Instynkty - opis.

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu

Jestem:

sx/sp
76
39%
sx/soc
27
14%
sp/sx
40
21%
sp/soc
25
13%
soc/sp
8
4%
soc/sx
18
9%
 
Liczba głosów: 194

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Instynkty - opis.

#271 Post autor: eszpe » piątek, 21 lutego 2014, 10:34

Każdy instynkt zabezpiecza w jakiś sposób siebie, SO w sposób wymieniony w postach wyżej. SX poprzez bycie atrakcyjnym/poprzez więź z kimś ważnym/poprzez charyzmę/umiejętności przekonywania itp.
SP w sposób najbardziej pierwotny poprzez gromadzenie dóbr, ćwiczenie swojego ciała czy samodoskonalenie.


papa ludki

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Instynkty - opis.

#272 Post autor: atis » piątek, 21 lutego 2014, 11:26

To się może wydawać frajerskie dla niektórych ale nie jest, buduje dzięki temu swoją pozycję, mimo że te relacje są bardzo powierzchowne to jednak ma świadomość bycia liderem i posiadania 'swoich ludzi'.
ja bym nie nazwała tego frajerskim tylko takim.. moralnie wątpliwym. Kupowanie znajomych to jak kupowanie seksu, a chodzenie do baru by stawiać innym i czerpać jakieś tam zyski-przyjemności to jak chodzenie do burdelu. Oznacza dla mnie nieumiejętność znalezienie jakiegoś-kogoś (przajaciel, partner, kumpel, panienka do dmuchania) 'za darmo' dzięki własnemu charakterowi i zaletom różnego rodzaju. Jest raczej smutne niż żalosne, ale żałosne i tak jest. Nie lubię takich ludzi. Nie lubię SO. Im więcej o nich słucham i z nimi obcuję, tym bardziej wydają mi się nie z mojego świata i tym bardziej ich nie lubię. Znów: ten typ ludzi których zalety dla mnie są wadami (coś jak dwójki).
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkty - opis.

#273 Post autor: Snufkin » piątek, 21 lutego 2014, 11:49

Nie sadzę żeby to było świadome cyniczne kupowanie ludzi, po prostu jest taka rzecz, że jak się niektórym czegoś nie postawi to nie wyjdą z domu bo im szkoda pieniędzy. Oficjalnie zasłonią się brakiem czasu lub obowiązkami. Oczywiście nie wszyscy mają takie podejście. I to nie tyle on ma takie 'metody', ludzie go naprawdę lubią i doceniają to, że im nigdy niczego nie odmawia bo jest z natury hojny a skąpstwo uważa za coś obciachowego. Przesadziłem też trochę z tymi powierzchownymi relacjami ale prawda jest taka, że jak jest bez kasy to się automatycznie wycofuje z imprezowania. Choć w sumie masz rację po burdelach też pewno chodził xD
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Instynkty - opis.

#274 Post autor: Yarpen_Zigrin » piątek, 21 lutego 2014, 12:22

No właśnie, to nie jest tak, że so kupuje przyjaciół na zasadzie emocjonalnego szantażu - "tyle Ci stawiałem piw, tyle pomagałem itp, to teraz ty musisz mi pomóc, bo będę zły i Ci więcej nie pomogę". To jest budowanie relacji nie tyle powierzchownych, co niezbyt "głębokich", ale szczerych. Mam dużo znajomych, którzy mnie lubią i będą skłonni mi pomóc(nie tylko finansowo) nawet bez namawiania, nawet jeśli mnie słabo znają(w większości). I ja też tak pomagam.

Właściwie wygląda to dość ekstrawertycznie, ale jakoś się w tym odnajduję i działa.

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Instynkty - opis.

#275 Post autor: Venus w Raku » piątek, 21 lutego 2014, 18:54

eszpe pisze:Każdy instynkt zabezpiecza w jakiś sposób siebie...
Zgadzam się z tym. Chociaż nie jestem pewna, czy w przypadku SO i SX zawsze chodzi dosłownie o zabezpieczanie się fizyczne, bo to jest związane z byciem SP. W przyadku SO i SX chodzi bardziej o zabezpieczenie emocjonalne, które daje dowartościowanie płynące z zewnątrz.

Zgadzam się, że ludziom instynktownie chodzi o to, aby osiągnąć pewne korzyści dla siebie, dowartościować się w jakiś sposób i mieć poczucie przyjemności z tym związane, ale używają do tego różnych narzędzi, metod, sposobów.
- SO buduje relacje z wieloma ludźmi, aby z tego coś mieć dla siebie, dowartościować się lub tylko zaznać przyjemności.
- SX buduje relacje z wybranymi i bliskimi, aby z tego coś mieć dla siebie, dowartościować się lub tylko zaznać przyjemności.
- SP polega głównie na sobie i ma przekonanie, że może polegać tylko sama na sobie. Dowartościowanie siebie, korzyść osobista i przyjemność polega na robieniu tego, co należy robić, co musi być zrobione, co powinno być zrobione i ma tylko ograniczony związek z innymi ludźmi.

