Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
IstariDreamer
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 25 stycznia 2011, 12:10
Lokalizacja: Right here

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#76 Post autor: IstariDreamer » piątek, 8 lutego 2013, 17:36

Dokopałem się tutaj, żeby się przetestować. Chciałem sprawdzić, czy wybrałem sobie odpowiedni charakter w grze, a tu wychodzi mi, że mój neutralny dobry mam na ostatnim miejscu. - Jestem prawie potworem... I czwórką?
Spoiler:


It's nice to be important, but it's more important to be nice

mini-chat

Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#77 Post autor: duplo » niedziela, 13 kwietnia 2014, 17:51

Lol
Spoiler:
-- Posty sklejone automatycznie niedziela, 13 kwietnia 2014, 17:58 --

A to nawet pasuje
Ludzie, którzy są neutralni względem dobra i zła mają skrupuły przed zabijaniem niewinnych ale nie zgadzają się na poświęcenia by chronić lub pomagać innym. Neutralni angażują się dla innych przez osobiste związki. Neutralna osoba może poświęcić się by chronić swoją rodzinę lub nawet swoja ojczyznę, ale nie zrobi tego dla nie związanych z nią obcych.

Zwierzęta i inne istoty niezdolne do ocen moralnych są raczej neutralne niż dobre czy złe.
We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Awatar użytkownika
999Przemek
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 sierpnia 2013, 23:44
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#78 Post autor: 999Przemek » poniedziałek, 14 kwietnia 2014, 19:23

Neutral Good ^^
Spoiler:
Enneagram: 7w8
Socionika i MBTI: ENTp-ILE
Instynkt: sx

Cappuchino0
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2013, 20:47

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#79 Post autor: Cappuchino0 » poniedziałek, 14 kwietnia 2014, 19:42

Spoiler:
:D
GLUt - chxx

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Podział typów

#80 Post autor: Agon » środa, 31 grudnia 2014, 17:02

Pierzasta pisze:A ty przypadkiem nie ma cośwspólnego z Jungiem? Kojarzy mi się z fantasy, chyba w którychś Heroes of Might and Magic był taki podział :D
Odkopię temat, bo ciekawy.

W Heroes of Might and Magic III był podział na dobrych, neutralnych i złych. Było tam w sumie 9 miast:
Miasta dobre: Zamek, Bastion, Forteca
Miasta neutralne: Cytadela, Twierdza, Wrota Żywiołów
Miasta złe: Inferno, Nekropolia, Loch

W Heroes of Might and Magic IV był podział na frakcje:
Ład (sojusznicy: Życie i Śmierć, wrogowie: Natura i Chaos)
Życie (sojusznicy: Natura i Ład, wrogowie: Śmierć i Chaos)
Natura (sojusznicy: Życie i Chaos, wrogowie: Ład i Śmierć)
Chaos (sojusznicy: Natura i Śmierć, wrogowie: Ład i Życie)
Śmierć (sojusznicy: Ład i Chaos, wrogowie: Życie i Natura)

Awatar użytkownika
Sorrow
Posty: 127
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 17:30
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#81 Post autor: Sorrow » niedziela, 18 stycznia 2015, 00:15

4w5 to często INFP. Powinien być Chaotyczny Dobry.
ENFP, 1w9

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#82 Post autor: TowarzyszFrytas » niedziela, 18 stycznia 2015, 00:35

Tak mało oryginalnie, True neutral.
Spoiler:
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#83 Post autor: Agon » niedziela, 18 stycznia 2015, 00:38

Sorrow pisze:4w5 to często INFP. Powinien być Chaotyczny Dobry.
Dlaczego tak uważasz?

Awatar użytkownika
Sorrow
Posty: 127
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 17:30
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#84 Post autor: Sorrow » niedziela, 18 stycznia 2015, 00:48

Agon pisze:
Sorrow pisze:4w5 to często INFP. Powinien być Chaotyczny Dobry.
Dlaczego tak uważasz?
Bo Fi się skupia na sprawach dobra i zła ponad ludzkimi prawami.
ENFP, 1w9

Jedno z moich ja
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 30 czerwca 2014, 21:26

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#85 Post autor: Jedno z moich ja » piątek, 6 lutego 2015, 18:58

Spoiler:
Test chyba słabo miarodajny. Zaznaczałem odpowiedzi wedle swoich idei; jakby przyszło mi podejmować tego typu decyzje w rzeczywistości, to pewnie wybrałbym inaczej. Tylko nie bardzo wiem, jak.

