Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
kabanos
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 19 lutego 2011, 23:57

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#61 Post autor: kabanos » poniedziałek, 25 lipca 2011, 23:42

Mnie tak samo jak ciebie ciekawi, kto jest jakim typem, bez większego powodu, z ciekawości i czasami łatwiej mi jest tą osobę zrozumieć i porozumieć.

Na początku jest zawsze najlepiej zorientować się jaki ośrodek inteligencji u danej osoby jest najmniej wykorzystywany, a dalej to po drobnostkach, np.: podchodzisz do osoby i chcesz z nią zamienić kilka zdań, ale szybko okazuje się, że gadka się nie klei i nie wiesz jak z nią rozmawiać. To pewnie jest 5.



Awatar użytkownika
Yarren
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 11 lutego 2011, 23:18
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Ząbki

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#62 Post autor: Yarren » wtorek, 26 lipca 2011, 00:06

kabanos pisze:np.: podchodzisz do osoby i chcesz z nią zamienić kilka zdań, ale szybko okazuje się, że gadka się nie klei i nie wiesz jak z nią rozmawiać. To pewnie jest 5.
...

I ty typowałeś WC na 5?
Wróblowa Papuga na 5erniku Za9łady! Arrrr!
Fragment Zaocznego Kolektywnego kapitana Rotacyjnego.

Nie tłumacz sobie swojego zachowania enneatypem. To jak usprawiedliwianie błędów dysleksją.
"A zasłanianie się dysleksją to jak szpanowanie małym fiutkiem"

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#63 Post autor: atis » wtorek, 26 lipca 2011, 07:38

Jak sie gadka nie klei, to jestescie niezgodni socjonicznie. Potrafię wymienić masę piątek, gdzie wszystko mi się kleiło i drugie tyle takich, z którymi się nigdy nie zaczęło kleic. Strzelaj dalej z tymi sposobami rozpoznawczymi ;)
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

kabanos
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 19 lutego 2011, 23:57

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#64 Post autor: kabanos » wtorek, 26 lipca 2011, 10:14

No dobra źle napisałem, miałem na myśli, że w przypadku 5 nie poczujesz więzi i po pewnym czasie towarzystwa z nią, waszym kontaktom będzie brakowało emocji. No i generalnie jej sposób mówienia będzie odpychający.

A co do WC to miałem na myśli bardziej zdrową 5, taką która jest w miarę dobra w kontaktach.

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#65 Post autor: atis » wtorek, 26 lipca 2011, 10:31

A ja mówię, że się mylisz, z tej prostej przyczyny, że tak po prostu nie jest :roll:
Każdego odpycha co innego, ale piątki, gdy mają coś do powiedzenia, trochę oleju w głowie (teoretycznie piątki powinny być inteligentne, ale nie wszystkie są i te mało inteligentne to tragedia) i gdy nie są jakimiś tragiznymi przykładami intorwertyzmu - bywają świetnymi rozmówcami. Co rozumiesz przez pojęcie 'odpychający sposób mówienia'? Bo na przykład mnie odpycha sposób mówienia nieogarnięto-marudzący, z pretensjonalnym tonem z modulacją która wskazuje na to, że rozmówca zanim jeszcze sie odezwałam, już mnie ocenił, zakwalifikował i stwierdził, czy mnie lubi czy nie i że jestem jakieś 10 poziomów niżej od niego.
Znów uważam, że w grę wchodzi pewnie socjonika i relacje. Powyższe spotykam raczej u niektórych jedynko-trójko-szóstek. NIe mam pojęcia u jakiego typu w socjonice ;) I znów - każdego odpycha co innego, bo dla ciebie odpychające mogą być wulgarne żarty, a dla koogoś jeszcze innego - zbyt głośny śmiech.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#66 Post autor: Pierzasta » wtorek, 26 lipca 2011, 11:12

kabanos pisze:No dobra źle napisałem, miałem na myśli, że w przypadku 5 nie poczujesz więzi i po pewnym czasie towarzystwa z nią, waszym kontaktom będzie brakowało emocji. No i generalnie jej sposób mówienia będzie odpychający.

A co do WC to miałem na myśli bardziej zdrową 5, taką która jest w miarę dobra w kontaktach.
Twoje opinie na temat piątek nie przestają mnie zaskakiwać, przecież sam jesteś piątką?
Z moich doświadczeń wynika, że co najmniej kilka typów jest "kompatybilnych" z piątkami i lubi interakcje z nimi. Np. inne piątki, siódemki, wiele czwórek i dwójek (wbrew pozorom emocjonalne typy lubią sobie pogadać z introwertykami). Nie mam pojęcia, co rozumiesz przez odpychający sposób mówienia, piątki są zwykle dość wygadane, tyle, że nie zawsze chce im się gadać, jeśli sytuacja ich nie zachęca. Przeciętna piątka może też prowadzić gadkę szmatkę, jeśli trzeba, nawet jeśli nie lubi.

