Instynkty - opis.

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu

Jestem:

sx/sp
76
39%
sx/soc
27
14%
sp/sx
40
21%
sp/soc
25
13%
soc/sp
8
4%
soc/sx
18
9%
 
Liczba głosów: 194

Wiadomość
Autor
tyurangalila
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 21 października 2011, 08:11
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkty - opis.

#211 Post autor: tyurangalila » poniedziałek, 10 września 2012, 21:50

hellbike pisze:Nudzą mnie tacy ludzie i nie lubie spędzac z nimi czasu, zazwyczaj
No to brzmi lepiej. Nie, nie czuję się urażona, jestem strasznie wyczulona na TĘ konkretną hipokryzję. Kiedyś, kiedy jeszcze chodziłam do szkoły średniej, dziewczyna się wykręciła tym, że jej nie poszedł sprawdzian tylko dlatego że 'ona jest taka wrażliwa i nerwowa', odchodząc z szyderczym uśmiechem pod nosem. Potem jeszcze 5 minut rozmowy jej i nauczycielki o tym jak to ona ciężko znosi trud 'bycia wrażliwą'. Obok niej siedziała moja dobra koleżanka, która faktycznie była 4 i widać było że znieść tej sytuacji nie mogła.
Po zajęciach zaciągnęłam delikwentkę do kąta i powiedziałam zdecydowanym tonem, że ma nie obrażać ludzi, którzy faktycznie są wrażliwi. Dziewczyna stała w osłupieniu bo po a) rzadko kiedy mi się zdarzy 'walczyć o sprawiedliwość' b) rzadko kiedy wyglądam groźnie. ludziom stracha napędziłam, ale przynajmniej już sytuacja się nie powtórzyła, w każdym razie nie przy mnie XD

Wiesz, można spełniać to, co się chce, myśląc przy okazji, nic nie stoi na przeszkodzie ;P nie chodzi o siedzenie w kącie i liczenie prawdopodobieństwa, ale skoro masz tę 'wrażliwosć' to nie pisz, że ją masz, tylko ją używaj :P


5 z dwoma skrzydłami, sp/so/sx
INXX
Global 5: sloan RCOAI

tyurangalila
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 21 października 2011, 08:11
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkty - opis.

#212 Post autor: tyurangalila » wtorek, 11 września 2012, 11:42

a propos testu, hm wyszło mi coś takiego:

Sexual |||||||||||| 38%
Social ||||||||| 26%
Self Preservation ||||||||||||||| 42%

wynik mnie w sumie rozśmieszył, 5/10 rzekłabym, zdecydowanie jednak się zgadzam z tym, co mam ustawione jako podpis pod każdym postem.
5 z dwoma skrzydłami, sp/so/sx
INXX
Global 5: sloan RCOAI

Awatar użytkownika
SOS
Posty: 180
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 15:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Instynkty - opis.

#213 Post autor: SOS » wtorek, 11 września 2012, 15:59

Mi wyszedło takie cuś:

Sexual |||||| 14%
Social |||||||||||| 38%
Self Preservation ||||||||||||||||||||| 62%

Chyba się z grubsza zgadza z rzeczywistością. Z tego, co wyczytałem u Rohra i Eberta, też wyciągnąłem wniosek, że najwięcej mam sp.
Ja jestem Ja.


One Legged Sam knows what you've been through
A journey of madness 'till the "The Drift" found you too

Awatar użytkownika
azetka
Posty: 388
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 21:25
Enneatyp: Mediator

Re: Instynkty - opis.

#214 Post autor: azetka » wtorek, 11 września 2012, 16:10

hellbike pisze: Odnosnie teorii, ze sexual dziala odpychajaco na pozostale typy - zdecydowanie na social; na self-pres tez, ale nie tak bardzo.
Anyway, dziala to w obie strony - osoby z malym pierwiastkiem sx to dla mnie nudne kluchy nie warte uwagi.
Już chciałam napisać, że potwierdzam tę teorię, bo sx mam na ostatnim miejscu i choć się nie znamy, to już czytając Twoje posty odczuwam znaczne "zgrzyty"... ale potem stwierdziłam, że moją jedyną przyjaciółkę określiłabym na jakieś 80% jako sx, tak więc nie wiem, jak to jest. Albo się mylę w typowaniu, albo ma to po prostu dość niewielkie znaczenie w stosunku do rzeczy typu socjonika czy zgodne poglądy na życie.
Jakiś fajny podpis.

