Najspokojniejsze typy enneagramu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Petroniusz
Posty: 283
Rejestracja: niedziela, 25 stycznia 2009, 15:24

Re: Najspokojniejsze typy enneagramu

#46 Post autor: Petroniusz » sobota, 12 grudnia 2009, 20:22

"Zrównoważona 7w6 odnajduje nowy rodzaj zbalansowanego spokoju, jak tylko zacznie opadać jej impulsywność i dążenie do zabawiania. Pomimo przestawienia nastroju, przedstawia gotowość do oczekiwania do czego doprowadzi ta zmiana. Ich skłonne do ryzyka i beztroskie usposobienie jest zastępowane przez łagodne uczucia i uważną czujność. U zdrowych 7w6 występuje pewien rodzaj ukierunkowanej, radosnej mądrości jako postawy pewnej, z nieograniczonym zakresem uwagi."


7w6 ENTP

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

Re: Najspokojniejsze typy enneagramu

#47 Post autor: Aleksandrowa » sobota, 12 grudnia 2009, 22:31

Petroniusz pisze:"Zrównoważona 7w6 odnajduje nowy rodzaj zbalansowanego spokoju, jak tylko zacznie opadać jej impulsywność i dążenie do zabawiania. Pomimo przestawienia nastroju, przedstawia gotowość do oczekiwania do czego doprowadzi ta zmiana. Ich skłonne do ryzyka i beztroskie usposobienie jest zastępowane przez łagodne uczucia i uważną czujność. U zdrowych 7w6 występuje pewien rodzaj ukierunkowanej, radosnej mądrości jako postawy pewnej, z nieograniczonym zakresem uwagi."
'Zrównoważona' to słowo klucz w tym tekście. :mrgreen:
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Najspokojniejsze typy enneagramu

#48 Post autor: Grin_land » sobota, 12 grudnia 2009, 22:33

z reszztą chyba 3/4 typów w stanie zdrowym jest raczej nieagresywne... co innego natura typu.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Damkac
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 16:46

Re: Najspokojniejsze typy enneagramu

#49 Post autor: Damkac » czwartek, 16 sierpnia 2012, 09:08

Mnie zdenerwować dosyć łatwo, tylko że swoją złość "duszę w sobie". Kłócić się nie potrafię i nie lubię więc staram się wtedy odizolować od ludzi.
5w4

Awatar użytkownika
Bloodwyn
Posty: 53
Rejestracja: wtorek, 25 grudnia 2012, 20:52
Enneatyp: Obserwator

Re: Najspokojniejsze typy enneagramu

#50 Post autor: Bloodwyn » poniedziałek, 7 stycznia 2013, 22:59

Piąteczki tez się złoszczą.To tak jakby odkręcić kran i zatkać odpływ.Jak się nazbiera to musi jakoś ujść.Jednak po sobie widzę,że to uchodzi powoli,nie wybucha.Wielokrotnie w tym stanie zachowywałem się jak nie piątka.Byłem cyniczny,złośliwy i czułem nadmiar energii a obecność innych mnie drażniła.Najlepiej sprawdzało się rozładowanie energii poprzez sport a po rozładowaniu musiałem się koniecznie porządnie wyspać.Odnoszę wrażenie,że u mnie ta złość następuje bezpośrednio po dołku.8-)

Awatar użytkownika
BlindSoul
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:47

Re: Najspokojniejsze typy enneagramu

#51 Post autor: BlindSoul » wtorek, 17 grudnia 2013, 21:11

Ja jestem 5w4 i co do swoich cech pozytywnych jestem jednego pewien - mam naprawdę żelazne nerwy, a jak ktoś mnie zdenerwuje to za punkt honoru uznaję, że nie okażę tego po sobie. Czuję się wtedy lepszy od tej osoby, która się wytrząsa nade mną jaki to jestem beznadziejny. Z tym kranem to faktycznie bardzo dobry przykład. Jak mnie ktoś wkurzy to potrafi to wpłynąć na cały mój dzień ale coś co mi niezmiernie pomaga to ... zwyczajnie samotność. Pogram na gitarze, posłucham muzyki, poczytam książkę... czyli ogólnie wejdę w swój świat i nerwy odpuszczają. Mam wiele wad ale to uznaję za swoją pewną i złotą zaletę - nikt nigdy nie widział mnie wpienionego.
Brace yourselves... 5w4 is coming.

Awatar użytkownika
Ymir
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 7 lipca 2014, 13:01
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Najspokojniejsze typy enneagramu

#52 Post autor: Ymir » poniedziałek, 7 lipca 2014, 14:37

Oj, ja jako 5w4 jestem dość nerwowa, ale moja agresja przejawia się przeważnie chłodem, cynizmem i ironią, a nie krzykiem.

Nie zgodzę się co do rzekomego spokoju 6w7. Byłam z osobą o tym typie w toksycznej relacji; bardzo wybuchowa i przewrażliwiona na swoim punkcie, zmieniająca innych na własną korzyść.
Obrazoburca.

