Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Miltado
VIP
VIP
Posty: 1581
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 13:15

#16 Post autor: Miltado » piątek, 26 września 2008, 08:27

Elkora pisze:Na forum?
Ja na przykład zachowuje się tu inaczej niż normalnie, moim zdaniem si nie da :roll:
Bo na forum nie da się dowiedzieć, to wcale nie jest takie proste jak się wydaje. Jeżeli nie znamy dokładnie danej osoby to są na to małe szanse, bo dana osoba może się maskować, albo zachowywać w przewrotny sposób, raz tak, raz tak.


ESFp

Aquilam volare doces'
One last thing before I quit...
Don't want to be your monkey wrench

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#17 Post autor: SuperDurson » piątek, 26 września 2008, 09:34

Miltado pisze:
Elkora pisze:Na forum?
Ja na przykład zachowuje się tu inaczej niż normalnie, moim zdaniem si nie da :roll:
Bo na forum nie da się dowiedzieć, to wcale nie jest takie proste jak się wydaje. Jeżeli nie znamy dokładnie danej osoby to są na to małe szanse, bo dana osoba może się maskować, albo zachowywać w przewrotny sposób, raz tak, raz tak.
Racja - większość ludzi maskuje się w pewien sposób, w pewnych kontekstach. Zmieniają jakieś składowe swojego zachowania, mniejsze, lub większe, ale dalej funkcjonują w oparciu o "ich własny" schemat podejścia do życia. Spróbuj kazać obserwatorowi zachowywać się jak szef. Albo zdobywcy jak dawca. To są zupełnie inne sposoby myślenia, postrzegania i filtrowania rzeczywistości, a przez to również zachowania w określonej sytuacji


Orest_Reinn pisze:
"Odludek", "Imprezowicz" - to nie są zachowania. To są etykiety. Chodzi mi o zachowania, nie o etykiety. Etykiety wynikają z zachowań, wiem, ale są zbyt rozmyte, zbyt powierzchowne, niereprezentatywne.
Proszę bardzo - odludek to ktoś kto się dystansuje od ludzi, imprezowicz to ktoś kto dużo imprezuje. Masz zachowania. Zachowania, które wpływają na pierwsze wrażenie.
Nie rozumiesz. Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem ostatnie zdanie, które sam zacytowałeś. Nawet gdyby przyjąć że "zachowania" o których piszesz można łatwo zidentyfikować to i tak nic z tego nie wynika, bo pasują one do wielu typów. Nie interesują nas z punktu widzenia szybkiej oceny jednostki. Więc nie zajmujemy się nimi.

Skupiamy się na cechach (i zespołach cech) reprezentatywnych. Czyli takich, które występują najczęściej u konkretnego typu. Generalizując.

Z mojej strony:
2 - używa często sformułowań "dla kogoś", "bo ktoś", "muszę coś, bo ktoś", często jest na "tak".. mówią często trochę wolniej niż reszta.
5 - często sztywna szyja, rozbiegane, lub daleko zogniskowane oczy, obserwacja otoczenia, długie okresy milczenia.
7 - niepoprawny optymizm połączony z brakiem planu w podejściu do wielu spraw. Siódemki poznaje się rano, gdy mówią że już nigdy więcej i w ich oczach widać że naprawdę nigdy więcej.
8 - wysoko podniesiona głowa, szorstki głos (znam tylko mężczyzn 8), władcze spojrzenie. Głośny, rubaszny, widoczny.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Perwik
Posty: 3600
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 23:08

