Kabała a enneagram.

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

Kabała a enneagram.

#1 Post autor: Matea » wtorek, 16 lutego 2010, 15:00

Nie wiem czy był już taki temat jeśli tak to proszę mnie poprawić.
Czy orientujecie się może na temat związku enneagramu z kabałą ? Temat w sumie wydawał mi się oczywisty ,ale jakoś nigdy nie zwróciłam na to uwagi. Jest to mianowicie kolejny system ,który opiera się na symbolice liczb i ich różnorakich połączeń. Z tego co pamiętam z oficjalnych źródeł korzenie enneagramu sięgają starożytnych sufitów ,jednak sufizm zawsze mi się kojarzył bardziej z islamem niż z judaizmem ,a jednak.

Jak podaje Wikipedia Mądrość ta wyraża przez siebie, ni mniej ni więcej, jak kolejność zejścia korzeni, uwarunkowanych połączeniem przyczyny i skutku, podporządkowanych stałym i absolutnym prawom, które połączone ze sobą i ukierunkowane na jeden wielki, lecz bardzo ukryty cel, który nazywany jest: "Otwarcie Boskości Stwórcy jego stworzeniom w tym świecie..."

Co zwróciło szczególnie moją uwagę Dusze ludzi inkarnują się w materialnym świecie, dopóki poprzez odmianę swojej natury nie staną się godne całej tej błogości, którą Stwórca pragnie im dać zgodnie z "zamysłem stworzenia". Dzięki nauce kabała człowiek poznaje w jaki sposób został stworzony świat, jakie prawa nim rządzą, kim jest człowiek i w jaki sposób, powinien odmienić swoją naturę, aby stać się podobnym do Stwórcy (według powiedzianego "Stworzył człowieka na swoje podobieństwo") i osiągnąć połączenie z Nim. Człowiek studiujący kabałę powinien realnie poznać, nie umysłowo i teoretycznie, a w praktyce, za pomocą swoich zmysłów, wszelkie światy duchowe oraz prawa w nich obowiązujące. Kabała otwiera ukryte przesłanie Tory, którą rozpatruje jako wskazówki w jaki sposób osiągnąć Końcowe naprawienie. Z punktu widzenia kabały przyczyną wszystkich problemów ludzkości ogólnie i każdego indywiduum z osobna jest niezgodność z prawami wszechświata.

Dodatkowo w Kabale istnieje coś takiego jak drzewo życia ,które to składa się z 10 sefir i wygląda to mniej więcej w taki sposób :
Obrazek

Jest to kolejno :
1 . Keter (Korona, hebr. כתר)
2. Chochma (Mądrość, hebr. חכמה)
3. Bina (Zrozumienie, hebr. בינה)
4. Chesed (Łaska, hebr. חסד)
5. Gewura (Srogość, hebr. גבורה)
6. Tiferet (Piękno, hebr. תיפארת)
7. Necach (Zwycięstwo, hebr. נצח)
8. Hod (Chwała, hebr.הוד)
9. Jesod (Fundament, hebr. יסוד)
10. Malchut (Królestwo, hebr. מלכות)

Symbolizują one kolejne etapy wzrostu duszy od Malchut (stanu zepsucia) do stanu Keter (stanu świętości). Drzewo Życia jest mistycznym organizmem, który odpowiada całości bytu. Według kabały kolejne sefiry stanowią kolejne stopnie wyższej boskiej emanacji i przesyłają je niżej za pomocą dwudziestu dwóch ścieżek spinających całe Drzewo.

Drzewo Życia posiada trzy równoległe kolumny:

* prawą - męską, odpowiadającą zasadzie Rachamim (miłosierdzia);
* lewą - żeńską, odpowiadającą zasadzie Din (sądu);
* środkową, która jest ścieżką równowagi i harmonii, połączenia lewej i prawej linii.

Z punktu widzenia wszystkich teorii na temat enneagramu założenia wydają mi się całkiem podobne. A Wy coś na ten temat wiecie ?


