą, pod strzałami klęsk, nie bojąc się ognia ni szubienicy, grając w królową gier i wygrywając za wszelką cenę, zakpisz z przeciwności losu i zyskasz klucz, który otworzy ninth gate

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#48 Post autor: kamilri » niedziela, 23 marca 2008, 22:08

Coś, na co powinienem odpowiedzięć dawno temu:
Jero pisze:Czemu zmieniłeś zdanie?
Nie zmieniłem... Oczywiście na wszystko jeszcze wpływają np. stopnie zdrowia, ale ogólnie stan relaksu (co by przez niego nie rozumieć) wpływa na nas raczej pozytywnie, więc w uogólnionym do jednego zdania opisie na to zwróciłbym uwagę... I co do części wymienianych przez ciebie cech negatywnych, to trzeba pamiętać że piątka mimo wszystko należy do typów "szukających kontroli"...
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#49 Post autor: boogi » piątek, 13 lutego 2009, 04:09

Z serii "wieczorne odkopywanie starych wątków", ciąg dalszy...
kamilri pisze:Teoria o punktach stresu i relaksu została zdaje się obalona...
Hm. Kiedy i przez kogo? W jednym z późniejszych postów napisałeś "gdzieś czytałem" - pamiętasz może, gdzie?


Zastanawiałem się nad koncepcją punktów stresu i relaksu. Trochę inspiracji dodała mi lektura "Enneagramu wg Fergussona Duniho".
Popatrzyłem na to pod kątem ośrodków inteligencji oraz ich stopnia "rozwoju" - tzn. ośrodek działania ("gadzi mózg") jest najstarszy i najbardziej podstawowy, ośrodek emocji ("ssaczy mózg") jest młodszy i bardziej rozwinięty niż poprzednik, zaś najnowszym tworem jest ośrodek intelektu ("ludzki mózg").
Druga rzecz, którą wziąłem pod uwagę, to to jak te ośrodki oddziałują na siebie wzajemnie, mianowicie w kolejności nadbudowywania się, ośrodek emocji leży nad ośrodkiem działania, zaś ośrodek intelektu (nowa kora) jest zbudowana na mózgu ssaczym. I w ten sposób ośrodek emocji może wpływać bezpośrednio na ośrodek działania, zaś ośrodek intelektu na gadzi mózg nie wpłynie - bo nie leży bezpośrednio na nim.
Trzecia rzecz, początkowo była dla mnie zagadkowa: dlaczego skoro u Dwójek Emocje sterują działaniem (nie ma konfliktu, walki ośrodków), oraz u Piątek Intelekt steruje Emocjami, i wszystko gra dla tych typów - to jak do tej teorii (wyższy panuje nad bezpośrednio pod nim leżącym) pasuje Ósemka, u której Działanie steruje Intelektem. Założyłem, że chodzi o to, iż Intelekt nie ma bezpośredniej władzy nad Działaniem, za to Działanie jako "starsze" i bardziej podstawowe może nawet nie tyle wpływać na Intelekt, ile przede wszystkim działać niezależnie od niego, czyli że kiedy Działanie jest podstawowe, a Intelekt drugi, to Intelekt nie może przeciwstawić się Działaniu (nad którym nie leży) tak, jak mógłby Emocjom (nad którymi leży).
Czyli może nawet nie tyle powinienem pisać "wyższy nad niższym", ile coś takiego, że nadrzędny ośrodek jest ośrodkiem niezależnym.

Na przykładzie następującej sekwencji w tańcu relaksu:
-- 5 -----> 8 -----> 2 ----> 4 -----> 1 -----> 7 -----> 5
popatrzyłem, jak zmieniają się ośrodki inteligencji; odpowiednio jest to:
I/E/D > D/I/E > E/D/I > E/I/D > D/E/I > I/D/E > I/E/D