#18 Post autor: Perwik » piątek, 26 września 2008, 09:50

SuperDurson pisze: Z mojej strony:
2 - używa często sformułowań "dla kogoś", "bo ktoś", "muszę coś, bo ktoś", często jest na "tak".. mówią często trochę wolniej niż reszta.
5 - często sztywna szyja, rozbiegane, lub daleko zogniskowane oczy, obserwacja otoczenia, długie okresy milczenia.
7 - niepoprawny optymizm połączony z brakiem planu w podejściu do wielu spraw. Siódemki poznaje się rano, gdy mówią że już nigdy więcej i w ich oczach widać że naprawdę nigdy więcej.
8 - wysoko podniesiona głowa, szorstki głos (znam tylko mężczyzn 8), władcze spojrzenie. Głośny, rubaszny, widoczny.
otóż to :P na pierwszy rzut Twojego oka, mógłbym być 5,7 i 8 na raz 8)

edit

swoją drogą "sztywna szyja" i "wysoko podniesiona głowa" cechują praktycznie każdego tancerza, zwłaszcza standardowca. mnie wszyscy znajomi uważają za osobę bardzo pewną siebie, bo chodzę wyprostowany i patrze przed siebie. co nie znaczy, że tak nie jest, ale to zależy od sytuacji ;)

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#19 Post autor: Orest_Reinn » piątek, 26 września 2008, 12:55

Skupiamy się na cechach (i zespołach cech) reprezentatywnych. Czyli takich, które występują najczęściej u konkretnego typu. Generalizując.

Z mojej strony:
2 - używa często sformułowań "dla kogoś", "bo ktoś", "muszę coś, bo ktoś", często jest na "tak".. mówią często trochę wolniej niż reszta.
5 - często sztywna szyja, rozbiegane, lub daleko zogniskowane oczy, obserwacja otoczenia, długie okresy milczenia.
7 - niepoprawny optymizm połączony z brakiem planu w podejściu do wielu spraw. Siódemki poznaje się rano, gdy mówią że już nigdy więcej i w ich oczach widać że naprawdę nigdy więcej.
8 - wysoko podniesiona głowa, szorstki głos (znam tylko mężczyzn , władcze spojrzenie. Głośny, rubaszny, widoczny.
Wkraczasz na śliski grunt. Nawet jeśli założymy, że dana cecha jest dwa razy częstsza u danego typu niż u innych, to z 11% robi się 20%, czyli praktycznie żaden postęp. Żeby wiedzieć więcej musimy wyjść poza "pierwszy rzut oka".
Btw. w życiu nie przyznałem się na głos, że zrobiłem coś "bo ktoś...". I zdarza mi się czasem nawijać z prędkością światła (zresztą nie wiem co to ma wspólnego z typem). Jeśli zaś chodzi o siódemki, to prawda jest taka, że jest to chyba typ najbardziej narażony na depresję.

Perwik
Posty: 3600
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 23:08

#20 Post autor: Perwik » piątek, 26 września 2008, 15:26

Orest, już ktoś kiedyś pisał, że Ty nie jesteś 2 :P

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#21 Post autor: Orest_Reinn » piątek, 26 września 2008, 16:25

Sam masz w podpisie "każdy jest taki jak o sobie myśli" ;)

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

#22 Post autor: Elkora » piątek, 26 września 2008, 21:19

Enneagram to nie konkretna cecha przyporządkowana do typu tylko zbiór cech, dodatkowo typy się "zmieniają" zależnie od sytuacji, bo doskonale wiesz ze nie zawsze da się stać z boku, masz do tego pewne predyspozycje, ale czasem sytuacja zmusza do tego żeby zachować się nie po swojemu. Ja np. jak wszyscy tracą głowę przejmuje dowodzenie, bo potrafię odizolować względy emocjonalne i przemyśleć na zimno, a to chyba cecha 3
Obrazek

Awatar użytkownika
Miltado
VIP
VIP
Posty: 1581
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 13:15

#23 Post autor: Miltado » piątek, 26 września 2008, 21:56

No i wiadomo na forum jest luzik, każdy pisze to co chce, nie widzimy się nawzajem, troszeczkę więcej sobie pozwalamy. Niektórzy się na forum wyładowują niektórzy coś tam realizują. Część przyszła z ciekawości i zwykłej gadki, a jak widać na forum 4 i 5 tego nie brakuje, a tematy w stylu "podziel się bielizną" bezcenne.

