Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

#541 Post autor: Rilla » wtorek, 26 kwietnia 2011, 21:59

Nie mam żadnego zarzutu do twojego typowania poza tym, że Masuka jest dla mnie kompletnie nieokreślony. Jego całokształt jest... jedyny w swoim rodzaju. Trochę przypomina mi Perwika, ale Perwik pisze głupoty dla zabawy, Masuka mówi często na serio. Siódemką może być, ale dla mnie prędzej z tego powodu, że inne typy do niego mniej pasują, niż z tego, że ten typ do niego pasuje. :lol:


"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
mietekssm
Posty: 144
Rejestracja: piątek, 25 lutego 2011, 16:07
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Łódź

Temat filmowy

#542 Post autor: mietekssm » poniedziałek, 13 czerwca 2011, 10:49

Darth Vader to 4 czy 5?

Rilla: Przeniosłam ten post i parę następnych do bardziej pasującego wątku.

Awatar użytkownika
Yarren
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 11 lutego 2011, 23:18
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Ząbki

Re: Temat filmowy

#543 Post autor: Yarren » poniedziałek, 13 czerwca 2011, 15:57

Eeee...
"Tworzy się" w 3, a występuje we wszystkich kolejnych.

EDIT. A, o enneatyp chodziło.
Nienawidzę nieprecyzyjnych pytań...

Ja bym stawiał na 3 właśnie, albo 8. Chociaż musiałbym jeszcze raz obejrzeć całą sagę, żeby móc ocenić.
W sumie dobra postać do typowania, bo mam praktycznie całe życie.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 czerwca 2011, 16:05 przez Yarren, łącznie zmieniany 1 raz.
Wróblowa Papuga na 5erniku Za9łady! Arrrr!
Fragment Zaocznego Kolektywnego kapitana Rotacyjnego.

Nie tłumacz sobie swojego zachowania enneatypem. To jak usprawiedliwianie błędów dysleksją.
"A zasłanianie się dysleksją to jak szpanowanie małym fiutkiem"

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: Temat filmowy

#544 Post autor: inv » poniedziałek, 13 czerwca 2011, 15:57

vader to 3w4.
potem 6w5.
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

#545 Post autor: Pierzasta » środa, 15 czerwca 2011, 19:19

Mnie Vader przypomina czwórkę, nie wie czego chce, rzuca sięna wszystko, jest niezdecydowany, targają nim uczucia (chcoiaż z punktu widzenia Jedi każdym targają dzikie emocje). Kim są Jedi? Jakimiś psycholami? Mają w sobie zabić wszystkie uczucia czy coś... dla mnie to się nigdy nie trzymało kupy.
http://www.youtube.com/watch?v=hEcjgJSqSRU
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

#546 Post autor: atis » środa, 15 czerwca 2011, 19:26

mi pasuje 4w3. Niemniej jednak - postać jest miejscami niespójna. Biorąc pod uwagę niskie poziomy zdrowia, wygląda na... dwójkę.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

#547 Post autor: Pierzasta » środa, 15 czerwca 2011, 20:27

Chce wszystkich uratowac, ale niezbyt mu wychodzi. W sumie jest egoistyczny i chyba próżny. Dopiero pod koniec decyduje się poświęcić siebie by uratować innych, w ten sposób odwraca część zła, które wyrządził. Można więc powiedzieć, ze w końcu bierze odpowiedzialność za swoje czyny.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
swiatlo
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 17 kwietnia 2010, 22:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Na krańcu świata

Re: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

#548 Post autor: swiatlo » sobota, 2 lipca 2011, 19:35

atis pisze:mi pasuje 4w3. Niemniej jednak - postać jest miejscami niespójna. Biorąc pod uwagę niskie poziomy zdrowia, wygląda na... dwójkę.
Lord Vader ma boreline na jendej stronie to znalazłem ale nichcę mi się szukać
troll ze schizofrenią

Awatar użytkownika
swiatlo
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 17 kwietnia 2010, 22:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Na krańcu świata

Re: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

#549 Post autor: swiatlo » wtorek, 5 lipca 2011, 20:07

Obrazek
4w3
troll ze schizofrenią

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

#550 Post autor: bodzios » piątek, 8 lipca 2011, 22:55

Obrazek
6. :wink:

Mój, jeśli chodzi o literaturę? Wokulski. Człowiek o gigantycznym potencjale, który zmarnował dla kobiety, która go nie chciała. W moim przypadku TA kobieta jest chyba już tylko wspomnieniem. Dopsie, dopsie. :mrgreen:
No UPS - no party. :(

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

#551 Post autor: Pierzasta » sobota, 9 lipca 2011, 17:16

bodzios pisze: Mój, jeśli chodzi o literaturę? Wokulski. Człowiek o gigantycznym potencjale, który zmarnował dla kobiety, która go nie chciała. W moim przypadku TA kobieta jest chyba już tylko wspomnieniem. Dopsie, dopsie. :mrgreen:
Jak dla mnie Wokulski jest przykładem człowieka o wielkich zdolnościach, owszem, i zupełnie nietrafionych ambicjach. W szkole dość prostacko podsumowuje się tę książkę jako "głupia Łęcka i biedny Wokulski", ale wątpię, żeby właśnie to było intencją autora, był na to zbyt dobrym pisarzem.