Kiedy przechodzimy w kierunku relaksu, to znaczy, że uspokajamy się, czujemy się bezpieczni - tak więc można odłożyć tarczę, zdjąć psychologiczne mechanizmy obronne - i dopuścić do głosu nieużywany ośrodek inteligencji. Czyni tak Piątka przechodząc w Ósemkę: ignorowane dotychczas Działanie zajmuje pierwsze miejsce, zaś układ I/E nie zmienia kolejności. Podobnież przejście 8->2 (ignorowana przez 8 Emocja zajmuje pierwsze miejsce).
Zagwozdka pojawia się przy przejściu 2->4. Emocje nie chcą tutaj oddać pierwszego miejsca, w wyniku czego ignorowany u 2 Intelekt wskakuje na drugie miejsce, i przechodzimy do punktu 4 (a gdyby iść dalej poprzednim schematem, to wrócilibyśmy do punktu 5).
Kolejne przejścia (4->1 oraz 1->7) znowu idą wg pierwszego schematu, czyli ignorowany ośrodek wskakuje na pierwsze miejsce, a układ dwóch pozostałych względem siebie nie zmienia się.
I znowu zagwozdka: przejście 7->5, gdzie ignorowany przez 7 ośrodek Emocji zajmuje w punkcie 5 drugie miejsce, tym razem Intelekt nie odpuszcza.

Gdyby przejścia wyglądały 5->8->2->5, oraz 4->7->1->4, to nie byłoby problemów: ignorowany ośrodek wskakuje na najwyższe miejsce. Przejścia istnieją między punktami trzech różnych triad.
Ale nie jest tak, pojawiają się dwa przejścia, jak dla mnie zagadkowe. Chociażby dlatego, że są to przejścia w tych samych Triadach. 2->4 w Triadzie Uczuć, oraz 7->5 w Triadzie Intelektu. Za to brak jest takowego przejścia w Triadzie Działania (nie istnieje analogiczne połączenie 1-8)!

Przejścia 3->6->9->3 ze swoimi OI kojarzą się jakoś z wymyśloną przeze mnie koncepcją: D/e/I -> D/E/i -> d/E/I -> D/e/I (tłumione Emocje przechodzą w Intelekt, Intelekt przechodzi w Działanie, Działanie przechodzi w Emocje).

2->4 (E/D/I -> E/I/D) oraz 7->5 (I/D/E -> I/E/D). Zagadkowe przejścia.

O ile dobrze kojarzę, to Claudio Naranjo umieścił numery na okręgu i opracował połączenia między nimi. Czy ktoś może ma informacje jakieś nt. tego, w jaki sposób te połączenia zostały wybrane? Dlaczego wyglądają tak, a nie inaczej?
Oczywiście zgadzam się z nimi - obserwacje potwierdzają trafność takiego a nie innego układu Tańca Derwisza. Ale może jest jeszcze jakieś uzasadnienie "około matematyczne". ^^
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Jero
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 00:32

#50 Post autor: Jero » sobota, 14 marca 2009, 11:57

...
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 lipca 2009, 03:42 przez Jero, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4 ILI
Nie masz nic do stracenia..odpręż się
Idąc długą i krętą drogą, pod strzałami klęsk, nie bojąc się ognia ni szubienicy, grając w królową gier i wygrywając za wszelką cenę, zakpisz z przeciwności losu i zyskasz klucz, który otworzy ninth gate

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#51 Post autor: boogi » sobota, 14 marca 2009, 12:21

Jakiej wiary w słuszność jakiegoś dzielenia :roll:
Tak, wiem że te liczby tak fajnie do siebie pasują, ale akurat mnie to smyra. Fajnie wyszło, super, świetnie, cudnie, ale teraz może przejdźmy do konkretów, a nie bajdurzenia...


(btw, czytałem w tym temacie wszystkie posty, także pierwszy, i znałem już wcześniej teorie odnośnie tego, jak to liczby ładnie się dzielą w Enneagramie)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#52 Post autor: kamilri » sobota, 14 marca 2009, 20:35

boogi pisze:Hm. Kiedy i przez kogo? W jednym z późniejszych postów napisałeś "gdzieś czytałem" - pamiętasz może, gdzie?
Między innymi na naszej stronie: "Istnieją jednak obecnie dwa sposoby interpretacji tych połączeń. Pierwszy, starszy został przedstawiony przez psychologa Helen Palmer, wg której tylko stan emocjonalny powoduje przejęcie cech wynikających z połączenia. Drugi, nowszy, przedstawiony przez psychologów Don Richard Riso oraz Russ Hudson mówi, że owszem możemy przejmować pewne cechy ale jest to określone nie tylko przez nasz stan emocjonalny, ale również przez nasz ogólny charakter. Opisy zawarte na tej stronie opierają się głównie na tej drugiej interpretacji." Pamiętam też że właśnie ktoś gdzieś (może nawet tu na forum) pisał o tym jako obaleniu połączeń jako punktów stresów i równowagi, ale bez szans że przypomnę sobie gdzie...

