Instynkty - opis.

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu

Jestem:

sx/sp
76
39%
sx/soc
27
14%
sp/sx
40
21%
sp/soc
25
13%
soc/sp
8
4%
soc/sx
18
9%
 
Liczba głosów: 194

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Instynkty - opis.

#106 Post autor: Elkora » wtorek, 26 kwietnia 2011, 01:10

dziwne czy sp/soc nie powinny byc 5w6?
ja na pewno nie mam skrzydła 6
czy połączenie 54 i sp/so nie jest gdzieś w sobie sprzeczne


Obrazek

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkty - opis.

#107 Post autor: bodzios » wtorek, 26 kwietnia 2011, 23:11

Weź sobie rozwiąż jeszcze ten teścik, po nim dopiero robi się zamęt, mi w tym, który robiłaś nieodmiennie wychodzi sp/sx, natomiast w tym, który podałem wyżej 1w9 so, na drugim miejscu 5 so.

Prawda jest taka, że instynkty dla poszczególnych typów mocno różnią się między sobą i więcej daje typ + jeden instynkt, niż dwa bez enneatypu.
No UPS - no party. :(

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Offtop, czyli piszta co chceta, może być zupełnie bez se

#108 Post autor: boogi » poniedziałek, 9 maja 2011, 20:32

kilka poniższych postów zostało wydzielonych z Offtopu /boogi
atis pisze:Nie są fajne, żadne sx nie są fajne.
Instynkt sx ogólnie nie jest fajny sam z siebie (w porównaniu do innych instynktów), czy też nie trawisz osób mających ten instynkt jako dominujący? Nie rozumiem co dokładnie masz na myśli...
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Offtop, czyli piszta co chceta, może być zupełnie bez se

#109 Post autor: atis » poniedziałek, 9 maja 2011, 21:19

Jedno i drugie ;)
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Offtop, czyli piszta co chceta, może być zupełnie bez se

#110 Post autor: Rilla » poniedziałek, 9 maja 2011, 21:39

Instynkty to broszka enneagramu.
Muszę przyznać, że nie rozumiem, o co dokładnie w nich chodzi... Nie trafiają do mnie.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Offtop, czyli piszta co chceta, może być zupełnie bez se

#111 Post autor: boogi » poniedziałek, 9 maja 2011, 22:45

@Rilla: Co to znaczy "broszka" w tym kontekście? Że coś mało ważnego? Że coś łatwego do zrozumienia? (to drugie raczej nie, z kontekstu posta wnosząc)
Instynkty to "dziedzina życia, w której przede wszystkim przejawia się energia typu enneagramowego" - najkrócej rzecz ujmując.

@atis: napisałaś ogólniki więc właściwie nie odpowiedziałaś na moje pytanie, tak więc proszę wyjaśnij swoimi słowami czym dla Ciebie są instynkty (każdy z osobna) oraz co dokładnie w nich lubisz a czego nie - niech wiem, o czym rozmawiamy. Oczywiście, mam jakąś swoją wiedzę na ten temat, ale wydaje mi się że różnie te sprawy rozumiemy i chcę wiedzieć jak rozumiesz je Ty, żebyśmy mogli z sensem porozmawiać na bazie wspólnie rozumianych pojęć.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Offtop, czyli piszta co chceta, może być zupełnie bez se

#112 Post autor: Rilla » poniedziałek, 9 maja 2011, 23:38

boogi pisze:@Rilla: Co to znaczy "broszka" w tym kontekście? Że coś mało ważnego? Że coś łatwego do zrozumienia? (to drugie raczej nie, z kontekstu posta wnosząc)
"Nie czyjaś broszka" znaczy "nie czyjaś sprawa". Broszka- sprawa, interes.
boogi pisze:Instynkty to "dziedzina życia, w której przede wszystkim przejawia się energia typu enneagramowego" - najkrócej rzecz ujmując.
Tyle to udało mi się zrozumieć z opisów, ale jakoś tego nie czuję, poza tym mało jest tekstów na ten temat. Jeszcze tego do końca nie rozumiem. Znalazłam dobre opisy, które do mnie pasują i chyba znalazłam swój instynkt, ale z całej masy cech wymienionych po przecinku, nie potrafię zobaczyć ogółu ich istoty i reguł nimi rządzących. Czytam jeden opis sp i do mnie pasuje, czytam drugi- nie pasuje, czytam jeden opis sx i pasuje, a drugi już nie... Soc pasuje chyba w pełni i najlepiej go rozumiem. Ale człowiek ma dwa instynkty, z tego co się orientuje, tak?
Może kiedyś znajdę czas na zgłębienie tej kwestii i wyczuję, o co w tym chodzi.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Offtop, czyli piszta co chceta, może być zupełnie bez se