Awatar użytkownika
hellbike
Posty: 154
Rejestracja: środa, 13 lipca 2011, 14:38
Enneatyp: Indywidualista
Kontakt:

Re: Instynkty - opis.

#215 Post autor: hellbike » wtorek, 11 września 2012, 16:40

azetka pisze:
hellbike pisze: Odnosnie teorii, ze sexual dziala odpychajaco na pozostale typy - zdecydowanie na social; na self-pres tez, ale nie tak bardzo.
Anyway, dziala to w obie strony - osoby z malym pierwiastkiem sx to dla mnie nudne kluchy nie warte uwagi.
Już chciałam napisać, że potwierdzam tę teorię, bo sx mam na ostatnim miejscu i choć się nie znamy, to już czytając Twoje posty odczuwam znaczne "zgrzyty"... ale potem stwierdziłam, że moją jedyną przyjaciółkę określiłabym na jakieś 80% jako sx, tak więc nie wiem, jak to jest. Albo się mylę w typowaniu, albo ma to po prostu dość niewielkie znaczenie w stosunku do rzeczy typu socjonika czy zgodne poglądy na życie.


To nie zadna regula, jedynie pewna wskazowka. Po prostu statystycznie masz mniejsze szanse na polubienie kogos z osobowoscia sx, niz kogos z osobowoscia social - co nie oznacza, ze to pierwsze nie jest mozliwe. Ja rowniez mam znajomosci z ludzmi bardzo roznymi odemnie - szczegolnie, kiedy mamy okazje lepiej sie poznac.
http://szukajaczycia.blogspot.com

Some Men Just Want to Watch the World Burn.

Awatar użytkownika
Amber
Posty: 375
Rejestracja: wtorek, 11 listopada 2008, 20:29
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Instynkty - opis.

#216 Post autor: Amber » wtorek, 11 września 2012, 21:26

hellbike pisze:Anyway, dziala to w obie strony - osoby z malym pierwiastkiem sx to dla mnie nudne kluchy nie warte uwagi.
Mam tylko nadzieję, że nie utożsamiasz instynktu sx z tym, że ktoś jest seksowny i a contrario nie zakładasz, że im dalej ktoś ma umiejscowiony ten wariant, tym bardziej jest nieatrakcyjny intelektualnie i fizycznie :P A tak bym mniej więcej interpretowała określenie "nudne kluchy" (=nie mają nic do zaoferowania, nic do powiedzenia, są rozmemłane i brzydkie:P).

Myśląc o instynkcie sx przychodzą mi do głowy osoby zbyt mocno skoncentrowane na znalezieniu sobie kogoś, do kogo można by się przyssać i nie dać mu ani chwili spokoju ;P

EnneaWiki naucza:
Seksualne podtypy generalnie odczuwają silnie romantyczne tęsknoty i stąd mają wysoko postawioną poprzeczkę jeśli chodzi o oczekiwania i ideały. Rozwijając, seksualny instynkt manifestuje się w pragnieniu intensywności różnego rodzaju, ale główną manifestacją generalnie będzie troska o znalezienie idealnego partnera, jako że seksualne podtypy mają tendencję czuć się w jakiś sposób niekompletne, „nieskończone” gdy nie są w związku.
Mam znajomą parkę, oboje z silnym instynktem sx - odkąd są razem (a trwa to już bardzo długo) nagle wszyscy inni znajomi stali się tylko marginesem, tłem, a oni chyba traktują siebie razem jako jeden byt. Ja bym czegoś takiego nie zniosła w swoim związku - muszę mieć miejsce na swoje sprawy, swoje pasje, swoich znajomych (niekoniecznie "naszych" znajomych), a w ogóle to jak można koncentrować się tak strasznie na jednej osobie i uzależniać od kogokolwiek?
Obrazek

Nie wyrywam ósemek.

