do czego potrzebny jest wam enneagram, jako system?

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
enroute
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 29 lipca 2011, 03:38
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: do czego potrzebny jest wam enneagram, jako system?

#61 Post autor: enroute » wtorek, 28 sierpnia 2012, 01:01

Dla mnie enneagram to przede wszystkim - choć może to zabrzmieć dość banalnie - sposób na poznanie siebie (a także innych).
Jako jedynka, niejednokrotnie trudno było mi zrozumieć swoje własne mechanizmy postępowania.

Na przykład:
Skoro wszyscy popełniamy błędy, to dlaczego niekiedy budzą one we mnie wręcz skrajny gniew?
Skoro inni po popełnieniu błędu potrafią "wrzucić na luz" i iść dalej, dlaczego ja zawsze wszystko analizuję?
Skoro innym tak łatwo nagiąć swoje zasady, dlaczego ja mam swoje idee, którymi się kieruję?
Skoro innym tak zależy na relacjach i są bardzo towarzyscy, dlaczego ja moje znajomości traktuję jakoś inaczej i nie czuję potrzeby częstego kontaktu?

Muszę przyznać, że pierwszym uczuciem, którego doznałam po zrobieniu testu i przeczytaniu charakterystyki mojego typu, było - oprócz wielkiego kopniaka pod tytułem "przecież mnie po prostu NIE DAŁO SIĘ trafniej opisać..." - poczucie wielkiej ulgi. Zrozumiałam, dlaczego reaguję na różne sytuacje w określony sposób. Zaczęłam szukać przyczyn tych zjawisk, ale też wiem, nad czym mogę pracować, o mogę ulepszać (trochę paradoksalne: aby "zmniejszyć" swoją "jedynkowość", chcę pracować nad swymi przywarami - a właśnie ta praca i ciągłe "ulepszanie" to sztandarowa cecha jedynki).

Enneagram wprowadził w me życie swego rodzaju porządek. Zrozumiałam swe mechanizmy, dookreśliłam siebie.


w testach wychodzi 1 (niekiedy w9, niekiedy w2), w jeszcze innych testach wychodzi silne skrzydło 3, które zresztą bardzo mocno odczuwam
jedynko-trójkowe coś, ale generalnie: JEDYNKA

INTJ - 78 Introverted, 50 Intuitive, 62 Thinking, 78 Judging

Awatar użytkownika
IstariDreamer
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 25 stycznia 2011, 12:10
Lokalizacja: Right here

Re: do czego potrzebny jest wam enneagram, jako system?

#62 Post autor: IstariDreamer » środa, 29 października 2014, 01:04

(...)
Sranie w banie z poziomami. Ktoś zauważył opcję zarobienia kasy, to sobie wziął enneagram z lasu i udziwnił, żeby śmiertelnicy uznawali potrzebę wykupywania tajemnej wiedzy od guru.

Poczytasz tu i tam, zauważasz coś nie halo u siebie i jeśli rzeczywiście wyraźnie to widzisz i naprawdę chcesz zmienić, to to robisz nie patrząc na cały system.
kxxxx, sztuki magiczne.

//luźna myśl, w nieco losowym temacie
It's nice to be important, but it's more important to be nice

mini-chat

ODPOWIEDZ