"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Kabała a enneagram.

#2 Post autor: Snufkin » wtorek, 16 lutego 2010, 16:15

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 kwietnia 2010, 07:43 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Vatican Assassin
Posty: 608
Rejestracja: czwartek, 14 sierpnia 2008, 16:54

Re: Kabała a enneagram.

#3 Post autor: Vatican Assassin » środa, 17 lutego 2010, 01:29

Matea pisze: Dodatkowo w Kabale istnieje coś takiego jak drzewo życia
Enneagram / Tree Of Life

Btw. w pewnym zaszyfrowanym sensie Gnoza i Kabała to synonimy.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Kabała a enneagram.

#4 Post autor: Kapar » środa, 17 lutego 2010, 08:29

Hmm po przeczytaniu tego nie widze za bardzo zwiazku miedzy Kabala a Enneagramem. Jedno odnosi sie do religii (boskosc), drugie nie ma zadnych takich odniesien – roznica chyba jest znaczna. W Kabale jest podzial n ate etapy rozwoju a w enneagramie kazdy typ ma swoje wlasne poziomy zdrowia. Inna roznica jest to, ze jadrem enneagramu jest podzial na energie (instynkty) – glowa, serce i brzuch – stad sie cala typologia wywodzi. W Kabale tego nie znalazlem.
Nie wiem za wiele o Kabale ale jak sie orientuje, to jest ona jednolitym systemem skierowanym do jednostki i wlasnej wiedzy, Kabala nie dostarcza jakotakiej wiedzy o innych jednostkach. Enneagram mozna traktowac obiektywnie I wiedze, ktora daje bazujac na podziale 9 typow.
Z tego co wiem, to Kabalisci sa widziani jako sekta – ich organizacja spelnia takie kryteria. Choc co ciekawe, wg kryteriow ojcow Dominikanow odnosnie kategoryzacji jakiejs organizacji jako sekty, sam Kosciol Katolicki spelnia takze wszystkie kryteria bycia sekta (wg kryteriow podanych przez zakon tegoz kosciola).
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

Re: Kabała a enneagram.

#5 Post autor: Matea » środa, 17 lutego 2010, 22:48

Ten post miał w zasadzie pozostawać w związku z opisami rozwoju duchowego tudzież mentalnego (jak kto woli) poszczególnych typów ,które zamieściłam na wszystkich forach.
Tam się pokrywa wszystko począwszy od najgłębszej istoty każdego typu ,która determinuje jej dążenia (bądź też powinna) i pozwala wejść na wyższy poziom samorozwoju i żyć w zgodzie ze światem. To akurat założenie wiążę się z założeniami kabały (nawet się zastanawiam czy te opisy ,które dostałam od Milambera nie pochodzą właśnie z tej książki ,którą polecił Snufkin...) Zresztą kto powiedział ,że człowiek rodzi się z jednym typem ? Może te typy są po prostu stadiami rozwoju duchowego... ?
"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

Awatar użytkownika
Vatican Assassin
Posty: 608
Rejestracja: czwartek, 14 sierpnia 2008, 16:54

Re: Kabała a enneagram.

#6 Post autor: Vatican Assassin » czwartek, 18 lutego 2010, 00:04

Matea pisze:To akurat założenie wiążę się z założeniami kabały
Nie jestem specem od kabały (zajmuję się Gnozą) ale pomijając spopularyzowaną na zachodzie filozofię kabalistyczną, wiem że założenia fundamentalej ortodoksyjno-judaistycznej kabały (jako najgłębsze zrozumienie Tory) są mgliste. Sięgając głębiej w swej najpełniejszej formie - kabała będzie bardziej wiedzą tajemną uzyskiwaną drogą inicjacji niźli filozofią, stąd niekiedy uznaje się sefiry nie tylko za stopnie wyższych emanacji ale także jako kolejne szczeble iluminacji adepta. Warto mieć to na uwadze przy próbie dokonywania syntezy enneagramu z kabałą.

