Kilka najtrafniej charakteryzujących nas zdań wg Enneagramu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Szura
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 27 października 2006, 17:57
Lokalizacja: Warszawa

#16 Post autor: Szura » niedziela, 10 grudnia 2006, 23:16

Gdy się w końcu otwiera, to bardzo gwałtownie i całkowicie, bez żadnych oporów.


Czwórki należą do ludzi, którzy żyją głównie we własnej wyobraźni i własnych uczuciach.

Czwórki często odwracają się od rzeczywistości i żyją we własnym świecie wyobraźni, uczuć i nastrojów.

Czwórki mają skłonność do samoodkrywania się przed innymi i czują się pewnie opisując swoje emocje.

Czwórki identyfikują się często z wizerunkiem niepełnowartościowej osoby.

Nastroje czwórek i ich odczucia współgrają ze sobą niczym farba wodna w deszczu, tworząc jak w kalejdoskopie, obrazy i wyrażające się w reakcji na najmniejsze doznania.

Mogą być również przyjaciółmi pełnymi wpółczucia, zdolnymi do zrozumienia problemów innych.

Czwórki często żyją przeszłością lub przyszłością, jakąkolwiek byleby by była bardziej zadowalająca niż teraźniejszość.

"Trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie".

Potrzeba bycia dostrzeganym jako ktoś wyjątkowy, może również być bardziej widoczne. Czwórki są blisko związane ze swoimi uczuciami, ale gdy są nie zdrowe, przeobrażają swoje uczucia w melodramat.

Skłaniają się ku odczuciom winy, wstydu, melancholii, zazdrości i bycia bezwartościowym.

W stresie, 4w5 bardzo łatwo popada w alienację i depresję. Wiele czwórek z tym skrzydłem ma odczucie zupełnej inności, jakby pochodziły z innej planety. Narzeka na swój obecny los, wspomina i przeżywa wiele razy zdarzenia z przeszłości.

Żyje we własnym świecie bólu i straty.

Zdrowe połączenie z dwójką daje czwórce dobre zdolności międzyludzkie i umiejętność dobrowolnego identyfikowania się z czyimiś uczuciami. Potrafi słuchać i akceptować czyjeś zdanie, zwłaszcza chętnie słucha i rozumie ból przyjaciół. [/b]


Podczas srogiej zimy zrozumiałem, że we mnie jest niezwyciężone lato.
4w5, ISFp.

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#17 Post autor: kamilri » poniedziałek, 11 grudnia 2006, 09:33

Skrzydło cztery, daje piątce zmysł abstrakcyjny oraz intuicyjny odcień myślom, tak jakby piątka myślała za pomocą geometrycznych kształtów zamiast myśleć słowami lub realnymi obrazami.
5 sx/sp, LII

nudis_verbis
Posty: 325
Rejestracja: sobota, 18 listopada 2006, 10:37

#18 Post autor: nudis_verbis » poniedziałek, 11 grudnia 2006, 14:07

mnie najlepiej opisuje takie zdanie:
VENI, VEDI, VICI

Awatar użytkownika
Kiciak
Posty: 384
Rejestracja: piątek, 27 października 2006, 19:12
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#19 Post autor: Kiciak » poniedziałek, 11 grudnia 2006, 15:16

nudis_verbis pisze:mnie najlepiej opisuje takie zdanie:
VENI, VEDI, VICI
veni, vidi, vici, pozwol ze poprawie :D

nie wiem czy jest wogole taki czasownik zeby moglo byc 'vedi', ale wiem ze jest video,-ere,vici, victum ktory znaczy widziec :D
8w7 sp/sx/so oraz wplyw z 4 i dumna z tego :D ISTP
"Szybko zmieniający się temperament, markotność, egocentryzm, gwałtowne wybuchy gniewu"
coz ;) i pragne dodac ze jestem wredna! ;)