Awatar użytkownika
hellbike
Posty: 154
Rejestracja: środa, 13 lipca 2011, 14:38
Enneatyp: Indywidualista
Kontakt:

Re: Instynkty - opis.

#217 Post autor: hellbike » wtorek, 11 września 2012, 21:52

Amber pisze:
hellbike pisze:Anyway, dziala to w obie strony - osoby z malym pierwiastkiem sx to dla mnie nudne kluchy nie warte uwagi.
Mam tylko nadzieję, że nie utożsamiasz instynktu sx z tym, że ktoś jest seksowny i a contrario nie zakładasz, że im dalej ktoś ma umiejscowiony ten wariant, tym bardziej jest nieatrakcyjny intelektualnie i fizycznie :P A tak bym mniej więcej interpretowała określenie "nudne kluchy" (=nie mają nic do zaoferowania, nic do powiedzenia, są rozmemłane i brzydkie:P).

Myśląc o instynkcie sx przychodzą mi do głowy osoby zbyt mocno skoncentrowane na znalezieniu sobie kogoś, do kogo można by się przyssać i nie dać mu ani chwili spokoju ;P

EnneaWiki naucza:
Seksualne podtypy generalnie odczuwają silnie romantyczne tęsknoty i stąd mają wysoko postawioną poprzeczkę jeśli chodzi o oczekiwania i ideały. Rozwijając, seksualny instynkt manifestuje się w pragnieniu intensywności różnego rodzaju, ale główną manifestacją generalnie będzie troska o znalezienie idealnego partnera, jako że seksualne podtypy mają tendencję czuć się w jakiś sposób niekompletne, „nieskończone” gdy nie są w związku.
Mam znajomą parkę, oboje z silnym instynktem sx - odkąd są razem (a trwa to już bardzo długo) nagle wszyscy inni znajomi stali się tylko marginesem, tłem, a oni chyba traktują siebie razem jako jeden byt. Ja bym czegoś takiego nie zniosła w swoim związku - muszę mieć miejsce na swoje sprawy, swoje pasje, swoich znajomych (niekoniecznie "naszych" znajomych), a w ogóle to jak można koncentrować się tak strasznie na jednej osobie i uzależniać od kogokolwiek?
sx to glownie poszukiwanie doznan, tak to interpretuje. Sociale szukaja uznania i respektu, selfy bezpieczenstwa, a sx cpaja i puszczaja sie na imprezach xD

Odnosnie zwiazkow - faktycznie. Chociaz bylem w nim tylko raz, stworzylismy "jeden byt", odseparowalismy sie od innych ludzi. Anyway, nie czuje duzej potrzeby bycia w zwiazku i nie czuje sie z tego powodu "niepelny". Odnosnie bycia "jednym bytem" - mam bardzo romantyczna wizje milosci, i jej istnienie pomiedzy mna a partnerka jest dla mnie konieczne. Kiedy ta milosc istnieje, reszta swiata znika.
http://szukajaczycia.blogspot.com

Some Men Just Want to Watch the World Burn.

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Instynkty - opis.

