Teoria Enneagramu (Fergus Duniho)

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Teoria Enneagramu (Fergus Duniho)

#1 Post autor: kamilri » niedziela, 24 sierpnia 2008, 16:20

Teoria Enneagramu autorstwa Fergusa Duniho

Ta strona próbuje dać ogólny obraz czym Enneagram jest, bez rozstrzygania czy jest naukowo uzasadniony, jak typy i subtypy enneagramowe są ze sobą powiązane i jak cztery główne triady komponują się w obrazy konkretnych typów. Nacisk położony jest na teorii, a nie indywidualne opisy każdego typu. Jego celem jest poprawa ogólnego zrozumienia Enneagramu. Niektóre części tej teorii są oparte na pracach Riso & Hudsona, Hurleya i Dobsona oraz Thomas Chou. Jednak ogólna teoria jest moja własna.

Osobowość ludzka & potrójny umysł

Enneagram typów osobowości zaczyna się od uznania, że istoty ludzkie mają trzy główne rodzaje inteligencji. Są to inteligencja behawioralna, inteligencja emocjonalna i inteligencja mentalna, i te trzy rodzaje inteligencji przyporządkowane są do trzech poziomów ewolucyjnych mózgu. Najstarsza częścią mózgu jest gadzi mózg, który nie różni się ostatecznie tak bardzo od mózgów gadów. Ten mózg odpowiada głównie za inteligencję behawioralną. Drugi pod względem wieku mózg to pra-ssaczy mózg, który jest typowy dla ssaków. Ten mózg dostarcza nam inteligencji emocjonalnej. Najnowszą częścią mózgu jest nowa kora, typowa dla ludzi i niektórych wyższych ssaków, ale generalnie dużo bardziej rozwinięta u ludzi niż innych zwierząt. Nowa kora daje nam mentalną inteligencję, która pozwala nam między innymi używać języków i myśleć abstrakcyjnie.

Najlepiej było by gdyby osoba polegała na tych trzech rodzajach inteligencji w podobnym stopniu, opierając się na tej która jest najbardziej potrzebna w danej sytuacji. Ale rzadko tak się dzieje i potrzeba wiele osobistego rozwoju żeby osiągnąć ten punkt. Co sprawia że ludzie preferują jeden rodzaj inteligencji nad innymi. Część woli mentalną inteligencję, część inteligencję emocjonalną, a część inteligencję behawioralną. Niektórzy ludzie polegają na jednym rodzaju inteligencji, inni używają również drugiego jako pomocniczego, tłumiąc trzeci jej rodzaj. Chociaż różnice między osobowościami są liczne i różnorodne, zrozumienie tego jak ludzie preferują konkretne typy inteligencji prowadzi do dziewięciu głównych podziałów ludzkich osobowości i te dziewięć podziałów to jest dziewięć enneagramowych typów osobowości.

Jednak za nim zacznę o typach enneagramowych, pozwólcie mi pokazać kolejną wizualizację jak się różnią ludzkie osobowości. Ludzkie oko postrzega kolor z pomocą oddzielnych receptorów czerwonego, zielonego i niebieskiego. Dlatego każdy widoczny dla oka kolor można przedstawić jako kombinację czerwonego, zielonego i niebieskiego. Ponieważ są trzy podstawowe kolory i trzy ośrodki inteligencji, kolory mogą być użyte do reprezentowania różnorodnych ludzkich osobowości. Użyjemy czerwonego dla inteligencji emocjonalnej, ponieważ emocje związane są z sercem, które jest czerwone, jak również gorącem i ciepłem, które są związane z inną rzeczą czerwoną, ogniem. Użyjemy niebieskiego dla mentalnej inteligencji, bo to kolor wody, nieba, a czasami lodu. To oznacza spokój i zimno, które są czasami atrybutami kogoś kto jest bardzo intelektualny. Użyjmy zielonego do behawioralnej inteligencji, ponieważ jest ona najbardziej ugruntowana w organizmie, a zielone rośliny są ugruntowani w ziemi. Ponadto, gady są często zielone, a behawioralna inteligencja jest głównie zależna od gadziego mózgu. I pamiętajmy że kolory zostały wybrane mnemonicznie. Nie ma głębszego związku między kolorami a rodzajami inteligencji.

Przez związaniem każdego rodzaju inteligencji z jej głównym kolorem, wiele różnych wariacji osobowości może być reprezentowane kolorem. Na przykład moja osobowość jest czymś w rodzaju indygo. Inne osobowości mogą być mauve, kasztanowe, czerwone, turkusowe, różowe, Lawendowe, leśne zielone, niebieskie królewskie, akwamarynowe, itp. Jest wiele słów na różne odcienie kolorów. Jednak będziemy polegać na głównych kolorach, bez dokonywania rozróżnienia odcieni. Możemy używać czerwonego na pokrycie szkarłatu, kasztanowego, burgunda, różowego i innych kolorów, niebieskiego na pokrycie niebieskiego, granatowego, niebieskiego królewskiego, błękitu nieba, itp.; i zielonego na leśny zielony, brązowo-zielony, szmaragdowy, itp. Będziemy używać pewnych wspólnych wtórnych nazw kolorów, takich jak żółty, pomarańczowy, fioletowy, purpurowy, akwamaryna, i indygo.

Jak wspomniałem jest dziewięć podstawowych sposobów w jaki osoba może łączyć różne rodzaje inteligencji. Oto w jaki sposób możemy używać nazw kolorów w celu określenia tych dziewięciu typów osobowości. Mam również liczba którą enneagram używa jako etykiety dla każdego typu.

