Instynkty - opis.

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu

Jestem:

sx/sp
76
39%
sx/soc
27
14%
sp/sx
40
21%
sp/soc
25
13%
soc/sp
8
4%
soc/sx
18
9%
 
Liczba głosów: 194

Wiadomość
Autor
Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

Instynkty - opis.

#1 Post autor: Czekolada » wtorek, 27 maja 2008, 16:39

Instynkty

Te 3 instynkty są wbudowane w naszą naturę, która przebywa na nieświadomym stopniu pomagając zapewnić nasze przetrwanie, zarówno nam jak i naszemu gatunkowi. Z perspektywy enneagramu, chcemy wiedzieć jak te energie się objawiają i funkcjonują, obie w obrębie osobowości i jakie wyraźne zależności określone przez każdy instynkt oddzielnie albo w ustawieniu dwóch lub trzech.

Seksualni pociągają innych rzeczywiście bez próbowania. W ten sam sposób odpychają innych jak anty-feromony. To działa jak w funkcji wzajemnego przyglądania się w procesie godów. Zywkle ludzie okazują silną reakcję na Sx w tej czy innej postaci i vice versa.

Ludzie Sp instynktownie unikają pewnego rodzaju żywności i otoczenia oraz w ten sam sposób są przyciągani przez rzeczy, które ich odżywiają i krzepią. Sp silnie reagują na rzeczy, które zagrażają ich komfortowi i zdrowiu.

Społecznych pociąga zdobyta ochrona i wzmocnienie w obrębie większych jednostek. Społeczni zwykle reagują silnie przeciwko rzeczom, które mogą zagrozić lub wyprzeć jego pozycję lub reputację.

Instynkt zawsze próbuje pracować na nasze przetrwanie, niezależnie od tego czy o tym wiemy. Osobowość może tylko się dostosować. Zwierzęta, jako w pełni bardziej lub mniej instynktowne istoty, nie mają tego problemu. Lecz łączenie naszej osobowości z instynktami wymaga tego, aby każda strona naszego 'ja' była całkowicie świadoma innej strony. W innym wypadku będziemy zautomatyzowani, jak na autopilocie.

sx/sp

Możliwe, że jest to najbardziej wewnętrznie sprzeczny ze wszystkich podtypów i potencjalnie najbardziej niestały w zachowaniu. To może wywołać blokadę dla instynktu seksualnego, który może być skierowany jako zazwyczaj bardziej niepokojąca i trudna osobowość. Mogą izolować się przez długi okres czasu zanim wyjdą ponownie. Żyją zgodnie ze ściśle indywidualnym poglądem i nie troszczą się szczególnie o aprobatę innych spoza najbliższego grona. Zdają się poszukiwać czegoś, brakującej części. Jeżeli znajdą bratnią duszę będą jednoczyć się z nią bez fanfarów, tworzyć sekretną więź, uporają się machinalnie z formalnościami. Silne seksualne impulsy zmierzające się z wewnętrznym oporem mogą symbolicznie objawiać się w psychice, ustępować miejsca bezwiednym, pełnym uczucia interpretacjom. Pod stresem dotkliwe seksualne napięcie może objawiać się w niekonsekwentnym, impulsywnie destrukcyjnym zachowaniu. Mogą wydawać się niespokojni, rozdarci między komfortami stabilnego domowego życia a pragnieniem wędrówki. Mogą być skłonni do samoleczenia.

Motywacja: poznać serce, pogodzić wewnętrzny konflikt, bezpieczny związek.
Znane role: czciciel, poszukiwacz, wędrowiec.

Znani sx/sp: Prince, Carl Jung, Johnny Depp, Ozzy Osbourne, Johnny Cash, Joan Crawford, Princess Di, Marilyn Monroe, Janis Joplin, Frollo z "Dzwonnik z Notre Dame".

sx/so

Jest to typ, który emanuuje najświeższą charyzmą i seksulaną energią. Mogą mocno identyfikować się z czymkolwiek są zaangażowani przy czym bardzo często stają się symbolem ich głównej istoty, a czasami jest to główny czynnik dla zmian. Ledwie zadowolny z obecnego stanu rzeczy, ten podtyp stara się zmieniać fundamentalne struktury czegoś, natychmiast ucieleśniając jego najczystszą lub najbardziej skrajną formę. Prawdopodobnie przyciągani do radykalnych opinii na temat polityki, filozofii, duchowości albo inwencji twórczej, która odzwierciedla ich skłonność do testowania granic. Lubią przyciskać innych, szczególnie tych odpornych na sposób ich ekspresji. Nie jest dla nich rzadkie posiadanie ulubionego społecznego, politycznego albo duchowego powodu, który mogą popierać z gorącym przekonaniem. Mogą wykorzystywać i próbować przedefiniować seksualność, aby odzwierciedlić ich własne barwne i niepewne jej rozumienie. Chociaż skłonni do popisywania się, mocno pociąga ich uziemienie wpływów, co może ich zakotwiczyć i zapewnić stabilność. Niepowodzenie w zaspokojeniu szczególnie intensywnego pragnienia związku może doprowadzić ten podtyp do robienia na złość innym wystawiając na ryzyko jednakową potrzebę stabilizacji siły. Mogą czuć się rozciągnięci pomiędzy pożądaniem życia o maksymalnej intensywności a epizodami rozpraszającymi obawy o spokojną konwencję.

