Łączenie Enneagramu z astrologią - zbieram materiał

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
bos
Posty: 39
Rejestracja: środa, 21 listopada 2007, 21:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

#31 Post autor: bos » czwartek, 29 listopada 2007, 19:26

To ja też mogę rozjaśnić, bo chyba chodzi o przyporządkowanie poszczególnych znaków pod żywioły.

powietrze: Bliźnięta, Waga, Wodnik
ognień: Baran, Lew, Strzelec
woda: Rak, Skorpion, Ryby
ziemia: Byk, Panna, Koziorożec


4w5, INFp (chyba), wewnętrzny bohater: wędrowiec/mag

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#32 Post autor: Absynt » czwartek, 29 listopada 2007, 19:31

Pozwole sobie uprzedzic piec/czwartych, bo akurat troche wiem na ten temat.

Kazdemu znakowi przypisany jest zywiol i temperament (? nie wiem jak to sie nazywa po polsku).

http://www.astro.com/astrology/in_signs_e.htm

W horoskopie urodzeniowym planety maja okreslone pozycje, tj. znajduja sie w konkretnych znakach, a jak juz wiesz - znaki maja rzadzace nimi zywioly. Lecz nie kazda planeta w obliczaniu mocy zywiolow, jak i tez calym horoskopie, ma rowne znaczenie. Slonce, Ascendant i planety do Ksiezyca, no moze Marsa sa najwazniejsze, takze za np. Slonce w Raku mozna przydzielic 3 punkty dla wodnistosci ;) osobowosci, kolejne planety po 2, a po Marsie mozna dawac po jednym. Lecz mowienie tu o matematycznej regule jest w pewnym sensie wypaczeniem. Wystarczy spojrzec na czyjs horoskop, znajac sie troche na podstawach astrologii, by ocenic jakie wplywy rzadza dana osoba. Z reguly istnieje konkretna przewaga jednego zywiolu i niedostatek jakiegos czwartego. W zasadzie to ten niedostatek jest najwieksza bolaczka, anizeli przewaga jakiegos zywiolu.

Dalej mozna tez posunac sie troche w interpretacji charakterow przy ocenianiu polaczen wplywow zywiolow.

Ogien + woda, Ziemia i powietrze na pewno beda szczegolne i konkretne. Nie mowie jednak harmoniczne ;).
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
mleczak
Posty: 280
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 11:55
Lokalizacja: Płock/studia Łódź

#33 Post autor: mleczak » czwartek, 29 listopada 2007, 19:43

Dziękuje za wyjaśnienia i linki. Według tego wychodzi niezbicie, że jestem związany z ogniem, a jako że jestem piątką mogę służyć za przykład do badań dla ciebie pięć/czwartych :wink:
5w4 INTP, ale tak poza tym po prostu Mleczak

Awatar użytkownika
juzbek
Posty: 179
Rejestracja: piątek, 24 listopada 2006, 19:00
Lokalizacja: Warszawa

...

#34 Post autor: juzbek » czwartek, 29 listopada 2007, 20:18

Jedyna sensowna odpowiedź to: "za mało". :D Zebranie próbki, która umożliwiałaby jakiekolwiek wnioskowanie oparte na statystyce, jest raczej niemożliwe w oparciu tylko o to forum.

Wiadomo jednak, że poważnych badań z tego nie będzie, więc jakimiś przemyśleniami mogę się już podzielić.
Zacznę od Czwórek, bo ich mam w kolekcji najwięcej. Do horoskopów szanownych forumowiczów dorzuciłem panów Ingmara Bergmana, Marlona Brando, Tomasza Beksińskiego, Kurta Cobaina, Johnny'ego Deppa, Gustawa Flauberta, Edgara Allana Poe, Romana Polańskiego i Vincenta van Gogha. Uzyskałem w ten sposób 23 prawie pewne Czwórki.
Jednym z moich pomysłów, było powiązanie astrologicznych jakości z enneagramową reakcją na zagrożenie. W założeniu jakości podstawowej miał odpowiadać wstyd, stałej- gniew a zmiennej- strach. Wtedy u Czwórek powinna przeważać podstawowa. Jeśli chodzi o żywioły, spodziewalibyśmy się generalnie przewagi wody.