Jeśli zaś chodzi o połączenia u 1, 2, 4, 5, 7 i 8, to założył bym że stres jest związany z gadzim mózgiem - odpowiednio silny stres jest odczuwalny fizycznie itd. ... Poczucie zagrożenia czyli stresu jest w miarę pierwotne... Szerzej do sprawy podchodząc np. stan stresu może być wywoływany przez emocje i może wpływać na sprawność intelektu, więc też zgodnie z hierarchią ośrodków... Tak czy inaczej jako najgłębsza warstwa może odgrywać specjalną rolę...

Następnie można zauważyć że w stresie ośrodek działania przeskakuje o jeden do góry (jak jest na pierwszym to robi pełen obrót na 3), a podczas relaksu odwrotnie - o jeden w dół (też występuje pełen obrót pomiędzy 3 a 1) :D...

Czyli w stresie zwiększa się rola ośrodka działania, chyba że już był nadużywany, wtedy się najpewniej "przegrzewa"... Podczas relaksu odwrotnie...

Cała reszta to już kwestia reakcji na tą zmianę - jeśli ośrodek działania zmienia się pomiędzy głównym a pomocniczym to pozostałe funkcje nie zachowują kolejności (układają się tak żeby była zachowana kolejność zarządzania pomiędzy miejscami z triad chierarchicznych), w pozostałych przypadkach zachowują - można się jeszcze zastanawiać dlaczego :D...


Przy okazji ciekawie wyglądają typy w pełnej rozpisce z uwzględnieniem połączeń, np. (podkreślenie dotyczy ośrodka sprawującego kontrolę):

1:
Zwykle: działanie emocje intelekt
Stres: emocje intelekt działanie
Relaks: intelekt działanie emocje

Zawsze to drugi ośrodek sprawuje kontrolę...

8:
Zwykle: działanie intelekt emocje
Stres: intelekt emocje działanie
Relaks: emocje działanie intelekt

Zawsze pierwszy ośrodek sprawuje kontrolę...

5:
Zwykle: intelekt emocje działanie
Stres: intelekt działanie emocje
Relaks: działanie intelekt emocje

W obydwu połączeniach ostatnim ośrodkiem są emocje i działanie sprawuje kontrolę...
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#53 Post autor: SuperDurson » sobota, 14 marca 2009, 22:42

A 3, 6, 9? :mrgreen:
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#54 Post autor: kamilri » niedziela, 15 marca 2009, 13:49

U 3, 6 i 9 ciężko mi stwierdzić, bo sprawa jest bardziej rozmyta - pierwszy ośrodek jest również ośrodkiem tłumionym, a więc i przy okazji pomocniczym dla pozostałych dwóch i żaden nie sprawuje jednoznacznej kontroli...

Jest to sytuacja w której wszystkie ośrodki są w miarę zrównoważone...

Ale możliwe że chodzi tu o to że to prostu idzie to z naturalną hierarchią ośrodków...

Np. 9 z działania w stresie przechodzi na podległy działaniu intelekt, a w relaksie na emocje które kontrolują działanie...

Możliwe że to nawet jest odwrotne do tamtej sytuacji - tam liczyło się przejście działania, a w związku z kolejnością ośrodków tylko czasem zmieniały się kolejności funkcji, tu przejście działania odgrywa mniejszą rolę niż właśnie te kolejności, prawdopodobnie dlatego że w zrównoważonej sytuacji jest więcej oddziaływań między ośrodkami - przyjże się temu w wolnej chwili...
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#55 Post autor: SuperDurson » poniedziałek, 16 marca 2009, 00:11

Byłbym bardzo wdzięczny - nurtuje mnie to zagadnienie wielce :wink:
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#56 Post autor: kamilri » piątek, 10 kwietnia 2009, 11:29

SuperDurson pisze:Byłbym bardzo wdzięczny - nurtuje mnie to zagadnienie wielce :wink:
Typy podane zgodnie z kolejnością przechodzenia w stan relaksu...

