Pytania dla poszczególnych typów

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Pytania dla poszczególnych typów

#1 Post autor: boogi » czwartek, 27 listopada 2008, 21:56

Poniższe pytania pochodzą z książki: Katleen V. Hurley, Theodore E. Dobson - Enneagram w działaniu.
Autorzy postarali się... specyficznie: dla każdego typu przedstawili dokładnie ennea pytań ;)



Jedynka: Pedant

Gniew jest odwetem wziętym na sobie za błędy innych. - Aleksander Pope

Pytania:
1. Czy bez przerwy rozpamiętujesz przeszłość i plujesz sobie w brodę, że coś mogłeś zrobić lepiej lub z większą korzyścią dla siebie?
2. Czy jest w tobie głos wewnętrzny, oceniający każdy twój ruch i krytykujący innych?
3. Czy często rezygnowałeś ze swoich potrzeb i różnych okazji, ponieważ inni bardziej agresywnie i głośniej domagali się swe­go lub czułeś, że potrzeby innych są ważniejsze?
4. Czy masz zwyczaj sporządzania listy spraw do załatwienia dla siebie (innych)?
5. Czy łatwo się irytujesz, gdy ktoś cię rozprasza, kiedy pracujesz?
6. Czy sądzisz, że traktujesz życie zbyt serio, i chociaż często masz ochotę sobie odpuścić, niewiele z tego wychodzi?
7. Czy w głębi duszy gardzisz ludźmi biernymi, którzy bez prze­rwy potrzebują pomocy, i czy zdarza ci się po cichu ich krytykować?
8. Czy kiedy planujesz poważniejsze zakupy, nie bierzesz pod uwagę reklamy handlowej, lecz raczej szukasz kogoś, kto da ci obiektywne informacje o towarze, na których podstawie będziesz mógł sam dokonać wyboru?
9. Czy zazwyczaj poprawiasz innych lub kończysz za nich pracę, którą źle wykonali?



Dwójka: Opiekun

Słabostki świętych są zaletami społeczeństw. - Ralph Waldo Emerson

Pytania:
1. Czy jesteś tak wrażliwy na cudzy ból, że inni czują, jakbyś czytał w ich myślach i duszy?
2. Czy należysz do osób, które nie potrafią oszczędzać czasu i energii, gdy ktoś potrzebuje pomocy?
3. Czy masz kłopoty z zaplanowaniem osobistego życia, ponieważ podejmujesz się większych zadań, niż jesteś w stanie wy­konać?
4. Czy masz kłopot z osądzeniem, ile czasu możesz poświęcić sobie, a ile innym potrzebującym twojej pomocy, by nie stać się egoistą?
5. Czy masz tendencję do usprawiedliwiania i rozgrzeszania ludzi, ponieważ trudno ci wydać jednoznaczny osąd?
6. Czy w osobistych kontaktach okazując innym swoje uczucia, masz jednocześnie poczucie, że jesteś wykorzystywany?
7. Czy trudno ci się skupić na pracy teoretycznej, opartej na obiektywnych danych, pozbawionej "ludzkiego", "osobistego" wymiaru?
8. Czy jesteś osobą, której ludzie "wypłakują się w rękaw" lub opowiadają historię życia nawet w najmniej sprzyjających ku temu okolicznościach - w pracy, w sklepie, restauracji, w tea­trze, na plaży?
9. Czy czujesz spełnienie, gdy przyczyniasz się do czyjegoś sukcesu lub rozwiązania problemu?



Trójka: Zdobywca

Błąd widzą wszyscy, kłamstwo pozostaje ukryte. - Johann Wolfgang Goethe

Pytania
1. Czy czasem stwierdzasz, że jesteś zbyt cyniczny i podejrzliwy, bo intuicyjnie wyczuwasz ukryte motywy innych ludzi, ich złe intencje i chęć manipulacji?
2. Czy umiesz zachować pozory pełni szczęścia i świetnej formy, nawet jeśli w głębi duszy jesteś przygnębiony, załamany i samotny?
3. Czy bronisz się przed emocjonalną zależnością od ludzi, gdyż obawiasz się manipulacji, nawet ze strony najbliższych?
4. Czy czujesz, że tracisz energię, że życie nagle staje się nudne i smutne, gdy nie masz wyraźnego celu?
5. Czy zdarza ci się symulować zainteresowanie rozmową, żeby nie urazić rozmówcy, choć twój umysł zajęty jest jakimiś pomysłami i nowymi projektami?
6. Czy wolisz niezależne i niezobowiązujące związki, a wycofujesz się z układów skomplikowanych i czasochłonnych?
7. Czy masz tendencję do ukrywania takich uczuć jak złość, rozczarowanie, zaskoczenie, zażenowanie, i próbujesz za wszelką cenę sam sobie z nimi poradzić?
8. Czy wolisz powiedzieć za mało niż za dużo?
9. Czy trudno ci poświęcić czas na relaks lub "błogie lenistwo", gdy czekają jakieś nie dokończone zadania?



Czwórka: Ekscentryk

Tylko miłość może uratować tego, kto zetknął się z cudem. - Johann Wolfgang Goethe

Pytania
1. Czy głębokie, intensywne związki z ludźmi to najważniejsze źródło przyjemności w twoim życiu?
2. Czy często czujesz obawę przez utratą nawet najbliższych osób lub męczy cię zazdrość i chęć posiadania ich na własność?
3. Czy unikasz zadań wymagających skupienia i szczególnej dokładności, uważając je za nudne i przygnębiające?
4. Czy planując nowe przedsięwzięcia próbujesz przewidzieć z góry wszystkie trudności, żeby uniknąć rozczarowań?
5. Czy sens i cel swego życia odnajdujesz najpełniej w symbolach, mitach, a także tradycji, która łączy cię z ludźmi, twoją wiarą i życiem?
6. Czy często rozpamiętujesz swoją przeszłość, poświęcasz czas i energię na pytania o sens życia, próbując zrozumieć cel swego istnienia na Ziemi?
7. Czy piękno natury - wschód słońca, rozkwitanie kwiatów - budzi w twoim sercu zachwyt nad cudem stworzenia i poczucie jedności z Duchem?
8. Czy zdarza ci się odczuwać nagle taki natłok silnych emocji i doznań, że nie wiesz, jak je wyrazić i tracisz kontrolę nad myślami?
9. Czy masz skłonność do niezwykłości i ekstrawagancji w ubiorze, doborze potraw, znajomych, w upodobaniach artystycznych?