Daj spokój ze zdrowiem WC. Jak on jest dobry w kontaktach, to ja dziękuję za takie zdrowie... :roll: A cech piątek on po prostu nie wykazuje.
atis pisze:A ja mówię, że się mylisz, z tej prostej przyczyny, że tak po prostu nie jest :roll:
Każdego odpycha co innego, ale piątki, gdy mają coś do powiedzenia, trochę oleju w głowie (teoretycznie piątki powinny być inteligentne, ale nie wszystkie są i te mało inteligentne to tragedia) i gdy nie są jakimiś tragiznymi przykładami intorwertyzmu - bywają świetnymi rozmówcami. Co rozumiesz przez pojęcie 'odpychający sposób mówienia'? Bo na przykład mnie odpycha sposób mówienia nieogarnięto-marudzący, z pretensjonalnym tonem z modulacją która wskazuje na to, że rozmówca zanim jeszcze sie odezwałam, już mnie ocenił, zakwalifikował i stwierdził, czy mnie lubi czy nie i że jestem jakieś 10 poziomów niżej od niego.
Znów uważam, że w grę wchodzi pewnie socjonika i relacje. Powyższe spotykam raczej u niektórych jedynko-trójko-szóstek. NIe mam pojęcia u jakiego typu w socjonice ;) I znów - każdego odpycha co innego, bo dla ciebie odpychające mogą być wulgarne żarty, a dla koogoś jeszcze innego - zbyt głośny śmiech.
Otóż to. :)
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#67 Post autor: Cotta » wtorek, 26 lipca 2011, 11:42

kabanos pisze:No dobra źle napisałem, miałem na myśli, że w przypadku 5 nie poczujesz więzi i po pewnym czasie towarzystwa z nią, waszym kontaktom będzie brakowało emocji. No i generalnie jej sposób mówienia będzie odpychający.
Też się nie zgodzę. U mnie to zależy na kogo trafię. Miewam tak, że z niektórymi w ogóle nie mam o czym gadać, ale nieraz bywało też tak, że było porozumienie od pierwszego wejrzenia i nawijanie przez wiele godzin non stop ze świeżo poznaną osobą, a po spotkaniu i tak jeszcze czuło się niedosyt i chciało się dalej gadać.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

kabanos
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 19 lutego 2011, 23:57

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#68 Post autor: kabanos » wtorek, 26 lipca 2011, 17:41

To ja spotkałem inne piątki niż wy, bo te które znam to zachowują się jak gdyby miały na mnie "wyjebane", co nie znaczy, że tak jest, bo pogadać się da, tylko mają coś odpychającego w sobie. Siebie nie brałem pod uwagę bo ja lubię pogadać z kimś "o czymś", nie o "głupotach", więc różnie mnie mogą, różni ludzie odbierać.
A co do WC to właśnie dlatego, że lubię gadać(słuchać) "o czymś", a on nawija "o czymś" to wydał mi się w miarę socjalną osobą.

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#69 Post autor: Pierzasta » wtorek, 26 lipca 2011, 18:47

Może to tylko twoje wrażenie, może spotkałeśdziwne (chore>) piątki, a może to wcale nie są piątki. To, że ktoś jest introwertyczny albo zafiksowany na jakimś temacie to wcale nie znaczy, że jest 5. Stereotypy ;)
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

kabanos
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 19 lutego 2011, 23:57

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#70 Post autor: kabanos » wtorek, 26 lipca 2011, 19:19

Co do ich typu to jestem pewien, ale nie ma sprawy to był mój błąd.

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#71 Post autor: inv » wtorek, 26 lipca 2011, 20:11

na pierwszy rzut oka, ewentualnie po krótkiej rozmowie, potrafię rozpoznać 9w1 i 8; po dłuższym kontakcie 1 (bo 5) i 7 (bo 3).
łatwe są do rozpoznania również 5.

na 2 w ogóle nie patrzę ;]

6 prawie w ogóle nie widzę. może się wydawać każdym typem.
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

Awatar użytkownika
azetka
Posty: 388
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 21:25
Enneatyp: Mediator

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#72 Post autor: azetka » wtorek, 26 lipca 2011, 20:33

inv pisze: 6 prawie w ogóle nie widzę. może się wydawać każdym typem.
O właśnie, to dobre pytanie: jak rozpoznawać szóstki? Zwłaszcza, że są dwie "odmiany", fobiczną może bym rozpoznała (w przypadku, gdyby była bardzo-bardzo fobiczna), ale na kontrfobiczną nie mam pomysłu.
Jakiś fajny podpis.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#73 Post autor: boogi » wtorek, 26 lipca 2011, 20:35

Krzyknij na nią. Jak ucieknie - fobiczna. Jak przywali - kontfrobiczna.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
azetka
Posty: 388
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 21:25
Enneatyp: Mediator

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#74 Post autor: azetka » wtorek, 26 lipca 2011, 20:42

To nie jest zły pomysł, o ile komuś nie przeszkadza możliwość posiadania złamanego nosa. :lol:
Jakiś fajny podpis.

Progrodersja
Posty: 47
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 20:36
Enneatyp: Indywidualista

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#75 Post autor: Progrodersja » wtorek, 26 lipca 2011, 20:43

Najłatwiej jest rozpoznać 8 wiadomo czemu.
4w5

ODPOWIEDZ