Awatar użytkownika
In3orn
VIP
VIP
Posty: 601
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 21:07
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Kraków

Re: Kabała a enneagram.

#7 Post autor: In3orn » czwartek, 18 lutego 2010, 11:34

Matea pisze:Zresztą kto powiedział ,że człowiek rodzi się z jednym typem ? Może te typy są po prostu stadiami rozwoju duchowego... ?
To, że człowiek reprezentuje jeden typ jest jednym z założeń teorii ennagramu i to dosyć ważnym imo. Nie kłóci się to jednak z rozwojem duchowym, który może być w pewien sposób uniwersalny, mimo że każdy typ (w wielkim skrócie) walczy z innymi słabościami.
Don't give up! Never give up! Never back down!

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

Re: Kabała a enneagram.

#8 Post autor: Absynt » czwartek, 18 lutego 2010, 12:56

W zasadzie jest to zupełnie co innego, ale jak ktoś się chce bawić, to można się bawić...

Jedno wywodzi się z islamu, drugie z judaizmu i to z zupełnie innych okresów historycznych i podstaw - aczkolwiek jedno i drugie łączy jedno - to mistycyzm. Dorzucamy do tego jeszcze szamanizm (totemy typów) i mamy pop New Age ;). Dziś jednak miesza się wszystko ze wszystkim choćby to przyprawiało o zgagę.
Matea pisze: 1 . Keter (Korona, hebr. כתר)
2. Chochma (Mądrość, hebr. חכמה)
3. Bina (Zrozumienie, hebr. בינה)
4. Chesed (Łaska, hebr. חסד)
5. Gewura (Srogość, hebr. גבורה)
6. Tiferet (Piękno, hebr. תיפארת)
7. Necach (Zwycięstwo, hebr. נצח)
8. Hod (Chwała, hebr.הוד)
9. Jesod (Fundament, hebr. יסוד)
10. Malchut (Królestwo, hebr. מלכות)
1. Keter - Harmonia
2. Chochma - Piątka
3. Bina - Dziewiątka
4. Chesed - Szóstka
5. Gewura - Ósemka
6. Tiferet - Czwórka
7. Necach - Trójka
8. Hod - Siódemka
9. Jesod - Dwójka
10. Malchut - Jedynka

Albo jakoś inaczej.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
Vatican Assassin
Posty: 608
Rejestracja: czwartek, 14 sierpnia 2008, 16:54

Re: Kabała a enneagram.

#9 Post autor: Vatican Assassin » czwartek, 18 lutego 2010, 14:53

Absynt pisze:(...) i mamy pop New Age ;). Dziś jednak miesza się wszystko ze wszystkim choćby to przyprawiało o zgagę.
Właśnie, jednak czym innym jest zespajanie rozmaitych części składowych na potrzeby własnego intuicyjnie słusznego filtru dekodowania rzeczywistości, czy innymi słowy - ścieżce rozwoju świadomości/duchowości a prób dokonania obiektywnych połączeń (relatywizm)
W kwestiach mistyczno-poznawczych przy tak rozmaitej "mechanice" zazwyczaj im dalej w las tym bardziej krystalizuje się czysty subiektywizm, pomimo że u podstaw może istnieć wiele zbieżności, ponieważ istnieje pewnien przenikający się uniwersalizm, objawiający się np. w symbolice.
Zorganizowany New Age movement to ślepa uliczka.

Matea odnosząc sie do względnych kwestii rozwoju duchowego dla rozwinięcia własnej perspektywy jak najbardziej może połączyć enneagram z kabałą (płaszczyzna filozoficzna), ja natomiast poprzez hierarchiczną naturę struktury drzewa życia (podstawowego kabalistycznego sybolu) nie potrafię "technicznie" połączyć tego z typami osobowości, a jeśli mówimy o poziomach zdrowia to:
Absynt pisze:1. Keter - Harmonia
Na luźno wyciągając wnioski, prędzej wpasowałbym w tylko tą najwyższą sefirę - siatkę interpersonalną Thimoty Leary'ego, która im bliżej centrum tym bardziej staje się harmoniczna, natomiast symbolicznie jest podobna do buddyjskiej mandali.