Mam taki pomysł, aby pisać np. jestem SO i czuję się egoistą lub jestem SP i nie czuję się egoistą, ale mam potrzebę ogranicznia się i oszczędzania. Przedstawiamy jakiekolwiek uczucia i postawy związane z instynktem so, sx i sp jakie w sobie zauważamy, a potem to podsumujemy. Jak np. za rok. Bo ja ciągle myślę, że jest łatwiej utożsamiać się ludziom ze swoim intynktem niż z typem w Enneagramie.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
silvergirl
Posty: 307
Rejestracja: czwartek, 2 stycznia 2014, 00:42
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Instynkty - opis.

#276 Post autor: silvergirl » środa, 26 lutego 2014, 16:30

Gdzie można zrobić test na instynkty?

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Instynkty - opis.

#277 Post autor: atis » środa, 26 lutego 2014, 16:46

Żaden z testów z jakimi się spotkałam nie jest dobry i wiarygodny. W momencie gdy masz tylko 3 warianty główne, a w połowie przypadków test się myli, to to bardziej loteria niż test. Przeczytaj informacje choćby najbardziej podstawowe o wariantach a się dowiesz więcej niż z najlepszego nawet testu.

Mam taki pomysł, aby pisać np. jestem SO i czuję się egoistą lub jestem SP i nie czuję się egoistą, ale mam potrzebę ogranicznia się i oszczędzania. Przedstawiamy jakiekolwiek uczucia i postawy związane z instynktem so, sx i sp jakie w sobie zauważamy, a potem to podsumujemy. Jak np. za rok. Bo ja ciągle myślę, że jest łatwiej utożsamiać się ludziom ze swoim intynktem niż z typem w Enneagramie.
Przyszła mi do głowy jedna rzecz po tym co napisałaś: objawy so, które jest u mnie ostatnie, ale które czasem jednak jakośtam daje o sobie znać (bo w końcu nie jest tak, że dany instynkt ma się kompletnie wyłączony). Miewam......społeczne lęki. Przeraża mnie myśl o tym, że mogłabym zawalić sobie życie pod względem ekonomiczno-bytowym (oczywiście baaardzo silne nawiązanie do SP), gdybym popadła w alkoholizm, trafiła do więzienia, zaciążyła albo stała się bezdomna i wtedy, jak myślę, najgorsze byłoby nie to, że wszystko co było dla mnie ważne się rozpadło - w końcu jak któraś z życiowych katastrof mnie spotka to będzie mi już wszystko jedno na płaszczyźnie SP bo 'życie' wedle moich definicji się dla mnie skończy - wtedy własnie przeraża mnie myśl "co ludzi powiedzą". Co powiedzieliby ludzie z którymi pracują, znajomi i sąsiedzi, gdybym się stoczyła na dół dołów i jeszcze niżej. No, ale to jedyne instynktowniesocjalne lęki/myśli/wizje jakie miewam ;))
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Instynkty - opis.

#278 Post autor: Venus w Raku » niedziela, 23 marca 2014, 05:03

atis pisze: Miewam......społeczne lęki. Przeraża mnie myśl o tym, że mogłabym zawalić sobie życie pod względem ekonomiczno-bytowym (oczywiście baaardzo silne nawiązanie do SP), gdybym popadła w alkoholizm, trafiła do więzienia, zaciążyła albo stała się bezdomna i wtedy, jak myślę, najgorsze byłoby nie to, że wszystko co było dla mnie ważne się rozpadło - w końcu jak któraś z życiowych katastrof mnie spotka to będzie mi już wszystko jedno na płaszczyźnie SP bo 'życie' wedle moich definicji się dla mnie skończy - wtedy własnie przeraża mnie myśl "co ludzi powiedzą".
Podziwiam atis, że tak mocno wyraziłaś swoje SP. Mnie też przeraża myśl, że mogłabym zawalić sobie życie pod względem ekonomiczno-bytowym, ale akurat nie przeraża mnie myśl "co sobie o mnie inni pomyślą", bo jak jest się na dnie, to jestem przekonana, że nikogo taka osoba nie interesuje. A więc nie dopuszczam do sytuacji, kiedy jestem na dnie. Ale jak będę to nie liczę na nikogo, bo nie sądzę, że ludzie chcą się zadawać z osobami na dnie.
1w9, 6w5, sp/sx

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkty - opis.

#279 Post autor: Snufkin » niedziela, 23 marca 2014, 08:23

Ciekawi mnie co teraz mówią o atis jej koledzy z pracy, znajomi i sąsiedzi.
Pewno: ona jest taka zajebista, tak bardzo jej zazdroszczę xD
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Instynkty - opis.

