Rozpoznanie typu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1591 Post autor: Agon » wtorek, 17 października 2017, 21:35

AggressiveHybrid pisze:Jak odróżnić czy ktoś jest szóstką czy po prostu neurotykiem? Bo zapewne można być neurotykiem i przejawiać podobne cechy do Szóstki, a nią nie być.
Można być takim neurotykiem, że się będzie przejawiać mechanizmy obronne większości typów enneagramu. Nie tylko 6 mogą mieć fobie, nie tylko 1 mogą mieć manię na punkcie perfekcjonizmu, nie tylko 5 mogą odcinać się od świata i nie tylko 4 mogą zachowywać się jak rozkapryszeni indywidualiści. Typ rozpoznaje się po motywacjach, a dla 6 jest to bezpieczeństwo samo w sobie. Nie rozumiane jako wszelka wiedza, czy jakiś idealny porządek według jedynej słusznej wizji, czy jako totalna niezależność od wszystkich. U 6 pragnienie bezpieczeństwa przybiera zwykle najbardziej podstawową formę, czyli schronienie, jakieś zabezpieczenie finansowe i posiadanie bliskich, którzy mogą wesprzeć w trudnej chwili. Człowiek to istota społeczna i potrzebuje ludzi by czuł się bezpiecznie, a u 6 to się widocznie ujawnia. 6 chcą mieć pewność co do intencji innych osób wobec 6ki, pragną silnych i trwałych relacji z ludźmi. Może to się przejawiać w potrzebie posiadania przyjaciół, albo rodziny, albo przynależności do jakiejś grupy (dowolnej od korporacji, grupy wyznaniowej, po subkultury i paczki znajomych). To najprostszy sposób na bycie bezpiecznym w świecie np. jak zdarzy Ci się wypadek, to zawsze będzie ktoś kto pomoże. No i 6 chcą się odwdzięczać tym samym, czyli lojalnością i pomocą bliskim gdy to im się wydarzy coś złego. To naturalna współpraca między ludźmi, zapewnianie sobie nawzajem wsparcia, bliskości i bezpieczeństwa. Grupa zdrowych 6ek może stać się potęgą i ostoją stabilności w niestabilnym świecie. Zaś grupa niezdrowych 6 to wylęgarnia paranoi i wyobrażania sobie wszystkiego co najgorsze, zakładanie negatywnych intencji w drugim człowieku, reakcje typu "zaatakuj zanim on/ona zaatakuje" itp.



Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Rozpoznanie typu

#1592 Post autor: Irranea » wtorek, 17 października 2017, 23:21

AggressiveHybrid pisze:Ostatnio zaczęłam się zastanawiać się czy nie jestem może szóstką. (...) W szóstce trochę nie pasuje mi ta działalność w grupie. Jestem lojalna wobec swoich przyjaciół, ale nie tak restrykcyjnie jak w opisie.
Szóstki potrafią być bardzo różne, dlatego ciężko też zawrzeć taką grupę ludzi w opisie i wyciągnąć tam jakieś tendencje.
Najtrudniej wytypować się własnie ludziom, którzy posiadają typy "w centrum" (czyli 3, 6, 9), a to dlatego, bo typy te posiadają najbardziej ukrytą główną emocję. Jest ona u nich główna, ale tłumiona. Dlatego potrafią przypominać o wiele bardziej inne typy. Odnoszącej sukcesy, wywierającej odpowiednie wrażenie Trójce ciężko się przyznać, czy rozpoznać w sobie samej wstyd, własnie dlatego, bo sama nieświadomie nawet przed sobą stłumiła tę emocję i wykreowała człowieka, który ma się czym popisać. Spokojna, wycofana Dziewiątka może mieć spory problem by rozpoznać ile odczuwa gniewu, zwłaszcza, ze tłumi ten gniew poprzez mediację z ludźmi i unikanie "wychodzenia naprzeciw".
AggressiveHybrid pisze:Jeśli natomiast chodzi o to z jakimi cechami czwórki się identyfikuję to mam uzdolnienia artystyczne i gdy się zakocham (tylko wtedy!) bywam bardzo emocjonalna, czasami "podkładam" się swojemu partnerowi, aczkolwiek bardzo często też kreślę swoją pozycję. Natomiast z jedynki mam upodobanie do zasad, aczkolwiek znowu nie tak sztywnie i restrykcyjnie. Po prostu mam swój kodeks i staram się względem niego postępować. Oprócz tego, lubię dobrze wykonywać swoją pracę i mam problemy z przyjmowaniem krytyki. Co myślicie, czy rzeczywiście mogą być szóstką czy to błędny kierunek?
Czwórki nie mają monopolu na uzdolniania artystyczne i emocjonalność. A jedynki nie mają monopolu na życie wg zbioru zasad i dobrego wykonywanie pracy. W enneagramie nie pytamy się "jak" coś robisz, tylko "dlaczego" to robisz. Ważne jest co Tobą powoduje, kieruje.