Typ Podstawowy Pomocniczy Kolor
1 Behavioral Emotional Żółtawozielony
2 Emotional Behavioral Pomarańcza
3 Emotional Czerwony
4 Emotional Mental Czerwony fiolet
5 Mental Emotional Niebieski fiolet
6 Mental Niebieski
7 Mental Behavioral Morski niebieski
8 Behavioral Mental Morski zielony
9 Behavioral Zielony

Podtypy

Ponieważ istnieje wiele różnych odcieni kolorów, istnieją także różne odmiany każdej z dziewięciu podstawowych typów osobowości. Jednym z dalszych podziałów dziewięciu typów jest osiemnaście subtypów. Każdy typ jest identyfikowany przez swój główny typ i kolejny do którego mu najbliżej. Termin skrzydła jest powszechnie używany do identyfikacji podtypów. A podtyp jest opisany jako główny typ i skrzydło, tak jak ja jestem w pięć z skrzydłem cztery, w skrócie 5w4.

Niektórzy ludzie mają błędny pomysł, że typ może mieć dowolny inny typ jako swoje skrzydło, dając nam 9*8 lub 72 różne subtypy. Idea ta opiera się na błędnym rozumieniu dziewięciu typów, które porównuje do palety malarza raczej niż do widma. Dziewięć typów stanowią widma. Nie są one dziewięcioma różnymi składnikami, które mogą tworzyć różne osobowości. Twój typ wskazuje gdzie jesteś na spektrum, i jedyne dostępne skrzydła to typy jego dwóch sąsiadów. Tak więc, na przykład, możesz być 5w4, ale nie można być 5w1. Istnieją sposoby w jaki piątki i jedynki mogą przypominać siebie na wzajem. Na przykład oboje polegają na inteligencji emocjonalnej jako pomocniczej. Ale jedno nie może być skrzydłem drugiego, ponieważ odwrotnie używają trzech rodzajów inteligencji. Pięć korzysta z mentalnej inteligencji, tłumiąc behawioralną, jeden korzysta z behawioralnej, tłumiąc mentalną.

Moglibyśmy powiedzieć że jest tak wiele podtypów, ile istnieje poszczególnych kolorów. Ale mapa jest przydatna dlatego że jest mniej skomplikowana niż teren. Na przykład mapa drogowa pokaże drogi, miasta i wybrane miejsca do zatrzymania, ale nie powie ci o wszystkim co zobaczysz w swoich podróżach. Enneagram jest podobny. To jest mapa, która pomaga nam zrozumieć i zrobić coś z ogromną złożonością ludzkiej osobowości. Nie jest na temat szufladkowania ludzi. Chodzi o ustalenie gdzie jesteś i gdzie powinieneś się udać.

ObrazekSpójrz na zdjęcie po lewej stronie. To nie jest tylko ładny obrazek enneagramu. Jest specjalnie zaprojektowany aby zilustrować to o czym mówiłem. Stworzyłem go rysując koło kolorów w BlitzBASIC i łącząc go z figurą Enneagram w UltimateFX. Kolor każdego punktu w oryginalnym kolorze koła został ustalony przez jego odległość od trzech różnych punktów kontaktowych. Odległość od punktu 3 (120 stopni) określa część czerwoną; odległość od punktu 6 (240 stopni) określa część niebieską i odległości od punktu 9 (360 stopni) ustala zieloną część. Kolor koła reprezentuje pełne spektrum ludzkiej osobowości. Każda osoba oscyluje koło pewnego punktu w tym spektrum. Figura enneagramu jest mapą leżącą na spektrum. Pomaga nam ustalić gdzie jesteśmy i z jego pomocą możemy przenieść się bliżej środka, w którym trzy rodzaje inteligencji są bardziej zrównoważone.

Triady

Różni autorzy enneagramu podzielili enneagramowe typy na różne grupy, po trzy typy każda. Każdy zestaw grup jest triadą, która obejmuje wszystkie enneagramowe typy. Razem istnieją cztery różne triady, i stanowią one perfekcyjnie symetryczny podział, w taki sposób że stanowią one pełną całość. Z jednym wyjątkiem każda triada skupia się wokół środków równowagi pkt. 3, 6, 9. Są to trzy typy w trójkątnej części enneagramu. Każda grupa w pierwszej triadzie, która została napisana przez praktycznie wszystkie Enneagramowych autorów, składa się z punktów równowagi i ich najbliższych sąsiadów. Ta triada określa ośrodek inteligencji, który jest najbardziej nadużywany przez typ. Każda grupa z drugiej triady, która została odkryta przez Riso & Dobsona, składa się z punktu równowagi i o dwa oddalonych od niego typów z każdej strony. Na przykład typ 3 ma 1 i 5 w swojej grupie. Grupy z trzeciej triady składają się z typów, które są trzema typami poza enneagramem. Ponieważ punkty równowagi są trzema typami poza enneagramem, tylko jedna grupa ma jakiekolwiek punkty równowagi. Czwarta grupa która została opisana przez Riso & Hudsona oraz Hurleya i Dobsona, składa się z punktów równowagi i o cztery oddalonych od niego typów z każdej strony. Na przykład 9 ma 4 i 5 w swojej grupie. Żadna więcej triada nie może być stworzona przez zwiększenie odległości między typami. W odległości pięciu, są te same typy co w odległości czterech, odległość 6 stanowi równowartość 3, 7 stanowi równowartość 2, 8 jest równoważne 1. Pięknem tych czterech triad jest, że każda para typów znajduje się razem w jednej i tylko jednej triadycznej grupie. Poniższa tabela pokazuje do której grupy triadycznych typów należy każda para.

