Enneagram w szkole

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Miltado
VIP
VIP
Posty: 1581
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 13:15

#16 Post autor: Miltado » wtorek, 30 stycznia 2007, 21:55

Nikt niczego nie obalił sam kontrargument jest niewystarczający. ;)


ESFp

Aquilam volare doces'
One last thing before I quit...
Don't want to be your monkey wrench

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#17 Post autor: Zielony smok » środa, 31 stycznia 2007, 12:13

Tak swoją drogą, pytanko, czy widzicie sens propagowania Enneagramu w szkole, lekcje wychowawcze, psycholog szkolny,wzajemna zachęta do sprawdzenia się w tym systemie. Sugeruje to Eric Salomon w ABC Enneagramu. Jako narzędzie pomocnicze np. w budowaniu wzajemnych relacji w klasie jako zbiorowości skazanej na siebie na trzy lata, relacji z nauczycielami ( w końcu też cyferki od 1 do 9), ułatwianiu odkrywania w sobie predyspozycji zawodowych ułatwiających wybór studiów a potem pracy?
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
NYCTEA
Posty: 146
Rejestracja: piątek, 3 listopada 2006, 23:39

#18 Post autor: NYCTEA » środa, 31 stycznia 2007, 12:16

Yusti. Takich rzeczy, jakie chcesz umieć, uczą zawodówki. Nie każdy musi studiować. Chwała im za to. Będzie miał mi kto kran naprawić. Naprawdę.
Nie mam takiego podejścia do wiedzy "po kiego i co potem", bo zadaję sobie dużo pytań i szukam na nie odpowiedzi, jakiś alternatyw. Staram się zrozumieć ten grajdoł, zwany światem, ogarnąć w taki bardziej całościowy sposób, faktów z punktu widzenia kultów, poetów, naukowców .. "Wprowadzam do doliny łez, teorie sensu życia".

A w szkole.. Sporo mi sie nie podoba, dużo bym pozmieniała. Ludzie nie tworzą jakiejs całości, są sobie obcy, żyją we własnym światku.

Program jest obszerny i faktycznie mamy o wiele większą wiedzę ogólna w porównaniu z innymi krajami, ale kompletnie nie umiemy "się sprzedać", wykorzystać tego, żyjemy w społeczeństwie zazdrosnym i zakompleksionym. W sumie nie wypada wiedzieć w Polsce, bo to zadzieranie nosa itp. Jak Amerykanin zobaczy, że sąsiad ma piekną kurę, to pomyśli "co za piękna kura! będę pracować, żeby wyhodować jeszcze piękniejszą!". A Polak w tej samej sytuacji pomyśli "a żeby mu zdechła! to na pewno dzięki jakiemuś szwindlowi! gdzie strychnina..". Ale to taka mała dygresja. Rozmowy towarzyskie na ogół mnie nudzą. Wolę pograć w karty na korytarzu, ale to też tylko przez chwilę robi się przyjemnie. Nie ma mowy, że chociaż część klasy zostanie po zajęciach, żeby się poznać.

Na moje reakcje na nauczycielskie "zwracanie uwagi", czy inne ich zabiegi mające doprowadzić do pokazania mi, kto tu rządzi, widziałam przerażone miny koleżanek . Podobno mina pt. "mam cię w d.", "zabić cie?" itp. W sumie żadnego chamstwa, tylko trochę irytującego lekceważenia i buntowniczej wyższości. Raczej trudno mnie lubić nauczycielom (zreszta nie tylko im). Chociaż zdarzali się i tacy ekscentrycy..

W kontaktach z uczniami jestem przeważnie na marginesie życia klasowego. Czasem nawet coś tam chce mi się zdziałać, ale jak reszta tylko się ogląda co inni na to, albo co będą z tego mieć, to się odechciewa.
Generalnie trzymam się na dystans, ewentualnie ze zbieraniną innych outsidów.
Przyglądam się ludziom. Zastanawiam się z jakich są domów, co sprawiło, że sa tacy, jacy są. Co tak naprawdę kryje się za maskami, które nakładają wychodząc do szkoły. Jaką liczbę Enneagramu można im przypisać;].