Obrazek

Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

Re: Kabała a enneagram.

#10 Post autor: Matea » czwartek, 18 lutego 2010, 23:50

Absynt pisze:
2. Chochma - Piątka
3. Bina - Dziewiątka
4. Chesed - Szóstka
5. Gewura - Ósemka
6. Tiferet - Czwórka
7. Necach - Trójka
8. Hod - Siódemka
9. Jesod - Dwójka
10. Malchut - Jedynka

Albo jakoś inaczej.
A to ciekawe. Zupełnie inaczej to widziałam :D Przede wszystkim widziałam trójki jako te ,która szerzą pokój i miłość ,a Ty udowodniłeś ,że jednak liczy się chwała i zaszczyty... ;P No cóż. Niemniej Tiferet jednak bardziej mi się kojarzy z piątkami niż z burzliwymi i targanymi emocjami czwórkami (Gewura zawsze mi jakoś bardziej pasowała :mrgreen: )
"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

Re: Kabała a enneagram.

#11 Post autor: Absynt » piątek, 19 lutego 2010, 00:09

http://forum.enneagram.pl/forum/viewtop ... 87#p117005

Tym bym się kierował jeśli musiałbym to jeszcze raz przemyśleć ;).
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

thanatos
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 3 maja 2009, 13:39

Re: Kabała a enneagram.

#12 Post autor: thanatos » niedziela, 7 marca 2010, 17:35

Wpisywanie enneagramu na drzewo życia jakoś mi się nie widzi sensownym, to zupełnie różne mapy. Chociaż z drugiej strony, według ludzi, którzy mają odpowiednio dużo doświadczenia, na drzewo życia można wpisać wszystko. Pytanie tylko, czy to co wpisujemy na tym nie ucierpi i po co mieszać mapy? Mapa służy dojściu do konkretnego miejsca, poza tą drogą jest bezużyteczna. Enneagram nie jest chyba mapą wyznaczającą drogę do oświecenia, tylko do realizacji na poziomie osobowości, a kabała jest tradycją mistyczną (a właściwie to elementem tradycji, bo mówię o kabale znanej w zachodniej tradycji magicznej, nie o żydowskiej). Nie widzę możliwości połączenia tych dwóch w coś z czego widziałbym, chociażby teoretycznie, pożytek...
Z nie-metafizycznego punktu widzenia większość moich postaw, wzorców i zachowań można przypisać 6 albo 5.

Awatar użytkownika
Vatican Assassin
Posty: 608
Rejestracja: czwartek, 14 sierpnia 2008, 16:54

Re: Kabała a enneagram.

#13 Post autor: Vatican Assassin » niedziela, 7 marca 2010, 17:54

thanatos pisze:Mapa służy dojściu do konkretnego miejsca, poza tą drogą jest bezużyteczna.
Otóż to, mapa to nie terytorium, a enneagram i kabała to dwa odmienne lądy.

23 punkty :)

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Kabała a enneagram.

#14 Post autor: Kapar » środa, 12 maja 2010, 16:10

Jestem w trakcie lektury "Understanding the Enneagram" Riso i Hudsona, oni wspominają we wstępie o podobieństwach Kabali i Enneagramu, dlatego chciałem napisać, że nie miałem racji pisząc, że nie mają związku... Odwołuje. Mea Culpa!
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

Re: Kabała a enneagram.

#15 Post autor: Matea » niedziela, 16 maja 2010, 11:49

Dla mnie związek kabały i enneagramu jest tylko potwierdzeniem, że nikt nie rodzi się tylko z jednym rodzajem osobowości, ale typy te są uwarunkowane środowiskiem, w którym żyjemy.. Czy poziomem rozwoju ? Nad tym można by dyskutować...
"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

ODPOWIEDZ