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć
Jeden Compliant Competency Ideals Competency Compliant Ideals Behavioral Behavioral
Dwa Compliant Emotional Emotional Control Compliant Positive Control Positive
Trzy Competency Emotional Emotional Competency Harmony Assertive Assertive Harmony
Cztery Ideals Emotional Emotional Withdrawn Reactive Ideals Reactive Withdrawn
Pięć Competency Control Competency Withdrawn Mental Mental Control Withdrawn
Sześć Compliant Compliant Harmony Reactive Mental Mental Reactive Harmony
Siedem Ideals Positive Assertive Ideals Mental Mental Assertive Positive
Osiem Behavioral Control Assertive Reactive Control Reactive Assertive Behavioral
Dziewięć Behavioral Positive Harmony Withdrawn Withdrawn Harmony Positive Behavioral

Pierwsza triada: Najciężej pracujący ośrodek inteligencji

Grupa Typy Riso & Hudson Hurley & Dobson Rohr
Behavioral 8 9 1 Instinctive Effective Gut
Emotional 2 3 4 Feeling Affective Heart
Mental 5 6 7 Thinking Theoretical Head

Ta triada dotyczy trzech ośrodków inteligencji, które zostały zidentyfikowane przez wielu Enneagramowych autorów, i które były regularnie nazywane inaczej przez każdego z nich. Riso & Hudson nazwali je instinctive, feeling, i thinking. Richard Rohr nazywał je gut, heart, i head. Hurley and Dobson nazywali je effective, affective, i theoretical. A enneagramowi autorzy nie byli jedynymi którzy rozpoznali te trzy ośrodki inteligencji. Elaine de Beauport, która nie jest Enneagramowym autorem, opisała te trzy ośrodki inteligencji w swojej książce The Three Faces of Mind. Pojęcia których używa to emocjonalna, mentalna i behawioralna inteligencja. Niezależnie od poprawności nazw Enneagramowych autorów, ja używam sformułowań de Beauport, ponieważ są znane i dokładne, i myślę że dobrze opisują co jest podstawą każdego typu inteligencji. Poza tym, "Inteligencja emocjonalna" jest już powszechnie znanym słowem, dzięki pisarstwu Daniela Golemana. Tak więc tych terminów będę używał.

Mentalna inteligencja jest tym, co mamy potocznie na myśli, myśląc o inteligencji. Na przykład, IQ które jest miarą zdolności intelektualnych, dotyczy ilorazu inteligencji, nie ilorazu intelektu. Ostatnio, autor Daniel Goleman jest wyznawcą pomysłu, że intelekt jest tylko rodzajem inteligencji. On napisał książkę Inteligencja emocjonalna, który opisuje różne umiejętności emocjonalnie inteligentnych ludzi. Inny rodzaj inteligencji, której jak zauważyliśmy, mój brat ma więcej niż ja mam, jest inteligencja behawioralna. Behawioralna inteligencja jest zdolnością do instynktownego wiedzenia prawidłowych rzeczy i robieni ich. Jednym z typowych użyć behawioralnej inteligencji jest jazda na rowerze. Nikt kto potrafi jeździć na rowerze nie potrafi przekazać tej wiedzy komuś innemu. Najlepszym co można zrobić to pomóc komuś znaleźć tą wiedzę samemu. Mój brat i ja oboje wiemy jak jeździć na rowerze, ale on jest złotym medalistą, a ja nawet nie jestem zawodnikiem. Chociaż częściowo przyczyną jest jego lepsza kondycja fizyczna, przyczyną jest również że potrafi on instynktownie kierować rowerem w sposób który ja nigdy nie będę potrafił.

Zgodnie z zarówno Beauport, Hurley i Dobson, Riso & Hudson, jak i innymi, za każdy ośrodek inteligencji odpowiadają ewolucyjnie odrębne części mózgu. Behawioralna inteligencja pochodzi z gadziego mózgu, które rozwinął się pierwszy, inteligencja emocjonalna pochodzi głównie z systemu limbicznego, który rozwinął się drugie, mentalna inteligencja pochodzi z kory mózgowej, która rozwinęła się na końcu. Ludzki mózg rozwinął się głównie przez dodanie nowych warstw ponad to, co już istnieje. Jest to swego rodzaju budowanie, takie jak Windows 3,1 na DOS. DOS jest tutaj oryginalną formą, ale Windows 3.1 dodaje nową funkcjonalność do DOS'a. Ponadto DOS był dalej ulepszany po stworzeniu Windows, a gadzi mózg i system limbiczny dalej się rozwijały w człowieku i jego przodkach. Ale związek w którym jedna warstwa jest położona na drugiej pozostał. Więc ludzki mózg składa się z trzech mózgów, które pozostają w związku takim jak DOS i Windows.