Marcc
Posty: 154
Rejestracja: wtorek, 13 stycznia 2015, 00:13

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#86 Post autor: Marcc » piątek, 6 lutego 2015, 20:20

Spoiler:

Anna Sadowska
Posty: 20
Rejestracja: środa, 22 kwietnia 2015, 06:12

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#87 Post autor: Anna Sadowska » środa, 22 kwietnia 2015, 14:43

U mnie się zgadza, bo jestem typem 1, a charakter mam praworządny neutralny, choć blisko mi też do praworządnego dobrego.

Można to zapisać tak: Praworządny Neutralny/Praworządny Dobry. Gdy nabieram cech skrzydła 9, to bliżej mi do neutralności, a gdy nabieram cech skrzydła 2, to wtedy do dobra.

Ciężko jest być dobrą osobą w dzisiejszym świecie, dlatego praworządność jest dla mnie wartością, którą się kieruję. W praktyce polega to na tym, że zawsze dotrzymuję obietnic, unikam kłamstw i dążę do szczerości. To też trudne, szczególnie, że sporo osób za nic ma sobie uczciwość, dyskrecję, prawdomówność, czy punktualność. Wielu ludzi mnie już zawiodło i miałam ochotę przestać być praworządna, ale na szczęście zaniechałam tego. Jednak jedynkowy idealizm jest we mnie silny.

Praworządność można stosować pomyślnie w kontaktach nawet z obcymi osobami, bez jakiegoś dodatkowego poświęcenia siebie, jak to bywa w przypadku dobra. Zwykle gdy ludzie widzą, że ktoś się dla nich poświęca to potem to wykorzystują, ale sama uczciwość w kontaktach jest dobrze odbierana i budzi szacunek i zaufanie drugiej strony.

Chaotyczni cały czas zmieniają zdanie, nie dotrzymują obietnic, kłamią i mają jakiś ambiwalentny stosunek nawet do swoich "przyjaciół". Nie muszą kierować się pragnieniem krzywdzenia kogoś, ale ich zachowanie jest fałszywe i nigdy nie wiadomo, czy mówią to co naprawdę myślą. Jednak łatwo widać jaki mają stosunek do ludzi. Znacznie trudniej rozgryźć osoby neutralne na osi praworządność-chaotyczność. Takie osoby są zazwyczaj słowne, by nie stracić zaufania innych, ale gdy się im to opłaca to łamią obietnice. Dlatego zwykle utrzymuję kontakty, głównie z osobami praworządnymi. Jednak unikam praworządnych złych, bo nic z tego, że są słowni i uczciwi, jeśli zachowują się w sposób krzywdzący dla innych. To po to jest praworządność, by ludzie sobie nawzajem nie szkodzili.

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#88 Post autor: Sayna » czwartek, 23 kwietnia 2015, 02:27

Anna Sadowska pisze:U mnie się zgadza, bo jestem typem 1, a charakter mam praworządny neutralny, choć blisko mi też do praworządnego dobrego.

