Rezonans - pozorne podobieństwa typów

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Basketcase
Posty: 716
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 23:09

Rezonans - pozorne podobieństwa typów

#1 Post autor: Basketcase » środa, 29 listopada 2006, 20:59

Na stronie http://mindheart.org/junction/oldcj/ep/types/index.html natrafiłem na koncept, z którym nigdzie indziej się nie spotkałem. Mowa o liniach rezonansu (lines of resonance). Chodzi o specyficzne połączenia, dla każdego typu schemat ten wygląda podobnie i wyznacza typy, do których możemy być zewnętrznie podobni w niektórych warunkach.

Na moim przykładzie: jednym z moich rezonansów jest kombinacja 8/9 (typy naprzeciwko 4 w Enneagramie). Doskonale widzę swoje podobieństwo w niektórych aspektach do tych typów, zwłaszcza Dziewiątki: Odwlekanie, skupianie się na rzeczach pobocznych, (nawet teraz 'powinienem' zajmować się lekturą do przeczytania na jutro, którą cudem zdobyłem) przeczekiwanie. Do Ósemki jestem podobny w okazjonalnym szarżowaniu w dyskusjach i gruboskórnym, czasem dość brutalnym humorze, i nie liczeniu się z kosekwencjami tych 'ataków'.

Kolejne rezonansy to Szóstka, z którą wspólną mam nieufność, prawie że paranoję w kontaktach z ludźmi, nigdy nie jestem w stanie uwierzyć komuś na 100% w to, co mówi; oraz Dwójka, z którą na dodatek 4 jest połączona linią dezintegracji.

Zachęcam do sprawdzenia swoich rezonansów na stronie, do której link podałem wcześniej i wpisywanie, co o tym sądzicie. Osobiście uważam, że to bardzo sensowny koncept: ile razy zdarzało nam się znajdywać w sobie elementy z pozoru nie pasujące do całej koncepcji Enneagramu? Okazuje się, że możemy wykazywać podobieństwa do innych typów, jednak nasza główna motywacja będzie inna niż naszych typów rezonansowych. Szóstka ma paranoję, bo czuje się zagrożona, Czwórka ma paranoję, bo boi się odrzucenia.

Czyżbyśmy zbliżyli się choć trochę do rozwiązania tajemnicy 7w4? :twisted: W końcu 4w3 może się przez skrzydło łączyć z rezonansem 7.

Jeśli ktoś wie coś więcej o tym zjawisku, oczywiście proszę o linki/informacje.

Basketcase


Obrazek

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#2 Post autor: tzlm » środa, 29 listopada 2006, 21:23

Powiem Ci, że to się pokrywa z jakimiś testami o których mówione było już kiedyś. I bardzo mi się podoba ta koncepcja.
In times of stress or confusion, a five may experience the psychological traps of an unbalanced seven.
Hym, nie rozumiem tego do końca.
Ale z tą trójką to chyba się nie zgodzę...
In times of balance and clarity, a five has an opportunity to experience the best qualities of a balanced eight
Znaczy się, że wtedy kiedy czuję się dopszoł to staję się podobna do 8?
Często jestem do niej podobna, czyli często jestem szczęśliwa. :lol:
Zgadza się.
A co do podobieństwa do jedynki- a jakże, nie zdziwiłabym się gdyby w teście wyszła mi zamiast 5w4 jedynka. I to podobieństwo, punkty wspólne z jedynką- to po prostu mnie zdziwiło swoją trafnością.
Ciekawe to ciekawe wszystko.

Kikijuro
Posty: 499
Rejestracja: sobota, 21 października 2006, 21:54

#3 Post autor: Kikijuro » środa, 29 listopada 2006, 21:28

Hmmm... to już wiem dlaczego w tescie zawsze mi wychodzi 5w4 :)

Awatar użytkownika
Basketcase
Posty: 716
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 23:09

#4 Post autor: Basketcase » środa, 29 listopada 2006, 21:29

In times of stress or confusion, a five may experience the psychological traps of an unbalanced seven.
Hym, nie rozumiem tego do końca.
"Wielki Plan 7-mki" Ci coś mówi? A może chodzi o paniczny strach przed zależnością, całkowite odcinanie się od obowiązków, żeby nikt nic od Ciebie nie wymagał, charakterystyczne dla niezdrowcych Siódemek łamanie obietnic i odcinanie się od ludzi?

