Opisy typów na www.jakja.pl

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Opisy typów na www.jakja.pl

#1 Post autor: yusti » niedziela, 4 maja 2008, 09:25

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 października 2010, 08:23 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Yennefer
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2008, 10:36

#2 Post autor: Yennefer » niedziela, 4 maja 2008, 11:12

czwórka :-)

Charakter

Profil
Często odczuwanym nastrojem przez Romantyka jest depresja. Z jej powodu potrafi on przeleżeć kilka dni w łóżku, rozważając taki czy inny niedający się naprawić błąd przeszłości.
Najważniejszym problemem jest strata i wynikające z niej obniżenie samooceny. Czwórka przekonana jest, że kiedyś było w jej życiu źródło miłości, które następnie zostało im odebrane. "Kiedyś byłem kochany. Co się z tym stało?".
Czwórka nieświadomie zwraca uwagę na subtelniejsze aspekty tego, czego dostać nie może. To, co dostępne, nie jest więc atrakcyjne. Tęskni szczególnie mocno do związku namiętnego i dającego spełnienie.
Gdy Czwórka rzeczywiście zacznie coś osiągać w życiu, nieraz po wielu latach oczekiwania i starań, uwaga jej nieuchronnie przesuwa się ku temu, czego w je życiu brakuje. Jeżeli zdobędzie pracę, chce miłości. Jeśli znajdzie miłość chce być znowu sama. Jeżeli zostanie sama znowu zapragnie pracy i miłości. Uwaga skupia się na najlepszych aspektach tego, czego nie ma. W tym zestawieniu to co się ma, wydaje się nudne i bezwartościowe.
Czwórka przeżywa gniew i rozczarowanie, jeśli zmuszona jest podnosić z podłogi skarpetki partnera czy tolerować jego dziwactwa. Obraz wspaniałej przyszłości, która miała się zmaterializować dzięki miłości, ulega zachwianiu. Związek rzeczywisty bywa bowiem nieraz bardzo nudny. Drobne niedociągnięcia partnera budzą głęboką irytację. "On nie ma słuchu muzycznego". "Jak można w takim miejscu zostawić szczoteczkę do zębów?".
Gdy okazuje się, że dla intymności być może trzeba będzie zrezygnować z elitarnych standardów, Czwórka chce odgonić swojego partnera, zmuszając go do odejścia, zanim obraz cennego i autentycznego związku zostanie zbezczeszczony. Oczywiście winny jest partner. W swoim rozgoryczeniu Czwórka wypowiada najgorsze obelgi, by stało się całkiem jasne, jak bardzo się zawiodła.
Romantyk jest szczególnie predestynowany do tego, by pracować z ludźmi przeżywającymi kryzys. Z niezwykłym samozaparciem pomaga innym przejść przez ciężkie kryzysy emocjonalne i chętnie towarzyszy przyjaciołom w ich długiej drodze ku odzyskiwaniu równowagi.
Najważniejsze dla Czwórki sprawy to:
- Poczucie, że czegoś im w życiu brakuje. "Inni mają to, czego mi brakuje".
- Humory, upodobanie do luksusu i dobry smak.
- Poczucie więzi z tym, co w życiu autentyczne i intensywne: z narodzinami, seksem, porzuceniem, śmiercią.
- Pociąg ku temu, co odległe i niedostępne.

yenna w związku
Bardzo dużo uwagi Czwórka poświęca przygotowaniom na przyjęcie kochanka. To tak, jakby czas teraźniejszy był czasem szykowania się do przyszłego miłosnego przebudzenia. Jeżeli w danej chwili Czwórka nie jest z nikim związana, wyobrażenie sobie przyszłego spotkania budzi wiele emocji. Jeżeli trwa w związku z drugą osobą, potrzebuje wycofania, by móc rozkoszować się wyobrażeniem sobie ponownego spotkania z ukochanym.
Utrzymanie kontaktu na stosowną odległość to sztuka, którą Czwórka opanowała doskonale. Nie za daleko, nie za blisko. Na tyle daleko, by można było wybiórczo koncentrować się na zaletach partnera, na tyle blisko, by mieć ochotę na coś jeszcze.
Romantyk docenia estetyczne aspekty związku: kocha piękno, niedomówienia, atmosferę, wygląd. Wie, że ludzie z czasem się zmieniają i pozwala związkowi przechodzić przez kolejne fazy. Gotowy jest zacząć wszystko na nowo i potrafi zapomnieć o złej przeszłości.
Czwórka chce zajmować miejsce centralne w życiu swoich bliskich. Chce rozmawiać o przeżyciach i uczuciach, zależy jej też na tym, by zwracano się do niej po radę.
ENTP.

hey you, don't tell me there's no hope at all

pacanoid
Posty: 378
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 08:46

#3 Post autor: pacanoid » niedziela, 4 maja 2008, 13:31

khkhk
Ostatnio zmieniony środa, 7 maja 2008, 11:44 przez pacanoid, łącznie zmieniany 1 raz.
5