Można to zapisać tak: Praworządny Neutralny/Praworządny Dobry. Gdy nabieram cech skrzydła 9, to bliżej mi do neutralności, a gdy nabieram cech skrzydła 2, to wtedy do dobra.
U mnie też się zgadza :) Jestem 9, a charakter mam praworządny dobry ex aequo z neutralnym dobrym. Czyli 9 albo 2. Normalnie uznaję zarówno praworządność, jak i dobro, ale w przypadku konfliktu tych wartości wyżej u mnie stoi dobro. Czyli np. mogę skłamać w dobrej sprawie. Kiedyś się zastanawiałam, czy nie jestem aby 2w1, bo staram się pomagać biednym i potrzebującym. Tylko, że nie jest to jakieś aktywne pomaganie, uczestniczenie w wolontariacie itp. a raczej wynika z danej chwili np. ktoś mnie prosi o kupienie obiadu i wtedy kupuję. Nie pomagam na siłę, nie dążę do uznania. Pomogę ile mogę i potem zostawiam taką osobę. Dwójki najchętniej cały czas by się kimś opiekowały, sprawdzały jak się czuje itp. Mnie by coś takiego męczyło. Wolę komuś pomóc się podnieść z upadku i pozwolić takiej osobie żyć beze mnie, a nie uzależniać kogoś od siebie. 2 są trochę podobne do 8 i 5. Każdy z tych typów dąży do kontroli nad otoczeniem. 8 siłą i strachem, 5 informacjami, a 2 miłością.
Moje dobre gesty są takie same jak gesty innych ludzi o dobrej naturze, a 2 chcą być najlepsze w byciu dobrymi. Dlatego jednak jestem 9w1, a nie 2w1. No i 2 to ponoć ekstrawertycy, a mi zdecydowanie bliższa jest introwersja.
Anna Sadowska pisze:Ciężko jest być dobrą osobą w dzisiejszym świecie, dlatego praworządność jest dla mnie wartością, którą się kieruję. W praktyce polega to na tym, że zawsze dotrzymuję obietnic, unikam kłamstw i dążę do szczerości. To też trudne, szczególnie, że sporo osób za nic ma sobie uczciwość, dyskrecję, prawdomówność, czy punktualność. Wielu ludzi mnie już zawiodło i miałam ochotę przestać być praworządna, ale na szczęście zaniechałam tego. Jednak jedynkowy idealizm jest we mnie silny.

Praworządność można stosować pomyślnie w kontaktach nawet z obcymi osobami, bez jakiegoś dodatkowego poświęcenia siebie, jak to bywa w przypadku dobra. Zwykle gdy ludzie widzą, że ktoś się dla nich poświęca to potem to wykorzystują, ale sama uczciwość w kontaktach jest dobrze odbierana i budzi szacunek i zaufanie drugiej strony.

Chaotyczni cały czas zmieniają zdanie, nie dotrzymują obietnic, kłamią i mają jakiś ambiwalentny stosunek nawet do swoich "przyjaciół". Nie muszą kierować się pragnieniem krzywdzenia kogoś, ale ich zachowanie jest fałszywe i nigdy nie wiadomo, czy mówią to co naprawdę myślą. Jednak łatwo widać jaki mają stosunek do ludzi. Znacznie trudniej rozgryźć osoby neutralne na osi praworządność-chaotyczność. Takie osoby są zazwyczaj słowne, by nie stracić zaufania innych, ale gdy się im to opłaca to łamią obietnice. Dlatego zwykle utrzymuję kontakty, głównie z osobami praworządnymi. Jednak unikam praworządnych złych, bo nic z tego, że są słowni i uczciwi, jeśli zachowują się w sposób krzywdzący dla innych. To po to jest praworządność, by ludzie sobie nawzajem nie szkodzili.
Skoro ciężko jest być zarówno dobrym, jak i praworządnym, to dlaczego kierujesz się przede wszystkim tym drugim umniejszając wagę pierwszego? Pomoc obcej osobie może jest jakimś poświęceniem, ale wiele zależy od tego ile poświęcasz. Rozumiem, że czasami bywasz praworządna dobra, ale częściej praworządna neutralna. U mnie jest tak, że zwykle jestem praworządna dobra, a gdy nie da się osiągnąć dobra w sposób praworządny, to jestem neutralna dobra.

Dlaczego praworządność ma dla Ciebie większą wagę niż dobro? Skoro uważasz, że praworządność istnieje po to, by ludzie sobie nie szkodzili, to zobacz co daje dobro - ludzie nie tylko sobie nie szkodzą, ale też pomagają. Według mnie dobro jest ważniejsze, bo bardziej czyste, wynikające z posiadania sumienia. Praworządność jest tylko jednym z narzędzi do czynienia dobra. Czasami trzeba złamać prawo, lub dane słowo, by komuś pomóc. Nie lubię robić takich rzeczy, brzydzi mnie ich robienie w każdym innym celu, niż dla większego dobra. Jednak czasem występuje taka konieczność.