Mówicie, że dla Was najlepsi nauczyciele, to Siódemki. Tymi, których ja najlepiej zapamiętałam, była polonistka z podstawówki, Czwórka, która wyjątkowo mnie lubiła (pewnie 4w3, bo irytowała mnie w ten szczególny sposób;]) i nieobecny, emerytowany już fizyk z gimnazjum, Piątka.
4w5&INTP

ktośtam
VIP
VIP
Posty: 973
Rejestracja: poniedziałek, 25 grudnia 2006, 19:25

#19 Post autor: ktośtam » środa, 31 stycznia 2007, 12:23

Zielony smok pisze:Jako narzędzie pomocnicze np. w budowaniu wzajemnych relacji w klasie jako zbiorowości skazanej na siebie na trzy lata, relacji z nauczycielami
Wydaje mi się, że nie przyniosłoby to dużych rezultatów, ponieważ ludzie zwykle nie przywiązują wagi do tego typu testów...
Ułatwianiu odkrywania w sobie predyspozycji zawodowych ułatwiających wybór studiów a potem pracy?
Sądzę, że tu Enneagram byłby nawet bardzo przydatny. W ostatniej klasie szkoły średniej większosć osób jest jeszcze bardzo niezdecydowana i o wyborze kierunku studiów często decydują znajomości albo przypadek... Enneagram móglby pomóc wybrać odpowiedni zawód.

Awatar użytkownika
Freya
Posty: 180
Rejestracja: niedziela, 15 października 2006, 19:43
Lokalizacja: Lublin

#20 Post autor: Freya » środa, 31 stycznia 2007, 12:28

Zielony smok pisze:czy widzicie sens propagowania Enneagramu w szkole, lekcje wychowawcze, psycholog szkolny,wzajemna zachęta do sprawdzenia się w tym systemie. Sugeruje to Eric Salomon w ABC Enneagramu. Jako narzędzie pomocnicze np. w budowaniu wzajemnych relacji w klasie jako zbiorowości skazanej na siebie na trzy lata, relacji z nauczycielami ( w końcu też cyferki od 1 do 9), ułatwianiu odkrywania w sobie predyspozycji zawodowych ułatwiających wybór studiów a potem pracy?
co do budowania relacji, to wg mnie wystarczyłaby psychoprofilaktyka, miałam to na studiach i wszystkim sie bardzo przydała
8: "gdy krzyczę i przeklinam, pamiętaj, że poprostu taka jestem"

"pełna smierć następuje dopiero po likwidacji duchów albo po ich ucieczce. Te duchy trzeba wypuścić ze zmarłego, tak jak sie wypuszcza z balonu powietrze: przez nakłucie"

Awatar użytkownika
Miltado
VIP
VIP
Posty: 1581
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 13:15

#21 Post autor: Miltado » środa, 31 stycznia 2007, 13:25

Freya pisze:
Zielony smok pisze:czy widzicie sens propagowania Enneagramu w szkole, lekcje wychowawcze, psycholog szkolny,wzajemna zachęta do sprawdzenia się w tym systemie. Sugeruje to Eric Salomon w ABC Enneagramu. Jako narzędzie pomocnicze np. w budowaniu wzajemnych relacji w klasie jako zbiorowości skazanej na siebie na trzy lata, relacji z nauczycielami ( w końcu też cyferki od 1 do 9), ułatwianiu odkrywania w sobie predyspozycji zawodowych ułatwiających wybór studiów a potem pracy?
co do budowania relacji, to wg mnie wystarczyłaby psychoprofilaktyka, miałam to na studiach i wszystkim sie bardzo przydała
Coś takiego mogło by się naprawdę przydać, ale różni są ludzie i nie należy polegać tylko na jednym szblonie dzielącym ich na 9 typów, więc różnie by mogło by z tym być. Ogólnie byłbym za wprowadzeniem.
ESFp

Aquilam volare doces'
One last thing before I quit...
Don't want to be your monkey wrench

Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 780
Rejestracja: niedziela, 3 grudnia 2006, 11:11