Piątka: Obserwator

Najdoskonalsze maski zakładamy nie po to, aby ukryć zło, czy brzydotę, lecz aby ukryć pustkę. Najtrudniej zakryć to, czego nie ma. - Eric Hoffer

Pytania
1. Czy potrzebujesz okresów samotności, aby rozważyć lub uporządkować ważne dla ciebie sprawy?
2. Czy pociągają cię nowe doświadczenia, podróże, wiadomości, lecz szybko się nimi nudzisz?
3. Czy twój punkt widzenia często odbiega od tego, co sądzą inni, i czy zdumiewa cię brak logiki w ich rozumowaniu?
4. Czy zdarza ci się snuć zachwycające plany i marzyć o nowych przedsięwzięciach, lecz twój zapał znika, gdy przychodzi do ich realizacji?
5. Czy często czujesz się sfrustrowany tym, że bliskie ci osoby nie rozumieją twoich intencji?
6. Czy irytują cię i niecierpliwią zebrania i spotkania ludzi, którzy mając coś do ustalenia zajmują się dywagacjami i nieistotnymi sprawami?
7. Czy jesteś wyczulony na paradoksy i absurdy życia i lubisz zaskakiwać ludzi lekkimi, celnymi puentami?
8. Czy szczególnie ważne jest dla ciebie poszanowanie indywidualności, wolności osobistej i przestrzeni życiowej? Czy interesuje cię wszystko, co nowe, zaskakujące lub niezbadane?
9. Czy czekasz raczej na inicjatywę innych, nawet gdy bardzo chcesz się przyłączyć do grupy lub do kogoś zbliżyć?



Szóstka: Strażnik

Największy błąd to strach przed popełnieniem błędu. - Elbert Green Hubbard

Pytania
1. Czy rano nie ruszasz się z domu, zanim nie zrobisz dokładnego rozkładu zajęć i listy spraw?
2. Czy jesteś w stanie włożyć wiele wysiłku w urządzenie sobie bezpiecznego i komfortowego życia, nawet jeżeli oznacza to więcej pracy?
3. Czy poświęcenie dla rodziny lub udzielanie się w jakiejś pożytecznej organizacji nadaje sens twojemu życiu?
4. Czy jako osobę traktującą życie poważnie oburza cię nieodpowiedzialne zachowanie innych ludzi?
5. Czy masz zwyczaj zasięgać rady rodziny, przyjaciół lub kolegów, zanim podejmiesz decyzję?
6. Czy masz surowe zasady i unikasz ludzi, którzy usiłują usprawiedliwiać działania niezgodne z prawem, załatwiając sprawy "na lewo" i rozszerzając "szare strefy"?
7. Czy aby komuś zaufać lub być z kimś blisko, musisz dużo wiedzieć o jego bieżących sprawach, sposobie życia, problemach?
8. Czy lubisz zorganizowane życie i dokładnie planujesz wakacje, rozrywki i czas wolny?
9. Czy łatwiej ci poddać się autorytetom o określonej pozycji i za­sadach niż osobom elastycznym, gotowym podążać za biegiem zdarzeń?



Siódemka: Fantasta

Tragedia nie może istnieć bez komedii, a teza bez antytezy. - Platon

Pytania
1. Czy, gdy sytuacja staje się napięta, masz skłonność do wybuchania śmiechem, puentowania jej absurdalności celnym dowcipem?
2. Czy słysząc o tragediach w świecie i problemach innych ludzi natychmiast zaczynasz szukać rozwiązań?
3. Czy irytują cię komplementy i pochwały twoich talentów, gdyż wyczuwasz w nich sugestię, że stać cię na więcej?
4. Czy pociąga cię współzawodnictwo, nowości, ryzykowne do­ świadczenia, a ciarki cię przechodzą na myśl o stabilizacji i ciepłym, bezpiecznym życiu?
5. Czy pilnujesz się, żeby niczego nie obiecywać, nie wiązać się, nie podejmować długoterminowych zobowiązań, a jeśli dasz się złapać, przy pierwszej okazji robisz unik?
6. Czy jesteś powszechnie lubiany i rozchwytywany, zwłaszcza w sytuacjach towarzyskich, ale jednocześnie czujesz, że ludzie nie doceniają głębszej, poważniejszej strony twojej natury?
7. Czy jesteś w stanie prowadzić rozmowę z każdym i na każdy temat, zabawiać towarzystwo swoimi wszechstronnymi zainteresowaniami?
8. Czy masz umiejętność wykorzystywania przedmiotów, które inni wyrzucają na śmietnik?
9. Czy największą udręką w twoim życiu byłaby nuda i jesteś w stanie zrobić wiele, aby się przed nią uchronić?



Ósemka: Wojownik

W wojnie idei giną ludzie. - Stanisław Jerzy Lec

Pytania
1. Czy zwykle masz jasny pogląd na to, co jest prawidłowe, a co nie, w sytuacjach ważnych dla ciebie?
2. Czy uważasz, że musisz być czujny wobec ludzi, którzy ukrywają swoje zamiary?
3. Czy uważasz, że najbardziej irytujący i trudni we współżyciu są ludzie, którzy "owijają w bawełnę", zamiast wyrażać wprost, o co im chodzi?
4. Czy zgadzasz się, że na skutek braku zdecydowania umykają różne okazje i to jest mocny argument przeciwko grupowemu podejmowaniu decyzji?
5. Czy w każdym układzie, czy to praca, czy zabawa, szybko zajmujesz pozycję naturalnego lidera?
6. Czy na ogół czujesz, że ludzie oczekują, abyś przejął inicjatywę?
7. Czy uważasz się za osobę, która wie, co i jak ma być zrobione?
8. Czy odważnie przeciwstawiasz się krzywdzie, zwłaszcza wyrządzonej bezbronnym?
9. Czy zwykle wyrażasz swoje poglądy dosadnie i precyzyjnie, ciesząc się z wywołanej różnicy zdań?