Przedstawiam zestawienie wyników z programu Astrolog. Siła jakości, żywiołu czy znaku wyliczana jest w oparciu o planety, znajdujące się znakach, aspekty do nich, położenie władców, położenie domów i parę innych czynników. Nie mam niestety wglądu w ten algorytm, więc może później napiszę własny. Wyniki podane są prawie w procentach (nie pilnowałem zaokrąglania, więc mogą nie sumować się do 100):
Cardinal: 34%
Mutuable: 32%
Fixed: 33%

Fire: 23%
Earth: 23%
Air: 21%
Water: 32%

Aries: 7%
Taurus: 6%
Gemini: 5%
Cancer: 8%
Leo: 7%
Virgo: 6%
Libra: 6%
Scorpio: 11%
Sagittarius: 8%
Capricorn: 10%
Aquarius: 9%
Pisces: 11%
Uwagi: Pewnym problemem jest uwzględnienie w zestawieniu dalekich planet o długich okresach obiegu (Neptun, Pluton). W tym przypadku oznacza to, że dla całego pokolenia procentowa siła jakości Stałej, żywioły Wody i znaku Skorpiona jest zwiększona. Będzie to można później porównać z wynikami dla innych typów.

Zgadywałem, że za emocjonalność/uczuciowość Czwórek odpowiadał będzie specyficznie położony i aspektowany Księżyc. Na 23 horoskopy ilość wystąpień Księżyca w znakach i jego aspektów z innymi planetami:
Moon in Ari: 2
Moon in Tau: 1
Moon in Gem: 1
Moon in Can: 4
Moon in Leo: 2
Moon in Vir: 0
Moon in Lib: 1
Moon in Sco: 2
Moon in Sag: 2
Moon in Cap: 1
Moon in Aqu: 4
Moon in Pis: 3

Moon i Sun: 8
Moon i Mercury: 11
Moon i Venus: 8
Moon i Mars: 9
Moon i Jupiter: 7
Moon i Saturn: 8
Moon i Uranus: 9
Moon i Neptune: 10
Moon i Pluto: 16
Jak widać, Księżyc najczęściej występuje w znakach wodnych i w Wodniku (przypominam: ekscentryczność i indywidualność).
Rzuca się w oczy ilość aspektów z Plutonem (wybuchowa siła).

Na postrzeganie piękna i zdolności artystyczne duży wpływ ma Wenus:
Venus in Ari: 0
Venus in Tau: 4
Venus in Gem: 4
Venus in Can: 0
Venus in Leo: 0
Venus in Vir: 2
Venus in Lib: 1
Venus in Sco: 0
Venus in Sag: 1
Venus in Cap: 1
Venus in Aqu: 3
Venus in Pis: 7
Znowu Ryby.

Zrobię jeszcze podobne zestawienie dla Domów, być może okażą się tutaj istotniejsze niż znaki.

Bardziej szczegółową analizę niestety trudno jest prowadzić w ten sposób. Patrząc bardzo ogólnie na te wszystkie horoskopy, odnoszę wrażenie, że najistotniejsze są nieharmonijne aspekty Marsa i Plutona do Księżyca oraz podkreślenie znaków wodnych i Wodnika. Przewidywałem duże znaczenie znaku Wagi, ale nie widać tego w tych zestawieniach.
Zdobycie większej ilości Czwórek zmniejszyłoby ryzyko przypadkowych zbieżności. Drugim typem, za który mogę się wziąć, będą Piątki, jeśli uda mi się je sensownie uzupełnić danymi sławnych ludzi. Jeśli chodzi o pozostałe typy, mam tylko pojedyncze przypadki, z których nie da się zrobić żadnego zestawienia (choć widać w nich parę ciekawych drobiazgów ;)).

