Model fi

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

Model fi

#1 Post autor: Orest_Reinn » czwartek, 27 marca 2008, 08:26

Nie znalazłem zbyt wiele informacji na ten temat, i mam nadzieję, że nie było tu jeszcze tego tematu :)

Owy tajemniczy model Φ odzwierciedla poziom hormonów w mózgu: serotoniny, noradrenaliny i dopaminy i jest ściśle związany z typami enneagramu.

Oznaczamy typy poprzez + dla wysokiego poziomu danego hormonu, - dla niskiego, 0 dla średniego. I tak jeśli mam wysoki poziom serotoniny, niski noradrenaliny i średni dopaminy, mogę sobie wpisać z czystym sumieniem w sygnaturkę +-0 :)

Do czego zmierzam. Zgodnie z teorią, której temat ma dotyczyć, każdy z 27 typów enneagramu (licząc z wariantami) ma określoną kombinację i przedstawia się to tak:
S- : 4, 6, 8
S0 : 1, 3, 5
S+ : 2, 7, 9
N- : sp
N0 : so
N+ : sx
D- : 4, 5, 9
D0 : 1, 2, 6
D+ : 3, 7, 8

Nie znalazłem więcej informacji, oprócz opisu (a właściwie wypunktowanych cech) typów w zależności od S: http://www.the16types.info/vbulletin/sh ... hp?t=17138



Awatar użytkownika
Riviette
Posty: 405
Rejestracja: niedziela, 29 października 2006, 13:09
Enneatyp: Lojalista

#2 Post autor: Riviette » czwartek, 27 marca 2008, 10:41

Książki lub strony, ale po polsku. Ciekawe to. :D
6w5, IEI

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#3 Post autor: yusti » czwartek, 27 marca 2008, 14:03

.
Ostatnio zmieniony sobota, 9 października 2010, 15:42 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#4 Post autor: Absynt » czwartek, 27 marca 2008, 17:29

Uwazam, ze teoria jest dziurawa i nie da sie jednoznacznie podpiac neurologii pod enneagram. Za malo jest tez na ten temat informacji.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
Avin
Posty: 1166
Rejestracja: wtorek, 31 października 2006, 15:02

#5 Post autor: Avin » czwartek, 27 marca 2008, 20:09

ta teoria to chyba bardziej do diagnozowania psychicznych chorob-niedobor serotoniny i noradliny powoduje depresje
nadmiar dopaminy schizofrenie, autyzm
no i inne jeszcze kombinacje moga powodowac inne zaburzenia
Samotnosc pogladow innego czlowieka
i jego dziwna zawila natura
zmusza do usmiechu
gdy inny czlowiek spaceruje ulica
myslac o szczesciu
myslac o zyciu
zwraca uwage szarych ludzi

ten inny czlowiek ma inna dusze
inne widzenie i inne serce

Awatar użytkownika
nasedo
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 2 grudnia 2006, 20:49
Lokalizacja: Katowice

#6 Post autor: nasedo » piątek, 28 marca 2008, 10:46

muszę to przemyśleć i dokonąć w to wgląd intelektem. Póki co, zgodnie z tym co piszesz mam wszystkiego w nadmiarze ;) czyli +++
7w8; INTJ; sx/so/sp;
gg: 3626262

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

#7 Post autor: Rilla » piątek, 28 marca 2008, 20:44

Avin pisze:ta teoria to chyba bardziej do diagnozowania psychicznych chorob-niedobor serotoniny i noradliny powoduje depresje
nadmiar dopaminy schizofrenie, autyzm
no i inne jeszcze kombinacje moga powodowac inne zaburzenia
Nie tylko. Z badań wynika, że introwertycy mają wyższy poziom enzymu, który m.in. odpowiada za rozkład serotoniny. Z tego wniosek, że oni także mają obniżony poziom serotoniny, a nie muszą mieć depresji.