Wokulski to "self-made man", chociaż oczywiscie dużo udaje mu się dzięki innym. Nie jest on osobą szczególnie czarującą, (a nawet są sugestie, że jest mało sympatyczny, oschły, robi wrażenie wywższającego się, trzyma dystans) ale po bliższym pozaniu ludzie zaczynają go bardzo cenić (a raczej tylko ci ludzie, którzy cenią sobie uczciwość, pracowitość itp). Wokulski, mimo sukcesu biznesowego jest zagubiony, ponieważ wyrósł juz finansowo ale i intelektualnie ponad swoje środowisko drobnych kupców i ubogich rzemieślników, ale klasowość (ale także jego postawa) sprawia, ze nie jest akceptowany przez arystokrację.
I co robi Wokulski - zakochuje się obsesyjnie w kobiecie, u której nie ma szans, nie próbuje nawet jej poznać, raczej rzutuje na nią swoje wyobrażenia i aspiracje. Zauważcie tu wątek uroczej rozwódki, która przewija sie przez książkę, jest to postać idealnej partnerki dla Wokulskiego, która przez cały czas jest na wyciągnięcie ręki, ale Wokulski jest zbyt zakochany w Łęckiej. Charakterystyczne jest teżto, że Wokulski, będący osobą raczej dumną, wobec Łęckich przyjmuje coraz bardziej głupio uniżony stosunek. Kiedy otrząsa się ze swoich złudzeń, wpada w rozpacz, zachowuje się raczej histerycznie.

Nie wiem co to za typ? Skryty introwertyk, niby chodzący twardo po ziemi, ale z nagłymi, romantyczno-głupimi odpałami? Czy 5w4 mogą się tak zachowywać? A może jakieś9?
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

#552 Post autor: And » sobota, 9 lipca 2011, 18:42

Pierzasta pisze:W szkole dość prostacko podsumowuje się tę książkę jako "głupia Łęcka i biedny Wokulski", ale wątpię, żeby właśnie to było intencją autora, był na to zbyt dobrym pisarzem.
Mnie w szkole nauczono, że intencją autora było ukazanie słabości i rozkładu polskiego społeczeństwa i to by się mogło zgadzać, bo zdaje się, że sam Prus się kiedyś do tego przyznał, a nawet prostował tę kwestię po nietrafionych intepretacjach ze strony czytelników.

Co do samego Wokulskiego to była o nim chyba nie jedna wymiana zdań już na tym forum? Można wpisać w wyszukiwarkę, jeśli kogoś to ciekawi, sporo wyników wyskakuje.

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

#553 Post autor: Rilla » sobota, 9 lipca 2011, 21:05

And pisze:Co do samego Wokulskiego to była o nim chyba nie jedna wymiana zdań już na tym forum? Można wpisać w wyszukiwarkę, jeśli kogoś to ciekawi, sporo wyników wyskakuje.
Wokulski budzi kontrowersje, bo jest skrzyżowaniem Romantyzmu z Pozytywizmem, uczucia z nauką, duchowości z potęgą pieniądza. Biją się o niego Czwórki, Ósemki, Jedynki i bodajże jeszcze Trójki. I chyba o to Prusowi chodziło, o to, by odwieczny spór o wyższość uczuć, wiedzy czy materialności, wciąż na nowo rozbrzmiewał po świecie, między innymi na tym forum.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

#554 Post autor: bodzios » sobota, 9 lipca 2011, 21:58

Z mojej perspektywy Wokulski jest 5. Pierzasta zasadniczo fajnie to wszystko ujęła, Jeśli Piątkowi coś wychodzi, to głównie samoistnie, czasem z pomocą innych, ale, co częste nie jest, nie po trupach innych czy na zasadzie "czepmy się okrętu i płyniemy!" (tu z kolei Rzecki się odrobinę nasuwa). Daje radę, bo jest ponad "motłoch" intelektualnie, ale pomaga i innym ludziom. Nie jest zły, ba, jest dobry, tylko ciężko do niego dotrzeć, a potem pojawia się kobieta...
Ten motyw może pomińmy, ale z kolei chciałbym przypomnieć Paryż (?) i Geista. Megapozytywizm. No i tam, Wokulski jest w4, nie w6.

Wiecie, ja tę książkę czytałem w liceum, naście lat temu, więc pewne przekłamania są możliwe. Pewne, bo całokształt jest stały. :wink:
No UPS - no party. :(

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

Re: Kim są nasi bohaterowie? - dyskusja

#555 Post autor: Elkora » sobota, 9 lipca 2011, 22:19

Jezus biedactwo, Wokulski idolem
"jak dorosnę to chce być taki jak Wokulski"
Obrazek

ODPOWIEDZ