Typ...Ośrodek działania...Triada Hierarchiczna...Stres*...Relaks*
5.......3........................Dominant..................-...........+.......
8.......1........................Dominant..................+...........+.......
2.......2........................Dominant..................+...........-........
4.......3........................Subordinate...............-...........+.......
1.......1........................Subordinate...............+...........+.......
7.......2........................Subordinate...............+...........-.......

9.......3.........................Equal
3.......1**.....................Equal
6.......2**.....................Equal

* - "-" oznacza przejście w stan z innej triady harmonicznej, "+" z tej samej (innymi słowy chodzi o to czy zmieni się miejsce ośrodka sprawującego kontrolę)...
** - Jeśli ustalimy kolejność wśród dwóch nietłumionych ośrodków za pomocą teorii o hierarchii ośrodków...
Ostatnio zmieniony sobota, 11 kwietnia 2009, 22:08 przez kamilri, łącznie zmieniany 2 razy.
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
Jero
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 00:32

#57 Post autor: Jero » piątek, 10 kwietnia 2009, 22:21

...
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 lipca 2009, 04:19 przez Jero, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4 ILI
Nie masz nic do stracenia..odpręż się
Idąc długą i krętą drogą, pod strzałami klęsk, nie bojąc się ognia ni szubienicy, grając w królową gier i wygrywając za wszelką cenę, zakpisz z przeciwności losu i zyskasz klucz, który otworzy ninth gate

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#58 Post autor: kamilri » sobota, 11 kwietnia 2009, 10:02

Jero pisze:Na jakiej podstawie robiłeś podkreślenia? Czemu odbiega to od standardowego modelu gdzie podkreślone powinny być po prostu pierwsze pozycje? I czemu to nie jest konsekwentne? Coś mi umknęło… :roll: ?
Powód dla którego tłumaczyłem ten artykuł - triady hierarchiczne (czyli głównie chodzi o to że u 1, 4 i 7 choć najciężej pracuje pierwszy ośrodek, to robi to pod kontrolą pomocniczego)...
Jero pisze:Rozumiem, że cyframi posługujesz się oznaczając kolejność ewolucji gad, ssak, człowiek.
Znaczy się jeśli chodzi o cyfry w kolumnie Ośrodek działania to jest to po prostu oznaczenie miejsca ośrodka działania (1 - podstawowy, 2 - pomocniczy, 3 - tłumiony), przy czym w wypadku 6 i 3 faktycznie jest to ustalone za pomocą kolejności gad, ssak, człowiek (u 3, 6, 9 z interesujących nas danych znamy tylko ośrodek tłumiony, więc u 6 i 3 gdzie tłumionym ośrodkiem nie jest działanie trzeba było określić ich kolejność na potrzeby połączeń)...
Jero pisze:Nieźle!

Sam to wymyśliłeś czy korzystałeś z gotowych materiałów?
Rozpisałem sam, choć czytałem w między czasie kilka rzeczy na ten temat, więc nie twierdzę że częściowo z którejś inspiracji nie wziąłem... Ale w całości tego tak ujętego nigdzie nie widziałem...
Jero pisze:Trzeba to jednak trochę poprawić:
Stres relaks
- +
+ +
+ -
_ +
+ +
+ -
Fakt, głupia pomyłka... Dzięki :D EDIT: Poprawiłem...
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
Jero
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 00:32

#59 Post autor: Jero » sobota, 11 kwietnia 2009, 18:55

kamilri:
Powód dla którego tłumaczyłem ten artykuł - triady hierarchiczne (czyli głównie chodzi o to że u 1, 4 i 7 choć najciężej pracuje pierwszy ośrodek, to robi to pod kontrolą pomocniczego)...
Ok., doczytałem. Ma to sens. Według mnie ładnie uzupełnia popularnie znany enneagram.

kamilri:
Znaczy się jeśli chodzi o cyfry w kolumnie Ośrodek działania to jest to po prostu oznaczenie miejsca ośrodka działania
Przeoczyłem najprostszą dosłowną możliwość. Gdyby było tak jak pisałem 4 powinno być zamienione z 7.