Dziewiątka: Osadnik

Mam tyle roboty, że idę spać. - powiedzenie sabaudzkie

Pytania
1. Czy uchodzisz za osobę bezkonfliktową, łagodną, obdarzoną zdrowym rozsądkiem, choć czujesz, że wewnątrz jesteś zupeł­nie inny?
2. Czy masz w domu ulubione miejsce, w którym zwykle siedzisz, czytasz, odpoczywasz?
3. Czy tak źle znosisz kłótnie, że wolisz ich unikać, a nawet wyjść z domu, by nie brać w nich udziału?
4. Czy pociąga cię aktywność zewnętrzna i czy poczucie wolności jest dla ciebie prawie święte?
5. Czy czujesz, że najlepszym sposobem unikania kłopotów jest zachowanie własnych opinii dla siebie? Czy pozwalasz innym na wypowiadanie się, nawet, jeśli się z nimi nie zgadzasz?
6. Czy uważasz się za osobę niezależną, która może robić to, co chce czy co powinna, i nie zmienia opinii pod naciskiem grupy?
7. Czy zgadzasz się, że generalnie ludzie sami sobie stwarzają najwięcej kłopotów, ponieważ traktują życie zbyt serio?
8. Czy lubisz rozwiązywać złożone problemy i często znajdujesz proste, praktyczne odpowiedzi na zawiłe pytania?
9. Czy wolisz unikać zgromadzeń dyskutujących o polityce lub sprawach społecznych, wybierając zamiast nich spokojne, proste przyjemności życiowe?


"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#2 Post autor: SuperDurson » czwartek, 27 listopada 2008, 23:12

Dla piątki, na pytania jeden do osiem - zdecydowanie TAK.
Na dziewiąte - "bywa często tak, że czekasz" zamiast "czekasz raczej". Tak.
9/9
Fajne. :mrgreen:

Po przeczytaniu wszystkich pytań ujawnia się (w każdym razie u mnie) zdecydowane połączenie z ósemką (8/9) i siódemką (8/9) . Z resztą - minimalne (max 3).

Dość celne. Podoba mi się :mrgreen:
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
e7th04sh
Posty: 514
Rejestracja: środa, 15 października 2008, 02:30

Re: Pytania dla poszczególnych typów

#3 Post autor: e7th04sh » czwartek, 27 listopada 2008, 23:25

1. Czy bez przerwy rozpamiętujesz przeszłość i plujesz sobie w brodę, że coś mogłeś zrobić lepiej lub z większą korzyścią dla siebie?
2. Czy jest w tobie głos wewnętrzny, oceniający każdy twój ruch i krytykujący innych? nie głos... to już przedookreślenie ;p po prostu tak jest
3. Czy często rezygnowałeś ze swoich potrzeb i różnych okazji, ponieważ inni bardziej agresywnie i głośniej domagali się swe­go lub czułeś, że potrzeby innych są ważniejsze? nie, nie często i raczej nie do końca dobrze to opisuje moje motywy
4. Czy masz zwyczaj sporządzania listy spraw do załatwienia dla siebie (innych)? nieregularnie
5. Czy łatwo się irytujesz, gdy ktoś cię rozprasza, kiedy pracujesz? tylko raz. tylko raz
6. Czy sądzisz, że traktujesz życie zbyt serio, i chociaż często masz ochotę sobie odpuścić, niewiele z tego wychodzi? nie, to nie ja :D
7. Czy w głębi duszy gardzisz ludźmi biernymi, którzy bez prze­rwy potrzebują pomocy, i czy zdarza ci się po cichu ich krytykować? Słowo gardzi jest niewłaściwe, ale ma to duży wpływ na moją ocenę.
8. Czy kiedy planujesz poważniejsze zakupy, nie bierzesz pod uwagę reklamy handlowej, lecz raczej szukasz kogoś, kto da ci obiektywne informacje o towarze, na których podstawie będziesz mógł sam dokonać wyboru?

nienawidzę reklam, dokładnie tak jak tępaków, którzy na nich się wzorują przy zakupach
9. Czy zazwyczaj poprawiasz innych lub kończysz za nich pracę, którą źle wykonali? naturalne jest dla mnie poprawianie błędów... nauczylem się powstrzymywać od tego


1. Czy jesteś tak wrażliwy na cudzy ból, że inni czują, jakbyś czytał w ich myślach i duszy? Nie wiem co czują inni, ale mnie aż skręca kiedy ktoś cierpi psychicznie lub fizycznie...
2. Czy należysz do osób, które nie potrafią oszczędzać czasu i energii, gdy ktoś potrzebuje pomocy?

Trudne pytanie, nie potrafię przeanalizować tematu
3. Czy masz kłopoty z zaplanowaniem osobistego życia, ponieważ podejmujesz się większych zadań, niż jesteś w stanie wy­konać? druga część zdania jest prawdziwa, pierwsza prawdziwa w pewnym stopniu, jeno implikacja nie klei ich ze sobą - ja nie mam problemów BO, ja po prostu nie mam życia osobistego dość, żeby czasu na nie zabrakło
4. Czy masz kłopot z osądzeniem, ile czasu możesz poświęcić sobie, a ile innym potrzebującym twojej pomocy, by nie stać się egoistą? to się nazywa asertywność, ani w tę ani we w tę, jestem jednym z bardziej zrównoważonych pod tym względem ludzi
5. Czy masz tendencję do usprawiedliwiania i rozgrzeszania ludzi, ponieważ trudno ci wydać jednoznaczny osąd? nie, nauczyłem się nie wydawać jednoznacznych osądów, ale nie mam takiej tendencji
6. Czy w osobistych kontaktach okazując innym swoje uczucia, masz jednocześnie poczucie, że jesteś wykorzystywany? ani trochę
7. Czy trudno ci się skupić na pracy teoretycznej, opartej na obiektywnych danych, pozbawionej "ludzkiego", "osobistego" wymiaru? pffff, nie, najbliżej do ludzko-osobistego mam od społecznego wymiaru...
8. Czy jesteś osobą, której ludzie "wypłakują się w rękaw" lub opowiadają historię życia nawet w najmniej sprzyjających ku temu okolicznościach - w pracy, w sklepie, restauracji, w tea­trze, na plaży? nie, kurde, jakoś nie... dziwne ;p pewnie dlatego, że wyjeżdżam od razu z konkretami - i co gorsza zwykle mam racje, a to nie jest to czego ludzie oczekują, ale czy niańczenie pomoże im?
9. Czy czujesz spełnienie, gdy przyczyniasz się do czyjegoś sukcesu lub rozwiązania problemu? jestem wtedy dość zadowolony, ale to nie jest moja największa motywacja