Pierwszym który ewoluował był gadzi mózg. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj mózgu typowy dla gadów. On daje im rzeczy które potrzebują do przetrwania jak jedzenie, spanie, polowanie czy rozmnażanie. W gadzim mózgu znajduje się główny ośrodek inteligencji behawioralnej człowieka. U ssaków nowa warstwa mózgu ewoluowała, która jest znana jako pra-ssaczy mózg. Ta nowa warstwa wyposażyła ssaki w inteligencję emocjonalną. To miało decydujące znaczenie dla przetrwania ssaków, ponieważ rodziły młode które nie potrafiły same się obronić i zadbać o siebie. Ten emocjonalny mózg skłaniał ich do zajęcia się młodymi. Pozwalał on także ssakom na posiadanie społecznych relacji ze sobą, umożliwiając im zapewnianie sobie pomocy i ochrony. U wyższych ssaków nowa kora zwana także jako nowo-ssaczy mózg ewoluował. Prawdopodobnie ewoluowały, ponieważ dawał społecznym ssakom zdolność do komunikowania się ze sobą w bardziej rozbudowany niż zwykłe wyrażanie emocji pozwala. Komunikacja w grupie zwierząt pozwala im pomagać sobie w przeżyciu. Te mentalny umysł dał ssakom takie przetrwaniowe korzyści jak strategia, pomysłowość, zdolności adaptacyjne i zdolności do uczenia się i nauczania nowych umiejętności. Ta ostatnia korzyść pozwoliła ssakom przekazywać język i kulturę w uzupełnieniu do ich genów. Jest to widoczne, na przykład koty nie rodzą się ze zdolnością polowania na myszy i muszą sie jej nauczyć od innych kotów. I oczywiście u ludzi, którzy mają rozwiniętą nową korę zacznie bardziej niż inne ssaki.

Według wielu (możliwe że wszystkich) enneagramowych autorów, każda osoba ma preferowany ośrodek inteligencji. Jest to najbardziej aktywny ośrodek inteligencji i z reguły ten na którym osoba polega najbardziej. Ale to jest inne niż mówienie, że w grupie mentalnej mają wyższe IQ, że w grupa emocjonalna ma najwyższy EQ, lub że w behawioralnej grupie są najlepsi sportowcy. Jak twierdzą Riso & Hudson triada dotyczy tego, gdzie u danej osoby leży główna nierównowaga. Jest to centrum inteligencji nadużywane najbardziej. Mentalne typy mogą mieć problem z wyciszeniem umysłu, ponieważ zwykle myślą non stop, niezależnie czy jest to inteligentne myślenie czy nie. Typy behawioralne mogą wiercić się, niecierpliwić i działać więcej niż inne typy, ponieważ ciągle chcą być w ruchu. Ale również częściej angażują się w walki, co nie jest bardzo inteligentne. Emocjonalne są najbardziej świadomi swoich uczuć i czują więcej niż inne typy. Mają też większą skłonność do melodramatyczności i depresji. Po nadto typy mentalne nie pokrywają się z Jungowskimi typami myślącymi, a emocjonalne nie pokrywają się z Jungowskimi typami czującymi. Osoba może być czasem typu mentalnego i typu czującego Junga, bądź typu emocjonalnego i typu myślącego Junga.

Triada radzenia sobie

Grupa Typy
Positive Outlook 7 9 2
Reactive 4 6 8
Competency 1 3 5

Ta triada zwana także grupami harmonii, została odkryta przez Riso & Hudson, którzy opisali ją w "Wisdom of the Enneagram". Każda grupa w triadzie zawiera punkt równowagi i typy oddalone o dwa od niego po obu jego stronach. Dotyczy tego jak ludzie bronią siebie przed złymi rzeczami w ich życiu, takich jak strata czy rozczarowanie. Typy w grupie positive outlook starają się pozostać szczęśliwi i radośni. Typy w grupie reactive reagują silnie, często dając upust swoim uczuciom. Typy w grupie competency starają się zachować obiektywnie, czasem tłumiąc lub analizują nieprzyjemne odczucia.

Hierarchiczna triada

Grupa Typy Hurley & Dobson Thomas Chou Object Relations
Dominant 2 5 8 Subjugation Control-seeking Rejection
Equal 3 6 9 Mediation Approval-seeking Attachment
Subordinate 1 4 7 Reduction Inspiration-seeking Frustration

W odróżnieniu od pozostałych trzech triad, grupy w triadzie nie skupiają się wokoło punktów równowagi. Dzieje się tak dlatego że było by to matematycznie niemożliwe dla typów które są trzema rodzajami typów poza. Grupy w tej triadzie składają się z trzech rodzajów typów. Jednym z tych grup zawiera wszystkie trzy punkty równowagi, a pozostałe grupy nie mają żadnych. Według mnie ta triada przedstawia jak preferowany ośrodek inteligencji odnosi się do dwóch pozostałych. Preferowany ośrodek jest najsilniejszym ośrodkiem, ale moc to nie to samo co kontrola. Na przykład pracownicy w kapitalizmie mają więcej siły od kapitalistów, ale kapitaliści kontrolują pracę robotników. Istnieje różnica pomiędzy tym kto posiada siłę i tym kto ją kontroluje. W ludzkiej osobowości występuje to samo rozróżnienie. Czasami rządzący ośrodek nie jest najsilniejszym ośrodkiem. Ustala porządek obrad, ale silniejszy ośrodek wykonuje większość pracy. Niektórzy ludzie nie mają rządzącego ośrodka. A u niektórych rządzący i najsilniejszy ośrodek jest ten sam.