Awatar użytkownika
aliszien
VIP
VIP
Posty: 1459
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 14:07
Lokalizacja: Warszawy

#20 Post autor: aliszien » poniedziałek, 11 grudnia 2006, 16:10

Wycinki z opisu, które mocno odebrałam:


doświadczanie mrocznych nastrojów, odczucia pustki i tęsknoty

odczuwanie zranienia lub bycia zaatakowanym gdy ktoś mnie nie zrozumie


Czwórki należą do ludzi, którzy żyją głównie we własnej wyobraźni i własnych uczuciach

Patrzą na rzeczywistość poprzez pryzmat subiektywności i są dobrzy w myśleniu metaforycznym.

Zdrowe czwórki przeobrażają przykrości w coś bardziej znaczącego, poprzez kreatywną pracę wszelkiego rodzaju

Stają się negatywnie nastawieni i krytyczni, znajdując problem w każdej sytuacji w której się znajdują. Zwracają się wtedy do swojego wnętrza i używając wyobraźni wspominają inne miejsca i inne czasy.

Samotnik, wygląda tajemniczo i jest trudna do "rozszyfrowania". - to nie moje stwierdzenie, usłyszałam tak kiedyś od kumpla

Do świata zewnętrznego podchodzi z rezerwą, ale wewnętrznie bardzo go przeżywa.

Wiele czwórek z tym skrzydłem ma odczucie zupełnej inności, jakby pochodziły z innej planety.

Ma problem ze skupieniem się na pracy gdy emocjonalne życie bierze górę

Faza rozstania (w miłości) jest wyjątkowo długa

chętnie wpomina o swoich poprzednich miłościach
4w5, INFj, sp/sx

eris
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 11 grudnia 2006, 15:58

#21 Post autor: eris » poniedziałek, 11 grudnia 2006, 16:26

Ceni sobie świat filozofii i pięknego konstruowania myśli.

Czasem odnosi się wrażenie nieznacznego wywyższania się ponad innych.

Typowymi pułapkami dla 5w4 są izolowanie się i popadanie w melancholię oraz depersje o podłożu egzystencjalnym.

Niezdrowe piątki czczą boga przyczyny i starają się spoglądać z dystansu na swoje własne emocje. To się może czasami przełożyć na lekceważący i wywyższający się stosunek do innych.

To jest zdecydowanie najbardziej antysocjalny typ w enneagramie. Generalnie, obawiają się bliskich kontaktów, które mogą prowadzić do uczucia bycia przytłoczonym przez uczucia innych.

Najbardziej podobają mi się depresje o podłożu egzystencjalnym :mrgreen:

A swoją drogą, to niesamowite - ani jednej pozytywnej cechy, a dumna jestem z siebie cholernie.

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#22 Post autor: NoMatter » środa, 13 grudnia 2006, 20:03

Czwórki identyfikują się często z wizerunkiem niepełnowartościowej osoby.

Zdrowe czwórki mają skłonność do bycia idealistami, posiadać dobry smak i doceniać wartość piękna. Patrzą na rzeczywistość poprzez pryzmat subiektywności i są dobrzy w myśleniu metaforycznym. Zdolność czwórek do widzenia rzeczy jako symbole, jest poszerzona przez ich głęboką emocjonalność

Nastroje czwórek i ich odczucia współgrają ze sobą niczym farba wodna w deszczu, tworząc jak w kalejdoskopie, obrazy i wyrażające się w reakcji na najmniejsze doznania.

Mogą być również przyjaciółmi pełnymi wpółczucia, zdolnymi do zrozumienia problemów innych

Gdy czwórki są mniej zdrowe, skupiają się na tym co nieuniknione lub czego brakuje w ich życiu.

Czwórki w tym stadium, skłaniają się ku odczuciom winy, wstydu, melancholii, zazdrości i bycia bezwartościowym.