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#35 Post autor: yusti » piątek, 30 listopada 2007, 09:32

.
Ostatnio zmieniony czwartek, 7 października 2010, 19:28 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#36 Post autor: Emjotka » piątek, 30 listopada 2007, 14:27

Przeczytałam swój znak (byka) - no ISTp jak się patrzy :P :
The bull is used to describe the sign of Taurus because he usually is plodding and peaceful in his movements. He is deliberate and relaxed and enjoys his food. A typical Taurus person likes comfort, and is willing to work hard for the things that make him happy. Like a bull he does not easily lose his temper, but when he does get angry it is best to stay out of his way!
Typ socjoniczny jest zapisany w gwiazdach! :lol:
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#37 Post autor: Nuit » piątek, 30 listopada 2007, 15:13

Emjotka - szczęka to by ci opadła, jakby ktoś ci zrobił profesjonalny horoskop urodzeniowy :D
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#38 Post autor: Emjotka » piątek, 30 listopada 2007, 15:27

Napisałam kiedyś posta w podforum piątek, ciekawa, co by mi wyszło w takim horoskopie. Aliszien wrzuciła mi coś takiego na PW (liczę, że się nie obrazi, że to tutaj wklejam). Krótko, ale treściwie i... wszystko się zgadza :lol: (choć co do tego Merkurego i Bliźniąt - to się objawia tylko w towarzystwie, w którym czuję się dobrze):
aliszien pisze:

Kod: Zaznacz cały

Gdyby ktoś mógł mi podać i spróbować wyjaśnić te wszystkie pierdoły dla 2. maja roku 1989 (godziny 14:50),
Masz ascendent w Pannie
Merkurego w Bliźniętach - wygadanie
Wenus w Byku - stosunek do miłości i związków, czyli teoretycznie pragnienie poczucia bezpieczeństwa, rodziny i urok osobisty
trzy inne planety w Koziorożcu

Ogólnie typ osoby twardo stąpającej po ziemi, racjonalnej, najpierw kierującej się logiką, potem emocjami, trochę wycofanej z towarzystwa.
Tak mi się wydaje.
I to tak w ogromnym skrócie, bo ja się słabo na tym znam :)
Choć równie dobrze mogła to sobie sama wywnioskować, czytając mnie. Tyle, że Aliszien jest typowym INFj, a one nie potrafią kłamać. :P
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Nuit
Posty: 935
Rejestracja: środa, 7 marca 2007, 00:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#39 Post autor: Nuit » piątek, 30 listopada 2007, 15:29

a co masz w księżycu?
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"

Chaos i zniszczenie by ENTp

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#40 Post autor: Emjotka » piątek, 30 listopada 2007, 15:42

Nie mam najbledszego pojęcia ;) .

-

Wklepałam w jakiś netowy przelicznik - o ile nie mylę znaczków, to mam barana.
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
piec/czwartych
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 17 listopada 2007, 19:38

#41 Post autor: piec/czwartych » piątek, 30 listopada 2007, 19:46

Bos i Absynt, dziekuje Wam za wyreczenie mnie w wyjasnieniu Mleczakowi o co chodzi z zywiolami :D
Absynt, 4 temperamenty na polski tradycyjnie tlumaczy sie: 4 humory, ale chyba tez coraz czesciej mowi sie o temperamentach.
Mleczak, no tak skoro jestes zywym przykladem na "plomienna" piatke, to nie mozna takiego polaczenia wykluczac. Choc ja nie twierdzilam, ze takich nie ma w ogole, tylko ze ogien "mi sie nie kojarzy z piatka", ze raczej dominuje wsrod nas powietrze i ziemia (a to chyba lepiej dla Ciebie, bo wtedy masz 'naukowa' podkladke na swoja wyjatkowosc - nie dosc, ze piatka, to jeszcze nietypowa :D ), choc oczywiscie moge sie mylic, moze wszystko jest inaczej. Zobaczymy, co powiedza wyniki skrupulatnych badan profesjonalnego Juzbeka. Ja takowych nie prowadze. Tak sobie luzno dywagowalam amatorsko. Ale swoja droga ciekawa jestem, jak myslisz, jaki wplyw moze miec zywiol ognia na Twoja prywatna odmiane piatkowosci? Wiadomosci z pierwszej reki zawsze w cenie :D
" I live by the river
Where the old gods still dream
Of inner communion
With the open sea "

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#42 Post autor: Emjotka » piątek, 30 listopada 2007, 20:26