Dla mnie osobiście najlepszymi opisami typów są opisy Riso i Hudsona. To chyba jeden z niewielu opisów, gdzie w pełni zgadzam się z opisem mojego typu oraz widzę poprawność w opisach innych typów. Choć sama powiedziałaś, że te opisy bardziej Ci zamieszały. Więc musisz czytać dalej i znaleźć swój sposób na odnalezienie siebie, bo nie każdy odnajdzie się w tym samym sposobie typowania.
AggressiveHybrid pisze:Jak odróżnić czy ktoś jest szóstką czy po prostu neurotykiem? Bo zapewne można być neurotykiem i przejawiać podobne cechy do Szóstki, a nią nie być.
Poszperać w motywacjach.
Wiem, ze nie dałam żadnej konkretnej odpowiedzi, a takich zapewne szukasz, ale jak napisałam wyżej, Szóstki są naprawdę różnorodne. Głównym ośrodkiem jest ośrodek intelektu (umysł; emocja - lęk). Odczuwanie lęku oznacza poszukiwanie bezpieczeństwa/ schronienia. Dla 6 będzie to bezpieczna przystań składająca się albo z bliskich ludzi, na których może polegać, albo grup czy instytucji.
Czwórki to nie tylko artyści, a za indywidualistów mogą się uważać też inne typy (zwłaszcza w okresie nastoletniego buntu). Głównym ośrodkiem jest ośrodek emocji (serce; emocja - wstyd). Odczuwanie wstydu u 4 (które wspierają się ośrodkiem intelektu) oznacza poszukiwanie siebie, "własnego ja" poprzez zatapianie się w swoim wewnętrznym świecie i próbie zrozumienia swoich emocji. Cos na zasadzie "jak mam znać siebie, skoro nie znam własnych emocji". Ale nie oznacza to, że każda osoba, która jest emocjonalna będzie Czwórką. A to dlatego, ze każdy z nas odczuwa emocje, ale własnie nie każdy wewnętrznie rozkłada te emocje na czynniki pierwsze.

Awatar użytkownika
AggressiveHybrid
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 15 października 2017, 22:05

Re: Rozpoznanie typu

#1593 Post autor: AggressiveHybrid » środa, 18 października 2017, 10:49

Irranea pisze: Najtrudniej wytypować się własnie ludziom, którzy posiadają typy "w centrum" (czyli 3, 6, 9), a to dlatego, bo typy te posiadają najbardziej ukrytą główną emocję. Jest ona u nich główna, ale tłumiona. Dlatego potrafią przypominać o wiele bardziej inne typy.
Wydaję mi się, że właśnie ja mam ten problem. Ciężko mi stwierdzić co mną kieruje. A wiem, że jak sama tego nie zrobię to nikt za mnie tego nie zrobi. Jedyne co wiem na pewno to, że jest we mnie lęk. -Tylko no to za mało żeby stwierdzić czy jest się Szóstką czy nie. Hm, spróbuję sobie zrobić taką głębszą autorefleksje. W każdym razie dziękuję, że pomogliście mi to wszystko ukierunkować w jakąś konkretną stronę.
"Bunt nie przemija, bunt się ustatecznia."

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Rozpoznanie typu

#1594 Post autor: chokureika » środa, 18 października 2017, 14:00

AggressiveHybrid pisze:...
http://aimtoknow.com/test_beta
http://www.sociotype.com/tests/

Nie są to testy na enneagram, ale jestem bardzo ciekawa co Ci w nich wyjdzie. Wynik może (chociaż nie musi) dać również jakąś wskazówkę co do enneatypu ;)
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Warzywko
Posty: 54
Rejestracja: niedziela, 25 czerwca 2017, 14:36

Re: Rozpoznanie typu

#1595 Post autor: Warzywko » środa, 18 października 2017, 20:05

AggressiveHybrid pisze:Jedyne co wiem na pewno to, że jest we mnie lęk.