Ale co to ma do rzeczy? Wierzę że jest tam wbudowany mechanizm papier-kamień-nożyce w hierarchii pomiędzy trzema ośrodkami inteligencji. Jest to spekulacja, ale dla mnie ma sens. Ponieważ system limbiczny i nowa kora ewoluowały, każda rozwinęła zdolność do nadpisania mózgu na którym powstała. System limbiczny może nadpisać gadzi mózg, a nowa kora nadpisać system limbiczny. To zapewnia mózgowi kontrolę i równowagę, tak jak trzy oddziały amerykańskiego rządu. Na przykład kiedy potomstwo zwierzęcia było zagrożone, limbiczny system przekonuje je do ryzykowania za nie życia, nadpisując instynkt gadziego mózgu do ochrony samego siebie. To okazało się przydatne dla genów, ponieważ geny będą replikowane kiedy zwierzęta z tymi samymi genami będą dbały o siebie nawzajem. Jak Richard Dawkins podkreślał, przetrwanie gatunku dotyczy przetrwania genów gatunku, nie zwierząt z gatunku. System limbiczny, czasem nadpisując gadzi mózg, dał zwierzętom z podobnymi genami pracę w grupach, i to było dobre dla genów. Podobnie z korzyścią dla genów było aby nowa kora nadpisywała system limbiczny. Chociaż system limbiczny pozwalał zwierzętom dbać o siebie, nowa kora umożliwiła zwierzętom (zwłaszcza ludziom) kontrolowanie swoich działań z większą precyzją. A było to możliwe tylko wtedy kiedy nowa kora nadpisywała system limbiczny. Ludzkość stała się najpotężniejszym gatunkiem na ziemi w niemałej części ze względu na nadpisywanie systemu limbicznego przez nową korę. Jednakże nie wydaje się żeby potrafiła bezpośrednio wpływać na gadzi mózg. Z ewolucyjnego punktu widzenia, byłoby to zbędne. Nowa kora może wpływać na gadzi mózg poprzez swój wpływ na system limbiczny.

Ponadto gadzi mózg jako najbardziej podstawowy jest dominującym domyślnie. Nie dominuje jednak nad systemem limbicznym bo dał mu się zdominować. Ale nie stracił dominującej pozycji nad nową korą. Kiedy nowa kora oddziaływuje bezpośrednio z gadzim mózgiem, to gadzi mózg dominuje. Nowa kora może rządzić gadzim mózgiem tylko z pomocą sytemu limbicznego. Podobnie limbiczny system może kontrolować nową korę tylko z pomocą gadziego mózgu, a gadzi mózg kontrolować limbiczny system z pomocą kory mózgowej. W prosty sposób kamień-papier-nożyce inteligencja mentalna nowej kory dominuje nad inteligencją emocjonalną systemu limbicznego, inteligencja emocjonalna systemu limbicznego dominuje nad inteligencją behawioralną gadziego mózgu, a inteligencja behawioralna gadziego mózgu dominuje nad inteligencją mentalną nowej kory.

Jeśli żaden ośrodek inteligencji nie był by silniejszy od pozostałych, wszystkie trzy ośrodki pozostawały by w równowadze. Ale różna siła każdego centrum zmienia postać rzeczy. U niektórych ludzi te trzy ośrodki układają się w jasnej kolejności preferencji. Jeden jest używany najczęściej, drugi mniej często, a trzeci najrzadziej. U tych ludzi dominującym ośrodkiem jest ten z dwóch najczęściej używanych, który dominuje nad drugim. Dla trzech typów (2, 5 & 8) dominującym ośrodkiem jest ten najsilniejszy. Dla trzech innych (1, 4 & 7) dominujący i najsilniejszy ośrodek są różne. To stwarza dialektykę, w której najsilniejsze centrum służy pod rządami dominującego, ale pojawia się także walka o władzę między tymi centrami. Zamiast połączyć siły na wspólnym celu, dominujące centrum skupia się na kontrolowaniu najsilniejszego, które próbuje działać na własną rękę. Dla trzech innych typów (3, 6 & 9) jedno centrum jest najsilniejsze a dwa pozostałe mniej więcej równej siły. W ten sposób jest więcej wpływu między wszystkimi centrami i żadne nie jest dominujące.

To daje nam triadyczne trzy grupy, w oparciu o hierarchię ośrodków inteligencji. W grupie dominant najsilniejszy ośrodek jest również dominujący. To centrum sprawuje rządy i opiera się przede wszystkim na sobie. Ale ponieważ dowodzi, może posługiwać się drugim centrum jako zapasem. W przypadku typu 2 emocjonalna inteligencja jest najsilniejsza i dominująca i wspiera się behawioralną inteligencją. 2 opiera się przede wszystkim na inteligencji emocjonalnej i inteligencji behawioralnej do budowania własnego wizerunku. Dla typu pięć mentalna inteligencja jest najsilniejsza i dominująca i wspiera się inteligencją emocjonalną. 5 opiera się przede wszystkim na inteligencji mentalnej i emocjonalnej żeby radzić sobie ze światem. Dla 8 inteligencja behawioralna jest najsilniejsza i dominująca i wspierana przez inteligencję mentalną. 8 opiera się przede wszystkim na inteligencji behawioralnej i inteligencji mentalnej by dostać to czego chce.

W grupie dialectical drugi najsilniejszy ośrodek jest dominujący, a najsilniejszy ośrodek jest ośrodkiem podrzędnym w stosunku do niego.

Na przykład osoba może mieć pracę która ją nie cieszy, jak zbieranie śmieci. To mogło by być trudne dla gadziego mózgu lub systemu limbicznego żeby zmotywować do tego osobę ale

Ta triada dotyczy tego jak dana osoba widzi swoje miejsce w świecie. Osoby w grupie kontroli szukają kontroli w swoim życiu, i czują się najlepiej na górze hierarchii. 5 poszukuje kontroli przez wiedzę, 8 przez dowodzenie i konfrontacje, 2 przez uczynienie się niezbędnym dla innych. Te z grupy harmonii, czują potrzebę bycia w harmonii ze światem. W trosce o harmonie mogą być bardziej gotowe do przeciwstawienia się władzy niż ci z grupy kontroli. 3 poszukuje harmonii przez wygranie podziwu innych, 6 poszukuje harmonii przez przynależność do grupy, 9 przez zachowanie spokoju. W grupie ideałów przedstawiają siebie przede wszystkim do ideałów. Będą żyli na zewnątrz władzy trzymając się swoich ideałów i będą głównym jej przeciwnikiem jeśli wystąpi przeciw ich ideałom. 1 skupia się na moralnych ideałach i może być bardzo moralizująca. 4 skupia się na osobistych ideałach, często osądzając samych siebie surowo i tęskniąc za czymś lepszym. 7 skupia się na utopijnych ideałach, jak świat mógł by być lepszym miejscem.