Absynt pisze: Z reguly istnieje konkretna przewaga jednego zywiolu i niedostatek jakiegos czwartego.
Jak mi ktoś wykaże, że w moim horoskopie kolejność istotności żywiołów to ziemia -> powietrze -> woda -> ogień, to może zacznę wierzyć w horoskopy :lol: .
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
mleczak
Posty: 280
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 11:55
Lokalizacja: Płock/studia Łódź

#43 Post autor: mleczak » piątek, 30 listopada 2007, 20:41

piec/czwartych: Szczerze mówiąc nie wiem. Dlatego trudno mi wierzyć w horoskopy(piątka-lew, urodzony przywódca? wybucham śmiechem na samą myśl o tym) Nie czuję się jakoś szczególnie odmienny od reszty piątek. Kojarzy mi się to jedynie jako fire and ice. Jeżeli uda ci się przedostać do środka lodowej twierdzy, to możesz spokojnie się ogrzać, ale uważaj żeby się nie sparzyć. Ale nie wydaje mi się aby to była tylko moja cecha. A za poczucie wyjątkowości to ja już podziękuję. Moje ego jest wystarczająco wielkie.
5w4 INTP, ale tak poza tym po prostu Mleczak

Awatar użytkownika
juzbek
Posty: 179
Rejestracja: piątek, 24 listopada 2006, 19:00
Lokalizacja: Warszawa

...

#44 Post autor: juzbek » piątek, 30 listopada 2007, 20:50

Emjotko, w Twoim przypadku to nie jest trudne. Wliczając Ascendent i MC, masz 6 obiektów w znakach ziemskich, 3 w powietrznych, 2 w wodnych i 1 w ognistym.
Ale nie wierz w horoskopy, według mnie nie warto.

pięć/czwartych: Proszę, profesjonalizmem mnie nie obciążaj. :D Nikt mi za to nie płaci, robię to dla zaspokojenia własnej ciekawości, też amatorsko.

Awatar użytkownika
piec/czwartych
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 17 listopada 2007, 19:38

#45 Post autor: piec/czwartych » piątek, 30 listopada 2007, 22:24

mleczak pisze:piec/czwartych: Szczerze mówiąc nie wiem. Dlatego trudno mi wierzyć w horoskopy(piątka-lew, urodzony przywódca? wybucham śmiechem na samą myśl o tym) Nie czuję się jakoś szczególnie odmienny od reszty piątek. Kojarzy mi się to jedynie jako fire and ice. Jeżeli uda ci się przedostać do środka lodowej twierdzy, to możesz spokojnie się ogrzać, ale uważaj żeby się nie sparzyć. Ale nie wydaje mi się aby to była tylko moja cecha. A za poczucie wyjątkowości to ja już podziękuję. Moje ego jest wystarczająco wielkie.
Okej, okej, Mleczak, wcale nie mialam zamiaru wmawiac Ci, ze potrzebujesz zapewnien o wyjatkowosci, ani przypisywac Ci zadnych innych kompleksow, zartowalam sobie niewinnie :) Powinnam to byla powiedziec jakiejs czworce, ucieszylaby sie :lol:
Dzieki za probe interpretacji ognia u piatki. Ja tez nie wierze specjalnie w horoskopy. Raczej sama okreslam jaki zywiol kim rzadzi na pdst. jego charakteru, niezaleznie od znaku zodiaku, wyliczen ksiezycow, ascendentow itp. Ja okreslam zywiolami typ energii jaki od kogos plynie, ktora wyczuwam. Czesto to sie zgadza z przyporzadkowaniem do znakow, ale nie zawsze.
pięć/czwartych: Proszę, profesjonalizmem mnie nie obciążaj. Nikt mi za to nie płaci, robię to dla zaspokojenia własnej ciekawości, też amatorsko.
Dobrze, Juzbeku amatorze :wink: Oh, kwestia finansowa nawet mi do glowy nie przyszla, chodzilo mi o Twoje kwalifikacje, ktore znacznie przekraczaja moje :)
" I live by the river
Where the old gods still dream
Of inner communion
With the open sea "

ODPOWIEDZ