#218 Post autor: atis » wtorek, 11 września 2012, 23:05

Myśląc o instynkcie sx przychodzą mi do głowy osoby zbyt mocno skoncentrowane na znalezieniu sobie kogoś, do kogo można by się przyssać i nie dać mu ani chwili spokoju ;P
wiem, ze to polzartem napisane, ale wiele ludzi tak wlasnie sądzi a to baaaardzo duze uproszczenie, ktore w dodatku jest prawdilowe chyba tylko dla seksualnych dwójko-czwórek xD Instynktu seksualnego nie mozna w zadnym wypadku łączyc tylko z relacjami natury romantycznej, zwlaszcza ze wiele źródel nazywa instynkt ten nie 'sexual' a 'one-to-one' i wiąże ze wszystkimi bliskimi relacjami. To, co łączy cie z najbliższą rodziną i wieloletnimi przyjaciółmi to nie instynkt spoleczny, a wlasnie seksualny. Instynkt seksualny to ogólnie pojete "bliskie MY", skoncentrowane na ludziach z którymi jestesmy zwiazani emocjonalnie, ale takze cala paleta innych kwestii, jak poczucie estetyki/atrakcyjności fizycznej, celebrowanie ważnych znajomosci, patrzenie na samego siebie przez pryzmat tego, kim jesteśmy dla najbliżśzych, to emocje i uczucia, podążanie za pasjami i uleganie wpływowi chwili, zaborczość, zazdrość (...i ileś innych, w zależności od enneatypu) - generalnie cała paleta tego czegoś, co w nawet niewielkim nadmiarze przyprawia mnie o chęć mordu na takim cholernym upierdliwcu, który gapi się w lusterku, czepia ludzi niczym rzep i zasadniczo nie posiada zalet ;)) Przyznaję jednak, ze cechy te są w dawce średniej jak najbardziej pożądane i przeze mnie cenione.

Nie mozna jednak nigdy zapomnieć, ze seksualne odmiany poszczególnych typów to wciąż.. całkowicie inne typy i rozciąganie cech seksualnej czwórki na wszelkie seksualne osobniki to jakieś totalne nieporozumienie. Obrazowo rzecz biorąc, kazdy enneatyp to całkiem inny kolor, a instynkty - to, przykladowo - odcienie jasny, sredni i ciemny, więc wmawianie sobie czy komukolwiek, że, przykladowo, ciemnoczerwony jest bardziej podobny do ciemnozielonego niz jasnoczerwonego - jest totalnym zaburzeniem wszelkiej logiki i postrzegania ;) dlatego tez jak czytam takie banialuki nie majace szczegolnego zwiazku z rzeczywistością:
To nie zadna regula, jedynie pewna wskazowka. Po prostu statystycznie masz mniejsze szanse na polubienie kogos z osobowoscia sx, niz kogos z osobowoscia social - co nie oznacza, ze to pierwsze nie jest mozliwe. Ja rowniez mam znajomosci z ludzmi bardzo roznymi odemnie - szczegolnie, kiedy mamy okazje lepiej sie poznac.
to stwierdzam, ze jednak na forum masa jest daltonistów, z którymi słabo sie zasadniczo rozmawia o kolorach ...
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Instynkty - opis.

#219 Post autor: eszpe » wtorek, 11 września 2012, 23:07

sx szukają "tej jedynej" osoby, so szukają grupy, sp szukają schronu i lubią w nim mieć czterdzieści opakowań papieru toaletowego, na wypadek sraczki.
papa ludki

Awatar użytkownika
Amber
Posty: 375
Rejestracja: wtorek, 11 listopada 2008, 20:29
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Instynkty - opis.

#220 Post autor: Amber » środa, 12 września 2012, 11:58

Atis, oczywiście masz rację. Sama pisząc tamtego posta zdawałam sobie sprawę, że ma on taki wydźwięk, jakby sx odnosiło się tylko do romantycznych relacji. Co zapewne wynika z doboru zacytowanego fragmentu z enneawiki i niewielkiego rozwinięcia tematu. Ale starałam się zaznaczyć, że bardziej chodzi mi o koncentrowaniu się ogólnie na jednostkach.


Nawiasem mówiąc, jeszcze nie ogarnęłam kwestii instynktów na tyle, żeby móc definitywnie określić siebie samą - a tym bardziej na 100% wytypować w tym zakresie inne osoby. Mniej więcej mogę określić, na co jestem nakierowana (ja/jednostka/grupa), ale jak zaczynam analizować opisy poszczególnych wariantów dla 7, to w każdym znajduję coś, co pasuje i coś, co się nie zgadza.
Obrazek

Nie wyrywam ósemek.

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Instynkty - opis.