#113 Post autor: boogi » poniedziałek, 9 maja 2011, 23:55

Każdy człowiek ma wszystkie trzy instynkty (trzy "obszary działania"), które w różnej sile się u niego przejawiają. Mogą być wszystkie równo silne, ale to rzadkość bo zwykle jeden lub ewentualnie dwa preferuje się bardziej.

Wiemy, że so to wiązanie się z grupą, sx to wiązanie się z jedną wybraną osobą, oraz sp to wiązanie się z samym sobą, tak więc na przykładzie Dwójki, której energią jest miłość:
- Dwójka so będzie koncentrować się na pokazaniu ci jak wielu ma przyjaciół oraz na porozmawianiu z kim tylko się da - nawiąże kontakt z niemalże każdym napotkanym przechodniem; przy najsilniejszym instynkcie so energia Dwójki wyrażać się będzie głównie w kontekście socjalnym, w ramach struktury społecznej
- Dwójka sx będzie uwodzić swojego partnera, nie tak bardzo jak powyższy typ dbając o masę znajomych; będzie skupiać się na tym, by swoimi dwójkowymi metodami związać ze sobą partnera przez dawanie mu podarków czy co tam Dwójki robią, przez sceny zazdrości etc
- Dwójka sp jak to każde sp skupi się na sobie, ale wiadomo tutaj na dwójkowy sposób: czyli np. będzie budować sobie rodzinę bo to da jej stabilność, czy też zapewniać sobie materialne bezpieczeństwo przede wszystkim - dwójkowe metody działania będą wyrażać się głównie w tematach zapewnienia sobie bezpieczeństwa materialno-rodzinnego, ogólnie będzie chciała dać miłość przede wszystkim sama sobie

I analogicznie dla każdego innego typu. Metoda działania jest określona enneatypem. Ale zakres działania (czy skupiamy się najbardziej na zdobyciu wielu innych ludzi, na zdobyciu wybranej osoby lub nielicznej grupy, czy też konkretnie na własnym dupochronie) zależy już od preferowanego wariantu instynktownego. To w nim przejawia się najwyraźniej energia enneagramowego typu, gdyż po prostu osoba zazwyczaj na tym obszarze swojego życia najchętniej się koncentruje i tam najczęściej "przebywa" ze swoimi działaniami.

Instynkty są bardzo intrygującą teorią, chociaż nie prostą i jeszcze słabo poznaną - aczkolwiek ostatnio w literaturze natrafiam na coraz bardziej spójne i coraz lepiej przebadane teorie. Enneagram zasadza się na sprawie przetrwania. Znamy z samego Enneagramu odpowiedź na pytanie "jak". Instynkty dają odpowiedź na pytanie "gdzie".
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Offtop, czyli piszta co chceta, może być zupełnie bez se

#114 Post autor: Rilla » wtorek, 10 maja 2011, 00:17

boogi pisze:Wiemy, że so to wiązanie się z grupą, sx to wiązanie się z jedną wybraną osobą, oraz sp to wiązanie się z samym sobą (...)
Właśnie to zależy od typu, bo Czwórka so z racji tego, że jest indywidualistą, tak do końca z grupą się wiąże, ale fakt, że skupia uwagę na otoczeniu. Ten jedyny instynkt zrozumiałam, bo jest u mnie chyba najsilniejszy. W opisach sx i sp żadnych reguł nie zauważyłam, więc dzięki za oświecenie.