Bardzo nie zdrowe czwórki mogą być otwarcie masohistyczne i przesadne w swoim samo poniżaniu się

Potrzeba ukarania siebie i innych jest również bardzo silna i zdecydowana.

Gdy 4w3 jest w stresie, często się zachowuje inaczej publicznie, a inaczej prywatnie.

Do świata zewnętrznego podchodzi z rezerwą, ale wewnętrznie bardzo go przeżywa.

odsuwa się od innych z uczuciem zawiedzenia lub poczuciem wstydu.

Potrafi słuchać i akceptować czyjeś zdanie, zwłaszcza chętnie słucha i rozumie ból przyjaciół. Jest mniej samolubna, chętniej udziela "schronienia" innym.

Może uciekać od własnych problemów, służąc innym.

W stresie połączenie z jedynką powoduje, że czwórka zaczyna doszukiwać się win, błędów i problemów. Nieusatysfakcjonowany perfekcjonizm staje się problemem w związku.

Zaczyna się wstydzić swoich osiągnięć i krytykować samą siebie. Staje się zazdrosna o innych i ich czyny. Czasem może stać się wściekła na innych i na samą siebie.


W zasadzie przekopiowałem większość opisu.
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

hols
Posty: 246
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 09:51

#23 Post autor: hols » środa, 13 grudnia 2006, 23:32

siódemki uciekają od swoich problemów, skupiając się na innych, bardziej pozytywnych dla nich rzeczach
unikanie wewnętrznego bólu
Posiadają silną wolę na początku inicjując całą akcję, ale słabną wraz ze zbliżaniem się do jej końca
Wiele z nich posiada zdolność cieszenia się z najdrobniejszych darów życia

Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

#24 Post autor: ewutek » środa, 13 grudnia 2006, 23:45

Gdy 5w4 jest w stresie [...] jej zachowanie oscyluje pomiędzy chęcią odosobnienia, a przypływami przyjacielskiej troski. Może stać się nieuchwytna, niedostępna i abstrakcyjna.
Nic dodać, nic ująć.
5w6

nutshell
VIP
VIP
Posty: 808
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 01:33

#25 Post autor: nutshell » środa, 13 grudnia 2006, 23:57

Temat widzę rozkrecił się :)
Ciekawe jest to, że wiele typów tu na forum powtarza sie, a jednak większość wybiera inne zdania, stwierdzenia określające ich osobowość.
Myslę, że to ciekawszy sposób na poznanie drugiej osoby niż standardowe : "powiedz cos o sobie" (grrr nie cieprie takich pytań)
:)
6w5 / INFj

*Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest granfalon
Spróbuj obrać ze skórki bańkę mydlaną*

Awatar użytkownika
Słomkowy_Kapelusz
Posty: 850
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 11:58
Lokalizacja: Z głowy
Kontakt:

#26 Post autor: Słomkowy_Kapelusz » czwartek, 14 grudnia 2006, 00:06

Tak nutshell, to bardzo dobry topic. Nawet myślałem o założeniu takowego, ale Ty zrobiłaś, to szybciej i chwała Ci za to :D

nutshell
VIP
VIP
Posty: 808
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 01:33

#27 Post autor: nutshell » czwartek, 14 grudnia 2006, 00:56

Dzięki :) Cieszę się, że się podoba.
6w5 / INFj

*Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest granfalon
Spróbuj obrać ze skórki bańkę mydlaną*

Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 126
Rejestracja: środa, 13 grudnia 2006, 23:53
Lokalizacja: Wrocek

#28 Post autor: Romanov » czwartek, 14 grudnia 2006, 01:51

Jak postępować ze mną

* oferuj mi swoje towarzystwo, oddanie i swobodę
* doceniaj moje wielkie plany i słuchaj moich opowiadań
* angażuj się w rozmowy ze mną i w śmiech
* nie krytykuj mnie i nie mów mi, co mam robić

