Postacie literackie w enneagram

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Malv.
Posty: 88
Rejestracja: środa, 5 sierpnia 2009, 23:42
Lokalizacja:

Re: Postacie literackie w enneagram

#151 Post autor: Malv. » niedziela, 28 lutego 2010, 18:27

A ja z kolei bardziej skłaniałabym się ku 5w6 :
"Szczególnie uczulona na okazywanie wdzięczności innym. Może mieć problem z wypowiedzeniem "Dziękuję". Boi się rozpoczynania działania, za to rozwija "uzależnienie" od informacji. Zadaje mnóstwo pytań, ale zwleka z podjęciem "zbyt" pochopnej decyzji. Gdy 5w6 jest w stresie, staje się podejrzliwa co do motywów działania innych ludzi, ale również ślepo za niektórymi podąża. Może przez długi czas nie zmieniać uczuć, utrzymując je na stałym poziomie. Może być zimna, ironiczna i odizolowana od innych. [...] Phobiczne skrzydło powoduje, że piątka staje się mniej ufna wobec innych i doszukuje się ich prawdziwych intencji."

Można dostrzec duże podobieństwo między tym opisem a relacjami Raskolnikowowa na przykład z Sonią. Była dla niego kim ważnym, jednak traktował ją przez długi czas jak kogo obcego, oschle. Nie okazywał wdzięczności. Znamienna jest również jego podejrzliwość w stosunku do wszystkich wokół oraz to, że zanim podjął się zbrodni analizował ją ze wszystkimi szczegółami przez wyjątkowo długi okres czasu, wyjątkowo istotne są dla niego logiczne fakty, analiza aż do bólu.

W sumie prawda jest taka, że czy podpiszę go pod typ 5w4, czy 5w6 to czy tak czy siak można wynaleźć mnóstwo argumentów na potwierdzenie tego, że typowanie jest poprawne :wink: .

Bakłażan, naprawdę ładnie, wielowymiarowo to wszystko przeanalizowałeś, dzięki :D .


Edit:
Hmm, korci mnie, żeby napisać nowego posta, bo gdy edytuję tego, to prawdopodobnie większość z Was tu nie zajrzy, no ale trudno :wink: .
Ostatecznie postanowiłam wybrać:
1). Wertera (4w5)
2). Raskolnikowa (5w6)
3). No i tutaj mam problem, bo nie bardzo wiem kogo. Na pewno chciałabym, aby była to postać jak najbardziej skontrastowana z pozostałymi, czyli przypuszczalnie jakaś 3 lub 8. Problem w tym, że wybranie postaci to nie wszystko, muszę jeszcze idealnie dobrze znać całą treść książki (bo o to często zdarzają się pytania), a z tym szczerze mówiąc jest ciężko. Program lektur jest tak napięty, że zwykle ledwo zdążyłam zacząć lekturę, to już kończyliśmy omawianie i trzeba było czytać kolejną. Tak więc najchętniej wzięłabym bohatera jakiejś cienkiej lektury, na której całkowite przeczytanie (lub też dokładne przypomnienie) nie straciłabym wiele czasu. To nie brzmi zbyt dobrze, wiem, ale trudno, część ambicji trzeba schować do kieszeni...
Czy mielibyście jaki pomysł na taką postać? Póki co wymyśliłam Kurtza z "Jądra ciemności" (ale to chyba nie jest zbyt mocno zarysowana osobowość, a przynajmniej nie wystarczająco mocno) i Kreona, choć ten średnio mnie przekonuje.


Na jakieś 91% 9(w)1 ;) .

Awatar użytkownika
Malv.
Posty: 88
Rejestracja: środa, 5 sierpnia 2009, 23:42
Lokalizacja:

Re: Postacie literackie w enneagram

#152 Post autor: Malv. » poniedziałek, 14 czerwca 2010, 23:21

Mam do oddania prezentację maturalną, temat "Charakterystyka wybranych postaci literackich na podstawie różnych teorii psychologicznych". Mnie już się nie przyda, a ktoś może zrobi z niej użytek.

