Hybrydy

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
vodka :)
Posty: 546
Rejestracja: sobota, 21 października 2006, 10:06
Lokalizacja: z PolmosTu :D

#61 Post autor: vodka :) » czwartek, 9 listopada 2006, 17:24

Słomkowy_Kapelusz pisze:
vodka :) pisze: Dlatego nie dziwcie się, że nie potrafię określić swojego typu. To nie wynika z niedoczytania, ale może z braku zrozumienia siebie - w czym enneagram mi nie pomógł (choć po cichu chyba na to liczyłam, że rozjaśni mi trochę mój obraz w głowie...)
Czuję to samo vódko. Niby jestem ósemką, niby mam tendencje do kontrolowania - przy poszanowaniu cudzego terytorium. Niby sam bardzo mocno bronię swojego terenu, ale wiele z opisu ósemek do mnie nie pasuje. Też miałem trudne doświadczenia, ale trudne doświadczenia uwrażliwiają. Dlatego nie jestem bezdusznym szefem. Płytkim i materialistycznym facetem. Owszem bywam mocno asertywny, ale chodzi mi o racje, o argumenty, a nie o puste górowanie.
Gdy jestem z kimś blisko, to potrafię się otworzyć - ósemki podobno nie. Potrzebuję więcej prywatności niż inni, ale to wszystko, to jest taka obronna dominacja i oschłość.
Ja mam bardzo podobnie. W enneagramie wychodzi mi często 7w8 i myślę, że to skrzydło 8 jest tam nie bez powodu. Ale właśnie ta wrażliwość (u mnie to chyba raczej przewrażliwienie) skłania mnie w stronę 4w3. Bywają okresy, że nawet 4w5 mi wychodziło. I jedno i drugie pasuje do mnie. W dzieciństwie na 100% byłam Czwórką. Potem raczej Siódemką. A teraz jestem rozdarta pomiędzy jednym, a drugim i się w tym wszystkim gubię....



Kikijuro
Posty: 499
Rejestracja: sobota, 21 października 2006, 21:54

#62 Post autor: Kikijuro » czwartek, 9 listopada 2006, 17:29

Nie za bardzo jestem w temacie ale mam nadzieje że mi wybaczycie :)
Polecałbym wam rozwiązanie sobie tego samego testu co na stronce enneagramu tylko że w języku angielskim. Tam masz punktacie dla każdego typu bodajże od - 10 do 10.
www.9types.com ewentualnie dla zainteresowanych ;)

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#63 Post autor: tzlm » czwartek, 9 listopada 2006, 17:55

Jedynka: -1
Dwójka: -6
Trójka: 4
Czwórka: 4
Piątka: 10
Szóstka: -4
Siódemka: -10
Ósemka: 6 :shock:
Dziewiątka: -3

Nie spodziewałam się, że zostanie mi tyle z ósemki. Czyli świat podstawówki nie oddalił się aż tak bardzo...

Awatar użytkownika
Basketcase
Posty: 716
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 23:09

#64 Post autor: Basketcase » czwartek, 9 listopada 2006, 18:54

Dlatego siedzą we mnie ogromne pokłady agresji, złości itp. i nie wiem czy to bardziej Czwórkowy objaw czy Siódemkowy. Czwórki mają tendencję do samookaleczania się. No i muszę się przyznać, że kiedyś to robiłam
Myślę, że to może rzucać trochę światła na 7w4.