1. Czy czasem stwierdzasz, że jesteś zbyt cyniczny i podejrzliwy, bo intuicyjnie wyczuwasz ukryte motywy innych ludzi, ich złe intencje i chęć manipulacji? niewątpliwie
2. Czy umiesz zachować pozory pełni szczęścia i świetnej formy, nawet jeśli w głębi duszy jesteś przygnębiony, załamany i samotny? hm.. dawno nie byłem pozbawiony krztyny smutku
3. Czy bronisz się przed emocjonalną zależnością od ludzi, gdyż obawiasz się manipulacji, nawet ze strony najbliższych? bah, to chyba główny powód dla którego boję się okazywać uczuć
4. Czy czujesz, że tracisz energię, że życie nagle staje się nudne i smutne, gdy nie masz wyraźnego celu? zdecydowanie - ostatnio przeżyłem taki moment, gdy cel był, ale poczułem, że wszystko staje mi na drodze...
5. Czy zdarza ci się symulować zainteresowanie rozmową, żeby nie urazić rozmówcy, choć twój umysł zajęty jest jakimiś pomysłami i nowymi projektami? czy to jest enneagram czy socjonika? :D
6. Czy wolisz niezależne i niezobowiązujące związki, a wycofujesz się z układów skomplikowanych i czasochłonnych? jakoś tak nie wchodziłem nigdy w głębsze relacje z nikim... może to się zmieni niedługo - bo tego chcę - dlatego nie pogrubiam
7. Czy masz tendencję do ukrywania takich uczuć jak złość, rozczarowanie, zaskoczenie, zażenowanie, i próbujesz za wszelką cenę sam sobie z nimi poradzić? Rzadko, w sytuacjach kiedy świadomie nie chcę ich okazać. Ale owszem, często udaję emocje takie jak złośc gdy jestem tylko lekko poirytowany, kiedy chcę wywrzeć określone wrażenie.
8. Czy wolisz powiedzieć za mało niż za dużo? staram się ograniczać to co mówię, bo jestem ZBYT gadatliwy
9. Czy trudno ci poświęcić czas na relaks lub "błogie lenistwo", gdy czekają jakieś nie dokończone zadania? bywa i tak, jednak zwykle mam raczej problemy z motywacją


1. Czy głębokie, intensywne związki z ludźmi to najważniejsze źródło przyjemności w twoim życiu?

nie...
2. Czy często czujesz obawę przez utratą nawet najbliższych osób lub męczy cię zazdrość i chęć posiadania ich na własność? nie lubię osób tak bardzo upartych i naciskających..
3. Czy unikasz zadań wymagających skupienia i szczególnej dokładności, uważając je za nudne i przygnębiające? zależy - jak np. muszę nawlec igłę, to muszę mocno oddychać, bo inaczej się wściekam zaraz.
4. Czy planując nowe przedsięwzięcia próbujesz przewidzieć z góry wszystkie trudności, żeby uniknąć rozczarowań? jeśli już to świadomie, i niechętnie
5. Czy sens i cel swego życia odnajdujesz najpełniej w symbolach, mitach, a także tradycji, która łączy cię z ludźmi, twoją wiarą i życiem? rozum > tradycja dla mnie
6. Czy często rozpamiętujesz swoją przeszłość, poświęcasz czas i energię na pytania o sens życia, próbując zrozumieć cel swego istnienia na Ziemi? mam refleksyjną, filozoficzną naturę, i dużo myślę także nad swoim marnym życiem
7. Czy piękno natury - wschód słońca, rozkwitanie kwiatów - budzi w twoim sercu zachwyt nad cudem stworzenia i poczucie jedności z Duchem? pfff, ładny widok a nie jakiś tam Duch
8. Czy zdarza ci się odczuwać nagle taki natłok silnych emocji i doznań, że nie wiesz, jak je wyrazić i tracisz kontrolę nad myślami? nie, nie jestem emo :P
9. Czy masz skłonność do niezwykłości i ekstrawagancji w ubiorze, doborze potraw, znajomych, w upodobaniach artystycznych? nie zaprzeczę, ale to wynika nie z potrzeby indywidualizmu ale z indywidualizmu ;]


1. Czy potrzebujesz okresów samotności, aby rozważyć lub uporządkować ważne dla ciebie sprawy? nie
2. Czy pociągają cię nowe doświadczenia, podróże, wiadomości, lecz szybko się nimi nudzisz? kłania się socjonika ;p
3. Czy twój punkt widzenia często odbiega od tego, co sądzą inni, i czy zdumiewa cię brak logiki w ich rozumowaniu? o jak bardzo - NT
4. Czy zdarza ci się snuć zachwycające plany i marzyć o nowych przedsięwzięciach, lecz twój zapał znika, gdy przychodzi do ich realizacji? kwestia poziomu zdrowia
5. Czy często czujesz się sfrustrowany tym, że bliskie ci osoby nie rozumieją twoich intencji?6. Czy irytują cię i niecierpliwią zebrania i spotkania ludzi, którzy mając coś do ustalenia zajmują się dywagacjami i nieistotnymi sprawami? chyba, że się nastawiam na dobrą bekę, ale ogólnie to nalegam na internetowa formę takich spotkań -- gg konfi
7. Czy jesteś wyczulony na paradoksy i absurdy życia i lubisz zaskakiwać ludzi lekkimi, celnymi puentami? hm.. zdarza mi się to
8. Czy szczególnie ważne jest dla ciebie poszanowanie indywidualności, wolności osobistej i przestrzeni życiowej? Czy interesuje cię wszystko, co nowe, zaskakujące lub niezbadane? chyba na siłę dwa w jednym ;] żeby wyszło 9 a nie 10
9. Czy czekasz raczej na inicjatywę innych, nawet gdy bardzo chcesz się przyłączyć do grupy lub do kogoś zbliżyć? nauczyłem się wyłazić ze skorupy ale robię to nadal ostrożnie