Dostałam za nią 17/20 punktów, może nie jest to idealny wynik, ale punkty poleciały mi raczej z tego powodu, że jestem fatalnym mówcą, a nie dlatego, że w samej prezentacji jest coś nie tak. Oczywiście nie jest to wyczerpująco i dogłębnie opisana teoria i na tym forum większość złapałaby się za głowę, że można napisać coś w tak wielkim uproszczeniu, ale bądź co bądź jest to prezentacja z polskiego, a nie wykład z dziedziny psychologii :wink: . Na warunki szkolne w zupełności wystarczy.
Do prezentacji dołączę bibliografię, konspekt, opracowane zestawienie teorii (Enneagramu, Jungowskiego introwertyzmu i ekstrawertyzmu oraz Temperamentów Hipokratesa) do wydrukowania dla egzaminatorów i prześlę porządnie wydrukowany plakat (koszty przesyłki pokrywa zainteresowany :wink: ).

Pierwszeństwo (w razie kilku chętnych) mają stali użytkownicy forum.

Prosiłabym tylko o jedną rzecz: Jeśli ktoś brałby tę prezentację to fajnie by było gdyby rzeczywiście ją przedstawił. W sam plakat, który bym temu komuś przesłała włożyłam trochę pracy i pieniędzy, więc wolałabym, żeby nie poszło to na marne.

Zainteresowanych proszę o PM.
Na jakieś 91% 9(w)1 ;) .

Awatar użytkownika
swiatlo
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 17 kwietnia 2010, 22:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Na krańcu świata

Re: Postacie literackie w enneagram

#153 Post autor: swiatlo » czwartek, 8 lipca 2010, 20:11

A lucyfer ? Jako pierwsza istota poczuła zazdrość , zbuntował się przeciw bogu sam chciał stać się Bogiem.Lucyfer to demon nosący fałszywe światło.Jaki Ennegro typ ? myślę że 4w3 choć na pewno się mylę
troll ze schizofrenią

Awatar użytkownika
vil
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 27 września 2008, 22:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Postacie literackie w enneagram

#154 Post autor: vil » czwartek, 8 lipca 2010, 20:18

Cztery. Lucyfer to pierwszy romantyk.
1w2

Awatar użytkownika
lasuch
Moderator
Posty: 731
Rejestracja: sobota, 15 maja 2010, 10:50
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Postacie literackie w enneagram

#155 Post autor: lasuch » czwartek, 8 lipca 2010, 20:27

Matea pisze:3). No i tutaj mam problem, bo nie bardzo wiem kogo. Na pewno chciałabym, aby była to postać jak najbardziej skontrastowana z pozostałymi, czyli przypuszczalnie jakaś 3 lub 8.
Szkoda, że tak późno zauważyłem ten temat, zaproponowałbym Eberharda Mocka (seria o Breslau Marka Krajewskiego), moim zdaniem to idealna 8, trochę chora ale jednak 8 :D Kandydat idealny do Twojej pracy ;) Jak ktoś lubi kryminały, to jak najbardziej polecam Krajewskiego.

Malv. jeśli można wiedzieć, to kogo w końcu wybrałaś? :D Bardzo mnie to ciekawi. ;)
8w7 SLE-Ti

Awatar użytkownika
swiatlo
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 17 kwietnia 2010, 22:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Na krańcu świata

Re: Postacie literackie w enneagram

#156 Post autor: swiatlo » czwartek, 8 lipca 2010, 20:52

vil pisze:Cztery. Lucyfer to pierwszy romantyk.
Jak to pierwszy romantyk ?
troll ze schizofrenią

Awatar użytkownika
Malv.
Posty: 88
Rejestracja: środa, 5 sierpnia 2009, 23:42
Lokalizacja:

Re: Postacie literackie w enneagram

#157 Post autor: Malv. » czwartek, 8 lipca 2010, 21:07

lasuch pisze: Malv. jeśli można wiedzieć, to kogo w końcu wybrałaś? :D Bardzo mnie to ciekawi. ;)
Wzięłam postacie z lektur szkolnych, bo stwierdziłam, że egzaminatorzy kompletnie się pogubią jeśli nie dość, że w charakteryzowaniu bohaterów będę posługiwać się nieznanymi im typologiami, to jeszcze będę mówić o nieznanych postaciach :wink: .
Wybrałam: Wertera jako 4, Raskolnikowa jako 5 i Winicjusza jako 8. Sami faceci :D .
Na jakieś 91% 9(w)1 ;) .

