Od kiedy istnieje, jak powstał i w czym pomaga Enneagram?

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Avin
Posty: 1166
Rejestracja: wtorek, 31 października 2006, 15:02

Od kiedy istnieje, jak powstał i w czym pomaga Enneagram?

#1 Post autor: Avin » niedziela, 7 stycznia 2007, 14:52

orientuje sie ktos w ww temacie? na jakiej podstawie dobrano pytania do testu? jakich ludzi nim testowano? jak zaczelo sie to wszystko rozwijac? czy uwazacie ze kazdy powinien sobie zrobic test, by sie lepiej poznac?

ja mysle, ze wynik testu moze byc dobra podstawa do terapii, np w przypadku niezdrowych czworek, juz wiadomo w czym tkwi problem

prosze o wasze opinie


Samotnosc pogladow innego czlowieka
i jego dziwna zawila natura
zmusza do usmiechu
gdy inny czlowiek spaceruje ulica
myslac o szczesciu
myslac o zyciu
zwraca uwage szarych ludzi

ten inny czlowiek ma inna dusze
inne widzenie i inne serce

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#2 Post autor: tzlm » niedziela, 7 stycznia 2007, 14:59

http://tinyurl.com/ylpagb
Enneagramu tworzony mógł być przez sufich, aczkolwiek pewności nie ma. Ostatni po nim ślad datuje powstanie na rok 385 n.e. na osobę Ewagriusza z Pontu. W swej koncepcji podobny do konwencji astralnych znaków zodiaku. Lecz jego koncepcja bardziej zbliża się ku racjonalizmowi, aniżeli mistyczności.

Jak to jest w przypadku wielu wielkich wynalazków, początki enneagramu giną w "pomroce dziejów". Wiemy na pewno, że w Europie pierwszym, który znał enneagram, był Georgij Iwanowicz Gurdżijew, tajemniczy mędrzec urodzony na Kaukazie, który wiele lat spędził na podróżach po Bliskim i Dalekim Wschodzie. Gurdżijew twierdził, że enneagram poznał od sufich - muzułmańskiego bractwa działającego głównie w Iranie i kultywującego wiedzę tajemną. W Instytucie Harmonijnego Rozwoju Człowieka, który Gurdżijew założył i prowadził w Paryżu w latach międzywojennych, na podłodze był wyrysowany schemat dziewięcioramiennej gwiazdy enneagramu, który służył jako wzór do medytacyjnych tańców. Gurdżijew przekazał swoim uczniom, że we wzorze tym zapisana jest wielka tajemnica, nic nie wiadomo jednak o tym, aby kiedykolwiek posługiwał się enneagramem jako systemem typów charakteru.

Do psychologii enneagram został wprowadzony przez nauczyciela z Chile, Oscara Ichazo. W 1970 roku w mieście Arica na pustyni na północy Chile Ichazo zaczął prowadzić treningi, których sława wkrótce dotarła do Ameryki północnej i zaczęła się na nie zjeżdżać elita ówczesnych amerykańskich psychologów i psychoterapeutów. System typów ennegramu w tej postaci, jaka jest znana obecnie, został opracowany przez jego ucznia Claudio Naranjo. Wielki program badania ludzi i ich psychicznych problemów w oparciu o ów system zainicjowała w USA najbardziej chyba znana znawczyni enneagramu, Helen Palmer. Jej książkę "Enneagram", przełożoną na polski i wydaną przez Jacka Santorskiego gorąco polecam wszystkim, którzy czują, że "to jest to".

Dziś enneagram znany jest i popularny przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, gdzie istnieją różne szkoły i odmiany tego systemu. (W Europie najlepiej przyjął się we Francji, za to w Anglii jest niemal nieznany.) W USA stale odbywają się wykłady, szkolenia i treningi, na których ludzie poznają swój typ enneagramu i uczą się w oparciu o te wiedzę uwalniać się od swoich psychicznych skrzywień i sprawniej wykorzystywać własne możliwości. Enneagram stał się w Ameryce biznesem, bowiem za wiedzę o sobie samych Amerykanie gotowi są płacić terapeutom ciężkie pieniądze. Stało się to także powodem sporów pomiędzy szkołami enneagramu o to, kto był pierwszy i jest bardziej autentyczny, a poszczególne nazwy typów ("Szef", "Mediator" i tak dalej) zostały zastrzeżone w urzędach patentowych.

Ciekawe, że enneagramem zainteresował się - tak zwykle niechętny ezoterycznym nowinkom - kościół katolicki, a przede wszystkim jezuici. Enneagram od lat jest wykładany na prowadzonym przez ten zakon uniwersytecie w stanie Illinois, a znajomość dziewięciu typów i ich słabości okazała się skutecznym narzędziem w rękach nie tylko psychoterapeutów, ale i... spowiedników.

Awatar użytkownika
Avin
Posty: 1166
Rejestracja: wtorek, 31 października 2006, 15:02

#3 Post autor: Avin » niedziela, 7 stycznia 2007, 21:44

wiesz ja kiedys spotkalam sie z enneagramem na oazie-rekolekcje 0 stopnia, tylko inaczej to bylo nazwane i podzielone, ale wyodrebniono tez 9 typow
cos ale ten 4 stopniowy i 16 stopniowy-wiec pomiedzy bo 9 stopniowy

tam nazwy byly aptatyk, amorfik, czlowiek sentymentalny, sangwinik, nerwowiec itd

nie wiem czy to to samo, ale tak mi sie wydaje

oprocz tego byla jakas tabelka ze slabymi i mocnymi stronami kazdego typu
oraz przedstawiciele swietych

test byl-chyba tylko 15-30 pytan

potem ten test znow mialam skads inna-15 pytan w 9 kolumnach i wtedy ta z najwieksza iloscia punktow byla Twoim typem

wyniki obu tych testow-tzn opisy byly takie same tylko inna forma testu
Samotnosc pogladow innego czlowieka
i jego dziwna zawila natura
zmusza do usmiechu
gdy inny czlowiek spaceruje ulica
myslac o szczesciu
myslac o zyciu
zwraca uwage szarych ludzi

ten inny czlowiek ma inna dusze
inne widzenie i inne serce

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#4 Post autor: tzlm » niedziela, 7 stycznia 2007, 22:23

Avin pisze:tam nazwy byly aptatyk, amorfik, czlowiek sentymentalny, sangwinik, nerwowiec itd

nie wiem czy to to samo, ale tak mi sie wydaje
Nie pal głupa, bo pisząc na forum poświęconym enneagramowi i MBTI, powinnaś na boga wiedzieć, że to jest kwestionariusz temperamentu. I tak swoją drogą to o ile się wiem, to jest 8 typów, a nie dziewięć wg Bergera i 4 Hipokratesa. A może w ogóle nie wiem o czym tu rozprawiam...

BTW, Lynyrd Skynyrd - Sweet Home Alabama

ODPOWIEDZ