EDIT:
Chyba też edytowałeś swój post, bo dopiero teraz zauważyłam to:
boogi pisze:Metoda działania jest określona enneatypem. Ale zakres działania (czy skupiamy się najbardziej na zdobyciu wielu innych ludzi, na zdobyciu wybranej osoby lub nielicznej grupy, czy też konkretnie na własnym dupochronie) zależy już od preferowanego wariantu instynktownego.
A czy to nie zależy bardziej od introwertyzmu i ekstrawertyzmu? Oczywiste jest, że mniej znaczy lepiej jakościowo, lepiej mieć jednego czy paru przyjaciół niż zgraję znajomych i kolegów- takie jest moje zdanie. A myślałam, że jestem soc... Tak wywnioskowałam z opisu soc Czwórki. Nie ma tam nic o mnożeniu sobie znajomych. Z tego, co piszesz, jestem jednak sx. Tylko mnie to nie przekonuje. To ja już zgłupiałam, nie wiem, jaki jest mój instynkt.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: Offtop, czyli piszta co chceta, może być zupełnie bez se

#115 Post autor: inv » wtorek, 10 maja 2011, 07:35

boogi pisze:Instynkty są bardzo intrygującą teorią, chociaż nie prostą i jeszcze słabo poznaną
tak się jeszcze tylko popytam.
jak coś jest instynktem, to chyba z góry powinno być "proste"? instynkty chyba mają z założenia być proste. więc dlaczego teoria nie jest prosta i jest słabo poznana?
pytam się, bo za często neguję swoje instynkty i wkraczam w rejony filozofowania i tam właśnie nie jest prosto.
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Offtop, czyli piszta co chceta, może być zupełnie bez se

#116 Post autor: atis » wtorek, 10 maja 2011, 13:45

Bo instynktów jest trzy, ze ilość możliwych układów tychże trzech instynków jest już szesc.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Offtop, czyli piszta co chceta, może być zupełnie bez se

#117 Post autor: boogi » wtorek, 10 maja 2011, 19:34

Rilla pisze:
boogi pisze:Wiemy, że so to wiązanie się z grupą, sx to wiązanie się z jedną wybraną osobą, oraz sp to wiązanie się z samym sobą (...)
Właśnie to zależy od typu, bo Czwórka so z racji tego, że jest indywidualistą, tak do końca z grupą się wiąże, ale fakt, że skupia uwagę na otoczeniu. Ten jedyny instynkt zrozumiałam, bo jest u mnie chyba najsilniejszy. W opisach sx i sp żadnych reguł nie zauważyłam, więc dzięki za oświecenie.
Spróbujmy rozróżnić w takim razie pobieżnie Czwórki, żebyśmy wiedzieli jakie pomiędzy nimi różnice mogą wprowadzać instynkty. Wiemy, że enneagramowa energia Czwórek to: artyzm, emocje, marzenia, idealizm, sztuka.
Czwórka sp może więc np. skupić się, jak to sp, na zapewnieniu sobie komfortu - gdzie komfort (czyli środowisko które jej odpowiada) rozumie ona jako pięknie wyglądający dom z dziełami sztuki, obrazami, etc. wewnątrz. Ogólnie skupi się na posiadaniu jako sp. Ewentualnie będzie uważała, że posiadane przez nią dzieła wyrażają dobrze jej duszę.
Czwórka sx - sx łączy się z innymi mocną więzią, zaś Czwórka wiele rzeczy przeżywa w swojej głowie bez działania w świecie rzeczywistym - tak więc Czwórka sx może mocno przeżywać związki, stawiać bardzo wysokie wymagania partnerom, ew. zmieniać ich często bo wymagań nie spełnią. Mogą też być najbardziej wyrazistą Czwórką, gdy uzewnętrznią ogień instynktu sx i pokażą dramatyzm - czy to z pasją artysty podobną do Siódemek, czy też w formie umęczonego artysty przeżywającego katusze w swojej głowie.
Czwórka so - Czwórka chce być outsiderem, zaś instynkt so zawsze zdefiniowany jest względem społeczeństwa, tak więc Czwórka so definiuje się sama przede wszystkim właśnie tak: jako outsider, oglądając się na społeczeństwo i przez to będąc z nim związana, nawet jeżeli chce od niego odstawać.