Awatar użytkownika
lasuch
Moderator
Posty: 731
Rejestracja: sobota, 15 maja 2010, 10:50
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Postacie literackie w enneagram

#158 Post autor: lasuch » czwartek, 8 lipca 2010, 21:53

Winicjusz...wygląd zewnętrzny jak ideał męskiej ósemki :D no i charakter i reszta jak najbardziej dopasowane, to nie pozostaje mi nic innego jak pogratulować jeszcze zdanej matury :mrgreen: od teraz będzie już tylko gorzej :twisted:
8w7 SLE-Ti

Awatar użytkownika
Malv.
Posty: 88
Rejestracja: środa, 5 sierpnia 2009, 23:42
Lokalizacja:

Re: Postacie literackie w enneagram

#159 Post autor: Malv. » czwartek, 8 lipca 2010, 22:24

Dziękuję, dziękuję :D . A że będzie gorzej to wieem, już nie mogę się doczekać egzaminu z anatomii :mrgreen: . I tak przez pięć latek. Chociaż studia to podobno najlepszy okres w życiu. No, zobaczymy. W każdym razie dzięki za pocieszenie :mrgreen: .
Na jakieś 91% 9(w)1 ;) .

Awatar użytkownika
greenlight
Posty: 280
Rejestracja: wtorek, 1 czerwca 2010, 14:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Postacie literackie w enneagram

#160 Post autor: greenlight » środa, 4 sierpnia 2010, 09:20

Czy wiecie jakim typem jest Holden Caulfield z „Buszującego w zbożu”?..
To wszystko czego chcę
To wszystko czego mi brak
To wszystko czego ja nigdy nie będę miał

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Postacie literackie w enneagram

#161 Post autor: Kapar » sobota, 7 sierpnia 2010, 17:16

greenlight pisze:Czy wiecie jakim typem jest Holden Caulfield z „Buszującego w zbożu”?..
Kurcze bardzo dawno temu czytałem tę powieść... Pamiętam, że jego charakter bardzo mi się podobał. Jego sposób odnoszenia się do rzeczywistości... wulgaryzm, momenty w których opisywał pośladki jakiejś dziewczyny jak byli na łyżwach czy coś takiego, zapadły mi w pamięć. Pewna porywczość głownego bohatera....

...ale nadal się nie mógłbym zdecydować na konkretny typ
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
k3ntak
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 6 lutego 2012, 17:02
Enneatyp: Lojalista

Saga o wiedźminie

#162 Post autor: k3ntak » poniedziałek, 6 lutego 2012, 17:19

Jak typujecie bohaterów sagi? Moje propozycje:
Geralt - 9w8
Yennefer - 8w7
Ciri - 7w8
Jaskier - 6w7 (fobiczne)
Dijsktra - 8w9
Vilgefortz - 3w2
Bonhart - 8
Skellen - 6w5 (kontrfobiczne)
Milva - 1w2
Cahir - 5w4
Regis - 5w6
Angouleme - 7w6
Tissaia - 1w9
Emhyr - 3w4
Zoltan - 7w8
Co do wielu nie mam pewności, więc jeśli ktoś ma lepszy pomysł to proszę o sprostowanie.

Kimondo: Proszę uzywać wyszukiwarki bo temat o postaciach literackich juz jest
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 6 lutego 2012, 20:43 przez Kimondo, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: napomnienie uzytkownika o uzycie wyszukiwarki

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Postacie literackie w enneagram

#163 Post autor: Pierzasta » poniedziałek, 6 lutego 2012, 22:40

baby_kapar pisze:
greenlight pisze:Czy wiecie jakim typem jest Holden Caulfield z „Buszującego w zbożu”?..
Kurcze bardzo dawno temu czytałem tę powieść... Pamiętam, że jego charakter bardzo mi się podobał. Jego sposób odnoszenia się do rzeczywistości... wulgaryzm, momenty w których opisywał pośladki jakiejś dziewczyny jak byli na łyżwach czy coś takiego, zapadły mi w pamięć. Pewna porywczość głownego bohatera....

...ale nadal się nie mógłbym zdecydować na konkretny typ
Z tego, co pamiętam, bohater jest bardzo idealistyczny i nie potrafi się pogodzić z tym, że świat jest pełen hipokryzji. Nie wie, co z tym zrobić, jedyne działanie, na jakie się zdobył to ucieczka ze szkoły... ogólnie uciekać potrafi. Czuje sympatię do dzieci, bo wydają mu się niewinne.

Nie wiem jaki to typ, na pewno młodzieńczy idealizm zdarza się wielu typom.



BTW czy tymczasem nie było jakiegoś innego tematu o postaciach literackich...?
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

ODPOWIEDZ