Ta triada ma swoje korzenie w teorii relacji z obiektem Klein i Winnicotta. Melanie Klein była uczennicą Freuda która zaobserwowała różne sposoby w jaki dzieci odnoszą się do obiektów, i utrzymywała że przekłada się to na ich dorosłe życie. Istnieją trzy sposoby, skupienie się na strachu bycia odrzuconym, przywiązanie do obiektu i sfrustrowanie przez obiekt. Ci którzy skupiali się na strachu przed odrzuceniem, aby temu zapobiec szukają kontroli nad swoim życiem. Ci którzy przywiązywali się do obiektów żyją z nimi w harmonii. Ci u których obiekty budziły frustrację, są sfrustrowani że świat nie pasuje do ich ideałów.

Według mojego najlepszego pojęcia pierwszymi którzy zaliczali teorię relacji z obiektem do enneagramu byli Hurley i Dobson w swojej książce "What's My Type?". Używali własnej terminologii. Nazywali to sposobami życia. Grupa rejection stała się Way of Subjugation; grupa attachment została Way of Mediation; grupa frustration stała się Way of Reduction.

Niedawno, Thomas Chou opisał tą samą Triadę, oferując nowe warunki i nowe spostrzeżenia. Moje własne terminy oparte są raczej na jego. On nazywa grupę rejection control-seeking, grupę attachment approval-seeking, i grupę frustation inspiration-seeking. Chou's zauważył że ta triada jest długo terminowo wariacją na temat trzech rozróżnień Karen Horney ruchu przeciwko, ruchu za i ruchu od. On określa trzy cele którymi są kontrola, akceptacja i inspiracja. Szukanie kontroli jest ruchem przeciwko, szukanie akceptacji ruchem za, a szukanie inspiracji ruchem od. Historycznie ta triada jest stworzona w oparciu o pracę Melanie Klein, nie Karen Horney, ale prace ich obydwu bazują na pracy Freuda, więc możliwe że są oparte na tych samych podstawach. Główną różnicą jest to że pierwsze dotyczy krótkich okresów a drugie długich.

Triada społecznego stylu

Grupa Typy Hurley & Dobson Karen Horney
Assertive 3 7 8 Aggressive Moving Against
Compliant 1 2 6 Dependent Moving Toward
Withdrawn 4 5 9 Withdrawn Moving Away

Każda grupa w czwartej i ostatniej triadzie zawiera punkt równowagi i typy oddalone o cztery typy od niego. Triada jest oparta na trzy częściowym podziale stworzonym przez Freudowską psycholog Karen Horney. Zarówno Riso & Hudson jak i Hurley i Dobson mają ją opisaną i się zgadzają które typy należą do której grupy. Używam sformułowań Riso & Hudsona ponieważ uważam je za dokładniejsze. Riso & Hudson nazwali to stylami społecznymi, natomiast że Hurley i Dobson podejścia do rozwiązywania problemów.

Thomas Chou kłócił się że 1 i 7 powinny być zamienione w tych triadach, i wolał nazywać grupę compliant grupą embracing. Riso także zauważa że Horney widziała swój typ perfekcjonisty, który odpowiada enneagramowej 1, jako aggressive, ale się z nią nie zgadza. Ogólnie rzecz biorąc bardziej przekonały mnie wyjaśnienia dawane przez Riso oraz Hurleya i Dobsona niż przez Chou. Riso rozumie typy compilant jako zgodne z ich super ego, gdzie Chou argumentował że typy embarancing mają bardziej pozytywne emocje niż typy aggressive. Wierzę że ten pomysł myli tą triadę z triadą radzenia sobie, dane które zebrałem nie pokrywają się teorią Chou i nie zgadzam się z jego teorią że skomplikowanie musi być częścią całych nas, nie tylko ego.

Ponadto, Hurley i Dobson podali wyjaśnienie tej triady które ma dla mnie wiele sensu. Pamiętasz jak pierwsza triada dotyczyła trzech ośrodków inteligencji. Ta triada dotyczy tych samych trzech ośrodków tylko w inny sposób. Grupy w pierwszej triadzie opierały się na tym który ośrodek inteligencji jest preferowany. Grupy w tej triadzie oparte są o to który ośrodek jest stłumiony. Wycofujące się typy tłumią inteligencję behawioralną, asertywne tłumią inteligencję emocjonalną, a zgodne typy tłumią inteligencję mentalną. Punkty równowagi preferują i tłumią ten sam środek inteligencji. 3 preferują i tłumią inteligencję emocjonalną, 6 preferują i tłumią inteligencje mentalną, a 9 preferują i tłumią inteligencję behawioralną. Cechy wspólne każdej z grup dotyczą braków wynikających z tłumienia tego samego ośrodka inteligencji. Asertywne typy (zwane także agresywnymi) nie zwracają uwagi na ludzkie uczucia, zgodne typy mają najmniejsze zaufanie do swoich umiejętności intelektualnych, a wycofane typy nie ufają swojej umiejętności spontanicznego działania i wiedzy jak to robić.

