Stosunek do życia i koncentracja na czasie

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Stosunek do życia i koncentracja na czasie

#1 Post autor: Snufkin » wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:34

Każdy z typów posiada trzy ośrodki intuicji: ośrodek emocji, intelektu i działania (instynktu). U każdego są one ułożone w różnej kolejności jako: ośrodek, który dominuje, ośrodek wtórny i ośrodek trzeci, nieużywany. Punkty 3,6,9 tłumią ośrodek główny - przechodzi on na pozycję ośrodka trzeciego, a dwa pozostałe ośrodki są wykorzystywane w równym stopniu jako ośrodki wtórne. Wszystkie typy możemy podzielić w trójki biorąc pod uwagę różne kryteria. [...] [Tutaj następuje opis szczegółowy ośrodków intuicji, który jest jak mniemam powszechnie znany.]

Koncentracja na czasie
Inny podział możemy uzyskać, biorąc pod uwagę kryterium koncentracji na czasie. Typy 4,5,9 koncentrują się na przeszłości (u 4 i 5 działanie jest nieużywanym ośrodkiem trzecim, u 9 tłumionym ośrodkiem), są to też typy najbardziej wycofane. 1,2,6 to koncentracja na teraźniejszości (brak roztrząsania przeszłości czy zastanawiania się nad przyszłością - intelekt jako trzeci ośrodek), to typy zależne od ludzi. 3,7,8 skupiają się na przyszłości (emocje nie grają zbytniej roli, ważne co będzie jutro), typy agresywne.

Stosunek do życia
W odniesieniu do życia i innych ludzi cyfry 2,5,8 są zdobywcami (dwójka zdobywa miłość, piątka wiedzę, ósemka władzę), cyfry 3,6,9 preferują mediację - wierzą w możliwość osiągnięcia kompromisu ze światem, a 4,7,1 ograniczanie* - wolą płynąć pod prąd.

Nie pamiętam żeby ktoś o tym pisał na forum. Jeśli ktoś czegoś nie rozumie albo się nie zgadza zapraszam do dyskusji.

*mnie by bardziej pasowało ignorowanie


edit tytułu, RF: 4/ewutek
Ostatnio zmieniony środa, 26 sierpnia 2009, 11:39 przez Snufkin, łącznie zmieniany 3 razy.


5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#2 Post autor: SuperDurson » wtorek, 25 sierpnia 2009, 22:46

Z chęcią przeczytam w oryginale.
Podaj proszę link.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#3 Post autor: yusti » środa, 26 sierpnia 2009, 06:14

.
Ostatnio zmieniony środa, 13 października 2010, 19:57 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#4 Post autor: SuperDurson » środa, 26 sierpnia 2009, 10:14

..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Stosunek do życia i koncentracja na czasie

#5 Post autor: Kapar » poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 16:21

Przyszłość jest dla mnie zdecydowanie najważniejsza, nie płaczę na rozlanym mlekiem, staram się zbytnio nie rozstrząsać przeszłości pod kątem tego co mogłem zrobić, co mi się nie udało, i tak dalej. Biorę jednak od czasu do czasu kroczek w tył, ale tylko po to, by nabrać rozpędu i iść mocniej naprzód. Ważna jest dla mnie teraźniejszość także. Właściwie w tej sferze ważni są dla mnie tylko ludzie, bo jeśli chodzi o przyszłość to nie polegam na nich za bardzo i jeśli wiążę z nimi jakieś plany to naprawdę poważne (w wypadku kiedy, mam poczucie, że można na nich 100% polegać - aktualnie nikt).
Koncentracja na czasie to coś innego/nowego, ale stosunek do życia?
Z tą władzą, to ja nigdy nie czułem, żebym musiał do niej dążyć :P Raz się ją czuje, innym razem nie, raz lepiej, raz gorzej. Władza na dobrą sprawę jest nudna, bo co to za zabawa mieć wszystko pod kontrolą i mówić innym co mają robić? Takich ludzi staram się unikać, co by się łatwo temu poddawali. Władza może tak ale jako wypadkowa wszytskiego pozostałego, co sie zdarza samo i co jest w sumie udziałem innych i okoliczności. Ale jako cel sam w sobie, to mnie się nie wydaje trafione... zresztą władza psuje człowieka.
Ja mam bardziej orientacje na doznania zmysłowe w życiu, nowe doświadczenia, poznawanie, rozwój.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
.Anka.
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 6 kwietnia 2009, 14:56
Lokalizacja: z rpga ;-)