#22 Post autor: Gabriel » środa, 31 stycznia 2007, 16:56

Mi tam Enneagram w wyborze zawodu za bardzo nie pomógł.
Co do wprowadzenia go do szkół. W życiu bym tego nie chciał. Po co inni ludzie mają znać mój typ? Im mniej ma o tym pojęcie, tym lepiej. Myślicie, że jak jesteście np. 4 to ludzie będą do was mili, żeby was nie urazić, bo wy to tacy wrażliwi? Pff... Jeśli coś mogą, to wykorzystają to przeciwko wam. Odsłanianie własnych motywów i przede wszystkim lęków przed innymi to bardzo kiepski pomysł. Nawet jeśli byłbym ósemką i inni by o tym wiedzieli, to się założe, ze predzej czy pozniej probowaliby cos spiskowac za moimi plecami / zdradzic mnie.
ewutek pisze:Uśmiechnięty chłopiec o dziewczęcych rysach.
Nie ma już dla mnie nadziei. :lol:
4w3 sp lub sx / so ENFJ

Awatar użytkownika
Miltado
VIP
VIP
Posty: 1581
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 13:15

#23 Post autor: Miltado » środa, 31 stycznia 2007, 17:52

O tym nie pomyślałem..., ale przyznaje 100% racji. Są ludzie dla kórych te wiadomości są naprawde cenne i wątpię, żeby chcieli ich użyć w dobrej wierze;)
ESFp

Aquilam volare doces'
One last thing before I quit...
Don't want to be your monkey wrench

Mikhael
Posty: 132
Rejestracja: piątek, 8 grudnia 2006, 21:45

#24 Post autor: Mikhael » środa, 31 stycznia 2007, 17:59

Do osób bluzgających na szkołę/zdobywanie wiedzy: Dziwi mnie Wasza niechęć do nauki. Ok. Zgodzę się z tym, że szkoła uczy wielu rzeczy nieinteresujących/nieprzydatnych dla pewnych osób. Ale co z dziedzinami wiedzy interesującymi dla Was? (przecież chyba czymś się interesujecie nie? :P) Ja np. zgarniałem prawie same jedynki z takiej geografii (bo kompletnie nie interesuje mnie budowa geologiczna ziemi itp.) ale za to bardzo lubię matematykę i fizykę (fizyka jest niesamowicie ciekawa).

Albo inny przykład: język polski. Sam w sobie jest dla mnie średnio interesujący, gdyż jestem raczej ścisłowcem, ale bardzo wiele zawdzięczam polonistom. Nauczyli mnie samego języka dzięki czemu mogę w miarę składnie przelewać moje myśli na papier i tym sposobem wyrażać siebie. Co więcej posiadam podstawową wiedzę na temat kultury i sztuki co daje mi możliwość łatwiejszej i głębszej interpretacji dzieł, a także bardziej świadomego obcowania z jakąkolwiek formą sztuki, którą niezwykle cenie.

Poza tym chciałbym się nauczyć rysować, grać na gitarze, udoskonalać moje umiejętności tworzenia grafiki komputerowej (które na razie są mizerne). Tego szkołą może mnie nie nauczy, ale generalnie lubię wiedzieć / umieć różne rzeczy. Jestem po prostu ciekawy świata - próbuję go zrozumieć. :D Programowania uczę się sam od kilku już lat i co nieco już w tej dziedzinie osiągnąłem. I daje mi to ogromną satysfakcję.

Wiedza (również ogólna) jest niezbędna dla rozwoju człowieka. Jest on wtedy bardziej świadomy tego co się dzieje wokół niego. Człowiekiem niewykształconym bardzo łatwo można manipulować.

A co do stosowania Enneagramu w szkołach: Jestem przeciwny z tych samych względów co Gabriel. Nie życzyłbym sobie, aby wszyscy w klasie znali mój typ. A do określania zawodu znacznie lepiej nadaje się MBTI.

Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 780
Rejestracja: niedziela, 3 grudnia 2006, 11:11