Czym ten lęk się objawia?

Awatar użytkownika
AggressiveHybrid
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 15 października 2017, 22:05

Re: Rozpoznanie typu

#1596 Post autor: AggressiveHybrid » czwartek, 19 października 2017, 13:34

chokureika pisze:
AggressiveHybrid pisze:...
http://aimtoknow.com/test_beta
http://www.sociotype.com/tests/

Nie są to testy na enneagram, ale jestem bardzo ciekawa co Ci w nich wyjdzie. Wynik może (chociaż nie musi) dać również jakąś wskazówkę co do enneatypu ;)

Wyszło mi EIE prawie na równie z SLI. Jednak ENFj chyba bardziej pasuje. Hm, jak łączycie socjonike z eneeagramem?
"Bunt nie przemija, bunt się ustatecznia."

Awatar użytkownika
AggressiveHybrid
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 15 października 2017, 22:05

Re: Rozpoznanie typu

#1597 Post autor: AggressiveHybrid » czwartek, 19 października 2017, 13:36

Warzywko pisze:
AggressiveHybrid pisze:Jedyne co wiem na pewno to, że jest we mnie lęk.

Czym ten lęk się objawia?

Niepokój wewnętrzny. Czasami pojawia się zupełnie bez powodu. Nie wiem przed czym. Generalnie najczęściej przybiera to postać takiego czarnowidztwa, przeczucie, że może stać się coś złego mojej rodzinie lub przyjaciołom.
 ! Wiadomość z: Irranea
Posty można edytować do 30 minut od wysłania. Twoje dwa posty, jeden pod drugim dzielą raptem 2 minuty, nie pierwszy raz. Następnym razem użyj edycji.
"Bunt nie przemija, bunt się ustatecznia."

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Rozpoznanie typu

#1598 Post autor: chokureika » czwartek, 19 października 2017, 18:26

AggressiveHybrid pisze:(...)
Wrzucisz wykres, taki jak tu: http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 0&start=30?
SLI i EIE to strasznie skrajne wyniki, które wykluczają się nawzajem, więc tym bardziej jestem ciekawa co dokładnie powychodziło. Zaznaczałaś dużo środkowych odpowiedzi " I don’t know, very hard to estimate whether I agree "?
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Rozpoznanie typu

#1599 Post autor: Irranea » czwartek, 19 października 2017, 19:37

AggressiveHybrid pisze:Hm, jak łączycie socjonike z eneeagramem?
Nie łączymy, bo to dwa różne systemy, o zupełnie czymś innym. Jednak są pewne tendencje odnośnie występowania typów socjonicznych w typach enneagramowych. Np. jeśli wyszedł socjoniczny etyk, to można wykluczyć bycie enneagramową 5. Jeśli wyszło LII/EII to można wykluczyć 8. Ale np. 6 może tak naprawdę być wszystkim, więc jeśli ktoś się zastanawia nad 6, to typowanie się w socjonice, by pomóc sobie wykluczyć jeden z typów, akurat ma mały sens.
AggressiveHybrid pisze:Niepokój wewnętrzny. Czasami pojawia się zupełnie bez powodu. Nie wiem przed czym. Generalnie najczęściej przybiera to postać takiego czarnowidztwa, przeczucie, że może stać się coś złego mojej rodzinie lub przyjaciołom.
To jest definicja lęku. Odczuwanie wewnętrznego napięcia z powodu braku bezpieczeństwa, nie związane z realnym zagrożeniem. W przeciwieństwie do strachu, który jest napięciem związanym z czymś realnym. Tłumaczę to tylko, bo wielu ludzi myli lęk ze strachem (tak jak gniew ze złością) i używają tych pojęć, w stosunku do enneagramu, zamiennie.