1. Czy rano nie ruszasz się z domu, zanim nie zrobisz dokładnego rozkładu zajęć i listy spraw? lista się przydaje, bo jestem roztargniony - wato czasem pomyśleć
2. Czy jesteś w stanie włożyć wiele wysiłku w urządzenie sobie bezpiecznego i komfortowego życia, nawet jeżeli oznacza to więcej pracy? po części, niekoniecznie komfortowego i bezpiecznego... ale poprawiać drobne elementy kosztem sporego wysiłku, ale żeby w przyszłości mieć z tym już spokój, ba cieszyć się, że to zrobiłem ;p
3. Czy poświęcenie dla rodziny lub udzielanie się w jakiejś pożytecznej organizacji nadaje sens twojemu życiu? nie jest to gigantyczny sens, ale owszem, jest to istotne
4. Czy jako osobę traktującą życie poważnie oburza cię nieodpowiedzialne zachowanie innych ludzi? pffff, dystans moją tarczą ironia mieczem
5. Czy masz zwyczaj zasięgać rady rodziny, przyjaciół lub kolegów, zanim podejmiesz decyzję? buahahahahaha
6. Czy masz surowe zasady i unikasz ludzi, którzy usiłują usprawiedliwiać działania niezgodne z prawem, załatwiając sprawy "na lewo" i rozszerzając "szare strefy"? mam jasne zasady - chociaż niekoniecznie pokrywają się z naszym prawnym status quo
7. Czy aby komuś zaufać lub być z kimś blisko, musisz dużo wiedzieć o jego bieżących sprawach, sposobie życia, problemach? im więcej wiem tym mocniej się przywiązuję - staram się poznać tych, którzy są dla mnie z różnych powodów interesujący
8. Czy lubisz zorganizowane życie i dokładnie planujesz wakacje, rozrywki i czas wolny? kwestia humoru, zauważyłem tylko że z praktycznych względów sprawia to, że lepiej korzystam z tego czasu wolnego
9. Czy łatwiej ci poddać się autorytetom o określonej pozycji i za­sadach niż osobom elastycznym, gotowym podążać za biegiem zdarzeń? precz z autorytetem, niech żyje rozum!


1. Czy, gdy sytuacja staje się napięta, masz skłonność do wybuchania śmiechem, puentowania jej absurdalności celnym dowcipem?
2. Czy słysząc o tragediach w świecie i problemach innych ludzi natychmiast zaczynasz szukać rozwiązań? kiepsko określona aktywacja, ale tak, szukałem kiedyś, ale jestem mniej fantastą, bardziej praktycznie myślę
3. Czy irytują cię komplementy i pochwały twoich talentów, gdyż wyczuwasz w nich sugestię, że stać cię na więcej? eee...?
4. Czy pociąga cię współzawodnictwo, nowości, ryzykowne do­ świadczenia, a ciarki cię przechodzą na myśl o stabilizacji i ciepłym, bezpiecznym życiu? to się nazywa dojrzałośc ;p
5. Czy pilnujesz się, żeby niczego nie obiecywać, nie wiązać się, nie podejmować długoterminowych zobowiązań, a jeśli dasz się złapać, przy pierwszej okazji robisz unik? raczej biorę na siebie i się nie wywiązuję
6. Czy jesteś powszechnie lubiany i rozchwytywany, zwłaszcza w sytuacjach towarzyskich, ale jednocześnie czujesz, że ludzie nie doceniają głębszej, poważniejszej strony twojej natury? nie wiem czy jestem rozchwytywany, mam za mało życia towarzyskiego ;] nie staram się też uspołeczniać na siłę, tylko wtedy kiedy to ma sens
7. Czy jesteś w stanie prowadzić rozmowę z każdym i na każdy temat, zabawiać towarzystwo swoimi wszechstronnymi zainteresowaniami? ...co nie znaczy, że nie jestem w stanie. każdego zmuszę do jakiejś rozmowy, a pogoda i co tam w szkole to tylko haczyk ;]
8. Czy masz umiejętność wykorzystywania przedmiotów, które inni wyrzucają na śmietnik? że co? odyseja umyslu? pewnie tak, ale wtf? nie grzebię po śmietnikach
9. Czy największą udręką w twoim życiu byłaby nuda i jesteś w stanie zrobić wiele, aby się przed nią uchronić? nuda śmierdzi ;p

1. Czy zwykle masz jasny pogląd na to, co jest prawidłowe, a co nie, w sytuacjach ważnych dla ciebie?
2. Czy uważasz, że musisz być czujny wobec ludzi, którzy ukrywają swoje zamiary?
3. Czy uważasz, że najbardziej irytujący i trudni we współżyciu są ludzie, którzy "owijają w bawełnę", zamiast wyrażać wprost, o co im chodzi? mój wychowawca -.-
4. Czy zgadzasz się, że na skutek braku zdecydowania umykają różne okazje i to jest mocny argument przeciwko grupowemu podejmowaniu decyzji? ale niekoniecznie przeważający - na pohybel faszystom !
5. Czy w każdym układzie, czy to praca, czy zabawa, szybko zajmujesz pozycję naturalnego lidera? pod warunkiem, że chcę, świadomie staram się tego nie robić - to często psuje relacje z ludźmi
6. Czy na ogół czujesz, że ludzie oczekują, abyś przejął inicjatywę? - ludzie słabo mnie znają ;p
7. Czy uważasz się za osobę, która wie, co i jak ma być zrobione?
8. Czy odważnie przeciwstawiasz się krzywdzie, zwłaszcza wyrządzonej bezbronnym? na pohybel skurwysynom!
9. Czy zwykle wyrażasz swoje poglądy dosadnie i precyzyjnie, ciesząc się z wywołanej różnicy zdań? - nie, postępują rozważnie... ale owszem, czasami (niezbyt często) mam na to ochotę

1. Czy uchodzisz za osobę bezkonfliktową, łagodną, obdarzoną zdrowym rozsądkiem, choć czujesz, że wewnątrz jesteś zupeł­nie inny? i naprawdę, jaki jestem nie wie nikt ;p
2. Czy masz w domu ulubione miejsce, w którym zwykle siedzisz, czytasz, odpoczywasz? moje wyro
3. Czy tak źle znosisz kłótnie, że wolisz ich unikać, a nawet wyjść z domu, by nie brać w nich udziału? zdarza się
4. Czy pociąga cię aktywność zewnętrzna i czy poczucie wolności jest dla ciebie prawie święte? na pohybel faszystom!
5. Czy czujesz, że najlepszym sposobem unikania kłopotów jest zachowanie własnych opinii dla siebie? Czy pozwalasz innym na wypowiadanie się, nawet, jeśli się z nimi nie zgadzasz? to bardziej skomplikowane. unikam zbędnych konfliktów
6. Czy uważasz się za osobę niezależną, która może robić to, co chce czy co powinna, i nie zmienia opinii pod naciskiem grupy?
7. Czy zgadzasz się, że generalnie ludzie sami sobie stwarzają najwięcej kłopotów, ponieważ traktują życie zbyt serio?
8. Czy lubisz rozwiązywać złożone problemy i często znajdujesz proste, praktyczne odpowiedzi na zawiłe pytania? i odwrotnie - na proste praktyczne pytania znajduję zawiłe odpowiedzi ;p
9. Czy wolisz unikać zgromadzeń dyskutujących o polityce lub sprawach społecznych, wybierając zamiast nich spokojne, proste przyjemności życiowe? od niedawna i ma to podłoże praktyczne. dyskutuję z ludźmi, ktorzy potrafią dyskutować, z którymi warto dyskutować i dla których dyskusja to dyskusja, oderwana od relacji towarzyskich