Osoby chaotyczne to często ludzie z jakimiś problemami emocjonalnymi, którzy nie umieją niczego w swoim działaniu uporządkować. Kłamią i oszukują, bo nie widzą innego rozwiązania swoich problemów, szczególnie chaotyczni dobrzy. Niektórzy kradną, by wyżywić rodzinę, albo kłamią w dobrej sprawie. Kapitalistyczny świat rządzi się swoimi prawami i nie wszyscy potrafią się do tych praw dostosować, ale to nie znaczy, że nie mogą być dobrymi ludźmi.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#89 Post autor: Agon » czwartek, 23 kwietnia 2015, 11:47

Sayna pisze:2 są trochę podobne do 8 i 5. Każdy z tych typów dąży do kontroli nad otoczeniem. 8 siłą i strachem, 5 informacjami, a 2 miłością.
Nie tyle chodzi o kontrolę nad otoczeniem, co o uniknięcie odrzucenia, lub skutków związanych z odrzuceniem. 8 w sumie dążą do kontroli nad otoczeniem. Tutaj więcej na ten temat.
Kontrola otoczenia za pomocą informacji bardziej pasuje do 8, niż do 5. 5 mają wywalone na otoczenie, zbierają informacje w celu zdobycia wiedzy o świecie, a nie by kogoś nimi zastraszyć, czy zmanipulować.
Porównaj sobie Alberta Einsteina (typ 5) z Józefem Stalinem (typ 8). Czasem, by móc stosować odpowiednie naciski i mieć kontrolę 8 muszą zachować się jak 5 (mają zresztą z tym typem połączenie, które się ujawnia w sytuacji stresowej) i wtedy stają się niedostępne i gromadzą informacje, ale to zawsze ma jakiś cel związany z kontrolą. 5 zbierają informacje całe życie, bo pragną wiedzy na temat świata, a nie dominacji nad nim.

Wracając do tematu, to jestem Prawdziwie Neutralny i mam wywalone na praworządność i dobro, ale czasem te rzeczy się przydają. Jeszcze żaden system etyczny nie doprowadził do raju na Ziemi. Ludzie są tylko zwierzętami, a zwierzęta w dedekach były true neutral. Zmuszanie się do postępowania według jakiejś idei jest męczące. Źli i chaotyczni też postępują idiotycznie, bo coś sobie uroili. Źli, że świat jest zły, więc trzeba być złym, a chaotyczni wierzą w wolność, indywidualizm i że wszelkie ich akcje nie przyniosą konsekwencji.

5 i 9 wydają mi się Prawdziwie Neutralne, tyle że 5 są bardziej skoncentrowane na logice, a 9 mają bardziej empatyczne podejście, ale mimo wszystko neutralne.

Anna Sadowska
Posty: 20
Rejestracja: środa, 22 kwietnia 2015, 06:12

Re: Podział enneatypów inspirowany grą Dungeons and Dragons

#90 Post autor: Anna Sadowska » piątek, 24 kwietnia 2015, 03:08

Sayna pisze:Skoro ciężko jest być zarówno dobrym, jak i praworządnym, to dlaczego kierujesz się przede wszystkim tym drugim umniejszając wagę pierwszego?

Dlaczego praworządność ma dla Ciebie większą wagę niż dobro?
Ponieważ dobro jest wartością subiektywną, każdy może być dobry po swojemu. Muszą istnieć reguły wspólne dla wszystkich, które określają co jest tolerowane, a co nie. Chaotyczny Dobry socjalista z bronią w ręku może pozabijać kapitalistów, bo uzna, że w ten sposób uratuje jego zdaniem zepsuty świat. Dla niego śmierć tych ludzi byłaby dobra, dla mnie nie. Musi istnieć prawo, które określa czy czyn taki jest tolerowany społecznie, czy nie. Nie jest tolerowany, ponieważ jest to zabójstwo - czyn karalny. Pobudki mogą być dobre, ale ich efekt niekoniecznie.
Praworządność chroni społeczeństwo przed zgubnym skutkiem relatywizmu moralnego. Czasami osoby o dobrym charakterze bywają bardziej niebezpiecznie, niż te o złym. Dlatego stawiam obiektywną praworządność wyżej niż subiektywne dobro.
Agon pisze:Ludzie są tylko zwierzętami, a zwierzęta w dedekach były true neutral.
Jako typ 1, a co za tym idzie idealistka, pragnę by ludzie dążyli do czegoś więcej w życiu, niż tylko jedzenie i rozmnażanie. Dlatego potrzebny jest odpowiedni system etyczny i prawny.

ODPOWIEDZ