To pierwsze rzeczy, które przychodzą mi do głowy.
Obrazek

abyssi
Posty: 81
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 22:31
Lokalizacja: z taśmy produkcyjnej

#5 Post autor: abyssi » środa, 29 listopada 2006, 21:51

Ciekawe.
Często w teście wychodził mi typ 8, za to 9 nigdy.
Jeżeli chodzi o 9 to przypomina mi się mój dawny problem z okazywaniem złych emocj.Pamiętam że kiedyś tak tak dziewiątki nie chciałam pokazywać swojej złości i nie umiałam powiedzieć ''nie''.Często widze różne strony danej sytuacji i z każdą z nich sie identyfikuje przez co ciężko było odwołać mi się do jednego punktu widzenia.
Z 8 dzieli mnie chęć kontroni, szukanie sprzymierzeńców, nadwrażliwośc na zdradę i podatność na kpiny.Na dodatek ta przesadność ''albo wszystko albo nic''

Awatar użytkownika
lusylia
Posty: 383
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 06:05
Lokalizacja: chi town

#6 Post autor: lusylia » czwartek, 30 listopada 2006, 02:55

In each of the levels of mental-emotional balance, a person of type one may outwardly resemble a person of similar level of balance who is an eight, a three, or someone between five and six.
Woah, nigdy nie uwierze, ze moge przypominac Trojke.

Fajna strona jednak. Jak ja znalazles? Random google search?
1w9, INFJ/j, sx/sp/so (silny zwiazek z polaczeniami 7 i 4, oraz i8i6)
___
Oh laughing man
What have you won?
Don't tell me what cannot be done.

Awatar użytkownika
malna
Posty: 322
Rejestracja: czwartek, 2 listopada 2006, 01:25
Lokalizacja: Wrocław

#7 Post autor: malna » czwartek, 30 listopada 2006, 11:44

lusylia pisze:Woah, nigdy nie uwierze, ze moge przypominac Trojke.
znam jedynkę, która na pierwszy rzut oka zupełnie przypomina 3.

może mi to gdzieś umknęło, ale nie znalazłam na tej stronie nic o naszym "4w7" :-(
4

have a strange day

Awatar użytkownika
Basketcase
Posty: 716
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 23:09

#8 Post autor: Basketcase » czwartek, 30 listopada 2006, 18:06

Woah, nigdy nie uwierze, ze moge przypominac Trojke.
Sumienna praca, ciągłe udoskonalanie się, pracoholizm... Naprawdę nie?
Fajna strona jednak. Jak ja znalazles? Random google search?
Już nie pamiętam, to było jakiś czas temu, chyba przez link z forum Enneagram Institute.
może mi to gdzieś umknęło, ale nie znalazłam na tej stronie nic o naszym "4w7"
Bo bezpośrednio nic tam nie ma, ale ja bym sugerował, że przez skrzydło 3 (7 jest rezonansem Trójki) może się to przejawiać, a nie należy też zapominać o Czwórkowym rezonansie 8. W takiej kombinacji (Ósemkowy rezonans+Czwórkowa depresja maniakalna+Trójkowa fasada "jestem wspaniały") mogą dać z kolei efekt 4w7.
Obrazek

Awatar użytkownika
Avin
Posty: 1166
Rejestracja: wtorek, 31 października 2006, 15:02

#9 Post autor: Avin » czwartek, 30 listopada 2006, 21:58

zaraz zrobie sobie tan test polaczen, czy cokolwiek to jest, ciekawe co mi wyjdzie i czy jest dlugi, bo juz jestem zmeczona... :(
Samotnosc pogladow innego czlowieka
i jego dziwna zawila natura
zmusza do usmiechu
gdy inny czlowiek spaceruje ulica
myslac o szczesciu
myslac o zyciu
zwraca uwage szarych ludzi

ten inny czlowiek ma inna dusze
inne widzenie i inne serce

Awatar użytkownika
Basketcase
Posty: 716
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 23:09

#10 Post autor: Basketcase » czwartek, 30 listopada 2006, 22:17

zaraz zrobie sobie tan test polaczen, czy cokolwiek to jest, ciekawe co mi wyjdzie i czy jest dlugi, bo juz jestem zmeczona...
Avin, może NAJPIERW sprawdzaj o co chodzi, a potem się wypowiadaj. Bo potem wychodzą z tego jednolinijkowe, bezsensowne posty bez żadnej treści...
Obrazek

Awatar użytkownika
lusylia
Posty: 383
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 06:05
Lokalizacja: chi town

#11 Post autor: lusylia » piątek, 1 grudnia 2006, 05:54

malna pisze:
lusylia pisze:Woah, nigdy nie uwierze, ze moge przypominac Trojke.
znam jedynkę, która na pierwszy rzut oka zupełnie przypomina 3.
Czym sie to przejawia?
Basketcase pisze:
lusylia pisze:Woah, nigdy nie uwierze, ze moge przypominac Trojke.
Sumienna praca, ciągłe udoskonalanie się, pracoholizm... Naprawdę nie?
Nie, bo motywy nasze sa zupelnie inne. Nie wiem, moze to z powodu kolejnosci moich instynktow, ale mi kompletnie nie zalezy na podziwie innych, a Trojkom TAK, a ja nie wygladam jak ktos kto jest lasy na pochwaly.
1w9, INFJ/j, sx/sp/so (silny zwiazek z polaczeniami 7 i 4, oraz i8i6)
___
Oh laughing man
What have you won?
Don't tell me what cannot be done.