Podsumowując, mam bardzo silne 8 i 9, mocne także 1 i 5. Obecne 3 i 7. Nie mam 2, 4 ani 6. Wniosek? 8w9 albo 9w8 naruzca się, ale nie uwzględnia to ZBYT jak na takie cuż silnego wpływu 1. 5 bez ramion jest odległe od 1 i 9. wcześniej wytypowane 4 i 7 to już w ogóle ;p porażka...
Moja krew krajowa!
Jeśli mogę coś zasugerować... to to zrobię.

Awatar użytkownika
sledz
Posty: 848
Rejestracja: wtorek, 13 maja 2008, 22:49
Kontakt:

#4 Post autor: sledz » czwartek, 27 listopada 2008, 23:36

Bo jak jest przyzwolenie społeczne na to, żeby się chυjnia działa, to tak się właśnie dzieje.
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 października 2010, 23:58 przez sledz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Bo jak jest przyzwolenie społeczne na to, żeby się chυjnia działa, to tak się właśnie dzieje.

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#5 Post autor: Orest_Reinn » czwartek, 27 listopada 2008, 23:43

Naliczyłem dość sporo stereotypów... gdzieś koło 81...

Awatar użytkownika
e7th04sh
Posty: 514
Rejestracja: środa, 15 października 2008, 02:30

#6 Post autor: e7th04sh » czwartek, 27 listopada 2008, 23:53

Rozwiń Orest swoją krytykę.
Moja krew krajowa!
Jeśli mogę coś zasugerować... to to zrobię.

pacanoid
Posty: 378
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 08:46

#7 Post autor: pacanoid » piątek, 28 listopada 2008, 00:00

...
Ostatnio zmieniony piątek, 17 lipca 2009, 00:04 przez pacanoid, łącznie zmieniany 1 raz.
5

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#8 Post autor: boogi » piątek, 28 listopada 2008, 00:12

:shock: :shock: :shock:

Hehe, jaka akcja :D To jest do ogólnego zorientowania się. Nie pozna się swojego typu, zaznaczając odpowiedzi w stylu 0/1 i licząc ilość zaznaczonych "1" przy kolejnych typach :D

Chodzi o ogólne pojęcie - trzeba się wczuć w charakter każdego z tych typów, spróbować ocenić, które pytania "całościowo" ujmują charakter, przez który zestaw czujemy się opisani najcelniej. Intencją autorów jak sądzę nie było zrobienie kolejnego testu, tylko udzielenie kilku wskazówek. W końcu w Enneagramie chodzi nie o stereotypy, tylko o motywację (zwaną także "fetorem" ;) ).

Być może autorzy byli Dwójkami albo Czwórkami, skoro postawili na "wyczucie" po tych pytaniach własnego typu? A np. Piątki czy Ósemki lepiej poczułyby się w teście z punktami?

Ja też odnajduję się po trochu w każdym z tych zestawów pytań ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
sledz
Posty: 848
Rejestracja: wtorek, 13 maja 2008, 22:49
Kontakt:

#9 Post autor: sledz » piątek, 28 listopada 2008, 00:13

Bo jak jest przyzwolenie społeczne na to, żeby się chυjnia działa, to tak się właśnie dzieje.
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 października 2010, 23:58 przez sledz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Bo jak jest przyzwolenie społeczne na to, żeby się chυjnia działa, to tak się właśnie dzieje.

pacanoid
Posty: 378
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 08:46

#10 Post autor: pacanoid » piątek, 28 listopada 2008, 00:51

...
Ostatnio zmieniony piątek, 17 lipca 2009, 00:04 przez pacanoid, łącznie zmieniany 1 raz.
5