Gdy wszystko gra
Zawsze znajdzie się
Burak, albo dwa
Którzy mądrzą się.
Najgorsze, że
Burak mało wie,
Ale będzie piał,
Bo on bystry jest.

~Kabanos - Buraki.

Awatar użytkownika
Asteroid
Posty: 81
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 18:09
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

Re: Najspokojniejsze typy enneagramu

#53 Post autor: Asteroid » poniedziałek, 7 lipca 2014, 22:02

Ja jako 4w5 jestem wg innych dość spokojna, no cóż na ogół :wink:

Ale to nieprawda, bo często się wkurwiam, a kiedy się już wścieknę to masakra xd jestem najbardziej agresywną osobą jaką znam, mam ochotę bić, krzyczeć, płakać, psuć, niszczyć itp i rzeczywiście to robię.
Wkurza mnie to! Widzicie, nawet teraz się złoszczę xD
Nie ma tak idealnie. Ale może być dobrze mimo wszystko.

1w9 INFJ sp-sx-so

mrnoname
Posty: 35
Rejestracja: środa, 11 czerwca 2014, 20:48
Enneatyp: Lojalista

Re: Najspokojniejsze typy enneagramu

#54 Post autor: mrnoname » środa, 9 lipca 2014, 15:14

Z opisów by wynikało, że 9 to zdecydowanie najspokojniejszy typ, ale i tak chyba wszystko zależy od poziomów zdrowia. Ja jako 6, uważam że mój typ raczej do najspokojniejszych nie należy(no chyba, że bardzo fobiczna część), a jeśli tworzy takie pozory albo zbyt długo wydaje się wam, że wszystko się układa to uważajcie. Nigdy nie wiecie co w tej 6-tkowej główce się kryje :)) Nagły wybuch oskarżeń przybarwiony o własne chore urojenia to dla mnie normalka. Z drugiej strony 6 raczej tłumi swój gniew, gdyż jak wiadomo ludzie którzy ciągle krzyczą itd. nie bywają zbyt lubiani, a jak wiemy 6 potrzebuje ludzi do życia.

Awatar użytkownika
silvergirl
Posty: 307
Rejestracja: czwartek, 2 stycznia 2014, 00:42
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Najspokojniejsze typy enneagramu

#55 Post autor: silvergirl » środa, 9 lipca 2014, 15:19

8 v 7 = oaza spokoju :)

jakocianka
Posty: 134
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2014, 19:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Mięsożerna roślina

Re: Najspokojniejsze typy enneagramu

#56 Post autor: jakocianka » piątek, 24 października 2014, 14:50

a kiedy się już wścieknę to masakra xd jestem najbardziej agresywną osobą jaką znam, mam ochotę bić, krzyczeć, płakać, psuć, niszczyć itp i

No ja też mam ochotę, tylko tego nie robię. Zamiast tego grożę innym, że ich zabiję.
Ale wracając do tematu to 9w1 są naprawdę spokojne, nawet jeśli zaczną wylewać frustrację to tak trochę żałośnie wyglądają, bo złościć się nie umieją (jedynie obrazić). W ogóle to 3w4 mają dość mocne nerwy... dość. Mój przyjaciel tego typu raczej nie okazuje żadnych negatywnych uczuć, ale czasem zacznie mi grozić (tak jak ja jemu), tylko że w obcym języku i strasznie wykrzywioną twarz wtedy ma. 3w2 dla odmiany często są jakieś nerwowe i mogą całkiem bez przyczyny zacząć jeździć po innych. Chociaż to taka pośrednia złość, prawdziwa jest trucizną jakich mało i wycieka w ich hipokryzji (ale to tylko od przeciętnych PRO w dół).
Co do 1w9 i 1w2 kompletnie się zgadzam - pierwsze do mój nauczyciel od polskiego a drugie od historii. 1w9 może troszkę głos podnieść i zacząć szaleńczo gestykulować, ale na tym koniec. 1w2 potrafi wrzeszczeć i zastraszać otoczenie, a kilka minut później żart opowiedzieć. A 7 to dopiero dziwna sprawa, bo jeśli zaczną się wydzierać to z kolei nie ze złości. Ale 7w6 podczas kłótni zaczynają odwalać sceny, jak Lojaliści i Dawcy.
[INTP RLUEI sx]
Keep running
Spoiler:

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Najspokojniejsze typy enneagramu

#57 Post autor: Sayna » czwartek, 23 kwietnia 2015, 01:30

Dziewiątki są najspokojniejsze, ale spokój jest naszym przekleństwem gdy wiąże się z uległością. Asertywność pozwala nadać temu spokojowi sens i wyznaczać granice. Gdy granice nie są wyznaczane ludzie nadużywają naszej cierpliwości, aż dochodzi do wybuchu.
jakocianka pisze:Ale wracając do tematu to 9w1 są naprawdę spokojne, nawet jeśli zaczną wylewać frustrację to tak trochę żałośnie wyglądają, bo złościć się nie umieją (jedynie obrazić).
9w1 najrzadziej wybuchają, bo skrzydło ukierunkowuje nasz gniew na same siebie, popełniane błędy i niedoskonałości. 9w8 wkurzają się raczej na innych ludzi i po naładowaniu negatywnymi emocjami rozładowują złość krzykiem wprawiając w osłupienie otoczenie.