#25 Post autor: Gabriel » środa, 31 stycznia 2007, 20:21

Miltado, Mikhael, zazdroszczę wam tego samozaparcia do nauki. Może coś w tym jest. Kiedyś udawało mi się odczuwać tę satysfakcję, że wiem coś więcej. No właśnie, kiedyś. Teraz mi to minęło, mam nadzieję, że nie nieodwracalnie, bo - pomijając już LO - nie wiem jak studia skończę. A kiedyś to taki ambitny byłem... I kupe kasy chiałem mieć... I świat podbić... Teraz do mnie kasa, aż tak się nie liczy. Byle moja rodzina żyła na zadowalającym poziomie. Ale do tego trza pracy. W mojej szkole, wchodzi mi wiedza tylko tam, gdzie nauczyciel jest sympatyczny i sporo humoru na lekcji. Jak polski z naszą wychowawczynią. Tam każdemu, że tak powiem przypieła etykietkę, ale raczej taką pozytywną (może poza moją: chama, niebieskiego ptaka (taki metaforyzm :P ), zboczeńca i szczerego nadpobudliwca), ale dzięki temu są jaja na lekcjach, bo każdy odgrywa jakby swoją rolę. Sporo śmiechu, nic się nie uczę, wszystko samo do głowy wchodzi. Ale poza tą lekcją to lubię chyba tylko WF :P
Co dziwne, nie mam pojęcia jaki jest typ Enneagramu mojej wychowawczyni. Myślałem nad dwójką, ale jak ktoś jest bardzo zdrowy to trudno to wychwycić. Nie pasuje mi do niczego. Stanowcza, wymagająca i jednocześnie pełna luzu i poczucia humoru. Do tego dobry psycholog. Zdaje się rozumieć ucznia i jest spostrzegawcza. Przykładu nie przytoczę, ale po pozornie nieważnych zachowaniach umie przyklejać bardzo trafne etykietki do uczniów.
ewutek pisze:Uśmiechnięty chłopiec o dziewczęcych rysach.
Nie ma już dla mnie nadziei. :lol:
4w3 sp lub sx / so ENFJ

M*
Posty: 209
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 15:41
Lokalizacja: Kraków

#26 Post autor: M* » środa, 31 stycznia 2007, 21:32

yusti pisze:Lubiłam cos czasem przeczytać, ale w szkole musiałam się zachwycac czymś co mnie w ogóle nie rajcuje. Uczyc się jacy to wspaniali byli ci a ci którzy do nas w ogóle nie przemawiają. A to co lubimy nie ma znaczenia. to nie istotne. Wmuszali nam jedynie słuszną droge.
Och, bez przesady. Program nauczania jest po to, żeby można było się zapoznać z tym, co w nim jest. Wcale nie równa się to nakazowi uwielbiania wszystkich lektur szkolnych. I nauczyciele wcale tego nie wymagają, z drugiej strony wcale im się nie dziwię że ich czasem szlag trafia, jak "ambitna młodzież" potrafi tylko powiedzieć: nuda, denne, nie podoba mi się. Kto tu teraz idzie na łatwiznę, hę?
Ja z języka polskiego w LO najlepiej pamiętam zagorzałe dyskusje i wymianę opinii o jakimś utworze literackim. Nikt nas do tego ani nie zmuszał, ani nie odciągał i nie ganił za kontrowersyjne wnioski. A zarzucanie nauczycielom "pchania w jedyną słuszną drogę" jest IMHO nadużyciem. Najłatwiej coś olać, trudniej wykazać trochę inwencji.
Świetnie, tylko wiedza nie uszczęśliwa
Mów za siebie. Ja bym się nie zamieniła.
4w3, ENTP

M*
Posty: 209
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 15:41
Lokalizacja: Kraków

#27 Post autor: M* » środa, 31 stycznia 2007, 21:55

yusti pisze:na okrągło to samo musicie przeczytac tę książkę ona jest świetna i tak było ze wszystkim. Jasne, moge przeczytac i powiedziec że było denne. Dlaczego nie?
Bo trzeba jeszcze logicznie argumentować. A jak Twoje argumenty byłyby takie jak tu na forum, to...ech ;)
Ale to było nie do przyjęcia, trzeba było się wykuwac na pamięć dat z biografii Mickiewicza jak ja nawet nie wiem kiedy się moi dzadkowie urodzili!
Nikt Ci nie bronił się dowiedzieć wszak. Ja też nie wiedziałam, ale jak mnie zainteresowało, to nabyłam informacje.
wkuć i wyrecytowac z zachwytem obowiązkowo litwo..ojczyzno moja...; przeciez nie litwa a POlska jest ma matką!; nawet prawdziwie swoich bohaterów nie mamy ino zapożyczamy).
Po pierwsze przeginasz, bo na pewno nikt Ci nie kazał z zachwytem obowiązkowo. A że deklamacja zazwyczaj wymaga modulacji głosu, to kaman, nawet jak z kimś rozmawiasz to to robisz. A po drugie właśnie sama obaliłaś argument, że wiedza jest niepotrzebna. Poczytaj średniowieczną historię Polski i się nie ośmieszaj, bo mimo że za historią nie przepadałam, to orientuję się w podstawowych faktach.
Mogłam sie w tym czasie hydrauliki nauczyć. przynajmniej bym se z domową powodzią poradziła:)
Mogłaś się uczyć hydrauliki i pomimo tego, że kazali Ci sie nauczyć Inwokacji. Ale fajniej się lenić, a potem zwalać wszystko na szkołę i narzekać, że nic życiowego się nie umie. Kondolencje.
4w3, ENTP