Co lubię w byciu siódemką

* bycie optymistycznie nastawionym;. nie pozwalam, by przeciwności losu mnie przytłaczały
* bycie spontanicznym i wolnego ducha
* bycie otwartym i skandalicznym; to jest część zabawy
* posiadanie wielu zainteresowań i umiejętności

Co jest trudne w byciu siódemką

* nigdy nie mam wystarczająco dużo czasu, aby zrobić wszystkie rzeczy, które chcę zrobić
* nie przywiązuję się do jednej tylko kariery
* czuję się ograniczona, gdy jestem z kimś w bliskim związku

*siódemki uciekają od swoich problemów, skupiając się na innych, bardziej pozytywnych dla nich rzeczach. Celem tej strategii jest unikanie wewnętrznego bólu

*Siódemki "konsumują" życie ale nie analizują go

*Ciągle szukają nowego

*Gdy 7w8 jest w stresie, może stać się wymagająca, okazywać samolubną niecierpliwość i narcyzm

*Ma szczególną trudność z wiernością małżeńska.

*Siódemka ucieka od ludzi i problemów z zastraszającą predkością. Bardzo szybko wyszukuje sobie nowe obiekty porządania i rzeczy, którymi będą mogły się zająć. Uzależnia się od informacji, ideii, fantazjowania na temat różnych rzeczy.



Siódemka w miłości

* idalnym partnerem siódemki jest, ktoś kto cały czas ją adoruje i zawsze dotrzymuje jej towarzystwa podczas gdy ona będzie się dobrze bawić
* jest wrażliwa na nudę i rutynę w związku. Chce utrzymywać radosny i interesujący styl życia aby potrzymywać zainteresowanie partnerem
* chce być z partnerem, który odzwierciedli jej pozytywne nastawienie do życia i samego siebie
* nie lubi gdy ktoś burzy jej radosne nastawienie. Nie chce być zasmucana przez kogoś o "mniejszych horyzontach"
* jest zafascynowana twoimi stronami życia. Chce robić z tobą wiele różnych rzeczy i będzie Cię wspierać w realizacji marzeń
Zawsze jest sposób
Wygrasz czy przegrasz, zostaw krew na lodzie

Obrazek

7w8 sx/sp/so <=> 6 <=> 3 ENTP/ xSTP wtorek

Selena
Posty: 22
Rejestracja: środa, 29 listopada 2006, 16:05
Lokalizacja: z miasta

#29 Post autor: Selena » środa, 3 stycznia 2007, 22:15

Jak postępować ze mną

wspieraj mnie jako przyjaciel i partner. Pomóż mi kochać i doceniać siebie
nie mów mi, że jestem przewraźliwiona lub zbyt przeczulona!

Co lubię w byciu czwórką
umiejętność znajdywania sensu życia i doświadczania emocji na głębokim poziomie

bycie wyjątkową i bycie sporzestrzeganym jako wyjątkowa
[/u]
Co jest trudne w byciu czwórką

doświadczanie mrocznych nastrojów, odczucia pustki i tęsknoty
odczuwania wstrętu do siebie i poczucia wstydu, wierzenia, że nie zasługuję na miłość
odczuwania winy gdy zawiodę innych
odczuwanie zranienia lub bycia zaatakowanym gdy ktoś mnie nie zrozumie
poczucia bycia porzuconą
odczucia tęsknoty za tym czego nie mam