Coś w tej teorii jest. Od początku podejrzewałam, że za typy odpowiada między innymi chemia, ale sama na pewno nie. Duże znaczenie ma też otoczenie, doświadczenia z przeszłości, gdy nasza osobowość dopiero się tworzyła. Myślę, że w zależności od ilości hormonów, reagujemy po prostu inaczej na dane sytuacje i trudności, co odpowiednio nas kształtuje.
Np. Siódemka mająca dużo serotoniny nie wpadnie w taką rozpacz po opuszczeniu jej przez ważną dla niej osobę, w jaką wpadnie Czwórka, przez co nie będzie chowała w sercu do końca życia poczucia straty, jak ta druga. A możliwe też, że w ogóle nie uzna tego zdarzenia za stratę.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#8 Post autor: Absynt » piątek, 28 marca 2008, 21:01

A przede wszystkim istnieje roznica miedzy nadmiarem a podwyzszonym poziomem...
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#9 Post autor: Absynt » poniedziałek, 31 marca 2008, 15:17

Tez racja, w tym lekami.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#10 Post autor: boogi » sobota, 7 marca 2009, 22:41

Trochę odświeżę temat, artykułem (niestety po angielsku) nt. związku zawartości neuroprzekaźników z enneatypem: link.

Każdy zna podstawy angielskiego na tyle, by zrozumieć, iż np. "low" oznacza niski poziom czegoś, tak więc z tabelkami można się bezproblemowo zapoznać.
Najważniejsza sprawa: autorzy jedynie sugerują, czyli przedstawiają hipotezę do zbadania, tam nie ma żadnego ostatecznego stwierdzenia "tak jest na pewno", to wszystko to na razie propozycja.

Z reszty artykułu skrótowe wnioski odnośnie owych propozycji:
- enneatyp może być wyjaśnialny przez zawartości neuroprzekaźników w mózgu (dopamina ma odpowiadać za cierpliwość i wytrzymałość fizyczną; serotonina za dobre samopoczucie; noradrenalina za skupienie umysłowe)
- - poziomy noradrenaliny mają mieć związek z Centrami/Ośrodkami Inteligencji. Intelektualni mają mieć najwyższą aktywność tego neuroprzekaźnika, Uczuciowi przeciętny, Działalnościowi najniższy.
- - poziomy dopaminy mają mieć związek z Grupami Horney. Asertywni mają mieć najwyższy poziom dopaminy (i dzięki temu pędzić z prędkością co najmniej stu bakłażanów na tydzień), Zgodni przeciętny, a Wycofani najniższy.
- - poziomy serotoniny mają mieć związek z Harmonikami i być wysokie u Pozytywnych, przeciętne u Kompetentnych i niskie u Reaktywnych/Intensywnych.
- wyjaśniać ma to, dlaczego niektóre leki jak np. Prozac (działający na zasadzie wychwytu zwrotnego serotoniny) nie działają na wszystkich, a niektórym wręcz szkodzą
- "natura" (biologia, genetyka, chemia organizmu) ma mieć wpływ na nasz typ, zaś wychowanie ma mieć wpływ na nasz "poziom zdrowia", oraz także wychowanie ma determinować wariant (so/sx/sp)

Ponadto (jak wspomniał wyżej Absynt) można regulować też poziomami/natężeniem aktywności owych neuroprzekaźników za pomocą leków, a także jedzenia, aktywności fizycznej, tak więc mogą to być sposoby na rozwój/degradację osobowości.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Kondzio
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 22 sierpnia 2009, 13:47
Lokalizacja: Rzeszów

#11 Post autor: Kondzio » środa, 26 sierpnia 2009, 12:53

Jestem na tym forum niedługo i prosił bym o wytłumaczenie tych skrótów sp so i sx.
7w8 w 100% :)

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#12 Post autor: yusti » środa, 26 sierpnia 2009, 13:08

.
Ostatnio zmieniony środa, 13 października 2010, 19:57 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Karolka
Posty: 105
Rejestracja: środa, 27 maja 2009, 09:43
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Model fi

#13 Post autor: Karolka » wtorek, 8 września 2009, 18:44

Czy idealny model fi ma oznaczać wszystkie neuroprzekaźniki w normie czy wszystkie na wysokim poziomie?
4w5 "Moje dzisiaj obala moje wczoraj"

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

Re: Model fi

#14 Post autor: Orest_Reinn » wtorek, 8 września 2009, 20:23

Wątpię czy należy tu watroścować typy i wyróżniać "idealny" model. Zwłaszcza że jest on niezmienny.

Awatar użytkownika
Karolka
Posty: 105
Rejestracja: środa, 27 maja 2009, 09:43
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Model fi

#15 Post autor: Karolka » środa, 9 września 2009, 08:17

Przecież można mieć na to wpływ choćby dzięki lekom, no i jeszcze jedzenie, aktywność fizyczna.
4w5 "Moje dzisiaj obala moje wczoraj"

ODPOWIEDZ