Re: Stosunek do życia i koncentracja na czasie

#6 Post autor: .Anka. » wtorek, 22 września 2009, 13:52

Koncentracja na przyszłości. Przeszłość jest "łącznikiem" z teraźniejszością i wpływa na nią. Pod prąd i ukierunkowanie na wiedzę (poznanie, sięganie źródeł, niekoniecznie "kucie". Zdecydowanie nie kujemy!
Ostatnio zmieniony środa, 23 września 2009, 20:48 przez .Anka., łącznie zmieniany 1 raz.
6, ESI-Se (nadal nie wierzę, ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz?)

Za późno się zorientowałam. Łatwo pomylić 6 z 4.

Awatar użytkownika
car II
Posty: 558
Rejestracja: piątek, 22 maja 2009, 18:35
Enneatyp: Indywidualista

Re: Stosunek do życia i koncentracja na czasie

#7 Post autor: car II » środa, 23 września 2009, 18:19

Ja z tych trzech ośrodków, do siebie dobrałbym ośrodek działania. Nie wiem czy się zgadza bo czytałem kiedyś o ośrodkach ale wyleciało mi z głowy.

Z koncentracją na terażniejszosci też się zgodzę,
ale w "stosunku do życia", każdemu typowi można by przykleić że coś zdobywa lub ogranicza. np. jedynka zdobywa uznanie albo 2 ogranicza siebie dla innych. Tak mi się wydaje.
Chociaż to płynięcie pod prąd jako idea najbardziej mi pasuje :)
Podróżując na rumaku akceptowanych emocji, poszukując siebie wprowadzam do doliny łez,teorie sensu życia przez afirmację samego życia we wszystkich jego przejawach odbitych w zwierciadle sztuki.

NoLeader
Posty: 783
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 01:50

Re: Stosunek do życia i koncentracja na czasie

#8 Post autor: NoLeader » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 12:04

Znałem ten opis i on jest niezły, aczkolwiek fragmentu "Punkty 3,6,9 tłumią ośrodek główny - przechodzi on na pozycję ośrodka trzeciego, a dwa pozostałe ośrodki są wykorzystywane w równym stopniu jako ośrodki wtórne" nigdy do końca nie skumałem tzn. ciężko mi sobie to psychologicznie zwizualizować.

Snuffkin, (albo ktoś inny), jakiś może przykład jak to rozumiesz?

mirtille
Posty: 67
Rejestracja: środa, 11 listopada 2009, 14:05
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: Kraków

Re: Stosunek do życia i koncentracja na czasie

#9 Post autor: mirtille » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 12:19

To znaczy, że typy 3, 6 i 9 nie mają ośrodka głównego, bo w ich przypadku zamienia się w ośrodek stłumiony a pozostałe dwa są wtórne.
8 w 7

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Stosunek do życia i koncentracja na czasie

#10 Post autor: Grin_land » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 12:20

mirtille pisze:To znaczy, że typy 3, 6 i 9 nie mają ośrodka głównego, bo w ich przypadku zamienia się w ośrodek stłumiony a pozostałe dwa są wtórne.
zaraz nie mają..zaraz nie mają!!
mamyyy :cry: też czasem potrafię coś zrobić i się z tym świetnie czuję
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

mirtille
Posty: 67
Rejestracja: środa, 11 listopada 2009, 14:05
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: Kraków

Re: Stosunek do życia i koncentracja na czasie

#11 Post autor: mirtille » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 12:26

