Narzędzia terapeutyczne/autoterapii bazujące na Enneagramie

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Narzędzia terapeutyczne/autoterapii bazujące na Enneagramie

#1 Post autor: maroz » środa, 9 maja 2012, 00:01

Wracając do naszego tematu rozwijania i tworzenia narzędzi enneagramowych

Proponuje doprowadzić do podjęcia następujacych decyzji w kwestii tworzenia narzędzi
1) Czy tworzymy razem Enneagram Journal?
2) Czy tworzymy razem tą encyklopedię według mojej wizji
3) Jakie cele chcemy osiągnąć tworząc te narzędzia
Chciałbym uzyskać jasną deklarację z Twojej strony @bruno dieves w jakim stopniu widzisz swoje zaangażowanie we współprace ze mną i w realizację tych dwóch pomysłów. Na co dokładnie mogę liczyć w tej kwestii.
To samo pytanie do Ciebie @Boogi. Jak ty to widzisz.
Dlaczego pytam? Gdyż nie zamierzam się angażować w te tematy po łebkach gdyż nie mam na to czasu. Zależy mi by podjąć się tych tematów sensownie od początku do końca przez dłuższy okres czasu. Ponadto nie mam siły i chęci podejmowania się teraz tego tematu samodzielnie.

@bruno dievs:
Spoiler:
@Boogi ponawiam, zapytanie do Ciebie, gdzie mamy pisać o tworzeniu tego narzędzia. Wiem że zależy Tobie na porządku na forum.
myślę, że od tego postu może rozpocząć się nowy temat, który wziął się z dyskusji w wątku Do czego potrzebny jest wam Enneagram
Cele tego wątku jego prowodyrzy widzą, jak sądzę, następująco:
maroz pisze:Na razie sądzę, że nawet jeśli są jakieś materiały o praktycznym stosowaniu to za bardzo się one skupiają na teorii i abstrakcji a w za małym stopniu na praktycznym opisie zachowań (...) Marzy mi się zebranie wiedzy o metodach terapeutycznych w formie odpowiedzi na postawione pytania, i sekwencji działań jakie należy podjąć.
bruno dievs pisze:Enneagram sam w sobie nie stanowi dla mnie żadnej wartości. Dla mnie wartością jest to, że przy jego użyciu można komuś albo sobie pomóc, oraz to, że pomaga rozwiązywać pewne ludzkie problemy. Dlatego książki o wykorzystaniu enneagramu w biznesie, miłości, pracy itp są dla mnie próbą pokazania jego zastosowań [i możemy tego typu narzędzie (książkę, artykuły) stworzyć sami - przyp. boogi]
/boogi


Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Zainteresować kogoś Enneagramem - sposoby przekazu

#2 Post autor: maroz » środa, 9 maja 2012, 11:52

Powiem tak.
1) To jest zły temat wątku gdyż ja nie chcę się zajmować sposobem przekazu!
Zamierzam stworzyć kub usystematyzować praktyczne efektowne narzędzia terapeutyczne i analityczne z wykorzystaniem teorii enneagramu i Socjoniki, dlatego chciałbym zmienić tytuł wątku na następujący "Narzędzia terapeutyczne i autoterapii bazujące na Enneagramie".
zgodnie z prośbą /boogi
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Zainteresować kogoś Enneagramem - sposoby przekazu

#3 Post autor: maroz » środa, 9 maja 2012, 13:35

Ok. wykonam pierwszy krok.
Sądzę, że możemy jako główny schemat naszej pracy wykorzystać materiały zawarte pod poniższym linkiem.
http://www.enneagram.pl/Enneagram/ ,a takżę wypowiedzi ludzi na tym forum.

Zamierzam wykonać pracę przypominającą coś poniżej
1) Wstęp o Enneagramie - do czego służy enneagram i dlaczego warto go urzywać i inne blebleble marketingowe
2) Rozpoznanie typu i eliminacja błędnych rozpoznań - rozszerzamy to co jest o braki, dopracowujemy metody rozpoznania, przedstawiamy poprzez analizę case study jak się typy rozpoznaje
3) Ogólne porady rozwojowe
Dla każdego z typów:
- Narzędzi analitycznych ,
- Metod
- Case study
- Literatury rozszerzającej temat i teorię.

