Teoria Trifix/Tritype - człowiek składa się z trzech typów

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Teoria Trifix/Tritype - człowiek składa się z trzech typ

#61 Post autor: Venus w Raku » piątek, 28 września 2012, 02:11

Chociaż w testach enneagramowych wychodzi mi, że jestem czystą 1, to jednak wewnętrznie czuję się jak Tritype: 1 - 4 - 6, lub 6 -1 - 4, lub 4 -6 - 1 - w zależności od sytuacji życiowej. Bardziej mi to tritype pasuje do mojej osobowości niż tylko sztywne ograniczenie do punktu 1.


1w9, 6w5, sp/sx

tyurangalila
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 21 października 2011, 08:11
Enneatyp: Obserwator

Re: Teoria Trifix/Tritype - człowiek składa się z trzech typ

#62 Post autor: tyurangalila » piątek, 28 września 2012, 17:56

Postanowiłam, że zrobię sobie ten test a oto jego wyniki:
Spoiler:
ogólnie zaskakuje mnie ta ujemna punktacja, czaję zamysł, ale nie sądzę by ten test mi w czymkolwiek pomógł, zdecydowanie jednak wolę bardziej mozolną drogę w postaci uważnego czytania opisów. Najbardziej mnie rozbawił moment z pytaniem o znak zodiaku, co jak co ale jak położenie ciał niebieskich ma wpływać na to, że jestem taka, a nie inna. Co najwyżej pogoda może wpłynąć na nastrój, ale nigdy jakiś Jowisz w Uranie :roll:

Co do bycia 3 typami...ta teoria sporo wyjaśnia, no bo przecież niewykluczone jest, że w pewnych momentach życia 8 będzie zachowywać się jak 4 (trochę abstrakcja, ale ok, jedziemy dalej), 5 jak 2, czy nawet 9 jak 6 (akurat wiadomo, to jest możliwe bo ma wpływy 6). i tak w stanach zagrożenia życia, chwilkach 'absolutnych' możemy zachować się zupełnie odwrotnie niż zazwyczaj. Tritypes udowadnia, że enneagram nie jest tak sztywny i uproszczony jak to się zdaje na pierwszy rzut oka.
Są sytuacje, kiedy tak na prawdę bycie 'typem' rozmywa się w chwili stanu zagrożenia, załóżmy ze np podczas eksplozji, scenka a'la filmy sensacyjne Hollywood, no albo chociażby w trakcie wojny (już bardziej realistyczna wizja) Wtedy biorą górę instynkty pierwotne, przetrwania itd, ale to już psychologia pola walki więc nie będę mieszać dwóch różnych tematów. Niemniej jednak chyba warto o tym wspomnieć, bo wszak rzadko kiedy (jeśli nigdy) mamy styczność z takimi sytuacjami, ale to właśnie one (a raczej świadomość tego, że takie zdarzenia zachodzą) mogą uświadomić, ze tak na prawdę system typów, wpływów itd nie jest tak sztywny jak to się by zdawać mogło i człowiek faktycznie może się fiksować na wszystkie strony (że to tak pozwolę sobie pejoratywnie ująć)
5 z dwoma skrzydłami, sp/so/sx
INXX
Global 5: sloan RCOAI

tyurangalila
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 21 października 2011, 08:11
Enneatyp: Obserwator

Re: Teoria Trifix/Tritype - człowiek składa się z trzech typ

#63 Post autor: tyurangalila » środa, 10 października 2012, 18:44

pozwoliłam sobie wrócić do tematu. wydaje mi się, że znalazłam lepszy test od tego, który wykonałam poprzednio. Jeśli gdzieś już wcześniej się pojawił ten link to przepraszam, ale z tego co zdążyłam przewertować to chyba nie był on podawany.
a oto wyniki:
Spoiler:
edit: chociaż nie, widzę że tu się pojawia nieco niezgodności jeśli chodzi o teorię tritypes, przynajmniej u mnie, nie wiem, może u kogoś to pomoże, ale test sam w sobie fajny.
5 z dwoma skrzydłami, sp/so/sx
INXX
Global 5: sloan RCOAI

