Rozpoznanie typu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Rozpoznanie typu

#751 Post autor: yusti » wtorek, 27 grudnia 2011, 15:47

gł. motywacją



Awatar użytkownika
azetka
Posty: 388
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 21:25
Enneatyp: Mediator

Re: Rozpoznanie typu

#752 Post autor: azetka » wtorek, 27 grudnia 2011, 16:41

A ja proponuję nie miotać się między 5 a 4, tylko zrobić inny test. Tutaj są takowe. Tu też. Jak się nie podobają, bo po anielsku, to jest jeszcze ten. Potem zgłębiać się w opisy, motywacje i inne takie.

Test z enneagram.pl naprawdę nie jest zbyt dobry. Zrobiłam go teraz, otrzymałam 4w5. Gdy przesunę się w jednym pytaniu (które w dużej mierze zależy od aktualnego nastroju "rozwiązywacza") o jedną kropkę, otrzymuję 5w4. Gdy o dwie - 7w6. :D

No chyba że margot robiła też testy z innych stron, w takim razie zwracam honor.
Jakiś fajny podpis.

margot
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 27 grudnia 2011, 14:50

Re: Rozpoznanie typu

#753 Post autor: margot » wtorek, 27 grudnia 2011, 17:52

zrobiłam ten test po polsku i wyszło po równo dla 5 i 4 . a tych po angielsku nie zrobiłam bo słabo znam ten język

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Rozpoznanie typu

#754 Post autor: Cotta » wtorek, 27 grudnia 2011, 18:01

Tu jest test z tłumaczeniem.

Ogólnie 4 odznacza się większą ekspresją emocjonalną i upodobaniem do emocjonalnych rzeczy. 5 może być emocjonalne, ale mniej to okazuje na zewnątrz i nie szuka tak bardzo podniet emocjonalnych, jest nastawione bardziej poznawczo. Czyli bardziej "poznać przez zrozumienie" niż "poznać przez przeżycie". 4 obmacuje to, co spotyka na swojej drodze, emocjami; 5 maca wszystko rozumem. Oczywiście 5 też ma emocje, ale to nie jest dla 5 podstawowe narzędzie kontaktu ze światem, określania rzeczywistości. Dla 4 tak.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

avest
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 26 grudnia 2011, 22:31
Enneatyp: Obserwator

Re: Rozpoznanie typu

#755 Post autor: avest » wtorek, 27 grudnia 2011, 21:11

5 to akurat bardzo emocjonalny typ z tym że swoje emocje przeżywa z pewnym opóźnieniem..Obserwator ma tendencje do silnego zaangażowania emocjonalnego dopiero gdy w spokoju może przeanalizować co się ostatnio działo w jego życiu. Czyż nie?

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Rozpoznanie typu

#756 Post autor: atis » wtorek, 27 grudnia 2011, 21:28

5 to NIE JEST 'bardzo emocjonalny typ' i bardzo bym prosiła o nietworzenie 'nowych enneagramów' >.>'''
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Rozpoznanie typu

#757 Post autor: Pierzasta » wtorek, 27 grudnia 2011, 21:41

avest pisze:5 to akurat bardzo emocjonalny typ z tym że swoje emocje przeżywa z pewnym opóźnieniem..Obserwator ma tendencje do silnego zaangażowania emocjonalnego dopiero gdy w spokoju może przeanalizować co się ostatnio działo w jego życiu. Czyż nie?
Nie, coś ci się pokręciło.
Pięć oczywiście ma emocje, jak każdy i to nawet głębokie, ale w porównaniu z innymi typami nie kieruje się w życiu emocjami i ogólnie swoje emocje często analizuje i zdaje sobie z nich sprawę. Jedna z teorii jest taka, że pięć izoluje się dlatego, że silnie przeżywa różne rzeczy i myślę, że coś w tym jest. Natomiast 4 bardziej się w uczuciach babrze, napawa nimi i ogólnie postrzega świat przez pryzmat swoich uczuć. Pięć ma przede wszystkim podejście rozumowe (nie mylić z logicznym, lol), lubi analizować, roztrząsać. Mam wrażenie, że czwórki lubią dać się ponieść uczuciom, a piątki tego z reguły nie lubią.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Rozpoznanie typu

