Teoria Trifix/Tritype - człowiek składa się z trzech typów

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#46 Post autor: tzlm » czwartek, 11 stycznia 2007, 21:13

A czy to coś zmienia? Teoria nadal pozostaje teorią. I pewnie taką jaką była.



Awatar użytkownika
vodka :)
Posty: 546
Rejestracja: sobota, 21 października 2006, 10:06
Lokalizacja: z PolmosTu :D

#47 Post autor: vodka :) » czwartek, 11 stycznia 2007, 21:35

Panie Jóźwiak, ratuj pan, bo się tu pobiją! :D

Dla mnie najwłaściwsze słowa na podsumowanie tego tematu to:
hols pisze:Znaczy tak... Osobiście nie odrzucam enneagramu i uważam, że jest on systemem, który bardzo trafnie opisuje ludzi, ale chcę tutaj wyrazić tylko i wyłącznie własne zdanie. A widzę to tak, że jeszcze pełniejszy opis samego siebie, mogę nadać sobie poprzrez zestawienie cech z 3 różnych typów w zależności od sytuacji życiowej.

(...)skreślanie hipotez to według mnie paranoja. Ludzie ! Jakby tak sztywno myśleć to byśmy pewnie teraz wylewali pomyje na ulicę a nie wkładali talerze do zmywarki. Schematyczne myślenie przyczyną stagnacji umysłowej. A jak już chcecie daną hipotezę odrzucić to udowodnijcie, że jest niesłuszna.

Rozumiem, odkryliście bardzo dobre narzędzie do badania ludzkiej psychiki i opis podawane przez nie są dla Was bardzo trafne. Co tym bardziej zwiększa wasze przekonanie co do słuszności systemu. Ale co jeżeli komuś dany opis nie leży w pewnych kwestiach ? Załóżmy, że ta osoba jest na tyle autoświadoma, że analizuje swoje zachowania i nie odnajduje ich w opisie ennagramu. Co teraz ? Opis za mało dokładny ? Czy może jestem bezkrytyczną siódemką i pewnie robię to tylko z własnego widzimisię, bo tak mi się podoba, nie przeczytałem enneagramu, a nawet jak to zrobiłem to tak pobieżnie, że i tak go nie jestem w stanie pojąć (oficjalna wersja dla sceptyków, proszę bardzo, autokrytyka jest ) ? A jeżeli to co przeczytała ta siódemka nie jest idealne ?
Wojciech Jóźwiak sam powinien dalej bronić swojego artykułu..
Bo my tu na forum możemy się z nim zgadzać lub nie, i tak się nikogo nie przekona...

(A jak mnie wkurzycie, to ja tego mejla do Jóźwiaka naprawdę wyślę :P)