Awatar użytkownika
AggressiveHybrid
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 15 października 2017, 22:05

Re: Rozpoznanie typu

#1600 Post autor: AggressiveHybrid » czwartek, 19 października 2017, 20:38

chokureika pisze:
AggressiveHybrid pisze:(...)
Wrzucisz wykres, taki jak tu: http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 0&start=30?
SLI i EIE to strasznie skrajne wyniki, które wykluczają się nawzajem, więc tym bardziej jestem ciekawa co dokładnie powychodziło. Zaznaczałaś dużo środkowych odpowiedzi " I don’t know, very hard to estimate whether I agree "?

Zrobiłam ten test jeszcze raz, ponieważ przez przypadek nie zapisałam poprzedniego wyniku. Nie miałam tych trójek dużo, ale teraz zmniejszyłam ich ilość. Wynik wyszedł bardzo podobny. Z tym, że SLI jest teraz trochę mniejsze. Daję link do tabeli. :)
"Bunt nie przemija, bunt się ustatecznia."

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1601 Post autor: Ael » czwartek, 19 października 2017, 21:08

AggressiveHybrid pisze:(...)
Źle interpretujesz wynik :D słupki pod spodem osi to są najbardziej ODLEGŁE typy od twojego wyniku. Najwięcej masz EIE, potem IEI, a SLI najmniej.

Awatar użytkownika
AggressiveHybrid
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 15 października 2017, 22:05

Re: Rozpoznanie typu

#1602 Post autor: AggressiveHybrid » czwartek, 19 października 2017, 21:15

Ael pisze:
AggressiveHybrid pisze:(...)
Źle interpretujesz wynik :D słupki pod spodem osi to są najbardziej ODLEGŁE typy od twojego wyniku. Najwięcej masz EIE, potem IEI, a SLI najmniej.

Aaa.. No to takie akcje są do mnie podobne. x'D
Brawo ja. :lol:
Dobrze, że są ludzie, którzy się znają na tym lepiej ode mnie. :D
"Bunt nie przemija, bunt się ustatecznia."

Warzywko
Posty: 54
Rejestracja: niedziela, 25 czerwca 2017, 14:36

Re: Rozpoznanie typu

#1603 Post autor: Warzywko » piątek, 20 października 2017, 16:13

AggressiveHybrid pisze:Niepokój wewnętrzny. Czasami pojawia się zupełnie bez powodu. Nie wiem przed czym. Generalnie najczęściej przybiera to postać takiego czarnowidztwa, przeczucie, że może stać się coś złego mojej rodzinie lub przyjaciołom.
Chorujesz na nerwicę? Tak by z tego co piszesz wynikało. Takie lęki raczej nie są powiązane z konkretnym ennea, tak jak depresja nie jest przeznaczona tylko dla czwórek.

Awatar użytkownika
AggressiveHybrid
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 15 października 2017, 22:05

Re: Rozpoznanie typu

#1604 Post autor: AggressiveHybrid » niedziela, 22 października 2017, 20:24

Warzywko pisze:
AggressiveHybrid pisze:Niepokój wewnętrzny. Czasami pojawia się zupełnie bez powodu. Nie wiem przed czym. Generalnie najczęściej przybiera to postać takiego czarnowidztwa, przeczucie, że może stać się coś złego mojej rodzinie lub przyjaciołom.
Chorujesz na nerwicę? Tak by z tego co piszesz wynikało. Takie lęki raczej nie są powiązane z konkretnym ennea, tak jak depresja nie jest przeznaczona tylko dla czwórek.

Nie. Psycholog stwierdził, że jeżeli już to mam jedynie silne tendencje do zaburzeń lękowych, ale nie mam stwierdzonej żadnej fobii ani nic z tych rzeczy. Mam łagodne symptomy, więc polecają mi medytacje, sport i takie tam. No i co najważniejsze, nie chodziło mi o to, że choroby są powiązane z enneagramem. Tylko o to, że 6 należą do tych paranoicznych jednak typów.
"Bunt nie przemija, bunt się ustatecznia."