Jedyna możliwość sprzeciwu przeciwko tej teorii, pochodzi pochodzi od Riso & Hudsona, którzy twierdzą że preferowany ośrodek jest tym, w którym leży nasz punkt niezrównoważenia. Nie jest to podkreślane przez Hurley i Dobsona, ale nie jest to niespójne. To po prostu oznacza że preferowane centrum jest nadużywane. Mentalne typy mają problem z wyciszeniem umysłu, emocjonalne typy są podatne na upust emocjonalny, behawioralne mają problemy z agresją. Niektóre typy mogą preferować i tłumić to samo centrum, tłumione centrum nie oznacza że jest ono nieużywane. Zamiast tego wydaje się to oznaczać, że jest darzone najmniejszym zaufaniem.

Łączenie rzeczy razem

Niezależnie od istnienia czterech triad, jest tylko jeden typ na przecięciu dowolnych dwóch z nich. Mogło by się wydawać że naprawdę jest 3^4 t. j. 72 typy, Mogło by się wydawać że enneagramowe typy są zbudowane w oparciu o cztery zestawy trój kierunkowych preferencji, podobnie do typów MBTI. Ale to nie jest sposób w jaki triady powinny być rozumiane. Zbiegnięcie się preferencji triad nie jest tym co tworzy enneagramowy typ. Triady są refleksją na temat głównych różnic między enneagramowymi typami, i jest nią sposób w jaki dana osoba używa trzech ośrodków inteligencji. Pierwsza triada dotyczy najsilniejszego ośrodka inteligencji. Druga dotyczy drugiego ośrodka inteligencji (jeśli jest jeden) bądź centralnego jeśli oba są preferowane i tłumione. Według Jane Carlton trzecia triada dzieli typy na te których główny ośrodek inteligencji jest dobrze wspierany przez drugi ośrodek inteligencji, na te których główny ośrodek inteligencji jest po równo wspierany przez dwa pozostałe ośrodki inteligencji i na te których główny ośrodek inteligencji nie jest najlepiej wspierany przez drugi ośrodek inteligencji. Konkretnie emocjonalna inteligencja jest najlepiej wspierana przez behawioralną inteligencję, mentalna inteligencja jest najlepiej wspierana przez emocjonalną inteligencję, a behawioralna inteligencja jest najlepiej wspierana przez mentalną inteligencję. Czwarta triada dzieli typy na grupy w zależności od tłumionego ośrodka inteligencji.

Źródło: http://www.duniho.com/fergus/enneagram/theory.html
Ostatnio zmieniony niedziela, 24 sierpnia 2008, 18:28 przez kamilri, łącznie zmieniany 1 raz.


5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#2 Post autor: Eruantalon » niedziela, 24 sierpnia 2008, 16:50

BArdzo interesujace podejscie do zagadneinia, pozwala zauwazyć, czym są naparwdę "podobieństwa" pewnych typów enneagramowych. Choc oczywiscie zaraz okaże sie, ze nie ukażdego tego podziały 3 - członowe pokrywają się z typem w pełni... No ale to są typy idealne, czyż nie? ; )
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: kamilri » niedziela, 24 sierpnia 2008, 18:15

Eruantalon pisze:BArdzo interesujace podejscie do zagadneinia
Wyjaśnione zasady działania enneagramu to według ciebie interesujące podejście do zagadnienia :???:?
Eruantalon pisze:No ale to są typy idealne, czyż nie? ; )
Przeczytałeś cały artykuł?

Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela, 24 sierpnia 2008, 18:31 przez kamilri, łącznie zmieniany 1 raz.
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#4 Post autor: NoMatter » niedziela, 24 sierpnia 2008, 18:30

Wyjaśnione zasady działania enneagramu to według ciebie interesujące podejście do zagadnienia ? :roll:
Ja właśnie nigdy nie rozumiałem tego że ludzie nie rozumieją Enneagramu w ten sposób...
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#5 Post autor: Eruantalon » niedziela, 24 sierpnia 2008, 19:03

Wyjaśnione zasady działania enneagramu to według ciebie interesujące podejście do zagadnienia ?
Teoria podziału na 3 stadia inteligencji, te wszystkie trójki nei są koniecznym elementem Enneagramu. Palmer nawet o nich nie napomyka, na ten przykład ; >
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: kamilri » niedziela, 24 sierpnia 2008, 19:29

Rozumiem, jesteś zwolennikiem wyjaśniania enneagramu przekazem sufickim (Czwarta Droga i te sprawy) :D ;)...
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#7 Post autor: NoMatter » niedziela, 24 sierpnia 2008, 21:25

kamilri pisze:Rozumiem, jesteś zwolennikiem wyjaśniania enneagramu przekazem sufickim (Czwarta Droga i te sprawy) :D ;)...
Gdzieś widziałem próbę włożenia kabalistycznego Drzewa Życia w Enneagram...
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#8 Post autor: Eruantalon » niedziela, 24 sierpnia 2008, 22:55

Rozumiem, jesteś zwolennikiem wyjaśniania enneagramu przekazem sufickim (Czwarta Droga i te sprawy) ...
Mozesz mi wyjaśnić jaki ma zwiazek brak wiedzy o tych wielu trój- podziąłach z "przekazem sufickim"?
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

misiek
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 02:59

#9 Post autor: misiek » niedziela, 24 sierpnia 2008, 22:57

czyli ja jestem taki amaratowy albo może raczej cyklamenowy przechodzący w lilię czasami mieniący się wrzosowymi refleksami... przyjaciele powiedzą o mnie lawenda. znajomi posądzają mnie o grynszpan a reszta zna mnie od mojej chabrowej strony. Jedna osoba usilnie dopatruje się morskiego

ja tam nie wiem jestem daltonistą

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10 Post autor: kamilri » poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 11:14