Tak naprawdę mógłbym tu odgrywać każdy typ jaki by mi się tylko podobał, bo kto to zweryfikuje? Macha na twarz i jazda, napiszę coś w stylu "jak bardzo mi Ciebie szkoda", pomartwię się Twoimi postami i będę rodowitą 2. Albo popiszę jak mi wesoło, jak smutno i masz 7 i 4. Jak dla mnie banał.
ESFp

Aquilam volare doces'
One last thing before I quit...
Don't want to be your monkey wrench

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

#24 Post autor: Elkora » piątek, 26 września 2008, 22:44

Miltado pisze:No i wiadomo na forum jest luzik, każdy pisze to co chce, nie widzimy się nawzajem, troszeczkę więcej sobie pozwalamy. Niektórzy się na forum wyładowują niektórzy coś tam realizują. Część przyszła z ciekawości i zwykłej gadki, a jak widać na forum 4 i 5 tego nie brakuje, a tematy w stylu "podziel się bielizną" bezcenne.

Tak naprawdę mógłbym tu odgrywać każdy typ jaki by mi się tylko podobał, bo kto to zweryfikuje? Macha na twarz i jazda, napiszę coś w stylu "jak bardzo mi Ciebie szkoda", pomartwię się Twoimi postami i będę rodowitą 2. Albo popiszę jak mi wesoło, jak smutno i masz 7 i 4. Jak dla mnie banał.
Co więcej w normalnym życiu tez się tak da, wcześniej czy później się człowiek wysypie, a i wtedy nie można mieć pewności który to ten "prawdziwy"
Obrazek

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#25 Post autor: SuperDurson » piątek, 26 września 2008, 23:07

Masz rację Miltado. Na forum, czy w niebezpośredniej konfrontacji jesteś w stanie udawać każdego (ja również 8) ). W rzeczywistości TEORETYCZNIE również. Pytanie brzmi: "Po co?"

Mam wrażenie, że trafiłem na dość śliski grunt i nie wszyscy zrozumieliście o co mi dokładnie chodzi. Czuję dużą potrzebę systematyzowania, porządkowania, kategoryzowania wszystkich dostępnych mi informacji w celu szybkiego dotarcia do nich w razie potrzeby. Dlatego dokonuję gruntownej segregacji wszystkich danych, które uzyskuję z zewnątrz i z wewnątrz.
W tym celu napisałem ten post. Chciałem jakoś pogrupować konkretne sytuacje, zachowania, odruchy, słowa, wyrażenia, mimikę, mowę ciała itd.. itp.. pod względem tego jak często występują u konkretnych typów enneagramu.
Rozumiem, że jedno, czy dwa zachowania nie muszą determinować uznania kogoś za takiego, czy innego, lecz zbiór kilku konkretnych często występujących cech charakteryzujących konkretny typ może pozwolić określić go dość dokładnie. Chcę poznać te konkretne "często występujące cechy charakterystyczne".
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#26 Post autor: Absynt » piątek, 26 września 2008, 23:20

Zagleb sie w opisy i wyciagnij wnioski ;p.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
Memory
Posty: 943
Rejestracja: środa, 23 lipca 2008, 13:49
Enneatyp: Lojalista

#27 Post autor: Memory » piątek, 26 września 2008, 23:48

Ciężko jest ocenić, przynajmniej mi przychodzi z trudem identyfikacja. Potrafię nieraz bez chwili zastanowienia wskazać typ osoby znanej od niedawna, bo jej cechy są wystarczająco wyraziste, by przypasować je do odpowiedniego rodzaju, a zarazem ze znacznie większym oporem przychodzi mi nieomylne podanie gatunku moich przyjaciół. Z tłumu zdecydowanie łatwo jest odseparować 7, gdyż - nie ma co zaprzeczać - posiadają wyjątkowe cechy, występujące w mniejszej mierze u pozostałych. 7w8 rzuciło mi się w oczy od razu, wystarczał mi zaledwie tydzień spędzony na pewnym wyjeździe u boku tejże osoby. Z początku postrzegałam ją za ósemkę, ale mój osąd okazał się sprzeczny z prawdą. Od razu po powrocie zabrałam się za analizę i aż mnie zaskoczył wynik, kompletnie nie spodziewałam się takiego rezultatu.
Tak samo od razu wiedziałam czego spodziewać się po chłopaku, który od niedawna mnie intryguje. 7 wypisz-wymaluj.
Natomiast kolejny sukces przypisuję sobie po odnalezieniu 8w7 wśród znajomych. Dotąd uważałam za nierealną bliską więź z kimś, o tak trudnym charakterze. Myliłam się. 8w7 są jednym słowem zajebiste i dawno nie spotkałam nikogo o tak doskonale wpojonych zasadach moralnych. Ufam jej czasem bardziej, niż przyjaciołom.
Ale nie o tym mowa, także...
Z dokonanych przeze mnie obserwacji wynikają następujące wnioski:

...

Pozostaje Ci jedynie poświęcić czas na szczegółowe przestudiowanie enneagramu, uwypuklenie charakterystycznych cech dla poszczególnych typów [np. 'carpe diem' i imprezowanie częstsze od myślenia od razu przypisuj 7 xD :P] oraz skrupulatne sprawdzanie wyniku po osądzie. Bo czasem łatwo pomylić personę przez wpływ skrzydła i innych pierdół.
6w7 sp/sx, EIE

Awatar użytkownika
juzbek
Posty: 179
Rejestracja: piątek, 24 listopada 2006, 19:00
Lokalizacja: Warszawa

...

#28 Post autor: juzbek » sobota, 27 września 2008, 00:12

Wydaje mi się, że rozumiem ideę, nie oceniałbym też tego typu spostrzeżeń jako całkiem bezwartościowych, problem w tym, że ja nie myślę w ten sposób i raczej nie wychwytuję takich danych w kontaktach z ludźmi.

9 (względnie 4, 2) - trudności z wyborem potrawy w restauracji, często zamawia to, co towarzysząca mu osoba.
1 (przynajmniej niektóre żeńskie przypadki ;)) - gwałtowne oburzone ,,Jak to?'' w reakcji na jakąś opinię, kłócącą się z powszechnie przyjętym przekonaniem.
7 - tendencja do chwalenia się odbytymi podróżami, świeżo kupionymi zabawkami itp.
6 - ogromne zdenerwowanie przed wszelkiego typu egzaminami, nie docenianie własnej wiedzy.

Hm, i tak wyszły mi bardziej sytuacje niż pojedyncze gesty. Cóż, kiepski ze mnie obserwator. :P

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#29 Post autor: NoMatter » sobota, 27 września 2008, 00:21

7 - tendencja do chwalenia się odbytymi podróżami, świeżo kupionymi zabawkami itp.
Nigdy się z tym nie spotkałem u żadnej ze znanych mi siódemek... :roll:
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
Memory
Posty: 943
Rejestracja: środa, 23 lipca 2008, 13:49
Enneatyp: Lojalista

#30 Post autor: Memory » sobota, 27 września 2008, 00:23

6 - ogromne zdenerwowanie przed wszelkiego typu egzaminami, nie docenianie własnej wiedzy.
O! To mnie właśnie zastanawia. Jednej z mojej koleżanek wyszło w teście 9w1. W sumie by to tłumaczyło jej częste zapadanie w sen, do którego skłonne są 9. :P
Lecz to zwykle ja ją muszę uspokajać przed testami. Wręcz czasem działa mi na nerwy jej wieczne narzekanie i doszukiwanie się problemu tam, gdzie go nie znajdzie. Rzadko stara się uwierzyć w swoje siły, a ja usilnie staram się ją przekonać, o tym jak bardzo się myli, gdy po raz kolejny powtarza 'nie dam rady'.
Ja za to mam o wiele więcej pewności siebie w tym zakresie.

Eee...
6 uspokaja 9 i dodaje jej wiary. Coś tu nie halo. :lol:
Nigdy się z tym nie spotkałem u żadnej ze znanych mi siódemek...
Może tak... chwalenie się to zbyt mocno użyte określenie. :)
6w7 sp/sx, EIE

ODPOWIEDZ