U mnie jako 9w1 rozwija się poczucie winy i złość na siebie, natomiast u mojego kolegi 9w8 rozwija się poczucie krzywdy i złość na innych. Czasem gdy próbuję się za coś wziąć i inni mi przeszkadzają, to asertywnie mówię, że mi to nie pasuje. Trzeba mówić rzeczowo spokojnym i opanowanym głosem i zwykle to załatwia sprawę.

Jednak rzadko dochodzi do sytuacji w której ktoś mnie wyprowadza z równowagi. Bierze się to stąd, że zwykle to inni czymś się zajmują i to ja staram się nikomu nie przeszkadzać. Chyba to jedna z przyczyn naszego spokoju - rzadko nad czymś intensywnie pracujemy, bo nie mamy potrzeby nadmiarowej aktywności. Inne typy pewnie biorą to za oznakę lenistwa, ale to nie jest lenistwo. To brak potrzeby nieustannego działania. Myli się ten, kto myśli, że przez to się nie rozwijam. Mądrość można osiągnąć gdy nie jest się w nieustannym biegu.

Wielcy filozofowie i mędrcy nie zajmowali się nieustanną pracą. Dzięki temu mieli czas na rozmyślania i ich umysły były przepełnione spokojem. Nie zależało im na uznaniu, tylko na mądrości. Co ciekawe to właśnie oni zostali zapamiętani przez historię, a nie jacyś rzemieślnicy, czy handlarze zarabiający krocie.

Wasp
Posty: 48
Rejestracja: niedziela, 9 listopada 2014, 18:00
Enneatyp: Mediator

Re: Najspokojniejsze typy enneagramu

#58 Post autor: Wasp » czwartek, 23 kwietnia 2015, 07:27

Revania pisze:Bzdura, moja mama jest przykładem dziewiątki, która może nie daje się łatwo wkurzyć, ale ogólnie wprowadza do domu najwięcej zamieszania. Jak wyjechała na 3tyg do sanatorium to w domu było tak spokojnie i cicho... nikt mi nie truł nad uchem...

podpisuje się pod tym :thumbup:

Dziewiątki wbrew pozorom są mistrzami wprowadzania zamętu - to nie są takie spokojne istotki jak niektórym może się wydawać
W jednym tylko przypadku rada nie zawadzi, gdy się pokora u mądrości radzi

9w1 so/sx

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Najspokojniejsze typy enneagramu

#59 Post autor: Agon » czwartek, 23 kwietnia 2015, 10:51

Wasp pisze:Dziewiątki wbrew pozorom są mistrzami wprowadzania zamętu - to nie są takie spokojne istotki jak niektórym może się wydawać
Ha! Przyznanie się do winy 8-) Przejrzałem już grę Dziewiątek i opisałem to w tym poście.
Bardzo niezdrowe dziewiątki, mogą się pogrążyć w głęboką depresję, niedbalstwo i pewnego rodzaju zapomnienia, wewnętrznej śmierci. Mogą być apatyczne, nieczułe i odrętwiałe. Mogą w nieskończoność rozmawiać o tym jakie mogły by być i co mogły by robić, ale nigdy nie przejmują się tym na tyle aby te pomysły wcielić w życie. Mogą starać się unikać konfilktów, ale najczęściej je prowokują poprzez złośliwy i przykry charakter. Bardzo niezdrowe dziewiątki mogą uczynić wiele zła innym, przez zaniedbanie i łamanie przyrzeczeń, zobowiązań oraz poprzez pasywną agresję, nieustępliwie wierząc, że ich akcje są bezkarne i nie przynoszą żadnych konsekwencji. Różne rodzaje uzależnień, narkotyki, alkohol, często są problemem w tym stadium.
Kto wie jak wnieść pokój, wie też jak rozniecić chaos.

Wasp
Posty: 48
Rejestracja: niedziela, 9 listopada 2014, 18:00
Enneatyp: Mediator

Re: Najspokojniejsze typy enneagramu

#60 Post autor: Wasp » czwartek, 23 kwietnia 2015, 13:01

Agon pisze:
Wasp pisze:Dziewiątki wbrew pozorom są mistrzami wprowadzania zamętu - to nie są takie spokojne istotki jak niektórym może się wydawać
Ha! Przyznanie się do winy 8-) Przejrzałem już grę Dziewiątek
może jeśli sama to zauważyłam u siebie to nie jest ze mną aż tak źle :P
W jednym tylko przypadku rada nie zawadzi, gdy się pokora u mądrości radzi

9w1 so/sx

ODPOWIEDZ