#280 Post autor: atis » niedziela, 23 marca 2014, 08:37

Venus - też nie dopuszczam, bo dokładnie jak piszesz: wtedy będę nikim. DOpuszczam natomiast niebywale często by szanse na silne zaspokojenie SO i SX odpływały, gdy niesie ze sobą ryzyko dla SP. Podejrzewam, że wygląda to dziwnie.
W krytycznej sytuacji rodzina chciałaby mi pomagać i z dna mnie wyciągać - bo taką już mam rodzinę (z obu stron), że będą całe życie utrzymywać ofiary losu czy zwykłych nieudaczników którzy sami się prosili o swoją sytuację. Na samą myśl, że miałabym do tego dopuścić i dołączyć do grona niesamodzielnych ofiar, mrozi mnie. Nie chciałabym być kimś, kogo trzeba wyszarpywać z dna i się nim zajmować jak brudnym psem - po prostu nie, nie, nie.

Co mówią? Domyślam się, co mówią. Na pewno nic w rodzaju powyższego ;p Nie jestem specjalnie miła i to procentuje. Nikt nie próbuje już wykorzystywać mojej wiedzy i dobroci dla walki z własnym debilizmem i lenistwem, a to duży postęp.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Instynkty - opis.

#281 Post autor: Cotta » niedziela, 23 marca 2014, 14:31

Venus w Raku pisze:Mnie też przeraża myśl, że mogłabym zawalić sobie życie pod względem ekonomiczno-bytowym, ale akurat nie przeraża mnie myśl "co sobie o mnie inni pomyślą", bo jak jest się na dnie, to jestem przekonana, że nikogo taka osoba nie interesuje. A więc nie dopuszczam do sytuacji, kiedy jestem na dnie. Ale jak będę to nie liczę na nikogo, bo nie sądzę, że ludzie chcą się zadawać z osobami na dnie.
+1

Myślę, że ostatnie, co by mnie obchodziło, gdybym znalazła się na dnie, to to, co inni o tym myślą. Wydaje mi się, że na dnie są zdecydowanie poważniejsze problemy niż plotki.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkty - opis.

#282 Post autor: Snufkin » niedziela, 23 marca 2014, 14:39

Ostatnio spotkałem kolegę co przez chwilowe pijaństwo został bezdomnym i prosi ludzi o drobne.
I tak se pomyślałem, że wolałbym z sobą skończyć niż prosić ludzi o pomoc.
On po prostu nie myśli perspektywicznie, może myśli, że się jakoś odbije od dna i dlatego to robi.
Ja tam uważam, że w życiu oczywiście są wzloty i upadki ale czasem przychodzi taki moment, że lepiej pro publico bono wcześniej zejść ze sceny.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Fidai
Posty: 31
Rejestracja: środa, 21 maja 2014, 17:11
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Bytom

Re: Instynkty - opis.

#283 Post autor: Fidai » wtorek, 9 września 2014, 19:18

sx/sp - ten miks to właśnie cały ja.


Ciągła wędrówka, poszukiwanie lekarstw na moje lęki i blokady, częste poczucie "wybrakowania", przeświadczenie o ukrytej we mnie mocy, która została zamknięta przez chory umysł, ciągła i nieustanna praca nad sobą (głównie pod kątem mentalnym i poprzez zgłębianie wiedzy o sobie i świecie - stąd chyba moje zacięcie do psychologii i parapsychologii).


W momentach gdy udało mi się wyzwolić tłumioną energię, dokonywały się w moim życiu wspaniałe rzeczy, które miło wspominam.


Nawet inni to widzą. Co niektórzy mi mówili, że sprawiam wrażenie gdzieś "wewnątrz zablokowanego", ale jednocześnie jako kogoś urokliwego, "promieniującego światłem" (autentyk powiedziany przez moją bardzo dobrą koleżankę).


To wszystko jest doprawione ciągle tlącym się pragnieniem, żeby w końcu zabić do bezpiecznego portu i zaniechać ciągłych poszukiwań.
"Nie stajemy się oświeceni wyobrażając sobie światło, lecz czyniąc ciemność świadomą." - Carl Gustav Jung

http://www.tranceguide.pl/


_________________________
Jestem Archaniołem, który w*****lił Szatanowi....

Awatar użytkownika
chottomatte
Posty: 1012
Rejestracja: sobota, 14 marca 2009, 10:18
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: królestwo nadmorskiej mgły
Kontakt:

Re: Instynkty - opis.

#284 Post autor: chottomatte » środa, 10 września 2014, 09:50

Piszesz jak piroman. :D
nie przeszkadzaj mi, bo tańczę

Awatar użytkownika
coffeewithmilk
Posty: 25
Rejestracja: niedziela, 9 lutego 2014, 10:55
Enneatyp: Indywidualista

Re: Instynkty - opis.

#285 Post autor: coffeewithmilk » środa, 10 września 2014, 21:47

Mnie wyszło w pierwszym teście SX/SO,
natomiast w drugim: Sexual 70%/Social 62%/Self Preservation 70%.

Nie wiem jak się do tego odnieść, jak widać wszystkie instynkty są na równym poziomie (może wynormalniałam...? haha), postaram się zgłębić swoją wiedzę na ten temat i jakoś to rozgryźć. :wink:
Mieszanka wybuchowa.
You can't have a positive life with a negative mind.
Dreams and hard work - my priorities!

ODPOWIEDZ