Teoria nt. test:enneagram.pl

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
fryzjer
Posty: 347
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 23:30

Teoria nt. test:enneagram.pl

#1 Post autor: fryzjer » niedziela, 29 lipca 2007, 12:56

Witam Was.
Część z Was pewnie zna moje rozterki odnośnie okrleślenia typu, które ostatecznie rozwiązałem z pozytywnym skutkiem. Owe rozterki spowodowały, że robiłem test z tej, a w końcu i z innych stron bardzo wiele razy. Z innych stron mi wyszły wyniki w 6, natomiast z tej tylko i wyłącznie w 4, ze skrzydłem lub bez, co absolutnie nie zgadzało sie z opisem. Stawiam hipoteze, że test na tej stronie jest krótko mówiąc do bani, stąd taki wysyp 4 na forum. Żeby tej teorii nie opierać tylko na swoim przykladzie podam jeszcze dwa. Test dałem wielu osobom i bardzo czesto wychodzilo 4, jednak w dwóch przypadkach byłem niemal pewien, że 4 wyjść nie powinno, a powinno wyjść 9 lub 6. Wysyp 4 spowodowal u mnie pragnienie, azeby wychodzily inne wyniki niz 4, ale niestety tak nie było. Kolejnym punktem tej teorii jest to, iż uwazam, że ludzie widząc "indywidualiste" ciesza sie, bo jak to super jest nim być, romantyczna dusza, a w rzeczywistosci maja nic z romantycznosci, a opis 4 pasuje raczej do ich wyobrazen na swoj temat, a nie do rzeczywistosci.
Teorie popiera wybitny autorytet: tzlm.
Pozdrawiam.



ktośtam
VIP
VIP
Posty: 973
Rejestracja: poniedziałek, 25 grudnia 2006, 19:25

#2 Post autor: ktośtam » niedziela, 29 lipca 2007, 13:13

Teorię popiera drugi wybitny autorytet: ja. :twisted:

Awatar użytkownika
Wawelski
VIP
VIP
Posty: 1072
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2007, 23:19

#3 Post autor: Wawelski » niedziela, 29 lipca 2007, 13:33

Teorię popieram i ja, co autorytetów nie uznaje :twisted:
„Moc bowiem w słabości się doskonali”

Awatar użytkownika
paranoidandroid
Posty: 201
Rejestracja: niedziela, 27 maja 2007, 16:20

#4 Post autor: paranoidandroid » niedziela, 29 lipca 2007, 13:38

Obrazek
Ostatnio zmieniony czwartek, 24 stycznia 2008, 19:16 przez paranoidandroid, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: kamilri » niedziela, 29 lipca 2007, 13:40

Teorie popieram - test jest za wrażliwy na 4... Ale nie świadczy to o jego całkowitej nie przydatności... Zresztą, kto ufa testom? :wink:
5 sx/sp, LII

Aristoss
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 15 stycznia 2007, 05:58

#6 Post autor: Aristoss » niedziela, 29 lipca 2007, 13:47

Moze dlatego iż jest on celowo zrobiony tak by wzbudzać zainteresowanie tematem, stosunkowo do innych testów mała liczba pytań sprawia, że jest on przystępny, a w miare sugestywny opis typów podpowiada nam, że "coś" w tym jest zachęcajac do dalszego zgłebiania tematu i takie pewnie byly jego założenia. Test nie jest do bani jest dokładnie taki jaki miał być.

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7 Post autor: kamilri » niedziela, 29 lipca 2007, 14:15

Aristoss pisze:Moze dlatego iż jest on celowo zrobiony tak by wzbudzać zainteresowanie tematem, stosunkowo do innych testów mała liczba pytań sprawia, że jest on przystępny, a w miare sugestywny opis typów podpowiada nam, że "coś" w tym jest zachęcajac do dalszego zgłebiania tematu i takie pewnie byly jego założenia. Test nie jest do bani jest dokładnie taki jaki miał być.
Stawiam tezę, że test ułożyła jakaś "4w3ISTP" która myślała, że jak ludziom często będą wychodziły 4 to się zainteresują tematem ;)... (EDIT: Innymi słowy my się czepiamy efektywności testu a nie jego formy...) A tak na serio: Co ma wspólnego "sugestywny opis typów" z testem?
Ostatnio zmieniony niedziela, 29 lipca 2007, 14:25 przez kamilri, łącznie zmieniany 4 razy.
5 sx/sp, LII

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#8 Post autor: Czekolada » niedziela, 29 lipca 2007, 14:15

Wawelski pisze:Teorię popieram i ja, co autorytetów nie uznaje :twisted:
j/w z tym, że "obchodzę autotytety" :twisted: .
Najlepiej chyba to ocenić porównując typ enneagramowy do typu socjonicznego. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś był 7 i np. INTj albo 5 XXFx. Albo też 4 i XSTx, XXTx.