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#4 Post autor: yusti » niedziela, 4 maja 2008, 13:41

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 października 2010, 08:27 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wiadukt
Posty: 567
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 17:08
Lokalizacja: Enneagram 1w2 -/- -/- Socjonika ESTj

#5 Post autor: wiadukt » niedziela, 4 maja 2008, 13:56

myślę właśnie nad tym opisem Piątki, to nie mój facet..
4ka pasuje jak ulał, mimo ze w tescie wyszlo mu 5w4 mysle jednak ze jest pełnoprawna 4ką
popieram, yusti związek 5 z 1 to musi być z reguły pomyłka wszechczasów !

co do opisu Jeden to jest... no cóż poradzić, nawet opis ennea tak nie wstrzelił sie w sedno Obrazek
Obrazek
...bardzo być może, ale żaba pozostaje żabą...
Monty Python

Awatar użytkownika
MartiniB
Posty: 774
Rejestracja: sobota, 12 stycznia 2008, 21:06

#6 Post autor: MartiniB » niedziela, 4 maja 2008, 14:51

Pytania w tym teście są bardzo powierzchowne i nie odnoszą się do wszystkich aspektów życia.

Wyszła mi ósemka - robiłem wiele testów i po raz pierwszy wynik nie jest zgodny z poprzednimi.

Ten wydaje mi się po prostu odrobinę amatorsko sformułowany....

Awatar użytkownika
wiadukt
Posty: 567
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 17:08
Lokalizacja: Enneagram 1w2 -/- -/- Socjonika ESTj

#7 Post autor: wiadukt » niedziela, 4 maja 2008, 14:54

a tego nie wiem jakie tam mają testy, mówilam o opisie 1,4,5

a Ty MartiniB, zgadzasz sie z tamtejszym opisem Trójki ?
Obrazek
...bardzo być może, ale żaba pozostaje żabą...
Monty Python

Awatar użytkownika
MartiniB
Posty: 774
Rejestracja: sobota, 12 stycznia 2008, 21:06

#8 Post autor: MartiniB » niedziela, 4 maja 2008, 15:33

Wykonawca - Trójka
Charakter

Profil
Wykonawca emanuje optymizmem i dobrym samopoczuciem. Trójka stara się zapracować sobie na nagrody zewnętrzne, nie zastanawiając się, jakie uczucia żywi wobec charakteru samej pracy. Utożsamia się z pełną prestiżu nazwą swojej firmy, mierzy swą wartość liczbą zer w dochodach. Praca, którą wykonuje, może być śmiertelnie nudna, ale niedogodność tę może rekompensować imponujący tytuł. Aktywność stanowi też naturalny czynnik antydepresyjny. Wykonawca pracuje tak dużo, że nie ma czasu popadać w depresję.
Preferowaną dziedziną aktywności jest praca, której może się w pełni poświecić. Jest energiczna i pogodna, a jej życie wypełnia wiele ciekawych zajęć. Jednakże życie nastawione na osiągnięcia zewnętrzne musi być siłą rzeczy pozbawione wewnętrznych przeżyć płynących z więzi i wątpliwości emocjonalnych.
Plan dnia Trójki jest przeładowany. Trwa nieustanna gonitwa, brak wolnego czasu nie pozwala by uczucia brały górę. Nawet wakacje to czas nieprzerwanej aktywności. Wybiera zorganizowane wycieczki lub "zalicza" kolejne kraje. Dzięki temu ma gwarancję, że cały okres wakacyjny będzie szczelnie wypełniony.
Wykonawca unika wolnego czasu, by nie uświadomić sobie własnych uczuć, uczucia bowiem mogą przeszkadzać w skutecznym wykonywaniu zadań. Choroby lub życie osobiste rzadko przeszkadzają Trójce w planowanym wykonaniu pracy. Ma ona niewiele tolerancji dla osób działających poniżej swoich możliwości lub pozwalających, by zawładnęły nimi emocje.
Wykonawca okazuje zaraźliwy entuzjazm dla planów i przyszłych przedsięwzięć. Zważywszy, że bywa niezmiernie pracowity, potrafi zachęcać innych do doskonalenia się. Przez całe życie chce się uczyć. Przejawia też antydepresyjną zdolność wynajdywania ciekawych zajęć. Potrafi efektywnie reklamować siebie i swoje przedsięwzięcia. Angażuje się w projekty społeczne pomagające ludziom byt materialny własnymi siłami i dąży do przewodzenia takim działaniom.
Wybrane cechy Trójki to:
- Utożsamianie się z osiągnięciami i produktywnością.
- Prezentacja takiego obrazu siebie, który nastawiony jest na zdobycie aprobaty.
- Charakterystyczny sposób skupiania uwagi, polegający na kierowaniu wszystkich myśli ku jednemu celowi
- Unikanie niepowodzeń

