Rozpoznanie typu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozpoznanie typu

#1351 Post autor: Ninque » czwartek, 11 lutego 2016, 19:56

5 ma połączenie z ósemką i 8 z piątką, więc może któreś Ci się uruchomiło, dlatego zachowujesz się inaczej, o połączeniach też znajdziesz na forum, tzw punkty integracji i deizntegracji.

Naprawdę polecam przeczytać sobie to co w podstawowych informacjach zawarte bo pomoże Ci to prawdopodobnie ustalić chociaż zarys typu, tam są podziały na triady, ośrodki itd więc może to? z zaproponowanych przeze mnie typów 2 (jedynka i ósemka) są w triadzie działania/ instynku/ gniewu/ brzucha.
Może sprawdz czy opisy tych ośrodków Ci pasują? Jest też podział na grupy harmoniczne, moim zdaniem bardzo przydany :)


Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
blondynka
Posty: 15
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 10:57
Enneatyp: Lojalista

Re: Rozpoznanie typu

#1352 Post autor: blondynka » czwartek, 11 lutego 2016, 20:09

Tak, podział na grupy harmoniczne nieco mi pomógł, dzięki :D

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozpoznanie typu

#1353 Post autor: Ninque » czwartek, 11 lutego 2016, 22:01

ośrodki
mnie tu nie ma nic nie mówię :D
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
blondynka
Posty: 15
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 10:57
Enneatyp: Lojalista

Re: Rozpoznanie typu

#1354 Post autor: blondynka » piątek, 12 lutego 2016, 13:13

Wychodzi na to, że podchodziłam do rozpoznania swojego typu od ehm złej strony :roll:

Zyfika
Posty: 84
Rejestracja: wtorek, 26 stycznia 2016, 19:11
Enneatyp: Szef

Re: Rozpoznanie typu

#1355 Post autor: Zyfika » piątek, 12 lutego 2016, 21:25

Cześć i czołem ! :D Widzę, że było wielkie przemeblowanie z postami! Generalnie popieram! Howgh! Dajcie tu jeszcze ten post jak forumowa ekspertka ocenia po kilku zdaniach, że ktoś jest chory i będziemy kwita ;)

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1356 Post autor: Intan » piątek, 12 lutego 2016, 21:37

Oj, zejdź już z Nin. Po co ta cała burda? :twisted:

@blondynka, to do czego w końcu doszłaś? :)
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Zyfika
Posty: 84
Rejestracja: wtorek, 26 stycznia 2016, 19:11
Enneatyp: Szef

Re: Rozpoznanie typu

#1357 Post autor: Zyfika » piątek, 12 lutego 2016, 21:39

Intan pisze:Oj, zejdź już z Nin. Po co ta cała burda? :twisted:

@blondynka, to do czego w końcu doszłaś? :)

Jak po co? Pomagam blondynce ! Ale nikt tego nie rozumie ! :D

Nin tez stara się pomóc, więc skończ skakać na nią, bo się posypią kary za robienie bałaganu. Nie bez przyczyny posty wylądowały w koszu, więc proszę o skończenie tego tematu. - Irka

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1358 Post autor: Intan » piątek, 12 lutego 2016, 21:44

Ale Nin tylko zasugerowała swoje typy - czyli podzieliła się swoimi wrażeniami po lekturze postu blondynki - i poradziła, żeby ta sama ogarnęła temat, wczytując się w opisy. Podpowiadanie to jeszcze nie jest narzucanie swojego zdania. :) A i sama blondynka nie narzekała na pomoc Nin. Chill. :mrgreen:
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Rozpoznanie typu

#1359 Post autor: Snufkin » piątek, 12 lutego 2016, 21:51

Strzał z pupy na szybko: blondynka 7w8 SEE (niezbyt zdrowe), Zyfika 8w7 SEE (bardziej zdrowe).
Spoiler:
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
blondynka
Posty: 15
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 10:57
Enneatyp: Lojalista

Re: Rozpoznanie typu

#1360 Post autor: blondynka » sobota, 13 lutego 2016, 15:33

Skłaniam się raczej ku 8w7.
Miałam wątpliwości, ponieważ moje zachowanie czy też sposób mówienia niezawsze na to wskazuje. Ale przecież chodzi o motywację.
No i pogadałam o tym z bliską mi osobą co też pomogło :D

edusienka
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 14 lutego 2016, 13:07
Enneatyp: Lojalista

Re: Rozpoznanie typu

#1361 Post autor: edusienka » niedziela, 14 lutego 2016, 13:29

Witam :) mam problem z określeniem swojego typu. Jakiś czas temu zapoznałam się z teorią enneagramu, porobiłam kika testów (również tych polecanych na forum jako dość dobre) zapoznałam się z instynktami, motywacjami itp. Właściwie jednoznacznie wychodziło, że mój typ to 8w7. Teraz gdy wróciłam do tematu wydaje mi sie że to był błędny typ, możliwe że chciałam widzieć siebie jako osobę typu 8. Teraz wszystkie opisy to dla mnie lanie wody, w każdym znajdę coś co mnie określa i coś co wyklucza ten typ. Potrzebuje świeżego spojrzenia na siebie. Pomożecie ?
6w7 sx/sp SEI

Awatar użytkownika
methylene_blue
Posty: 122
Rejestracja: poniedziałek, 28 października 2013, 23:04
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: 18. południk

Re: Rozpoznanie typu

#1362 Post autor: methylene_blue » niedziela, 14 lutego 2016, 15:47

edusienka pisze:Właściwie jednoznacznie wychodziło, że mój typ to 8w7. Teraz gdy wróciłam do tematu wydaje mi sie że to był błędny typ, możliwe że chciałam widzieć siebie jako osobę typu 8.
Zacznę tak: co zadecydowało o tym, że wytypowałaś sie jako 8w7? Czy odnajdywałaś się wczesniej w ósemkowych motywacjach, pasował Ci opis typu, czy też może taki wynik otrzymywałaś najczęściej w testach? I dlaczego obecnie masz watpliwości co do takiego typowania? Twój post pozwala jednak wnioskować, że cechy kojarzące się z 8 w jakis sposób mogły Ci imponować.