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Trifix/Tritype

#48 Post autor: boogi » środa, 24 czerwca 2009, 00:58

Nowy temat, który na forum nie był poruszany, o którym mam niewiele wiedzy, ale być może dzięki temu tematowi dowiem się więcej. W skrócie, Trifix (albo Tri/Tree Fixations) to pomysł pochodzący od Oscara Ichazo (Arica School), mówiący iż każdy z nas ma trzy fiksacje - po jednej z każdego z trzech Ośrodków - z czego podstawowa określa nasz typ, zaś dwie pozostałe są dodatkowymi. To być może będzie wyjaśniało pomysły na typy takie, jak 4w7 albo 9w4. Z tego, co wyczytałem, Ichazo uważa iż pomysł ze skrzydłami jest retarded, za to że mamy po jednym typie z każdej Triady (i powiązane z tym problemy-fiksacje). Osobiście uważam, że i znajomość teorii skrzydeł, i znajomość teorii Trifixu mogą być bardzo pomocne przy lepszym poznawaniu siebie. No ale to co kto lubi, obie teorie potrzebują jeszcze wiele badań i być może dla różnych osób będą różnie działać - ze względu na naleciałości typu wychowanie.
Ogólnie chodzi o to mniej więcej - jak wiadomo Enneagram cały oparty jest przede wszystkim na teorii Trzech Ośrodków: Działania, Emocji, Intelektu. Z tym wiążą się zagadnienia radzenia sobie z trzema podstawowymi problemami, odpowiednio: Gniewu, Wstydu, Strachu. Oczywiście, każdy styka się ze wszystkimi takimi emocjami, ale jedna jest jego podstawową (wg teorii Trifixu), zaś dwie pozostałe - dodatkowymi. I każdą z tych emocji "obsługuje się" na jeden z trzech sposobów. Może na swoim przykładzie opiszę: podstawowym moim Ośrodkiem jest Ośrodek Emocji, a z nimi radzę sobie na sposób Dwójkowy (działaniami w kierunku innych). Problemy z Triady Intelektualnej, z którymi oczywiście też się stykam, rozwiązuję po piątkowemu - doszukując się sedna sprawy, rozważając różne opcje, badając zagadnienia dogłębnie; nie jest to jednak mój podstawowy tryb działania. Z Gniewem radzę sobie drogą Jedynki - nie uzewnętrzniam go jak Ósemka, ani nie próbuję ominąć jak Dziewiątka, tylko wkurzam się na siebie. Więc mój Trifix przypuszczalnie wygląda następująco: 2-5-1. Zasada działania jest już chyba jasna.
Oryginalna teoria Ichazo została rozwinięta przez Katherine Chemick Fauvre, która nazwała ją Tritype (bo i trochę dodała własnej pracy, i jednak trochę różni się podejście do tego tematu od oryginalnego podejścia Ichazo). Tritype ma określać coś takiego, co robimy kiedy zawodzi podstawowa strategia naszego działania (czyli nasz typ główny). W sumie nie wiem jeszcze, co dokładnie miałoby to znaczyć, ale może w toku dyskusji do której zapraszam, dowiem się czegoś więcej. Tak więc zapraszam do dyskusji, temat nowy i chyba dosyć ciekawy ;]


Inne źródła traktujące o tym temacie:
http://taraka.pl/index.php?id=enneadekomp (autorami tej teorii twórcy strony nie są, bo pochodzi ona od Ichazo, ale nie wspominają skąd ją znają; cóż, Taraka ;) ale zerknąć można - piszą o Trifixie, gorzej że kończą nawiązaniem do astrologii)
http://www.enneagram.net/tritype.html (po angielsku, piszą o Tritype)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

#49 Post autor: Kapar » środa, 24 czerwca 2009, 07:49

Bardzo ciekawa koncepcja boogi!
Przeczytalem ten artykul po angielsku i doszedlem do wniosku, ze trudno byloby mi okreslic 2 inne typy nalezace do mojego Tritype.
Przykladowo jako osemka mam skrzydlo w 7 oraz polaczenie z 5, wydaje mi sie, ze ktores z tych typow uzupelnialoby moja fiksacje w sferze strachu ale w teraz oba maja na mnie wywazony wplyw. Jesli chodzi o sfere wstydu to nie mam tu zielonego pojecia, ktory z tych typow odpowiadalby mojemu przypadkowi.

Mysle, ze trudnosc z dostrzezeniu tych fiksacji moze zalezec od polaczen. Bo ja mam polaczenia we wszystkie sfery(Serce i Glowa) poza moja dominujaca(Brzuch) i nie oznacza to, ze wlasnie typy polaczone ze mna sa moimi fiksacjami.
Dwojka ma polaczenie w osiem i w cztery, czyli jedna sfera(Strachu/Glowa) pozostaje "wolna" od polaczen. Tak samo jest z piatkami, ktore maja polaczenie z 8 i z 7 i sfera emocji(wstydu) pozostaje czysta przez co moze byc latwiej wskazac dominujacy typ z grupy 2/3/4... (chyba, ze piatka ma skrzydlo w4)

Jest to naprawde ciekawe uzupelnienie do polaczen stres/relaks i skrzydel. Problemem moze byc to mnoga ilosc konfiguracji 3 typow ze soba. Chodzi o to, ze jest to na tyle indywidualna sprawa, ze jest to trudno sprawdzalne, czy mamy racje przy tych typach, czy nie. Nie ma tu zadnych regul.


Polaczenia sa odpowiedzialne za przejecie cech od jednego badz drugiego typu w zaleznosci od natury sytuacji.