Awatar użytkownika
Freya
Posty: 180
Rejestracja: niedziela, 15 października 2006, 19:43
Lokalizacja: Lublin

#28 Post autor: Freya » czwartek, 1 lutego 2007, 00:03

po co uczyc się, że istniał jakis Mickiewicz, najważniejsze jest żeby umiejętnie odetkac kibel
8: "gdy krzyczę i przeklinam, pamiętaj, że poprostu taka jestem"

"pełna smierć następuje dopiero po likwidacji duchów albo po ich ucieczce. Te duchy trzeba wypuścić ze zmarłego, tak jak sie wypuszcza z balonu powietrze: przez nakłucie"

widełek
Posty: 47
Rejestracja: piątek, 5 stycznia 2007, 23:39

#29 Post autor: widełek » czwartek, 1 lutego 2007, 02:03

a ja jestem przeciwny temu obecnemu systemowi szkolnemu (;
uwazam ze w szkolach pogimnazjalnych uczniowie powinni ksztalcic sie juz w scisle okreslonych przez siebie kierunkach. niby tak jest w liceach, ze wybierasz profil, ale w mojej szkole to calkowita bzdura, wszystkie klasy nie zaleznie od profilu maja prawie identyczny program, no moze z minimalnymi zmianami.

co do ocen to slabo sie ucze. kiedy konczylem gimnajum mialem 4,2 teraz mam 2,66 :p mialem wystawione 2 zagrozenia, na szczescie obydwa poprawilem:)> nauka nie jest moja mocna dziedzina, uwazam ze uczymy sie naprawde pi**********ej masy niepotrzebnych rzeczy:P

na kij mi jakies mole, obliczanie predkosci katowej, wietrzenie skal etc. etc. etc.
to bardzo nieuzyteczne i na dodatek jesli chce sie miec wyniki w nauce na przyzwoitym poziomie to trzeba poswiecic duzo czasu. ja powtarzam material jedynie z tych dziedzin ktore w jakis sposob mnie zainteresowaly, i to tez raczej rzadko stad zapewne moje wyniki :P

pomijam juz to ze w pon. na przyklad szkole koncze o 16.15 co znacznie ogranicza moj czas, i tym bardziej spedzajac 9 godzin w szkole nie mam zamiaru spedzac kolejnych 2 sleczac nad podrecznikami. mam w klasie dziewczyne ktora przychodzi do domu i doslownie kuje caly czas. ale to chore. nawet na przerwach zamiast rozmawiac, lazic, ona czyta... i wcale jej nie podziwiam:P zeby nie bylo;)

Awatar użytkownika
Miltado
VIP
VIP
Posty: 1581
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 13:15

#30 Post autor: Miltado » czwartek, 1 lutego 2007, 09:40

Po to mamy licea, zawodówki, technika, aby każdy znalazł coś dla siebie. Widełek nie podoba się? Ma prawo! Idź do zawodówki tam nauczą Cię wszystkich potrzebnych w życiu rzeczy. Są licea profilowane, po to żeby ukierunkować osobę na dany cel w życiu, a inne przedmoity są po to aby człowiek nie był ślepy na rzeczy które się wokól nas dzieją. Jeżeli dalej takie będziemy mieli podejście do sprawy to przyjadą europejczycy, a my będziemy im podłogi zamiatać ;)
ESFp

Aquilam volare doces'
One last thing before I quit...
Don't want to be your monkey wrench

ODPOWIEDZ