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

Re: Pytania dla poszczególnych typów

#11 Post autor: Absynt » piątek, 28 listopada 2008, 00:53

boogi pisze:
Szóstka: Strażnik

Największy błąd to strach przed popełnieniem błędu. - Elbert Green Hubbard

Pytania
1. Czy rano nie ruszasz się z domu, zanim nie zrobisz dokładnego rozkładu zajęć i listy spraw?
2. Czy jesteś w stanie włożyć wiele wysiłku w urządzenie sobie bezpiecznego i komfortowego życia, nawet jeżeli oznacza to więcej pracy?
3. Czy poświęcenie dla rodziny lub udzielanie się w jakiejś pożytecznej organizacji nadaje sens twojemu życiu?
4. Czy jako osobę traktującą życie poważnie oburza cię nieodpowiedzialne zachowanie innych ludzi?
5. Czy masz zwyczaj zasięgać rady rodziny, przyjaciół lub kolegów, zanim podejmiesz decyzję?
6. Czy masz surowe zasady i unikasz ludzi, którzy usiłują usprawiedliwiać działania niezgodne z prawem, załatwiając sprawy "na lewo" i rozszerzając "szare strefy"?
7. Czy aby komuś zaufać lub być z kimś blisko, musisz dużo wiedzieć o jego bieżących sprawach, sposobie życia, problemach?
8. Czy lubisz zorganizowane życie i dokładnie planujesz wakacje, rozrywki i czas wolny?
9. Czy łatwiej ci poddać się autorytetom o określonej pozycji i za­sadach niż osobom elastycznym, gotowym podążać za biegiem zdarzeń?
1. Czesto :D. Choruje na "nie wiem co dalej". A daj mi jakies zadanie, to dla honoru sprawy sprzedam nerke, niz mialbym Cie zawiesc :>. Obietnice to inna historia :P.
2. Bezpieczenstwo i komfort to podstawa by funkcjonowac, rozwijac sie...
3. Szukam tego, kur... Czuje potrzebe poczucia poswiecenia dla jakiejs wyzszej sprawy. Zaluje, ze nie jestem w nic zaangazowany.
4. Zdecydowanie oburza mnie kretynizm taki jak np. "obcinanie loniakow i rzucanie nimi w innych uczniow na lekcji" co jako przyklad podal mi dzis kolega... Podszedlbym i jebn.albym kolesiom bez slowa...
5. Bez 'sterowania' jestem dupa wolowa ;p, przyznaje z zalem.
6. Nie! Szara strefa to szara strefa, to znak, ze nasze autorytarne wladze funkcjonuja zle, nieefektywnie. Sam chetnie korzystam z szarej strefy, omijam pewne porypane zasady i przeslizguje sie jak waz miedzy szczelinami :P.
7. W pelnym spektrum. Zanim rozszyfruje osobe, a wrecz poczuje, ze mam nad nia jakas przewage, nie ufam jej wogle (no...). Dopiero wtedy moge obnazac swoje slabosci.
8. Lubie zorganizowane zycie i chetnie bym je planowal. Co innego teoria, a praktyka :P.
9. Nie ufam ludziom, ktorzy zbyt wiele improwizuja, zmieniaja plany, sa niestabilni i niestali. W ich obecnosci zawsze musze sie trzymac na bacznosci, chocbym nawet rozluznil sie z nimi na krotka chwile. Zawsze staram sie ich kontrolowac i w sumie calkiem latwo przychodzi mi przywodztwo nad takimi jednostkami - identycznie jak z dziecmi. Latwo, wrecz z ulga, poddaje sie za to ludziom, ktorzy 'wiedza co robia'. Ale z drugiej strony nie moga oni ode mnie wymagac zbyt wiele.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
malna
Posty: 322
Rejestracja: czwartek, 2 listopada 2006, 01:25
Lokalizacja: Wrocław

#12 Post autor: malna » piątek, 28 listopada 2008, 02:53

Pytania dla 4 przećpane. Z tej okazji 5 (7/9).
4

have a strange day

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#13 Post autor: yusti » piątek, 28 listopada 2008, 09:25

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 października 2010, 21:47 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Memory
Posty: 943
Rejestracja: środa, 23 lipca 2008, 13:49
Enneatyp: Lojalista

#14 Post autor: Memory » piątek, 28 listopada 2008, 16:23

Może to indagowanie pozwoli mi rozszyfrować numer. Sprawdźmy. :)
Nie chcę wyrywać poszczególnych pytań z kontekstu, więc odniosę się wyłącznie do pytań określających najbliższe mi typy.

Czwórka: Ekscentryk
2. Czy często czujesz obawę przez utratą nawet najbliższych osób lub męczy cię zazdrość i chęć posiadania ich na własność?
Dość często spotykane u mnie zjawisko. Robię się trochę zła, gdy w relacjach z przyjaciółmi, znajomymi, nagle odsuwana zostaję na dalszy plan. Gloryfikacja jest mi trochę potrzebna.
Nie staram się oczywiście zabiegać o całkowite oddanie, bo każdy wymaga powietrza i wolności, ale lubię budować głębokie relacje i je utrzymywać.
3. Czy unikasz zadań wymagających skupienia i szczególnej dokładności, uważając je za nudne i przygnębiające?
Przy zajęciach wymagających wnikliwego wkładu, zaczynam wkrótce ziewać, przeciągać się, muszę odejść na moment, odpłynąć, i w ogóle to trudne, bym poświęciła całą uwagę wyłacznie materiałowi do wykończenia.
Rzecz jasna i tak wymagam od siebie wiele, nie spoczywam na laurach.

Druga sprawa. Nie potrafię oddzielić nastoju od roboty. Jeśli jest on nastawiony niekorzystnie, to nieważne jakbym próbowała się odciąć i skupić na wykończeniu obowiązku, nie umiem przestać analizować tego, co nie trzeba.
Czy planując nowe przedsięwzięcia próbujesz przewidzieć z góry wszystkie trudności, żeby uniknąć rozczarowań?
Tak. Staram się je wyeliminować, zanim podejmę ustalone działania, albo ostatecznie postanawiam zająć się czym innym.
Czy sens i cel swego życia odnajdujesz najpełniej w symbolach, mitach, a także tradycji, która łączy cię z ludźmi, twoją wiarą i życiem?
Tu mam ochotę się zgodzić z malną, przećpane pytania. ;p
Bez przesady, nie powielajmy tego do rangi sensu życia. Właściwie to się nie zgodzę.
Czy często rozpamiętujesz swoją przeszłość, poświęcasz czas i energię na pytania o sens życia, próbując zrozumieć cel swego istnienia na Ziemi?
O tak.
Często jest to wykańczające zainteresowanie.
Czy piękno natury - wschód słońca, rozkwitanie kwiatów - budzi w twoim sercu zachwyt nad cudem stworzenia i poczucie jedności z Duchem?
:lol:
Tak.
Czy zdarza ci się odczuwać nagle taki natłok silnych emocji i doznań, że nie wiesz, jak je wyrazić i tracisz kontrolę nad myślami?
Si.
Często staram się to narysować, ale zdarza się mizerne wykonanie przekazu, co powoduje tylko niechcianą frustrację.
Czy masz skłonność do niezwykłości i ekstrawagancji w ubiorze, doborze potraw, znajomych, w upodobaniach artystycznych?

Moi znajomi są zwyczajni.
W ubiorze tak. Tzn. nie latam półnago, by zwrócić na siebie uwagę. Cenię elegancję i dobry smak w komponowaniu stroju, albo własny oryginalny, niezmienny styl.


Szóstka: Strażnik
Czy rano nie ruszasz się z domu, zanim nie zrobisz dokładnego rozkładu zajęć i listy spraw?
Lubię spontaniczność, planowanie każdego szczegółu może powodować niepotrzebne rozczarowania, jeśli nie uda się ich wcielić w czyn.
Czy jesteś w stanie włożyć wiele wysiłku w urządzenie sobie bezpiecznego i komfortowego życia, nawet jeżeli oznacza to więcej pracy?