Czy powyższy opis trzech instynktów wnosi coś do wiedzy o Czwórce? Myślę, że tak. Zauważmy że we wszystkich powyższych instynktach była mowa o wyjątkowości, ale definiowanej na różne sposoby: w przypadku sp poprzez stan posiadania (Czwórki sp może nie obchodzić społeczeństwo i może nie szukać nigdy w życiu partnerów, ale poprzez posiadanie dzieł sztuki będzie chciała się wyrażać), w przypadku sx poprzez posiadanie ale partnera, przeżywanie związku (a nie przez stan posiadania czy też relacji względem społeczeństwa), oraz w przypadku so bycie wyjątkowym poprzez kontrast (bycie outsiderem) względem społeczeństwa (Czwórka so wcale nie musi być zainteresowana stanem posiadania - zapewne będzie doceniała piękno dzieł sztuki, ale nie będzie chciała definiować swojej wyjątkowości za ich pomocą).
Rilla pisze:Chyba też edytowałeś swój post, bo dopiero teraz zauważyłam to:
boogi pisze:Metoda działania jest określona enneatypem. Ale zakres działania (czy skupiamy się najbardziej na zdobyciu wielu innych ludzi, na zdobyciu wybranej osoby lub nielicznej grupy, czy też konkretnie na własnym dupochronie) zależy już od preferowanego wariantu instynktownego.
A czy to nie zależy bardziej od introwertyzmu i ekstrawertyzmu? Oczywiste jest, że mniej znaczy lepiej jakościowo, lepiej mieć jednego czy paru przyjaciół niż zgraję znajomych i kolegów- takie jest moje zdanie. A myślałam, że jestem soc... Tak wywnioskowałam z opisu soc Czwórki. Nie ma tam nic o mnożeniu sobie znajomych. Z tego, co piszesz, jestem jednak sx. Tylko mnie to nie przekonuje. To ja już zgłupiałam, nie wiem, jaki jest mój instynkt.
Dobrze że rozmawiamy na ten temat! Bo wychodzą od razu nieporozumienia. Gdy pisałem skrótowo o "skupianiu się na zdobyciu wielu innych ludzi", miałem na myśli akurat Dwójkę chyba na myśli; w instynkcie so chodzi o to, że kieruje się na społeczeństwo - w przypadku Dwójki chodzi o zdobycie ludzi, ich sympatii, pozycji w grupie, ale w przypadku Czwórki - jest jak napisałem powyżej w opisie instynktów czwórkowych. Oba typy (Dwójka i Czwórka) gdy mają dominujący instynkt so, będą się definiować względem społeczeństwa, ale każde na swój - dwójkowy bądź czwórkowy - sposób, jeden jak widać diametralnie różny od drugiego.
A czy zależy to wszystko od ekstra/introwertyzmu? Pewnie tak, podobnie jak i od bycia sensorykiem/etykiem czy logikiem/intuicjonistą. Jedna teoria drugiej nie przeczy - w instynktach nie jest wspomniane ani razu i/e czy inne tego typu właściwości ludzkiego charakteru, co nie zmienia faktu że może uda się kiedyś opisać i porównać te teorie względem siebie.


Przy okazji: już w 2008 roku rozważałem instynkty i wtedy zastanawiałem się, czy przypadkiem komuś się coś nie pokiełbasiło i nie próbuje na nowo opisać Enneagramu w innych kategoriach - i połączyłem, podobnie jak zresztą kilku przedmówców w kilku postach wyżej, instynkty z ośrodkami. Po dłuższym studiowaniu tematu okazało się, że błędnie. Instynkty to nie są ośrodki. Żeby było zabawniej - wszystkie instynkty znajdują się, jakże by inaczej, w jednym z ośrodków - Ośrodku Działania (inaczej zwanym Ośrodkiem Instynktownym).

inv pisze:
boogi pisze:Instynkty są bardzo intrygującą teorią, chociaż nie prostą i jeszcze słabo poznaną
tak się jeszcze tylko popytam.
jak coś jest instynktem, to chyba z góry powinno być "proste"? instynkty chyba mają z założenia być proste. więc dlaczego teoria nie jest prosta i jest słabo poznana?
pytam się, bo za często neguję swoje instynkty i wkraczam w rejony filozofowania i tam właśnie nie jest prosto.
Nie wiem, co rozumiesz przez pojęcie "negowania swoich instynktów" (chodzi Ci o intuicję?), ale po przeczytaniu całego tego posta czy możesz stwierdzić, iż na myśli miałeś instynkty takie jak opisałem?
Co do ich prostoty - przypuszczam, że są tak samo proste jak wzór na pole koła. Każdy wie że to pi*r^2, ale jeżeli zastanowimy się nad tym jak to udowodnić, to może być już nie tak prosto. Pisząc "prostą" miałem na myśli właśnie krzywą uczenia się potrzebną do zrozumienia tematu... tzn. że długo trzeba to rozkminiać, zanim wreszcie się zrozumie - mimo pozornej prostoty zagadnienia.
Dlaczego nie jest prosta? Nie jest prosta do nauczenia się i jej zrozumienia dlatego, że jest słabo poznana - wiadomości o niej są w różnych książkach poszatkowane i czasem niepełne.
Dlaczego jest słabo poznana? Uważam tak dlatego, że u różnych autorów spotykam różne, zwykle niepełne, jej opisy - opisy, które miejscami się ze sobą nie zgadzają. Po przeczytaniu dosyć dużej ilości materiałów układam sobie dodatkowo swoje własne jej rozumienie. Z roku na rok opisy w kolejnych wydaniach znanych pozycji oraz w całkiem nowych tytułach robią się coraz bardziej spójne.
Gdyby był jeden ogólny prosty opis na instynkty - uznałbym teorię za prostą do poznania. Dążę do takiego zrozumienia instynktów, które byłoby właśnie bazą dla wszystkich teorii które przeczytałem.
Inna sprawa jest taka, że a nuż te instynkty są dobrze poznane, tylko nikt jeszcze nie pochwalił się tym publicznie w książce, bo większą kasę kosi za prywatne szkolenia dla wybranych? :roll:
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Instynkty - opis.

