Enneagram - uproszczona forma poznawania siebie

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#16 Post autor: yusti » piątek, 21 grudnia 2007, 20:52

.
Ostatnio zmieniony piątek, 8 października 2010, 16:18 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
bluemoonka
Posty: 337
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 23:03
Lokalizacja: Home

#17 Post autor: bluemoonka » sobota, 22 grudnia 2007, 00:04

Hmmm ja powiem tak,moim zdaniem enneagram ma wiele wspólnego z psychologią choć to wersja bardzo uproszczona (zważywszy na pytania w testach),zauważalna jest tutaj pewna forma generalizowania,szufladkowania ale myślę że każdy uczestnik tego forum jest tego świadomy(nie ma dwóch identycznych osób).Świadomy tego,że enneagram jest ogólnym zarysem osobowości,taką bazą początkiem.I jeżeli komuś pomogło to forum,taka swoista forma odnalezienia,poznania siebie choć w małym procencie to znaczy że to forum ma wydźwięk pozytywny.I myślę,że nikt z forumowiczów nie ma symbolu enneagramu wyrysowanego sprayem na ścianie i hołdu pod postacią palonych świec nikt temu nie składa ;)
A inna sprawa to te jakże dziwaczne sygnaturowe podpisy xwy itd. hmmm skoro to forum dotyczy enneagramu to chyba nie dziwnym to jest ;)
I jeszcze jedno...............łatwo rzucić kamieniem,bardzo łatwo........trudniej się zastanowić nad tym w co się rzuca i dlaczego ;)
W wolnych chwilach robię smutne miny, udaję zwłoki albo wpierdalam batony. - V
5w4
ISTj

Stray
Posty: 7
Rejestracja: środa, 19 grudnia 2007, 18:13

#18 Post autor: Stray » sobota, 22 grudnia 2007, 12:55

yusti pisze:Tylko NIE KAŻ MI TEGO ROBIĆ>
Ale czy ja tu komukolwiek coś każę ? :) Zwracam tylko uwagę, żeby nie przypisywać enneagramowi zbyt wielkiej wagi - naprawdę, osoby w internecie nie generują u mnie aż tyle emocji by z pianą na ustach mówić "nie róbcie tego" - ten post to bardziej jak ostrzeżenie na paczce fajek od MZ - to czy ktoś będzie je jarał czy nie MZ najprawdopodobniej nie obchodzi, ale ostrzeżenie jest :wink:
bluemoonka pisze:A inna sprawa to te jakże dziwaczne sygnaturowe podpisy xwy itd. hmmm skoro to forum dotyczy enneagramu to chyba nie dziwnym to jest ;)
I jeszcze jedno...............łatwo rzucić kamieniem,bardzo łatwo........trudniej się zastanowić nad tym w co się rzuca i dlaczego ;)
Szczerze mówiąc, wydaje mi się to trochę dziwne - to tak jakby doczepić do siebie odpowiednik metki na ciuchach - prać w tej temperaturze, ręcznie, nie rozciągać, blablabla - jedna osoba wstawi sobie do sygnatury to, druga tamto i one z tym enneagramowym obrazem będą do siebie podchodzić biorąc go pod uwagę - pytanie tylko czy jest to dobry pomysł. Moim zdaniem nie - ja nie mam ochoty być oceniany jako osoba na podstawie jakiegoś testu, którego wartość jest dla mnie spekulacyjna ( zwłaszcza, ze co mnie rozgarnięte osoby będą go traktowały jak to jeden już kolega w tym temacie powiedział - "jak wyrocznię" )

I odnośnie rzucania kamieniem - już na początku zaznaczyłem, że nie chcę nikogo obrazić, wszczynać kłótni - ten post generalnie nie był kierowany do osób które wiedzą jak rozsądnie podejść do enneagramu - one pewnie napisałyby dokładnie to samo co ja -
nie bardzo rozumiem więc po co ten przytyk o rzucaniu kamieniem (chyba, że poczułaś, że post kierowałem akurat do Ciebie - ale to już nie jest mój problem :wink: )