Awatar użytkownika
Basketcase
Posty: 716
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 23:09

#12 Post autor: Basketcase » piątek, 1 grudnia 2006, 09:42

Nie, bo motywy nasze sa zupelnie inne. Nie wiem, moze to z powodu kolejnosci moich instynktow, ale mi kompletnie nie zalezy na podziwie innych, a Trojkom TAK, a ja nie wygladam jak ktos kto jest lasy na pochwaly.
Lusy, ale przecież dokładnie o to chodzi. Na zewnątrz zachwanie podobne, motywy zupełnie inne. Jedynki pracują, bo czują potrzebę udoskanlania się i wypełniania "swoich obowiązków", Trójki pracują, bo pragną uznania i poklasku.
Obrazek

Awatar użytkownika
lusylia
Posty: 383
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 06:05
Lokalizacja: chi town

#13 Post autor: lusylia » piątek, 1 grudnia 2006, 18:59

Basketcase pisze: Lusy, ale przecież dokładnie o to chodzi. Na zewnątrz zachwanie podobne, motywy zupełnie inne. Jedynki pracują, bo czują potrzebę udoskanlania się i wypełniania "swoich obowiązków", Trójki pracują, bo pragną uznania i poklasku.
Ok, chodzilo mi jednak o to, ze do 6tek albo 8emek moge byc podobna i powierzchownie i z moimi i z ich motywami, a do Trojek nie. Ze moge sie poczuc jak 4, 6, 7, lub 8, ale nie jak 3. Nie chodzilo o powierzchowne zachowanie czy wyglad... choc i z tego nigdy nie przypomne 3ki; Phi nawet stereotypowej Jedynki z wygladu nie przypominam.
1w9, INFJ/j, sx/sp/so (silny zwiazek z polaczeniami 7 i 4, oraz i8i6)
___
Oh laughing man
What have you won?
Don't tell me what cannot be done.

Awatar użytkownika
Almodi
Posty: 285
Rejestracja: niedziela, 15 października 2006, 17:54

#14 Post autor: Almodi » sobota, 2 grudnia 2006, 23:33

Basketcase pisze:Trójki pracują (...).
W jakim celu? Przemilczmy ;) bo "bo pragną uznania i poklasku" psuje moj wizerunek :)

1w9 moze miec objawy pracoholizmu i sprawiac pozory 3ki dla osob obserwujacych z boku. Wydaje mi sie, ze nie jestes w stanie tego obiektywnie ocenic. Moze spytaj sie znajomych czy opis 3 do Ciebie pasuje.
Ja bym sie nie zdziwil, jezeli ktos by pomyslal, ze jestem 1. Chociaz nie mysle jak 1. Mnie kiedys kolega okreslil jako typowa 8. Co jednak w moim uznaniu udowadnia mi trafnosc tych pozornych polaczen.

Awatar użytkownika
lusylia
Posty: 383
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 06:05
Lokalizacja: chi town

#15 Post autor: lusylia » niedziela, 3 grudnia 2006, 03:21

Łukasz pisze: 1w9 moze miec objawy pracoholizmu i sprawiac pozory 3ki dla osob obserwujacych z boku. Wydaje mi sie, ze nie jestes w stanie tego obiektywnie ocenic. Moze spytaj sie znajomych czy opis 3 do Ciebie pasuje.
Ja bym sie nie zdziwil, jezeli ktos by pomyslal, ze jestem 1. Chociaz nie mysle jak 1. Mnie kiedys kolega okreslil jako typowa 8. Co jednak w moim uznaniu udowadnia mi trafnosc tych pozornych polaczen.
NIGDY nikt nie wzial mnie za 3. Jestem brana za 7 i za 4 na zmiane. Jestem wszystkim tylko nie 3 w wygladzie i zachowaniu. Ubieram sie skromnie (aka nie w sposob odkrywajacy cialo) ale o wiele zbyt urozmaicenie i barwnie niz przecietna 1 czy 3. Nie wygladam profesjonalnie, nawet w pracy. Wygladam jakbym zaraz miala gdzies cos napsocic i czesto wzbudzam podejrzenia. Ale jestem lekkim pracoholikiem i to jedyne co sie zgadza. Ale tylko dlatego ze moja praca to moj zywiol i jej specyfika jest moim hobby - nigdy nie pracowalabym w zawodzie ktory nie sprawia mi masy przyjemnosci. Przy tym nie zarabiam zeby mnozyc wielka kase ale zeby wypelnic jakos czas, a przy okazji miec $ na elektrzycznosc i inne, glownie. Czy gdziekolwiek tu wymienilam cechy 3? Chyba nie.
Jestem 1w9, bo ze wszystkich mozliwych typow opis MOTYWOW 1 pasowal do mnie. Mam tez w sobie o wiele wiecej z 9 niz z 2, dlatego moje skrzydlo jest 9, ale w RL b. trudno mnie rozszyfrowac. Lubie jednak jak komus sie udaje.
1w9, INFJ/j, sx/sp/so (silny zwiazek z polaczeniami 7 i 4, oraz i8i6)
___
Oh laughing man
What have you won?
Don't tell me what cannot be done.

ODPOWIEDZ