Motywacja: posiadanie wpływu na innych, podważanie hipotez, zmierzenie się z konwencją.
Znane role: prowokator, aktywista.
Znani sx/so: Madonna, John Lennon, Yukio Mishima, Robin Williams, Drew Barrymore, Richard Simmons, Elvis, Bono, George Michael, Sinead O'Connor, Joan of Arc.

sp/soc

Ten typ jest zazwyczaj skryty i pełen rezerwy oraz szczególnie poważny i skłonny do praktyczności w swym skupieniu na osiągnięciu materialnej gwarancji oraz w czynieniu pożytecznych związków, które wspierają jego cele. Kiedy tworzą związek, lojalność jest dla nich bardzo ważna i nie będą wahać się zakończyć realcję na gruncie nielojalności. Temu typowi brakuje pewnej ilości międzyludzkiego ciepła, które może sprawiać wrażenie oziębłości lub obojętność na innych, a nawet poczucie egoizmu. Mogą być pociągani przez grupy, które przyciągają indywidualności dzielące podobne poglądy, tak jak w klubach biznesowych lub organizacji wolontariuszy, gdzie podzielana profesjonalna kultura może ułatwić społeczne więzi. Są skłonni do konserwatywnego życia i ubierania się w niepozornie odpowiedniej modzie stosownej do ich statusu życiowego. Mogą mieć charakterystycznie bezceremonialny i bezpośredni styl komunikacji, do którego inni mogą się przyzwyczaić. Są szczególnie silni w sprawach oddania i poświęcenia oraz lubią być dobroczyńcami w asystowaniu praktycznych potrzeb społeczeństwa.

Motywacja: osiągnięcie materialnej pozycji i społecznego zabezpieczenia.
Znane role: biznesmen, odpowiedzialny obywatel, filar społeczeństwa.

Znani sp/soc: Bill Gates, Donald Trump, Martha Stewart, Harrison Ford

sp/sx

Ci ludzie często mają swoją realistyczną, tajemniczą własność. Są łagodnie uczuciowi, ale innym mogą wydawać się nieświadomi większego społecznego świata wokół nich, faworyzując indywidualne interesy. Są powolni w angażowaniu się, lecz raz już to uczyniwszy robią to z nastawieniem dożywotniego zaangażowania, formy nieprzepuszczalnej więzi. Inni mogą zostać zaskoczeni przez to jak nagle i całkowicie ten typ może się na nich otworzyć przez głębokość zrozumienia sytuacji innych. Przyłącza się do innych na integralnym poziomie korzeni, w odróżnieniu od powierzchni formalności innego podwariantu. W pewnym stopniu wahający się wejścia w nowe relacje, zamiast utrwalania kilku wybranych trwałych więzi, w międzyczasie ostrożnie zawierają związki. Azyl domu jest jego najwyższą troską i ten typ ze szczególnym radością dekoruje swoją przestrzeń, aby odzwierciedlić swój pielęgnowany zmysł smaku i głębii. Głębia i rozeznanie charakteryzuje te zestawienie instynktów.

Motywacja: żyć w bezpiecznym, komfortowym otoczeniu, gdzie mogą realizować dogłębnie swoje zainteresowania.
Znane role: kumpel, mistyk, cichy poplecznik.

Znani sp/sx: George Harrison, Jackie Onassis, Eric Clapton, Emily Dickinson

soc/sp

Ten typ często czuje się najbardziej komfortowo w otoczeniu grupy, ale ma skłonność do bycia nieco formalnym i niezręczny w relacjach 1 na 1. Jest typem naturalnie politycznym, nawiązującym stosunki z grupami lub teoriami, które najlepiej ochraniają jego społeczne i materialne interesy. Może brakować im ciepła i indywidualnej tożsamości, co może prowadzić do problemów w kształtowaniu głębokich relacji poza podzielanego społecznego interesu.

Motywacja: uzyskać status w obrębie ich wybranej sfery
Rola: "snob"

Znani soc/sp: Hillary Clinton, Bill O'Reilly, Rush Limbaugh, Arnold Schwarzenegger, Ted Nugent

soc/sx

Ten typ posiada bardzo mocne umiejętności w kontakcie 1 na 1, ale zwykle nie czują się komfortowo w otoczeniu grupy. Lubią podtrzymywać wiele relacji i mogą być intensywnie zaangażowani, kiedy w czyjejś obecności są zainteresowani, ale mają problem z utrzymywaniem tych więzi z dala od siebie. To może wywołać wrażenie bycia lekkomyślnym i bez zakorzenienia, chętnym do dostosowania się do innych, aby być w związku, lecz brak określonego podejścia, które dałoby jego relacjom bardziej solidną pozycję. Mogą mieć zainteresowania polityczne, ale są zazwyczaj bardziej pragmatyczni i mniej stronniczy od innego społecznego wariantu. Są często dostosowani do kultury pop i najnowszych trendów.