Aristoss, uczepię się. Czego jesteś bardziej pewny? Swojej 4w3 czy ISTp?

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: kamilri » niedziela, 29 lipca 2007, 14:23

Czekolada pisze:Albo też 4 i (...) XXTx.
Trochę się zapędziłaś... Teoretycznie jakieś specyficzne 4w5 może chyba mieć XNTx...
5 sx/sp, LII

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#10 Post autor: Czekolada » niedziela, 29 lipca 2007, 14:33

kamilri pisze:
Czekolada pisze:Albo też 4 i (...) XXTx.
Trochę się zapędziłaś... Teoretycznie jakieś specyficzne 4w5 może chyba mieć XNTx...
Może, ale poglądu nie zmieniam ;) .

Awatar użytkownika
minou
Posty: 275
Rejestracja: czwartek, 26 lipca 2007, 14:52

#11 Post autor: minou » niedziela, 29 lipca 2007, 14:36

Teoretycznie jakieś specyficzne 4w5 może chyba mieć XNTx...
Teoretycznie powinnam być specyficzna... :? ...Testy kłamią :roll:
-
"Prawda leży zazwyczaj pośrodku, najczęściej bez nagrobka."

Awatar użytkownika
Wawelski
VIP
VIP
Posty: 1072
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2007, 23:19

#12 Post autor: Wawelski » niedziela, 29 lipca 2007, 14:40

Czekolada pisze: Aristoss, uczepię się. Czego jesteś bardziej pewny? Swojej 4w3 czy ISTp?
Ja też się uczepię, niedawno miał ENFp i podpis pozdrawiam swoje fanki. Tak ISTp nie pisze :> Zmiana na własnego duala ?

BTW. Jak myślałem, że mój typ przynajmniej jest xxFx tak ostatnio wyszło mi pierwszy raz INTP i 8w7 :lol:
„Moc bowiem w słabości się doskonali”

Aristoss
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 15 stycznia 2007, 05:58

#13 Post autor: Aristoss » niedziela, 29 lipca 2007, 14:42

kamilri pisze:... (EDIT: Innymi słowy my się czepiamy efektywności testu a nie jego formy...) A tak na serio: Co ma wspólnego "sugestywny opis typów" z testem?
Sugestywny wynik sprawia, iż test jest bardziej efektywny, w ramach zamierzonego celu oczywiście, daje pozornie wyczerpująca odpowiedź jednocześnie pozostawia luke watpliwości, co z kolei skłania do zgłebienia tematu. Innymi słowy test służy nakęcaniu na temat, a jego forma wpływa na efektywność.
Czekolada pisze:Aristoss, uczepię się. Czego jesteś bardziej pewny? Swojej 4w3 czy ISTp?
Żadnego z powyższych, łacznie w nickiem.

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

#14 Post autor: Rilla » niedziela, 29 lipca 2007, 15:22

Wątpię czy istnieje idealny, nieomylny test psychologiczny. Mi się zgodził w 99,9%, a przeczytałam opisy innych typów i żaden inny do mnie nie pasował.
Może nie każdy potrafi obiektywnie spojrzeć na swoje zachowania i upodobania, co prowadzi do błędnego wypełnania odpowiedzi. Sama byłam świadkiem, jakco niektóre osoby zaznaczały odpowiedzi zupełnie nie odpowiadające rzeczywistości, co dało nie odpowiedni wynik. Może robią ten test w złym nastroju, po kłótni i sądzą, że są nikt ich nie rozumie, są nieszczęśliwi jak 4, choć z 4 nie mają nic wspólnego. Chwilowe wachania nastroju mają znaczący wpływ na wyniki. Wiem to po sobie, gdy w chwili wyjątkowego, nienaturalnego dla mnie przypływu radości, a wręcz euforii, robiła ten test i wyszło mi 4w3, co nie było zbyt zadowalające.
Nie znam lepszego testu od Enneagramu, ale i niego trzeba brać na dystans- to nie wyrocznia.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
paranoidandroid
Posty: 201
Rejestracja: niedziela, 27 maja 2007, 16:20

#15 Post autor: paranoidandroid » niedziela, 29 lipca 2007, 15:29

Obrazek
Ostatnio zmieniony czwartek, 24 stycznia 2008, 19:15 przez paranoidandroid, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