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#19 Post autor: Orest_Reinn » sobota, 22 grudnia 2007, 13:03

Szczerze mówiąc, wydaje mi się to trochę dziwne - to tak jakby doczepić do siebie odpowiednik metki na ciuchach - prać w tej temperaturze, ręcznie, nie rozciągać, blablabla - jedna osoba wstawi sobie do sygnatury to, druga tamto i one z tym enneagramowym obrazem będą do siebie podchodzić biorąc go pod uwagę - pytanie tylko czy jest to dobry pomysł. Moim zdaniem nie - ja nie mam ochoty być oceniany jako osoba na podstawie jakiegoś testu, którego wartość jest dla mnie spekulacyjna ( zwłaszcza, ze co mnie rozgarnięte osoby będą go traktowały jak to jeden już kolega w tym temacie powiedział - "jak wyrocznię" )
Gdy ktoś coś napisze w dziale jakiegoś typu, to dobrze jeśli wiem jakim on jest typem, bo wiem z jakiej perspektywy to mówi. Gdy zakłada się temat na forum typu ma się na celu pozyskać opinię konkretnego typu, aby otrzymać jakieś informacje o jego przedstawicielach, a - co za tym idzie - poszerzyć swą wiedzę o systemie. Po to są moim zdaniem te sygnatury. To nie są symbole, tu nie chodzi o wyrażenie siebie. One mają charakter informacyjny.

Stray
Posty: 7
Rejestracja: środa, 19 grudnia 2007, 18:13

#20 Post autor: Stray » sobota, 22 grudnia 2007, 13:16

Wydaje mi się, że nie każdy tutaj ten wynik traktuje w charakterze informacyjnym - przynajmniej inna konkluzja nasuwa się po przeczytaniu tutaj kilkudziesięciu tematów - ale to już chyba prywatna sprawa każdego człowieka i nic mi do tego - z mej strony koniec dyskusji na ten temat :)

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
aliszien
VIP
VIP
Posty: 1459
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 14:07
Lokalizacja: Warszawy

#21 Post autor: aliszien » poniedziałek, 24 grudnia 2007, 11:22

Jeśli zauważyłeś, to średnia wieku na forum oscyluje gdzieś w granicach 22-24 lata, z dużą reprezentacją nastolatków - to wiek, gdy szuka się grup odniesienia, przynależności. Nie mów młodej osobie, że bierze coś zbyt poważnie, bo ona wszystko bierze poważnie, jak wyrocznię, nawet deszcz padający za oknem.
Dystansu nabiera się z wiekiem.
Moim zdaniem, podeszłeś zbyt poważnie do tego forum :wink:


PS: Wyjątkiem jest tu krucjata dwóch uroczych Szóstek przeciwko Wszystkim Ósemkom Świata :lol: :lol: :lol:
4w5, INFj, sp/sx

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#22 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 21 lipca 2008, 23:25

.
Ostatnio zmieniony środa, 17 marca 2010, 18:14 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
T
Posty: 97
Rejestracja: sobota, 14 lipca 2007, 23:41

#23 Post autor: T » wtorek, 22 lipca 2008, 02:30

Ale żeś Snufkin odgrzał kotleta.

Dziwi mnie ta dyskusja. Enneagram to rozrywka. Kto uważa inaczej i szuka recept na życie albo czegoś w tym stylu, jest dziwny (i przyznaję, że ja też kiedyś taki byłem ;) ).
A forum jest fajne, bo można spotkać na nim ludzi, którzy myślą podobnie jak ja. Można wymienić się poglądami, dyskusjami. Dla mnie jest to wartość sama w sobie.
To tylko zabawa. Jak horoskopy, tylko o ile one nie opierają się na żadnych logicznych podstawach (i ich wartość jest zerowa), o tyle enneagram klasyfikuje typy według konkretnego schematu, pewnych uzasadnionych podstaw, więc jego wartość mimo wszystko jakaśtam jest (niechże i wynosi tylko te 10%, wystarczy).
5w4, INTJ

ODPOWIEDZ