Motywacja: tworzenie trwałych związków z interesującymi go osobami.
Rola: "najlepszy przyjaciel".

Znani soc/sx: Michael Jackson, Bill Clinton, Howard Stern, Margaret Cho, Jack McFarland z "Para nie do pary".

Źródło: https://oceanmoonshine9.wordpress.com/type-stackings/
Uaktualniłam link/ IrkaAwatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#2 Post autor: Orest_Reinn » wtorek, 27 maja 2008, 16:59

Uważam, że instynkty ujawniają się w całkowicie odmienny sposób u różnych typów. Przykładowo, jako 2 jestem sp, jako 5 byłem so. A to dlatego, że te instynkty opierają się na motywacjach, dokładnie jak enneagram. Tworzą więc razem typ oparty na dwóch filarach.

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#3 Post autor: Eruantalon » wtorek, 27 maja 2008, 17:30

Żaden opis nie pasuje do mnie 100%'owo. Patrzac rpzez samą ideę instynktu byłbym sp/sx.
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

misiek
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 02:59

#4 Post autor: misiek » wtorek, 27 maja 2008, 19:27

ja jak robiłem sobie test na sp/sx/so to wyszło mi

1 - sx
2 - sx
3 - sx
4 - so
5 - sx
6 - sx
7 - sx
8 - sx
9 - sx

chyba tak... w każdym razie sx/so ewidentnie do mnie pasuje :D

Awatar użytkownika
Autsajder
VIP
VIP
Posty: 297
Rejestracja: wtorek, 17 lipca 2007, 07:27
Lokalizacja: spoza układu...

#5 Post autor: Autsajder » wtorek, 27 maja 2008, 19:41

Żaden z opisów nie przemawia do mnie jakos w całości jeśli jednak miałbym wybierać z pośród tych opisów to wybrałbym sp/soc i tak też wychodzi mi w teście wspomnianym przez miśka.
5w4, LII (INTj)

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#6 Post autor: Eruantalon » wtorek, 27 maja 2008, 19:52

Rzućcie link do testu, a nie.
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#7 Post autor: Czekolada » wtorek, 27 maja 2008, 20:31

W testach zawsze wychodziło mi sx/so, ale z tego wszystkiego w największym stopniu pasuje do mnie sx/sp.

Muszę nanieść poprawki, bo tekst wrzuciłam na żywca, ale potem ewentualnie się zbiorę.

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#8 Post autor: Eruantalon » wtorek, 27 maja 2008, 20:44

No dajcie ten cholerny link do testu. Lubię testy ; >

(Lepsze to, niż nauka konstytucyjnego, omg, co za bełkot)
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#9 Post autor: Czekolada » wtorek, 27 maja 2008, 20:50

http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php ... ++++++test
Opcja 'szukaj' :D .
W dalszej części tematu jest ponoć lepszy test na instynkty, więc najlepiej właśnie go rozwiąż.

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#10 Post autor: Orest_Reinn » wtorek, 27 maja 2008, 21:40

Kolejny argument przeciwko testom:
Type 7 SX
Type 8 SO
Type 3 SO
Type 9 SX
Type 2 SX
Type 6 SX
Type 5 SO
Type 1 SO
Type 4 SX
Wspominałem już, że jestem SP? :D

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#11 Post autor: Eruantalon » wtorek, 27 maja 2008, 21:54

A mi wyszło zdecydowane 5 sp ; >
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#12 Post autor: Absynt » wtorek, 27 maja 2008, 22:57

http://similarminds.com/variant.html

Sexual ||||||||||||||||||||| 70%
Social ||||||||||||||||||||| 66%
Self Preservation ||||||||||||||| 46%
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#13 Post autor: Eruantalon » wtorek, 27 maja 2008, 23:05

Sexual ||||||||||||||| 46%
Social |||||| 18%
Self Preservation |||||||||||||||||||||||||||| 82%

; ]
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
malna
Posty: 322
Rejestracja: czwartek, 2 listopada 2006, 01:25
Lokalizacja: Wrocław

#14 Post autor: malna » środa, 28 maja 2008, 02:05

sx/sp ewidentnie
Pod stresem dotkliwe seksualne napięcie
etc, translacja rewelacja :)

Dzięki Czekolada, adekwatne opisy.
4

have a strange day

misiek
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 02:59

#15 Post autor: misiek » środa, 28 maja 2008, 09:59

czyli coś się potwierdza :)

Sexual |||||||||||||||||||||||||||| 90%
Social ||||||||||||||||||||| 66%
Self Preservation |||||||||||| 34%

patrząc po motywacjach właściwi pasuje do mnie sx/so, sx/sp i so/sx

ODPOWIEDZ