Tak, cały czas to robię.
Czy poświęcenie dla rodziny lub udzielanie się w jakiejś pożytecznej organizacji nadaje sens twojemu życiu?
Nie sądzę. Nie odczuwam potrzeby udzielać się w organizacji propagującej wielkie idee i znamienite hasła.
Czy jako osobę traktującą życie poważnie oburza cię nieodpowiedzialne zachowanie innych ludzi?
Patrząc na otaczających mnie ludzi i ich lekkie podejście, ciągle się głowię, co osiągną, gdy przyjdzie pora skonfrontować się z rzeczywistością i wkroczyć w dorosłość.
Czy masz zwyczaj zasięgać rady rodziny, przyjaciół lub kolegów, zanim podejmiesz decyzję?
Tak. Nie zawsze, lubię być prowadzona instynktem, ale w większości przypadków wolę się poradzić, aby uzyskać lepszy rezultat i zdobyć cudzą opinię dotyczącą moich zamierzeń.
Czy masz surowe zasady i unikasz ludzi, którzy usiłują usprawiedliwiać działania niezgodne z prawem, załatwiając sprawy "na lewo" i rozszerzając "szare strefy"?
Sama zdążyłam złamać parę kodeksów prawnych. Świadomie też.
Czy aby komuś zaufać lub być z kimś blisko, musisz dużo wiedzieć o jego bieżących sprawach, sposobie życia, problemach?
Nie. Opieram się na wrażeniach, obserwacji. Nie wymagam znajomości każdego aspektu prywatności.
Czy lubisz zorganizowane życie i dokładnie planujesz wakacje, rozrywki i czas wolny?
Raczej tak.
Znaczy większe cele lepiej ubrać w planowanie, żeby później nie obejść się smakiem.
Czy łatwiej ci poddać się autorytetom o określonej pozycji i za­sadach niż osobom elastycznym, gotowym podążać za biegiem zdarzeń?
Nie dopatruję się różnicy.

Konkluzja: :roll:
6w7 sp/sx, EIE

Awatar użytkownika
In3orn
VIP
VIP
Posty: 601
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 21:07
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Kraków

#15 Post autor: In3orn » piątek, 28 listopada 2008, 17:09

Dwójka: Opiekun
1. Czy jesteś tak wrażliwy na cudzy ból, że inni czują, jakbyś czytał w ich myślach i duszy? Nie wiem
2. Czy należysz do osób, które nie potrafią oszczędzać czasu i energii, gdy ktoś potrzebuje pomocy? Tak
3. Czy masz kłopoty z zaplanowaniem osobistego życia, ponieważ podejmujesz się większych zadań, niż jesteś w stanie wy­konać? Nie
4. Czy masz kłopot z osądzeniem, ile czasu możesz poświęcić sobie, a ile innym potrzebującym twojej pomocy, by nie stać się egoistą? Nie
5. Czy masz tendencję do usprawiedliwiania i rozgrzeszania ludzi, ponieważ trudno ci wydać jednoznaczny osąd? Tak
6. Czy w osobistych kontaktach okazując innym swoje uczucia, masz jednocześnie poczucie, że jesteś wykorzystywany? Nie
7. Czy trudno ci się skupić na pracy teoretycznej, opartej na obiektywnych danych, pozbawionej "ludzkiego", "osobistego" wymiaru? Nie
8. Czy jesteś osobą, której ludzie "wypłakują się w rękaw" lub opowiadają historię życia nawet w najmniej sprzyjających ku temu okolicznościach - w pracy, w sklepie, restauracji, w tea­trze, na plaży? Nie wiem
9. Czy czujesz spełnienie, gdy przyczyniasz się do czyjegoś sukcesu lub rozwiązania problemu? Tak

Szóstka: Strażnik
1. Czy rano nie ruszasz się z domu, zanim nie zrobisz dokładnego rozkładu zajęć i listy spraw? Nie
2. Czy jesteś w stanie włożyć wiele wysiłku w urządzenie sobie bezpiecznego i komfortowego życia, nawet jeżeli oznacza to więcej pracy? Nie
3. Czy poświęcenie dla rodziny lub udzielanie się w jakiejś pożytecznej organizacji nadaje sens twojemu życiu? Nie
4. Czy jako osobę traktującą życie poważnie oburza cię nieodpowiedzialne zachowanie innych ludzi? Nie
5. Czy masz zwyczaj zasięgać rady rodziny, przyjaciół lub kolegów, zanim podejmiesz decyzję? Tak
6. Czy masz surowe zasady i unikasz ludzi, którzy usiłują usprawiedliwiać działania niezgodne z prawem, załatwiając sprawy "na lewo" i rozszerzając "szare strefy"? Nie
7. Czy aby komuś zaufać lub być z kimś blisko, musisz dużo wiedzieć o jego bieżących sprawach, sposobie życia, problemach? Nie
8. Czy lubisz zorganizowane życie i dokładnie planujesz wakacje, rozrywki i czas wolny? Nie
9. Czy łatwiej ci poddać się autorytetom o określonej pozycji i za­sadach niż osobom elastycznym, gotowym podążać za biegiem zdarzeń? Nie wiem

Dziewiątka: Osadnik
1. Czy uchodzisz za osobę bezkonfliktową, łagodną, obdarzoną zdrowym rozsądkiem, choć czujesz, że wewnątrz jesteś zupeł­nie inny? Tak
2. Czy masz w domu ulubione miejsce, w którym zwykle siedzisz, czytasz, odpoczywasz? Tak
3. Czy tak źle znosisz kłótnie, że wolisz ich unikać, a nawet wyjść z domu, by nie brać w nich udziału? Tak
4. Czy pociąga cię aktywność zewnętrzna i czy poczucie wolności jest dla ciebie prawie święte? Tak
5. Czy czujesz, że najlepszym sposobem unikania kłopotów jest zachowanie własnych opinii dla siebie? Czy pozwalasz innym na wypowiadanie się, nawet, jeśli się z nimi nie zgadzasz? Tak
6. Czy uważasz się za osobę niezależną, która może robić to, co chce czy co powinna, i nie zmienia opinii pod naciskiem grupy? Tak
7. Czy zgadzasz się, że generalnie ludzie sami sobie stwarzają najwięcej kłopotów, ponieważ traktują życie zbyt serio? Nie wiem
8. Czy lubisz rozwiązywać złożone problemy i często znajdujesz proste, praktyczne odpowiedzi na zawiłe pytania? Nie wiem
9. Czy wolisz unikać zgromadzeń dyskutujących o polityce lub sprawach społecznych, wybierając zamiast nich spokojne, proste przyjemności życiowe? Tak
Don't give up! Never give up! Never back down!

ODPOWIEDZ