#118 Post autor: atis » wtorek, 10 maja 2011, 23:39

tak więc proszę wyjaśnij swoimi słowami czym dla Ciebie są instynkty
gdybym umiala wyjasniac cokolwiek swoimi słowami, nie bawiłabym się w tłumaczenia instynktów, a po ogólniaku udała się na dowolne studia humanistyczne a nie nudne finanse.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkty - opis.

#119 Post autor: Snufkin » środa, 11 maja 2011, 16:59

Forum debilnieje dlatego warto czasami napisać coś merytorycznego:
Spoiler:
Przykład z krzesłem nie jest może zbyt fortunny. O ile atis nie rozumie sx to dla mnie zachowanie so jest czymś trudnym do zrealizowania. Po prostu mam na to wyjebane. Wiem, że żyjąc wśród ludzi dla własnego dobra należałoby walczyć o swoją pozycję ale to nie w moim stylu. Wierzę w sprawiedliwe traktowanie przez autorytety <lol>
Ogólnie mnie ten cały instynkt stadny jakoś mierzi.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Instynkty - opis.

#120 Post autor: bruno dievs » czwartek, 12 maja 2011, 20:37

atis pisze:sx to osoby nielogiczne, emocjonalne, zbyt głosne i krzykliwe, a przez to irytujące, nastawione glownie na szukanie sobie partnera i obracajace się wokól zagadnienia budowania zwiazku przez wiekszosc zycia, chore, gdy nie mogą sobie znaleźć partnera, a jednoczesnie wiecznie z niego niezadowolone. Są najbardziej niestabilne. Nie rozumiem takich ludzi. Nie rozumiem i nie chce zrozumiec ich motywacji i tego, ze kierują chocby krztę swojej energii na tak kompletne pierdoly. Podtypy z sx na pierwszym miejscu wydają mi się najbardziej skłonne do neurotyzmu.
Bycie sp jest logiczne - kaze zachowywac materialne bezpieczenstwo i dbac o siebie; bycie so pozwala nam przystosowac sie, nie byc odludkiem i wychodzic do ludzi, co daje jakieś wymierne korzysci. Bycie sx nie daje nic z rzeczy, które cenię w życiu. Zresztą: przytoczyłes przyklady dwójek i czwórek, samo przeczytanie obydwu ich bedących sx przyprawia mnie o dreszcze. Brr.
Według mnie oceniane instynktów pod kątem logiczności jest jak ocenianie kalkulatora pod kątem poglądów na życie pozagrobowe. Logika jest tworem abstrakcyjnym, tworem ludzkiego umysłu i świadomości, instynkty za to są mechanizmami zakodowanymi biologicznie, które podtrzymują istnienie gatunku.

Poza tym, atis, oceniasz tych ludzi nie pod kątem logiki, tylko pod kątem swoich własnych wartości i swojego wyobrażenia o tym jak powinno wyglądać życie. Mówisz, że nie rozumiesz i nie chcesz zrozumieć, ja mówię, że nie rozumiesz, bo nie chcesz zrozumieć. Z bardzo różnych rzeczy ludzie czerpią radość i satysfakcję, dlatego mogą mieć inny plany na życie. Nie powinno to nikogo dziwić, że skoro ktoś czuje się bardziej mając kilka, ale bliskich relacji, niż od groma powierzchownych znajomych, to dąży do tego pierwszego.
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

ODPOWIEDZ