#758 Post autor: Snufkin » wtorek, 27 grudnia 2011, 22:02

Jako, że mamy silny drugi ośrodek emocji to chyba avest nie powiedział nic rażąco sprzecznego z naszą świętą teorią.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Rozpoznanie typu

#759 Post autor: Pierzasta » wtorek, 27 grudnia 2011, 22:13

No ja się nie zgadzam z tym opóźnieniem. Co to za "dopiero gdy". Jakoś nie widzę żeby piątki miały magiczną umiejętność wyłączania uczuć i odstawiania ich na później. To się może wydawać niektórym obserwatorom z boku, ale jak dla mnie bardzo naiwny wniosek.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Rozpoznanie typu

#760 Post autor: Cotta » wtorek, 27 grudnia 2011, 22:32

Ja się zgadzam z avestem. Dotyczy mnie zarówno silna emocjonalność jak i opóźnienie, odkładanie przeżywania emocji, jak już nie jestem wśród ludzi. Tylko właśnie, to co napisała Pierzasta:

"Pięć oczywiście ma emocje, jak każdy i to nawet głębokie, ale w porównaniu z innymi typami nie kieruje się w życiu emocjami i ogólnie swoje emocje często analizuje i zdaje sobie z nich sprawę. Jedna z teorii jest taka, że pięć izoluje się dlatego, że silnie przeżywa różne rzeczy i myślę, że coś w tym jest. Natomiast 4 bardziej się w uczuciach babrze, napawa nimi i ogólnie postrzega świat przez pryzmat swoich uczuć. Pięć ma przede wszystkim podejście rozumowe (nie mylić z logicznym, lol), lubi analizować, roztrząsać. Mam wrażenie, że czwórki lubią dać się ponieść uczuciom, a piątki tego z reguły nie lubią."

To, że 5w4 bywa silnie emocjonalne, nie oznacza, że lubi się tymi emocjami napawać oraz nimi się kierować. Dla 5 to w pewnym sensie porażka, kiedy uczucia przejmują kontrolę i sterują jej działaniami.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

avest
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 26 grudnia 2011, 22:31
Enneatyp: Obserwator

Re: Rozpoznanie typu

#761 Post autor: avest » wtorek, 27 grudnia 2011, 22:42

@Pierzasta
Nic mi się nie pokręciło tylko źle mnie zrozumiałaś. Mówiąc, że 5 to emocjonalny typ nie miałem na myśli, że kieruje emocjami podejmując decyzję jak 4.. Chciałem tylko zaznaczyć, że na swój sposób koncentruje się na nich bardziej niż inne typy. Lubi się izolować i w spokoju zagłębiać się, próbując je zracjonalizować..w przeciwieństwie do niektórych typów dla których nowe sytuacje nie są niczym niezwykłym i po prostu 'odczuwają -> zapominają->idą dalej'. Zresztą nie mówiłem, że 5 jest w jakiś sposób bardziej emocjonalna niż 4. Wydaje mi się, że to dobitne zaprzeczenie co do emocjonalności 5 bierze się z tego, iż obserwatora często denerwuje ta cała płaszczyzna emocjonalna, która jest zagrożeniem dla jej spokoju i bezpieczeństwa. Co do "odczuwania z opóźnieniem" jak to sobie luźno nazwałem jest to prawdą w przypadku wielu obserwatorów..może nie w Twoim..nie wszystkie 5 są takie same ;)