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Teoria Trifix/Tritype - człowiek składa się z trzech typ

#64 Post autor: kangur » środa, 10 października 2012, 20:06

wreście jakaś odmiana, pytania z similarminds znam już na pamięć

test dobrze zobrazował moje 3 typy (poza tym, że mimo wszystko jestem czwórką :P...), przy czym jako ostatni typ nie jestem pewna czy aby na pewno 6, a nie 9 lub ewentualnie 7 . Zastanawiający jest tylko brak ósemkowych cech które czasem odczuwam, ale w końcu to tylko test

Obrazek

Awatar użytkownika
Bloodwyn
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 25 grudnia 2012, 20:52
Enneatyp: Obserwator

Re: Teoria Trifix/Tritype - człowiek składa się z trzech typ

#65 Post autor: Bloodwyn » niedziela, 6 stycznia 2013, 21:09

Robiłem test 3 razy w odstępach czasu i wychodziło mi 4w5 ,następnie 5w4 a na końcu 9w1.Gdzie podczas ostatniego razu przesunąłem z ciekawości w ostatnim pytaniu kropeczkę o jedną w lewo i zmiana wyniku całego testu z 9w1 na 5w4,co jest śmieszne.Czuje się jednak 5.A do tematu,to myślę,że mam coś z tych trzech typów Gniew-lęk-wstyd. 9-5-4

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Teoria Trifix/Tritype - człowiek składa się z trzech typ

#66 Post autor: sjofh_ystad » poniedziałek, 9 grudnia 2013, 15:29

Hmm, eszpe mnie zainspirował do tritype i mam problem z 3-cim typem, z triady gniewu.
(Drugi to oczywiście 4-czka z oboma skrzydełkami)
Chciałem bez namysłu dać 8-kę (a nawet 8w7), ale się zawahałem, czy aby na pewno nie 9-ka. Oczywiście 8-ka byłaby fajniejsza, zdrowsza i wogle. Jakbym miał wybrać, to chcę 8. Ale mam wątpliwości teraz (nie, te wątpliwości nie są nijak związane z 9-ką tylko z chęcią dokładnego rozkminienia systemu).
Trzeci typ niby najsłabszy, u mnie dodatkowo jeszcze silniejsze jest połączenie z 7, więc tak naprawdę to jest 4-ty typ...
Niby na proste pytanie "jak sof wyraża gniew, gdy jest naprawdę zły" odpowiedź jest prosta - "ostro, na pałę, wyrzucić z siebie wszystko, często w taki sposób, jakby chciał ewidentnie nakręcić drugą osobę do kłótni, a raczej do wyrzucenia z siebie w rewanżu tego co leży na sercu". Ale z drugiej strony, to może wynikać z silnego sx-a. Bo ten gniew wyrazi tylko wobec najbliższych osób (wobec ludzi na dalszym dystansie psychologicznym chyba nie tyle by się bał - choć to też, 5 szanuje swoje zasoby - co nie widziałby w tym sensu), a przy tym zawsze po chwili (a zwykle nawet w trakcie) przejmie się reakcją drugiej strony, pomyśli, co ona mogła pomyśleć, wczuje się w nią, tym bardziej, im ta osoba ważniejsza. Co może wynikać też z socjo/MBTI/innych rzeczy...

Btw w kwestii mojej niechęci do testów nic się nie zmieniło, także mi nie pomogą.
Spoiler:

Awatar użytkownika
Litowojonow
Posty: 525
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 19:17
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: punkt orientacyjny Lloyda

Re: Teoria Trifix/Tritype - człowiek składa się z trzech typ

#67 Post autor: Litowojonow » poniedziałek, 9 grudnia 2013, 19:12

Hmm a jak często bywasz "naprawdę zły"? W długotrwałych (nie)odpowiednich warunkach to i 9 może w końcu eksplodować.

Mnie pasuje ta teoria, 5-9-4 i nie może być inaczej.
Dużo jest w tym prawdy, ale przeważa nieprawda.