Osobiście widzę Cię jako 4w3 (nie tylko na podstawie powyższej wypowiedzi) z naprawdę sporymi wahaniami nastroju. Czwórki ze skrzydłem Trzy często zwalczają depresję zachowując się jak Siódemki. W Twoim wypadku byłaby to bardzo silna tendencja.
I ciężko mi określić, jak to ze mną jest tak naprawdę. Dlatego nie dziwcie się, że nie potrafię określić swojego typu. To nie wynika z niedoczytania, ale może z braku zrozumienia siebie
I czemu od początku tak nie mówiłaś, zamiast się wykłócać? Ech... Jeśli miałaś wątpliwości co do swojego typu, można zawsze trochę więcej o sobie opowiedzieć i zobaczyć, czy komuś nie uda się połączyć wszystkich kropek (nie mówię, że to akurat ja).
Dlatego nie jestem bezdusznym szefem. Płytkim i materialistycznym facetem. Owszem bywam mocno asertywny, ale chodzi mi o racje, o argumenty, a nie o puste górowanie.
Gdy jestem z kimś blisko, to potrafię się otworzyć - ósemki podobno nie.
Nie, nie, absolutnie nie. Robisz błąd, który popełnia wiele osób, szufladkując Szefów. Jasne, że nie jesteście wszyscy płytkimi, bezdusznymi maszynami do wydawania rozkazów. W niezdrowym stadium możecie tak wyglądać, ale tacy przecież nie jesteście. Zawsze to mówię: Jestem przekonany, że w głębi duszy każdej Ósemki siedzi małe dziecko, które nie do końca umie poradzić sobie z trudami życia, więc przybiera pozę Szefa, który nie boi się niczego i zawsze gotowy jest brać się z życiem za bary. Enneagram w żaden sposób nie odmawia Wam wrażliwości, przeciwnie, przecież jest wyraźnie mówione, że Ósemki często bronią bezbronnych i tych, którzy kojarzą im się z ich utraconą dziecięcą niewinnością, a przez połączenie z Dwójką mogą być altruistyczne i wspomagające.

"Ósemki nie potrafią się otworzyć" - każdy potrafi się otworzyć. Ósemkom przychodzi to po prostu bardzo trudno, podobnie jak Piątkom, z którymi są połączone.

Nastąpiły tutaj jakieś gigantyczne nieporozumienia, wynikające z bardzo schematycznego traktowania Enneagramu i zapomnienia, że to bardzo elastyczny system, w którym uwzględnione są różne warianty i zmiany w osobowości.

Nie sugerujcie się tak mocno testami, to jedynie wskazówki, nie magiczna wyrocznia. Prawdziwe poznanie bierze się z bezpośredniej obserwacji siebie i porównywaniem do Enneagramu.

Tak oskarżacie mnie i NoMattera o wkładanie wszystkiego w szufladki i schematy, a wygląda mi na to, że sami popełniliście ten błąd. Upraszczacie Enneagram i nie zauważacie, że nie sprowadza się on tylko do numerowania kolejnych stereotypów.

Pozdrawiam,
Basketcase
Obrazek

Awatar użytkownika
Ann
Posty: 56
Rejestracja: środa, 25 października 2006, 22:25

#65 Post autor: Ann » czwartek, 9 listopada 2006, 19:19

tzlm pisze:Jedynka: -1
Dwójka: -6
Trójka: 4
Czwórka: 4
Piątka: 10
Szóstka: -4
Siódemka: -10
Ósemka: 6 :shock:
Dziewiątka: -3

Nie spodziewałam się, że zostanie mi tyle z ósemki. Czyli świat podstawówki nie oddalił się aż tak bardzo...
to w tym tescie mogly wyjść jakieś wartości ujemne?? Mi wyszło dla czwórki 8 pkt, dla siódemki 5pkt , dla 1,2,3,6,9 cztery pkt, dla piątki 3 pkt, a dla ósemki 0.
4w5

Awatar użytkownika
Ann
Posty: 56
Rejestracja: środa, 25 października 2006, 22:25

#66 Post autor: Ann » czwartek, 9 listopada 2006, 19:39

Ann pisze: to w tym tescie mogly wyjść jakieś wartości ujemne?? Mi wyszło dla czwórki 8 pkt, dla siódemki 5pkt , dla 1,2,3,6,9 cztery pkt, dla piątki 3 pkt, a dla ósemki 0.
aaa juz rozumiem ;) Ja rozwiazywalam inny test. ;) w tym drugim wyszlo mi tak:
1: -10
2: -3
3: 3
4: 13
5: 4
6: -8
7: 3
8: -1
9: -1
4w5