W ten sposób w który piszesz ta teoria jest dużo słabsza. To trochę naciągane porządkować według ośrodka który pasuje pomijając niespójność przy porządkowaniu według innych.

Z mojego punktu widzenia, przechwaliłem koncepcje :(. Poza tym chyba trochę przymroczyła mnie fascynacja… bo nawet uznając porządkowanie według ośrodka działania nadal możliwe byłoby zrobienie 3 zamkniętych trójkątów.

Czyli nadal ze swej strony będę się upierał, że istota wpływów tkwi w obserwacji ewentualnie w tym śmiesznym dzieleniu. A dokładnie w spojeniu jednego z drugim.

Już myślałem że udało Ci się mnie zadziwić ale wróciłem do mojego standardowego punktu widzenia, z którego jasno wynika że regularność i schematyczność enneagramu zostały celowo zaburzone. Ponieważ zaburzone o wiele lepiej odpowiadają rzeczywistości.
A przypadkowym prawie mistycznym „potwierdzeniem” tego zaburzenia okazał się ten wynik z dzielenia i tak już zostało…

Oczywiście zawsze jak zwykle mogłem coś przeoczyć, ale naprawdę szczerze bym się zdziwił...
5w4 ILI
Nie masz nic do stracenia..odpręż się
Idąc długą i krętą drogą, pod strzałami klęsk, nie bojąc się ognia ni szubienicy, grając w królową gier i wygrywając za wszelką cenę, zakpisz z przeciwności losu i zyskasz klucz, który otworzy ninth gate

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#60 Post autor: kamilri » poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 13:14

Jero pisze:Ok., doczytałem. Ma to sens. Według mnie ładnie uzupełnia popularnie znany enneagram.
Tak, i wprowadza pewne niezrównoważenie więc wygląda obiecująco w kontekście połączeń...
Jero pisze:Czyli nadal ze swej strony będę się upierał, że istota wpływów tkwi w obserwacji
Tak, ale jeśli jest wynikiem obserwacji to jeśli model jest dobry, powinno się ją dać pokazać również w jego kontekście... A jeśli nie jest, to ktoś powinien zbudować lepszy model pasujący do obserwacji niż ten oparty tylko na ośrodkach...
Jero pisze:To trochę naciągane porządkować według ośrodka który pasuje pomijając niespójność przy porządkowaniu według innych.
Wydaje mi się że owo zaburzenie "regularności i schematyczności" enneagramu powodowane jest właśnie przez fakt że ośrodek działania, jako związany z gadzim mózgiem, który pojawił się pierwszy w całej strukturze, ma pod względem zewnętrznych okoliczności (powodujących stres, relaks) trochę większe znaczenie...

Więc dla mnie te połączenia są efektem nałożenia się tego większego znaczenia ośrodka działania z niezrównoważeniem wynikłym z triad hierarchicznych (triady mówią o niezrównoważeniu wśród 1, 2, 4, 5, 7 i 8, więc wyjaśnia to trochę dlaczego raczej zrównoważone 3, 6 i 9 tworzą osobny obieg)...

Zresztą trochę doczytałem i istnieje jedno oficjalne, aczkolwiek chyba przestarzałe wyjaśnienie wpływów: W pierwotnej wersji ładnie wyjaśniano je za pomocą Triad społecznego stylu, tylko w jej wersji w której 7 i 1 były zamienione miejscami... Potem właśnie Hurley i Dobson wprowadzili w oparciu o ośrodki obecną wersję tej triady, twierdząc że jest związana z tłumionym ośrodkiem...

Tak czy inaczej dowcip polega na tym że jeśli by przełożyć tą pierwotną wersję tej triady z zamienionym 1 i 7 na ośrodki, to wyjdzie że będzie ona miała związek właśnie z pozycją ośrodka działania :P...

A tak po za tym to mam jeszcze jeden pomysł w tej kwestii który chce sprawdzić, ale obawiam się że nawet jeśli zminimalizuje rolę ośrodka działania w tych wyjaśnieniach to i tak chyba do końca od niego nie ucieknę...
5 sx/sp, LII

ODPOWIEDZ