NoMatter pisze:Gdzieś widziałem próbę włożenia kabalistycznego Drzewa Życia w Enneagram...
Ja widziałem tylko próbę włożenia w niego Numerologii...
Eruantalon pisze:Mozesz mi wyjaśnić jaki ma zwiazek brak wiedzy o tych wielu trój- podziąłach z "przekazem sufickim"?
Oczywiście... Znam trzy sposoby wyjaśniania enneagramu: ośrodki inteligencji (np. ten artykuł), rzeczy wynikające z pierwszej triady, która mówi o najbardziej używanym ośrodku inteligencji (np. nasza strona enneagram.pl) i wierzenie że jest on inspirowany objawieniami sufickimi, które Gieorgij Iwanowicz Gjurdżijew nazwał Czwartą Drogą i nauczał ich w europie... Pomijając że najprawdopodobniej wszystkie trzy wyjaśnienia są prawdziwe, to jeśli ktoś nie uznaje dwóch pierwszych, to pozostaje tylko... Oczywiście są jeszcze ludzie którym nie potrzebne jest żadne wyjaśnienie... :roll:
5 sx/sp, LII

misiek
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 02:59

#11 Post autor: misiek » poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 12:58

wczoraj nie miałem czasu żeby przeczytać all... zrobiłem to dopiero teraz... i muszę przyznać że naprawdę jest to ciekawy motyw... co do pierwszej triady nie byłem w stanie nic powiedzieć ale w kolejnych odpowiedzi były dość jasne

w triadach radzenia sobie dostrzegałem w sobie zarówno positive outlook jak i reactive ale bliższa mi jest triada competency (1 3 5)...

gdy przeszedłem do kolejnych triad znowu oczywiście wszystkie były mi bliskie ale i tu bez większych trudności byłem w stanie zakwalifikować się do jednej - Dominant (2 5 8)

ostatnia grupa triad wydała mi się obca i powiem szczerze że liczyłem na to że nic nie będzie do mnie pasować... o ile assertive i compliant do mnie nie pasowały niemalże wogóle (bo nie chciałem nic znaleść z nimi wspólnego) o tyle triada withdrawn (4 5 9) mnie przytłoczyła bo nie byłem w stanie jej obalić u siebie.

u mnie wyłonił się z tych wyników jasny obraz, z którym oczywiście jak to ja się zgadzam, więc może coś w tym jest :D

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12 Post autor: kamilri » poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 13:25

Jak sam autor wspomina, ten tekst nie jest opisem w jaki sposób triady składają się na typy, a struktury enneagramu i obawiam się że triady nie są opisane w sposób dostateczny, żeby można było na podstawie tylko tego opisu skutecznie używać ich do typowania.

Myślę na przykład że na podstawie drugiej triady i twojego zachowania na forum można by cię zakwalifikować do grupy Reactive...
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#13 Post autor: Eruantalon » poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 15:24

Oczywiście... Znam trzy sposoby wyjaśniania enneagramu: ośrodki inteligencji (np. ten artykuł), rzeczy wynikające z pierwszej triady, która mówi o najbardziej używanym ośrodku inteligencji (np. nasza strona enneagram.pl) i wierzenie że jest on inspirowany objawieniami sufickimi, które Gieorgij Iwanowicz Gjurdżijew nazwał Czwartą Drogą i nauczał ich w europie... Pomijając że najprawdopodobniej wszystkie trzy wyjaśnienia są prawdziwe, to jeśli ktoś nie uznaje dwóch pierwszych, to pozostaje tylko... Oczywiście są jeszcze ludzie którym nie potrzebne jest żadne wyjaśnienie...
Wyznaję tę. Czyli 2 (a przynajmneij wyznawałem, bo te informacje musze przetrawić i zasymilować, lub nie, a i to w wielkim uproszczeniu umując, bo Palmerowska wizja nie ograniczała sie chyba do "najbardziej uzywamnego ośrodka inteligencji"). Mozesz teraz wyjaśnic, ajk nieznajomość 1 ma niby zmuszać do wiary w 3'ą? ; >
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#14 Post autor: kamilri » poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 16:21

Nieznajomość 1 i 2... Wtedy 3 jest jedyną znaną mi alternatywą ;)... Poza brakiem wyjaśnienia, oczywiście... Nie pisałem o nieznajomości tylko 1... Ale generalnie 1 i 2 są tym samym tylko widzianym z trochę różnej strony... Faktycznie 2 wersja nie ogranicza się tylko do pierwszej triady, ale zawiera też część informacji z kolejnych przekazanych w nieuporządkowanej, choć może bardziej przystępnej formie... Można powiedzieć że 7 należy do triady odczuwającej strach, przed który ucieka w działanie i można powiedzieć że 7 ma główny ośrodek mentalny, wspierany przez ośrodek behawioralny, który ma jednak nad tym pierwszym kontrolę... Nie mniej jednak, jako że artykuł zawiera wiadomości z obu wyjaśnień, to jeśli wydają ci się one nowe, to albo rzeczywiście wydają ci się one nowe, albo...

Triady opierają się na ośrodkach inteligencji, współdziałanie ośrodków inteligencji jest opisywane przez triady... Dopiero razem te wszystkie informacje pozwalają na wyjaśnienie działania enneagramu (a niektórych zawartych w tym artykule informacji potrzebnych do zbudowania całości obrazu, przynajmniej ja nie widziałem nigdzie indziej)...
5 sx/sp, LII

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#15 Post autor: yusti » czwartek, 4 września 2008, 14:00

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 października 2010, 19:42 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