Opis czwórki
Czwórki należą do ludzi, którzy żyją głównie we własnej wyobraźni i własnych uczuciach
Mogą być artystycznie uzdolnieni, przejrzyści i inspirujący, lub też mogą być narzekający, wywyższający się i negatywnie nastawieni.
Podczas gdy jedynki mają zwyczaj do wyszukiwania własnych niedoskonałości, próbując je poprawić, czwórki często odwracają się od rzeczywistości i żyją we własnym świecie wyobraźni, uczuć i nastrojów.
Nastroje czwórek i ich odczucia współgrają ze sobą niczym farba wodna w deszczu, tworząc jak w kalejdoskopie, obrazy i wyrażające się w reakcji na najmniejsze doznania.
Mogą być również przyjaciółmi pełnymi wpółczucia, zdolnymi do zrozumienia problemów innych
Gdy czwórki są mniej zdrowe, skupiają się na tym co nieuniknione lub czego brakuje w ich życiu
Stają się negatywnie nastawieni i krytyczni, znajdując problem w każdej sytuacji w której się znajdują
Zwracają się wtedy do swojego wnętrza i używając wyobraźni wspominają inne miejsca i inne czasy. Czwórki często żyją przeszłością lub przyszłością, jakąkolwiek byleby by była bardziej zadowalająca niż teraźniejszość. Czwórki często zazdroszczą wszystkiego czego nie posiadają, wyolbrzymiając znaczenie powiedzenia "trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie".
Czwórki są blisko związane ze swoimi uczuciami, ale gdy są nie zdrowe, przeobrażają swoje uczucia w melodramat. Mogą być pełne rozpaczy i nostalgii, domagając się rozpoznania i odrzucając wszystko co mogą dobrego otrzymać od przyjaciół. Mogą także wytworzyć aurę współzawodnictwa i mściwości, nie mogąc się cieszyć swoimi sukcesami bez odbierania przyjemności innym. Niezdrowa czwórka może być bardzo markotna i nadwrażliwa. Wyniesione na powierzchnię poczucie swojej unikalności, może im dać poczucie bezkarności w złym zachowywaniu się, będąc egoistyczną i nieodpowiedzialną. Czwórki w tym stadium, skłaniają się ku odczuciom winy, wstydu, melancholii, zazdrości i bycia bezwartościowym.
Zmagając się z wyczerpującym poczuciem bezsilności, pogrążają się w chorobliwy samo-wstręt lub depresję samobójczą.

Czwórka ze skrzydłem pieć: 4w5 - "Włóczęga"
Skrzydło 5, daje czwórce introwertyczne zachowanie, odsuwanie się od innych, złożoną osobowość. Ta czwórka może być intelektualistką ale posiada wyjątkową głębię uczuć.
Do świata zewnętrznego podchodzi z rezerwą, ale wewnętrznie bardzo go przeżywa. Gdy się w końcu otwiera, to bardzo gwałtownie i całkowicie, bez żadnych oporów.
W stresie, 4w5 bardzo łatwo popada w alienację i depresję. Wiele czwórek z tym skrzydłem ma odczucie zupełnej inności, jakby pochodziły z innej planety. Narzeka na swój obecny los, wspomina i przeżywa wiele razy zdarzenia z przeszłości. Dość często ma posębne oblicze, odsuwa się od innych z uczuciem zawiedzenia lub poczuciem wstydu. Żyje we własnym świecie bólu i straty.


A, i jeszcze jedno - odczuwanie zranienia lub bycia zaatakowanym gdy ktoś mnie nie zrozumie



[/b][/i]
LICZ TYLKO NA SIEBIE!
4w5

Marek
VIP
VIP
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2006, 21:59
Lokalizacja: nibylandia

#30 Post autor: Marek » środa, 3 stycznia 2007, 23:28

Może posiadać silną potrzebę i umiejętność aby realizować się artystycznie.

Do świata zewnętrznego podchodzi z rezerwą, ale wewnętrznie bardzo go przeżywa.


Gdy się w końcu otwiera, to bardzo gwałtownie i całkowicie, bez żadnych oporów.

Dość często ma posębne oblicze, odsuwa się od innych z uczuciem zawiedzenia lub poczuciem wstydu.


Wspomina i przeżywa wiele razy zdarzenia z przeszłości.


To natomiast do mnie nie pasuje:

Narzeka na swój obecny los

Nie tracę na to czasu.

ODPOWIEDZ