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Rozpoznanie typu

#762 Post autor: Pierzasta » środa, 28 grudnia 2011, 01:18

avest pisze:@Pierzasta
Nic mi się nie pokręciło tylko źle mnie zrozumiałaś. Mówiąc, że 5 to emocjonalny typ nie miałem na myśli, że kieruje emocjami podejmując decyzję jak 4.. Chciałem tylko zaznaczyć, że na swój sposób koncentruje się na nich bardziej niż inne typy. Lubi się izolować i w spokoju zagłębiać się, próbując je zracjonalizować..w przeciwieństwie do niektórych typów dla których nowe sytuacje nie są niczym niezwykłym i po prostu 'odczuwają -> zapominają->idą dalej'. Zresztą nie mówiłem, że 5 jest w jakiś sposób bardziej emocjonalna niż 4. Wydaje mi się, że to dobitne zaprzeczenie co do emocjonalności 5 bierze się z tego, iż obserwatora często denerwuje ta cała płaszczyzna emocjonalna, która jest zagrożeniem dla jej spokoju i bezpieczeństwa. Co do "odczuwania z opóźnieniem" jak to sobie luźno nazwałem jest to prawdą w przypadku wielu obserwatorów..może nie w Twoim..nie wszystkie 5 są takie same ;)
Co do pierwszego - tak, też myślę, że pięć się sporo koncentruje na uczuciach i głęboko je przeżywa, być może mocniej niż różne inne "emocjonalne" typy co robią dużo hałasu o nic ;).

Wydaje mi się że z opóźnieniem to można sobie analizować emocje, a nie je odczuwać.
"Obserwator ma tendencje do silnego zaangażowania emocjonalnego dopiero gdy w spokoju może przeanalizować co się ostatnio działo w jego życiu." Właśnie z tym nie moge się zgodzić, analiza w spokoju może pomóc jakoś uporzadkować, ogarnąć wszystko, ale emocje pojawiają się i są odczuwane na bieżąco. I z tego, co tu czytałam z wynurzeń różnych piątek to nie tylko ja tak to widzę. Najwyraźniej sporo piątek jest w stanie odczuwać znienacka silne emocje. Byłoby chyba dziwne, gdyby tak nie było.

Nie wiem, czy niechęć do dania się obezwładnić uczuciom wynika z "chęci bezpieczeństwa" piątki, czy z innych przyczyn, wydaje mi się że to jednak bardziej złożona sprawa. Wcale mi się nie wydaje, żeby piątki unikały uczuć w ogóle, raczej starają się unikać niepotrzebnych nieprzyjemności, co jak dla mnie jest rozsądne i może po prostu stanowi skutek uboczny ogólnej postawy piątki, a może własnie tego że piątkami bardziej szarpią różne sprawy. Ale unikanie emocji w ogóle? Trochę skrajne, brzmi w sumie jak objawy jakiejś choroby (depresji?). Wątpię, żeby to tak wyglądało, przynajmniej dla przeciętnych i zdrowych i piątek.


P.S. Nie pisz "czyż nie?", jeśli nie chcesz zobaczyć odpowiedzi zaczynającej się od "nie". :lol:
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

margot
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 27 grudnia 2011, 14:50

Re: Rozpoznanie typu

#763 Post autor: margot » środa, 11 stycznia 2012, 22:12

z tego co napisaliście wywnioskowałam że, jestem 5w4.
Dzięki
:D

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Rozpoznanie typu

#764 Post autor: Venus w Raku » czwartek, 12 stycznia 2012, 04:01

Pierzasta pisze:...myślę, że pięć się sporo koncentruje na uczuciach i głęboko je przeżywa, być może mocniej niż różne inne "emocjonalne" typy co robią dużo hałasu o nic ;).
Też mi się tak wydaje, że emocjonale typy robią dużo hałasu wokół swoich emocji. Na zewnątrz często jest to odbierane jako sztuczne i przesadzone, bo to co najbardziej istotne, to przeżywa się jednak w samotności.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Rozpoznanie typu

#765 Post autor: Pierzasta » piątek, 13 stycznia 2012, 21:19

To chyba jest jedno z podstawowych nieporozumień między intro- a ekstrawertykami. Albo uważamy tych drugich za teatralnych i nieszczerych, albo za pozbawionych uczuć. "Bo wy mnie nie rozumiecie..." ;) Ale to naprawde potrafi być męczące, mnie potrafią frustrować ekstrawertycy i zgaduję, że z ich strony może to wyglądać podobnie.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

ODPOWIEDZ