Awatar użytkownika
Słomkowy_Kapelusz
Posty: 850
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 11:58
Lokalizacja: Z głowy
Kontakt:

#67 Post autor: Słomkowy_Kapelusz » czwartek, 9 listopada 2006, 20:34

Moje wyniki w tym angielskim teście:

Jedynka: -2
Dwójka: -3
Trójka: 0
Czwórka: 2
Piątka: -1
Szóstka: -4
Siódemka: 6
Ósemka: 7
Dziewiątka: -5

Awatar użytkownika
vodka :)
Posty: 546
Rejestracja: sobota, 21 października 2006, 10:06
Lokalizacja: z PolmosTu :D

#68 Post autor: vodka :) » czwartek, 9 listopada 2006, 21:09

Nie wiem czy zrobiłam ten sam test co wy, bo mam dziwny wynik:

Jedynka: 2
Dwójka: 6
Trójka: 3
Czwórka: 3
Piątka: 6
Szóstka: 4
Siódemka: 7
Ósemka: 4
Dziewiątka: 1

Możecie podać dokładny link do strony z tym testem?

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#69 Post autor: NoMatter » czwartek, 9 listopada 2006, 21:12

Type 1 1
Type 2 -1
Type 3 -2
Type 4 8
Type 5 2
Type 6 3
Type 7 -2
Type 8 -2
Type 9 -7
Interesujące, najbardziej że wcześniej wychodziło mi 4w3...
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
vodka :)
Posty: 546
Rejestracja: sobota, 21 października 2006, 10:06
Lokalizacja: z PolmosTu :D

#70 Post autor: vodka :) » czwartek, 9 listopada 2006, 21:18

Basketcase pisze:
Dlatego siedzą we mnie ogromne pokłady agresji, złości itp. i nie wiem czy to bardziej Czwórkowy objaw czy Siódemkowy. Czwórki mają tendencję do samookaleczania się. No i muszę się przyznać, że kiedyś to robiłam
Myślę, że to może rzucać trochę światła na 7w4.

Osobiście widzę Cię jako 4w3 (nie tylko na podstawie powyższej wypowiedzi) z naprawdę sporymi wahaniami nastroju. Czwórki ze skrzydłem Trzy często zwalczają depresję zachowując się jak Siódemki. W Twoim wypadku byłaby to bardzo silna tendencja.
I ciężko mi określić, jak to ze mną jest tak naprawdę. Dlatego nie dziwcie się, że nie potrafię określić swojego typu. To nie wynika z niedoczytania, ale może z braku zrozumienia siebie
I czemu od początku tak nie mówiłaś, zamiast się wykłócać? Ech... Jeśli miałaś wątpliwości co do swojego typu, można zawsze trochę więcej o sobie opowiedzieć i zobaczyć, czy komuś nie uda się połączyć wszystkich kropek (nie mówię, że to akurat ja).
Miałeś się już nie wypowiadać na ten temat :>
Ale spoko, ja do dyskusji zawsze chętna jestem :P

Wahania nastroju to u mnie norma. Czasem zastanawiam się czy nie mam przypadkiem osobowości Borderline (nie wiem czy rzeczywiście taka osobowość istnieje czy może to tylko nowy wymysł naukowców).

Ale prawda jest taka, że rządzą mną emocje - i wszystko zależy od nich. Powinnam uczyć się nad nimi panować, ale życie podporządkowane silnym emocjom ma "smaczek" :> Źle bym się czuła bez tego.

A to, że się wykłócałam to nie jest prawda! Ja zadałam na samym początku proste, grzeczne pytanie i zostałam od razu zaatakowana przez Ciebie. Już nie pamiętasz? :>

Hmmm.. co zaś się tyczy tego angielskiego testu, to ten angielski jest tam momentami cholernie trudny do przetłumaczenia :/ Pewności nie mam, że dobrze zrozumiałam pytania.