#221 Post autor: atis » środa, 12 września 2012, 16:46

Z opisami instynktów u konkretnych typów, co źródło - to nowa wizja autora. U siódemek podsumowałabym instynkty dominujące tak (biorąc pod uwagę liczne artykuły i źródła które swojego czasu przyswajałam)

sx - najbardziej 'esktremalne' przypadki z masą odpałów, z całą stereotypową siódemkowością, ale też najbardziej twórcze, ciekawe świata, czasem trochę w klimatach niektóre 4w3 lub 2 (niekoniecznie seksualne ;)) . Ludzie przypominający seksualne siódemki, nawet z innych typów (właśnie wymienione wyżej) będą pewnie uważać sie za siódemki i mówic 'by mi wyszło'. (spotkana nazwa "poszukiwacz przygód")

so - najbardziej towarzyskie, ogarnięte społecznie, z masą znajomych, aktywne, umiejące 'porwać tłumy', umiejące i CHCĄCE stać sie prawdziwie częścią grupy, z milionem spraw otwartych. Gdy jest to so/sp/sx - do cech dodałabym jeszcze 'przedsiębiorcze' ;) może lekko ósemkowo-trójkowe?... Na dłuższą metę chyba najbardziej męczące, jeśli ktoś ma alergię na aktywistów. (nazwa - "społeczny wizjoner")

sp - najdalsze stereotypowej siódemce, bo instynkt sp stoi w pewnej sprzeczności z cechami typowo siódemkowymi; najbardziej 'wygodne', lubiące i umiejące rozkoszować się przyjemnościami i prostymi doznaniami (ładne przedmioty, dobre jedzenie, przeciągające się rodzinne-przyjacielskie spotkania). Nazwa siódemki samozachowawczej, z jaką sie spotkałam to "łasuch" co dość dobrze oddaje ten podtyp. Pewne źródło na jakie trafiłam z kolei nazywa siódemki sp najbardziej materialistycznymi i hedonistycznymi ze wszystkich.

Rozpisuję tylko głowne typy, bo, rzecz jasna - wedle popularniejszych szkół ważna jest kolejnosc wszystkich 3 instynktów, a nie tylko to, który jest na 1 miejscu. Z własnych doświadczeń: łatwiej jest czasem określić swój ostatni instynkt niż pierwszy - nie cenimy i nie zwracamy uwagi na sprawy gnębiące instynktt z ostatniego miejsca, wiec będą nas czasem mocno szokować ludzie z tymże instynktem rozbuchanym do granic możliwości - bo "jak w ogóle można sie przejmować/zajmować takimi bzdurami!?".
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

zepster
Posty: 84
Rejestracja: sobota, 29 grudnia 2012, 12:29

Re: Instynkty - opis.

#222 Post autor: zepster » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 13:23

Mnie wyszlo, ze mam sx/sp, natomiast wczesniej prawie na 100% mialem sp/sx i zgadzaloby sie to z tym, ze kiedy wszedlem w okres dojrzewania, zmienila mi sie troche osobowosc.

Tak czy owak, funkcja soc jest u mnie na ostatnim miejscu wiec niezbyt poprawny ze mnie spolecznik :mrgreen: .

A tak w ogole, to zastanawial sie ktos, jak instykty wplywaja na przyciaganie innych ludzi do siebie (przyjaznie, relacje, zwiazki)?

dokladna
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 5 września 2013, 11:47
Enneatyp: Indywidualista

Re: Instynkty - opis.

#223 Post autor: dokladna » niedziela, 8 września 2013, 11:39

Sexual ||||||||||||||||||||| 70%
Social ||||||||||||||||||||| 70%
Self Preservation |||||||||||||||||||||||| 78%

a to to jaki wynik?
4w5

Armorek
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2013, 17:28

Re: Instynkty - opis.

#224 Post autor: Armorek » czwartek, 21 listopada 2013, 17:33

typowy sp/sx ze mnie ;)

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Instynkty - opis.

#225 Post autor: Intan » sobota, 23 listopada 2013, 14:42

Gdybym miała określić się na podstawie opisów z pierwszego posta, obstawiałabym sp/sx. W teście natomiast wyszło mi:
Sexual ||||||||| 30%
Social ||||||||||||||||||||| 66%
Self Preservation ||||||||||||||| 50%
No cóż...
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

ODPOWIEDZ