Podczas gdy pozostale niedominujace typy z Tritype dzialaja bardziej jesli chodzi o strategie osiagania celow i spelniania sie, kiedy "zasoby" z wlasnego typu, ze skrzydla badz polaczen, wyczerpuja sie.
Prawdopodobne jest, ze dany schemat (czyli kolejnosc i natezenie zmiany podejscia i przejecia cech innego typu) uaktywniania sie w danej konfiguracji zaleznie od sytuacji i napotkanego problemu. Czyli w sytuacji bycia pod presja uruchamia sie inna kombinacja idaca np najpierw przez skrzydlo, potem przez jeden z typow uzupelniajacych fiksacje a dopiero potem w razie niepowodzenia uruchamia sie polaczenie w stresie. Mozliwosci i kolejnosci pozostaje wiele.

Raz po okresleniu swojego Tritype mozna obserwowac te konfiguracje powtarzajace sie w okreslonych sytuacjach i lepiej nad soba pracowac.
Z tego wzgledu napewno jest to dla mnie interesujace, fajne rozszerzenie horyzontu zlozonosci typu, szkoda tylko, ze tak malo sprecyzowane.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#50 Post autor: Snufkin » środa, 24 czerwca 2009, 11:25

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 marca 2010, 18:15 przez Snufkin, łącznie zmieniany 3 razy.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#51 Post autor: SuperDurson » środa, 24 czerwca 2009, 23:29

To ja mam niby co?

6 3 9?
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#52 Post autor: yusti » czwartek, 25 czerwca 2009, 16:32

.
Ostatnio zmieniony środa, 13 października 2010, 05:00 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
morbus
Posty: 801
Rejestracja: czwartek, 26 marca 2009, 13:25
Enneatyp: Obserwator

#53 Post autor: morbus » czwartek, 25 czerwca 2009, 18:03

Hmmm to tłumaczy moje ósemkowe zachowania :roll:
Mind.
a beautiful servant,
a dangerous master.

Awatar użytkownika
Rinn
VIP
VIP
Posty: 695
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 21:12
Kontakt:

#54 Post autor: Rinn » piątek, 26 czerwca 2009, 12:44

Snufkin pisze:Teoria w sam raz dla wszelkiej maści ignorantów nie potrafiących znaleźć odpowiedniej dla siebie szufladki oraz nie pojmujących dynamicznego i logicznego charakteru ennegramu.
Zgadzam się. Już z obecnym enneagramem we w miarę uporządkowanej postaci robią, co chcą. :D

Niemniej jednak teoria wydaje się ciekawa. Muszę przeczytać artykuły i to przemyśleć.
w lęku nie ma nic
czego trzeba by się bać

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

Re: Trifix/Tritype

#55 Post autor: NoMatter » wtorek, 18 stycznia 2011, 21:59

"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Trifix/Tritype

#56 Post autor: boogi » środa, 19 stycznia 2011, 15:51

Ten link jest juz w pierwszym poscie.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Tanpopo
Posty: 283
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 02:42
Enneatyp: Indywidualista

Re: Trifix/Tritype

#57 Post autor: Tanpopo » czwartek, 20 stycznia 2011, 01:09

Szufladki szufladkami, grunt, że bawiąc się takimi wymysłami zawsze można coś uporządkować. Poza tym teorie mają być funkcjonalne i mobilizować do dialogu z samym sobą.. Nie czcijmy teorii dla teorii. :P

Mój tritype to 4, 5 i 9.

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Trifix/Tritype

#58 Post autor: yusti » czwartek, 20 stycznia 2011, 02:58


Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

Re: Trifix/Tritype

#59 Post autor: NoMatter » czwartek, 20 stycznia 2011, 16:56

boogi pisze:Ten link jest juz w pierwszym poscie.
Do taraki? Wiem, chodziło mi raczej o
Nowy temat, który na forum nie był poruszany
:P

Połączyłam ten wątek z poprzednim ~atis
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Trifix/Tritype

#60 Post autor: atis » wtorek, 19 kwietnia 2011, 13:47

To byłoby zbyt proste.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

ODPOWIEDZ