Antrenik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 28 grudnia 2017, 20:38

Problem z identyfikacją typu

#1605 Post autor: Antrenik » czwartek, 28 grudnia 2017, 21:35

Witam to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość a więc moje konto na forum jest świeże ale z systemem jakim jest enneagram mam do czynienia od kilku lat przeczytałem też książkę Helen Palmer i o ile potrafię wskazać typ całkiem szybko u moich wszystkich znajomych i krewnych to mam problem z określeniem siebie samego może się to brać z tego iż adaptacja każdego typu ennegramu do rzeczywistości ma swoje mocne i słabe strony a osoby świadome enneagramu wchłaniają to co dobre z każdego typu za moim subiektywnych zdaniem może odpowiadać mechanizm obronny ego identyfikacja proszę więc o pomoc w identyfikacji mojego typu a pod spodem dlaczego wydaje mi się że nie jestem danym typem

1-A więc nie odwlekam decyzji dopóki nie mam pewności że będą idealne w dzieciństwie byłem raczej leniwy a 1-neczki były grzecznymi dziećmi które odwlekały bądź wypierały własne potrzeby aby skupić się na pracy co prowadziło u nich do frustracji które jedynka wyrzuca z siebie kiedy inni nie przestrzegają zasad tak mocno jak ona sama ten styl bytu to nie ja.

2-Fakt że ten typ podąża za celami innych osób go u mnie dyskwalifikuje oraz fakt że jest to typ zgodny i z grupy pozytywnego nastawienia.

3-Z tym typem czasem wydaje mi się że ostatnio mam wiele wspólnego dyscyplina towarzyskość asertywność dążenie do osiągnięcia kilku celów pragmatycznymi metodami ale żeby nie było za łatwo w moim pracy mimo iż przoduje nie chce awansować i mieć nadmiar obowiązków na głowie średnio mnie interesuje czy inni mnie podziwiają (co jest główną motywacja trójek) bardziej cenie sobie niezależność ponieważ ludzie lubią zwycięzców którym nie bylem zawsze oraz gardzę ludźmi którzy maltretują słabszych (nie będących zwycięzcami tylko osobami jakoś wybrakowanymi np. naiwność brak odpowiednich kompetycji niska uroda) ogólnie w moich oczach wszyscy są do pewnego stopnia grzesznikami nie spotkałem człowieka który moim subiektywnym zdaniem spełniałby moje moralne standardy pomimo takiego podejścia nie jestem jak jedynki pouczajacy-moralizujący.

4-Za słaba psychika jak na mnie nie jestem aż tak romantyczny jak pragmatyczny czwóreczki w swoim dążeniu do idealnej miłości chcą zjeść ciastko i nadal je mieć co jest obce mojej osobie jedynie zdolność do introspekcji i nie banie swoich najmroczniejszych emocji odnajduje w sobie z tego typu a no i niezaradność czasem wydaje mi się że jestem najbardziej zaradny w rodzinie i lepiej zadowolony z pracy niż moi współpracownicy no i znacznie bardziej dynamiczny.

5-idealizowany typ przez wielu aspołeczny niezrozumiany geniusz którym chyba każdy chce być w rzeczywistości jednak typ ten odbierał swoich rodziców jako inwazyjnych i bardzo zapragnął prywatności a nasze relacje z pierwotnych opiekunem przenosimy na innych ludzi co czyni z piątki no-lifa który często zamiast uczyć się czego szalenie inteligentnego porostu gra w lola i nie umie się wysłowić z wyżej wymienionych powodów typ nie pasuje do mnie.

6-Zbyt tchórzliwy zbyt dużo problemów z podjęcie decyzji zablokowany ośrodek intelektu który jakoś nie wieżę aby był u mnie zablokowany.

7-Zbyt hedonistyczny i niezdyscyplinowany zbyt impulsywny i odkąd pamiętam jest zwolennikiem monogami mam poczucie humoru ale jest ono u mnie formą adaptacji do otoczenia chcę aby ludzie mnie lubili.

8-Zbyt tępy zbyt porywczy ósemki nie mają wątpliwości i nie poszukują spójnej tożsamości więc jeżeli jestem 8 nie powinienem pisać tego postu no i nie terroryzuje ludzi

9-Lenistwo brak dyscypliny brak celów zbyt duże akceptowanie słabości innych od których aż oczy krwawią
 ! Wiadomość z: Reszka
Na przyszłość polecam popracować nad interpunkcją i ortografią.
Ostatnio zmieniony czwartek, 28 grudnia 2017, 21:50 przez Reszka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Przenoszę do już istniejącego tematu

ODPOWIEDZ