Awatar użytkownika
Słomkowy_Kapelusz
Posty: 850
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 11:58
Lokalizacja: Z głowy
Kontakt:

#71 Post autor: Słomkowy_Kapelusz » czwartek, 9 listopada 2006, 21:31

vodka :) pisze:Hmmm.. co zaś się tyczy tego angielskiego testu, to ten angielski jest tam momentami cholernie trudny do przetłumaczenia :/ Pewności nie mam, że dobrze zrozumiałam pytania.
Vódeczko, jest na to sposób :D Klikasz w ten link http://www.9types.com/newtest/homepage.actual.html
otwierasz angielski test. Potem otwierasz w drugim oknie polską wersję Enneagramu z wiadomej strony. Pytań jest tyle samo i są takie same. Czytaj polski a odpowiedzi wpisuj do angielskiego :D

Awatar użytkownika
vodka :)
Posty: 546
Rejestracja: sobota, 21 października 2006, 10:06
Lokalizacja: z PolmosTu :D

#72 Post autor: vodka :) » czwartek, 9 listopada 2006, 21:36

No spoko, bo ja zrobiłam inny test: http://www.9types.com/rheti/homepage.actual.html
:P

hehehe, umieram :D
7w4 :P

to moje wyniki (tym razem tego poprawnego testu, o którym mówił Słomkowy):

Jedynka: -2
Dwójka: 1
Trójka: -8
Czwórka: 8
Piątka: -10
Szóstka: 0
Siódemka: 12
Ósemka: 2
Dziewiątka: -3

Wygląda na to, że te dwa typy (4 i 7) mają na mnie najsilniejszy wpływ, i to jak! I tak się właśnie czuję. Tylko czemu tak mało Ósemki?

Montez
Posty: 35
Rejestracja: piątek, 3 listopada 2006, 14:58
Lokalizacja: Dublin

#73 Post autor: Montez » poniedziałek, 13 listopada 2006, 12:53

vodka :) pisze:7w4 :P
Nie, nie.
Skrzydłem siódemki może być tylko szóstka lub piątka. Poza tym siódemka w enneagramie ma połączenie tylko z piątką (punkt bezpieczeństwa) i z jedynką (punkt stresu).

Mówiłem że testy są mało wiarygodne i często dają niedokładne i niepewne wyniki.
9w1

Idziemy na Guinnessa na Temple Bar?

Awatar użytkownika
malna
Posty: 322
Rejestracja: czwartek, 2 listopada 2006, 01:25
Lokalizacja: Wrocław

#74 Post autor: malna » poniedziałek, 13 listopada 2006, 15:10

trochę elastyczności :P nie pamiętam dokładnie, jakie miałam wyniki, ale najwięcej punktów miałam w 4, 3 i 5, poza tym wszędzie na minusie, jeszcze tylko spora 'górka' w 7 i 8. :-)
To się bardzo pokrywa z testem temperamentu, gdzie najwięcej punktów mi wyszło na melancholię, a zaraz póżniej na optymistyczny 'sangwinizm' ;-)

Awatar użytkownika
vodka :)
Posty: 546
Rejestracja: sobota, 21 października 2006, 10:06
Lokalizacja: z PolmosTu :D

#75 Post autor: vodka :) » poniedziałek, 13 listopada 2006, 23:52

Montez pisze:
vodka :) pisze:7w4 :P
Nie, nie.
Skrzydłem siódemki może być tylko szóstka lub piątka. Poza tym siódemka w enneagramie ma połączenie tylko z piątką (punkt bezpieczeństwa) i z jedynką (punkt stresu).
Skrzydłem Siódemki może być Szóstka albo Ósemka.
Heh, i Ty mnie poprawiasz? :P

Ja to wiem i inni wiedzą, o co chodzi z 7w4.
Dla mnie sprawa jest wyjaśniona i jestem zadowolona ;)

ODPOWIEDZ