Taka jest teoria :P a w praktyce, wiadomo bywa różnie ;) akurat w moim przypadku również nie zgadzam się z tym, ze mam przytępiony ośrodek emocji, wręcz przeciwnie, uważam się za dość empatyczną osobę, więc spokojnie Grin_land :D
8 w 7

NoLeader
Posty: 783
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 01:50

Re: Stosunek do życia i koncentracja na czasie

#12 Post autor: NoLeader » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 12:39

mirtille pisze:To znaczy, że typy 3, 6 i 9 nie mają ośrodka głównego, bo w ich przypadku zamienia się w ośrodek stłumiony a pozostałe dwa są wtórne.
Heh, to nic nie wyjaśnia, tylko jest napisane trochę w inny sposób to co napisał Snuff :mrgreen:

Jak się teraz nad tym zastanawiam to najbardziej istotne jest, co to znaczy ośrodek główny. Przyjmuję, że jest to strefa, w której najlepiej czują się typy enneagramu, najlepiej sobie z nią radzą, dlatego ją wykorzystują najbardziej. I powstaje zasadnicze pytanie, czemu 3,9,6 tłumią to w czym teoretycznie są najlepsze?

mirtille
Posty: 67
Rejestracja: środa, 11 listopada 2009, 14:05
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: Kraków

Re: Stosunek do życia i koncentracja na czasie

#13 Post autor: mirtille » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 12:45

Trójka jest jednym z trzech enneagramowych typów osobowości, które znajdują się w bardzo specyficznej sytuacji, gdyż ich podstawowy i najsilniejszy ośrodek inteligencji jest też w dużej części zablokowany. Blokada ta jest spowodowana skłonnością do idealizowania równowagi pomiędzy światem wewnętrznym i zewnętrznym.

Najsilniejszy w przypadku Trójki ośrodek emocji jest wykorzystywany w celu zdobycia aprobaty otoczenia przez własne działania. Trójka tłumi swą naturalną wrażliwość, aby pokazać, jak znakomicie radzi sobie w pracy i życiu osobistym, odcina się od swojej subtelności, a także dużej kreatywności. Aby nic nie zakłóciło realizacji strategii życiowej, polegającej na zdobywaniu prestiżu, równoważy swoje reakcje emocjonalne, przywdziewając maskę zadowolenia i siły. Naturalny urok osobisty nieświadomie przekształca w narzędzie manipulacji otoczeniem.

Specyfika Trójek polega także na równym dostępie do pozostałych ośrodków: intelektu i działania. Głównym wyzwaniem, które stoi przed Trójką, jest odblokowanie i należyte użytkowanie ośrodka emocji. Niestety, Trójki zwykle przyjmują postawę człowieka czynu, agresywnie dążącego do celu, gdyż porażka w jego realizacji, w ich przekonaniu, spowodowałaby utratę twarzy w odbiorze otoczenia. Jest to oczywiście konkluzja fałszywa, a jej skutkiem bywa powtarzanie raz popełnionych błędów. Porażce towarzyszy spadek poczucia wartości i jeszcze większy wysiłek, aby udowodnić, że jest się „kimś”. Refleksja i wyciąganie wniosków z popełnionych błędów to najskuteczniejsze narzędzia rozwoju, z których Trójce tak trudno skorzystać.

Rozjaśniło to coś :lol: ?
8 w 7

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Stosunek do życia i koncentracja na czasie

#14 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 12:46

.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 marca 2010, 18:39 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Rinn
VIP
VIP
Posty: 695
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 21:12
Kontakt:

Re: Stosunek do życia i koncentracja na czasie

#15 Post autor: Rinn » poniedziałek, 7 grudnia 2009, 13:40

Snufkin pisze:W praktyce w swojej triadzie 9 są najbardziej bierne, 3 nieempatyczne, 6 najgłupsze.
Dzięki, Snuf. :lol:
w lęku nie ma nic
czego trzeba by się bać

ODPOWIEDZ