Awatar użytkownika
999Przemek
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 sierpnia 2013, 23:44
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Teoria Trifix/Tritype - człowiek składa się z trzech typ

#68 Post autor: 999Przemek » poniedziałek, 9 grudnia 2013, 20:21

Mnie też ;) Patrząc po opisie wychodzi 9-7-5 :)
Enneagram: 7w8
Socionika i MBTI: ENTp-ILE
Instynkt: sx

Awatar użytkownika
Litowojonow
Posty: 525
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 19:17
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: punkt orientacyjny Lloyda

Re: Teoria Trifix/Tritype - człowiek składa się z trzech typ

#69 Post autor: Litowojonow » wtorek, 10 grudnia 2013, 19:07

Przygarnąć musisz 2, 3 lub 4, a sprzedać 7 lub 5, żeby się zgadzało.
Dużo jest w tym prawdy, ale przeważa nieprawda.

Awatar użytkownika
999Przemek
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 sierpnia 2013, 23:44
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Teoria Trifix/Tritype - człowiek składa się z trzech typ

#70 Post autor: 999Przemek » wtorek, 10 grudnia 2013, 21:43

A to jak to musi być? wg stresowych kolejności? Czy jakich, bo nie rozumiem dlaczego mam coś sprzedawać i kupować :P o ile tu mowa jest o mnie :P
P.S. Ciekawostka, podziel 1 na 7, otrzymasz właśnie te kolejne liczby :)
Enneagram: 7w8
Socionika i MBTI: ENTp-ILE
Instynkt: sx

Awatar użytkownika
Litowojonow
Posty: 525
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 19:17
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: punkt orientacyjny Lloyda

Re: Teoria Trifix/Tritype - człowiek składa się z trzech typ

#71 Post autor: Litowojonow » wtorek, 10 grudnia 2013, 23:37

Po jednym z każdej triady (wstyd[2,3,4]/lęk[5,6,7]/gniew[8,9,1]). W kolejność nie wnikałem :wink:
Dużo jest w tym prawdy, ale przeważa nieprawda.

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Teoria Trifix/Tritype - człowiek składa się z trzech typ

#72 Post autor: sjofh_ystad » środa, 5 marca 2014, 03:27

Chyba rozkminiłem się, ale jak zwykle to było trudne i jak zwykle czułem, że jestem gdzieś na granicy.

Braciszek na 100%: 5-4-9

Natomiast u mnie na ostatnim miejscu naprawdę wielkie wahadełko pomiędzy 8 a 9, ale ostatecznie się odróżniłem (hurra!):
5-4-8 :D
Spoiler:

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Teoria Trifix/Tritype - człowiek składa się z trzech typ

#73 Post autor: Snufkin » środa, 5 marca 2014, 15:33

Ok tylko się zbytnio nie ciesz, gdyż ta teoria jest z dupy wzięta.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Teoria Trifix/Tritype - człowiek składa się z trzech typ

#74 Post autor: Venus w Raku » środa, 5 marca 2014, 19:56

Snufciu! Jakoś działamy, mamy jakieś emocje i jakiś sposób myślenia. To daje większe możliwości samookreślenia się. Poszerza perspektywnę osobowości. Akurat teoria, że jest się tylko jedynym typem, który jest wrodzony, jest z dupy wzięta. Cechy wrodzone i wpływ środowiska mają mnóstwo wspólnego z osobowością, psychiką i kondycją fizyczną. My się zabawiamy gadkami o Enneagramie, ale Enneagam to opis patologii psychicznych według standardów amerykańskiej normy z roku 1970-80.
Ostatnio zmieniony środa, 5 marca 2014, 20:07 przez Venus w Raku, łącznie zmieniany 1 raz.
1w9, 6w5, sp/sx

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Teoria Trifix/Tritype - człowiek składa się z trzech typ

#75 Post autor: Snufkin » środa, 5 marca 2014, 20:03

Udziwnianie i tyle, wszystko powinno być tak proste, jak to tylko możliwe.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

ODPOWIEDZ