w związku
W bliskich związkach Trójka odgrywa rolę partnera, tak jak należy. W każdej sytuacji mówi to, co powinna. Wyraża miłość poprzez działanie, a jej życie rodzinne to seria doskonałych obrazków. "Podróżujemy razem. Gramy często w tenisa. Rozmawiamy o dzieciach". Związki Trójki są bezkonfliktowe, a małżeństwo udane.
Trójka potrafi sprawiać wrażenie czułego partnera, choć jednocześnie zdają sobie sprawę z tego, że gra wtedy jakąś rolę. Jeżeli wymagana jest wrażliwość, jest wrażliwa, choć niekoniecznie odczuwa to w środku. Łatwo "odgrywa" bliskie związki i wciela się w swoje wyobrażenie o tym, jak powinien wyglądać odpowiedni partner.
Zaletą Wykonawcy jest to, że niezwykle silnie wspiera cele i aspiracje członków swoich rodzin. Pracuje intensywnie, by zapewnić rodzinie byt i bardzo się cieszy z tych sukcesów, z którymi się utożsamia. Świetnie mu się udaje wyciągnąć innych z odosobnienia lub złych nastrojów. Wadą Wykonawcy jest to, że łatwo odwodzi go od własnych uczuć jakieś inne zadanie. Trójka twierdzi, że zadań tych podejmują się dla rodziny, tak naprawdę jednak chodzi im o sukces osobisty.
Wiele uwagi poświęca wyglądowi i zewnętrznym dokonaniom partnera, co zastępuje głębię uczuć.


Zgadzam się tylko częściowo (podobnie jak częściowo zgadzam się z opisem "czystej" trójki z enneagram.pl w przeciwieństwie do 3w4, które jest trafne niemal w 90%).Chodzi mi o to, że zarówno test jak i opisy typów nie uwzględniają skrzydeł, o poziomach zdrowia oraz połączeniach nawet nie wspominając.

Dlatego są one bardzo ogólnikowe i (mimo, że napisane prostym językiem co wielu na tym serwisie uważa za zaletę) niewiarygodne.
Ostatnio zmieniony niedziela, 4 maja 2008, 15:37 przez MartiniB, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#9 Post autor: Hydra » niedziela, 4 maja 2008, 15:34

A gdzie jest opis 9?
Bo mnie wyszła 4 :lol:

Oczywiście zgadza się co do joty :P
MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
vvob
Posty: 347
Rejestracja: niedziela, 13 maja 2007, 23:26

#10 Post autor: vvob » niedziela, 4 maja 2008, 16:11

A mnie wychodzi ciągle 7 czyli Epikurejczyk, a ja się z tym nie zgadzam. Jestem podręcznikowym przykładem 6.
6w5
sx/sp
ENTpObrazek

„Lub robić coś. Kochaj kogoś. Nie bądź gałganem! Żyj porządnie.”
(T. Kotarbiński)

nutshell
VIP
VIP
Posty: 808
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 01:33

#11 Post autor: nutshell » niedziela, 4 maja 2008, 16:35

A mi chyba nie dane będzie dokończenie tego testu :? Odpowiedziałam na wszystkie pytania i wyskoczyło to
Odpowiedziałeś już na wszystkie pytania w tym teście. Wyświetlane są teraz losowo wybrane pytania, na które możesz jeszcze raz odpowiadać poprawiając swój wcześniejszy wybór
wiec zaznaczam od nowa a one ciągle wyskakują i powtarzają się :S

edit:
Podejrzałam profil, jak w każdym teście poza 'naszym', wyszło 4
:roll:
6w5 / INFj

*Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest granfalon
Spróbuj obrać ze skórki bańkę mydlaną*

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#12 Post autor: yusti » niedziela, 4 maja 2008, 17:17

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 października 2010, 08:27 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

nutshell
VIP
VIP
Posty: 808
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 01:33

#13 Post autor: nutshell » niedziela, 4 maja 2008, 17:20

heheh nutshelko kochana
wyjśc z tego bo nigdy nie skończysz
"możesz poprawić" ale nie musisz
dzięki, zdążyłam się zorientować po którymś pytaniu ;)
6w5 / INFj

*Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest granfalon
Spróbuj obrać ze skórki bańkę mydlaną*

Awatar użytkownika
sonja
Posty: 152
Rejestracja: poniedziałek, 6 sierpnia 2007, 16:30

#14 Post autor: sonja » niedziela, 4 maja 2008, 17:52

Te opisy które tu wkleiliście to są fragmenty z książki Helen Palmer. Głowy sobie za to uciąć nie dam, ale tak mi się wydaje.
Hey now now, we're goin' down down
and we ride the bus there and pay the bus fare
or we find a new reason, a new way of living
and we breathe it in and try to dream again

Flegmatyczna Dziewiątka, INFp

Awatar użytkownika
Prowokacja
Posty: 519
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 18:02
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Lodz
Kontakt:

#15 Post autor: Prowokacja » niedziela, 4 maja 2008, 19:41

Haha, zabawne, bo wyszła mi szóstka... i jak przeczytałam ten opis, to niemal wszystko zgadza się co do mnie... Paranoja
chyba jestem bezskrzydłową 6 a myślałam, że w7...
sp/sx

ODPOWIEDZ