Rezonans - pozorne podobieństwa typów

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
ależ tak, ależ skąd.
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 9 listopada 2006, 13:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Rezonans - Pozorne podobieństwa typów

#16 Post autor: ależ tak, ależ skąd. » środa, 20 grudnia 2006, 20:33

Basketcase pisze:połączenia, dla każdego typu schemat ten wygląda podobnie i wyznacza typy, do których możemy być zewnętrznie podobni w niektórych warunkach.
Basketcase
O, to jest bardzo ciekawe- szkoda, że temat umilkł.
Bezpośrednio z nazwą 'linie rezonansu' nie miałam do tej pory styczności, ale już w Helen Palmer mówi jest o pozornych podobieństwach pomiędzy typami. (sprawdziłam, i jest o tym mowa np. w czwartym rodziale-we wprowadzeniu, jeszcze przed klasyfikacją poszczególnych typów)
Tak więc dwójka jest pozornie podoba do dziewiątki- oba typy posługują się techniką 'stapiania się' z innymi; dziewiątka jednak stapia się z innymi w całości utożsamiając się z ich postawą i sposobem myślenia, podczas gdy dwójka wyczuwa nastroje i potrzeby innych, by 'wyciągnąć' na wierzch najbardziej pożądaną przez partnera cechę.
Weszłam na podaną stronę i jest to koncepcja kompatypilna z liniami rezonansu dla dwójek. Druga linia rezonansu dla dwójki biegnie w stronę czwórki; nie mogę przypomnieć sobie, gdzie dokładnie było do tego odniesienie w Enneagramie Palmer, ale z całą pewnością czwórka i dwójka silnie kolerują ze sobą- dwójki przejmują też w pewnych sytuacjach cechy czwórki (chociaż przez niektórych hipoteza punktów relaksu i stresu jest uważana za obaloną), oba typy są też typami uczuciowymi motywowanymi postawą "co czuję?".

Może też być to interpretowane jako ciekawa alternatywa dla punktów stresu i relaksu; na przykład jako dwójka odczuwam dużo silniejsze połączenie z czwórką niż z ósemką.


2w3
"Great for solving problems, after it creates a problem.
Blame it on the Tetons. God, I need a scapegoat now."

Awatar użytkownika
Comfortably Numb
Posty: 105
Rejestracja: niedziela, 15 października 2006, 16:51

#17 Post autor: Comfortably Numb » sobota, 23 grudnia 2006, 13:13

Strona nie chce mi się wyświetlić-a szkoda.


Z własnych obserwacji:

jedynkowato czuję się często, wprowadzam jednak zasady do SWOICH spraw, nie mieszam się w postępowanie innych
dwójkowo....rzadko...prawie nigdy
trójkowo może pod tym względem, że panicznie boję się nudy
piątkowato prawie zawsze. chowam się "w siebie"
szóstkowo też mi się zdarza, nie jestem ufna, a każdą sprawę chcę rozważyć pod innych kątem
siódemkowo czsem pozwalam sobie ( albo pozwala mi się?) na ten relaks
ósemkowo nie wiem może trochę ironizuję rzeczywistosc ale nie wiem czy to szczególnie wazne i typowe jesli chodzi o 8
dzięwiątkowo....rzadko
See you on a Dark Side of a Moon.

ODPOWIEDZ