W kwestii typowania mogę polecić po prostu dokładniejsze zapoznanie się z materiałami - jest sporo tego dobra na forum, ostatnimi czasy pojawiło się nawet nieco więcej. Przeanalizuj motywacje poszczególnych typów, możesz też skorzystać z mini-poradnika, jak się wytypować. I przede wszystkim spora dawka introspekcji :)
5w4 sp/sx
INTP-T
LII - Robespierre prawie bez głowy

Nie ma książek moralnych lub niemoralnych. Są książki napisane dobrze lub źle. (Oscar Wilde)

edusienka
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 14 lutego 2016, 13:07
Enneatyp: Lojalista

Re: Rozpoznanie typu

#1363 Post autor: edusienka » niedziela, 14 lutego 2016, 16:40

Przed zapytaniem na forum przestudiowałam ten poradnik oczywiście jednak nadal mam wątpliwości.

Jeśli chodzi o "wytypowanie" ósemki:
Na początku trafiłam oczywiście na test na stronie głównej oczywiście :D ... później zgłębiłam temat i upewniłam się w tym przekonaniu na podstawie lektury zgromadzonej na forum tj. grupy harmoniczne, "hornevian groups" (ma to jakiś polski odpowiednik ??), motywacje.
Co do grupy harmonicznej to bezproblemowo jestem w stanie odnaleźć siebie w intensywnej, z hornevian jest już pewien dylemat.
Kwestia motywacji jest taka, że właściwie motywacja żadnego typu nie określa mnie zbyt dobrze...

Teraz skłaniam się do 6 lub 8, jakoś nie widzę innych możliwości (a może to tylko zaćmienie umysłowe?). Co do 6 to rzeczywiście czuje czasem potrzebę wsparcia, lubię pytać innych o zadnie na różne tematy (hihi robię to również teraz :D ), upewniam się w ten sposób, że podejmowane decyzje są właściwe. Z drugiej strony nie potrzebuje przewodnika, zwierzchnika, kogoś nad sobą. Sama jestem sobie panią, cenie swoją niezależność i pół życia o nią walczę. Nie czuje sie jednak powołana do przewodnictwa, nie chce nad nikim dominować, moje zdanie nie musi wszystkim pasować jak to podobno lubią ósemki.
6w7 sx/sp SEI

Zyfika
Posty: 84
Rejestracja: wtorek, 26 stycznia 2016, 19:11
Enneatyp: Szef

Re: Rozpoznanie typu

#1364 Post autor: Zyfika » niedziela, 14 lutego 2016, 18:30

edusienka pisze: Sama jestem sobie panią, cenie swoją niezależność i pół życia o nią walczę. Nie czuje sie jednak powołana do przewodnictwa, nie chce nad nikim dominować, moje zdanie nie musi wszystkim pasować jak to podobno lubią ósemki.
Przewodnictwo ósemki głównie polega na przewodzeniu samej sobie. Jeśli obojętne Tobie, czy Twoje zdanie wszystkim pasuje - to jest to właśnie ósemkowe. To też ma związek z niezależnością o której mówisz. Ósemka ma to gdzieś, czy komuś coś pasuje, czy nie. Robi swoje i po swojemu, wg własnych zasad. Kontroluje otoczenie ale dlatego żeby jej działania nie były psute przez inne osoby lub gdy widzi niesprawiedliwe działania innych. Zdaje sobie sprawę, że ludzie są z natury źli i chcą innym szkodzić :D Jeśli ktoś to robi to wtedy ósemka będzie forsować swoje rozwiązania innymi metodami aż do skutku. Nie chodzi w tym o to żeby dominować dla samej dominacji ale o to żeby eliminować przeszkody i potencjalne zagrożenia w dążeniu co czegoś.

Czy ósemka lubi jak wszystkim pasuje jej zdanie? W ogóle tego nie widzę w tych kategoriach.
Ósemka spodziewa się właśnie tego, że jej zdanie nie będzie pasować innym i z góry nastawia się na konfrontację i na przeszkody. Ale tak naprawdę to jej kompletnie na tym nie zależy, czy inni się z nią zgodzą, czy nie dopóki nie przeszkadzają jej w realizacji jej celu.
Nie wyklucza to wcale tego, że ósemka może zapytać kogoś o zdanie kogo uważa za osobę bardziej kompetentną w danym temacie. Nie jest prawdą, że ósemka uważa, że wie wszystko najlepiej. Jak najbardziej ósemka docenia kompetencję innych i lubi współpracować z takimi osobami. Ba! bardzo się cieszy, gdy ma takie osoby wokół siebie! (niestety to rzadkość :evil: )

A co do przewodnictwa....idealną sytuacją dla ósemki by było jeśli nikomu nie musi przewodzić i pracować sama. Niestety w życiu tak nie ma i w jakiś sposób jesteśmy zawsze zależni od czyichś działań i durnych decyzji. Nawet ósemki :evil: I stąd wynika chęć kontrolowania innych, czy nie chrzanią swojej roboty i nie robią tym szkód czy krzywdy innym lub samej ósemce ;)

Awatar użytkownika
blondynka
Posty: 15
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 10:57
Enneatyp: Lojalista

Re: Rozpoznanie typu

#1365 Post autor: blondynka » poniedziałek, 15 lutego 2016, 08:18

Mam jeszcze większy zamęt w głowie :wall:

ODPOWIEDZ