4) Rozwój poszczególnych typów
- Ogólne porady rozwojowe - przedstawienie najbardziej skutecznych narzędzi i metod pasujących dla tego typu
- Wstęp do rozpoznania poziomów zdrowia u danego typu
- Specyfikacja każdego z poziomów zdrowia
a) Opis poziomu pozwalający na podstawie analizy typowych zachowań oraz poprzez testy czy eksperymenty stopień
zdrowia rozpoznać.
b) zbiór narzędzi / metod jakie pozwalają uzyskać wyższy poziom zdrowia

5) Problemy i rozwiązania
Biór pytań i odpowiedzi na pytania przypominający FAQ, odpowiedzi opisują jak można sobie poradzić z takim konkretnym problemem i przytaczają źródła.

6) Zastosowanie enneagramu i innych metod do różnych celów praktycznych
a) Zarządzanie sespołem i przedsiębiorstwem - efekt jaki menager chce osiągnąć i sposób na jego osiągnięcie, jak enneagram przyczyni się do zwiękrzenia efektywnosci menagera (motywacja pracowników, szybkość i terminowość realizacji celów w ksoztach i terminach)
b) szkoła i edukacja - przeprowadzanie badań enneagramowych, stosowanie enneagramu celem zwiękrzenia własnej efektywności dydaktycznej, motywacja uczniów do poznawania siebie i poznawania psychologii
c) Coaching - jak stosować enneagram do rozwoju ludzi, przyjaciół znajomych i kadr we własnej firmie
d) Przyjaźń - jak enneagram pozwala nam lepiej dobierać swoich przyjaciół, i wrogów, jak pozwala nam się chronić przed manipulacją, oszóstwami czy zranieniem
e) Przywództwo -
f) Rodzina - zastosowanie enneagramu celem zbudowania pozytywnych relacji z najbliższymi nawet jeśli typy osobowości nie pasują
h) Podejmowaniu decyzji osobistych i zawodowych[/b]


Osoba czytająca tą książkę będzie w stanie przejść krok po kroku od wstępu poprzez ogólne porady rozwojowe do własnego typu i potem bardziej szczegułowo i sama zdecyduje jak błęboko się w temat wdroży, lub kompletnie ominie teorię przejdzie do punktu piątego, znajdzie w klasyfikacji swój problem i uzyska odniesienia do źródeł w tej książce i w innych książkach.

Każdy podpunkt tworzony według zasady
- ogólny opis
- szczegułowy opis
- szczegułowe narzędzia
- case study
- odnośniki do podobnych artykułów i innych zewnętrznych źródeł

@Boogi Bez twojej wiedzy o książkach i enneagramie nie dam rady tematu ruszyć, ale będę stopniowo poruszał na tym forum różne tematy by uzyskiwać potrzebne mi informacje i materiały. Potrzebuję kogoś kto będzie nadzorował przebieg prac i jakość tych prac
@Bueno dieves Czy ta wizja jest spójna z Twoją? Czy podoba ci się algorytm jakim czytelnik będzie dochodził do potrzebnych mu informacji?
TakToja Nawiązując do naszych PM. Czy pomożesz mi rozwijać temat przywództwa?
Przyda mi się jakaś ósemka która zapanuje nad porządkiem bo ja mogę wpaść w dywagacje i rozmowy nie na temat lub przestać twardo stąpać po ziemi. Ktoś musi tutaj twardą ręką zaprowadzić porządek.
Cotta - twoje rozumienie tematu i szczegułowość i wiedza bardzo dużo by dały dla realizacji mojej wizji
Ocet - z tobą realizuję (jeśli dalej chcesz) nasze dwa tematy a) przyjaźń b) badania w szkole.

Reasumując chciałbym uzgodnić jak najszybciej jedną wspólną wizję końcową, a także listę osób które w ten temat chciały by się ze mną zaangażować, wraz z opisem w jakiej formie swoje zaangażowanie widzą.
Zamierzam poświęcić się temu tematowi przez najbliższe kilka lat i traktować to jako swoje hobby i drugą pracę.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Zainteresować kogoś Enneagramem - sposoby przekazu

#4 Post autor: bruno dievs » środa, 9 maja 2012, 13:44

Co do tego miesięcznika:
chciałbym, żeby był to magazyn o enneagramie tworzony przez społeczność użytkowników tego forum. Każdy ma nieco inną wizję i trochę inne podejście, a taka forma umożliwiłaby każdemu autorowi zaprezentowanie własnej myśli. Mogłyby się znaleźć artykuły i o zastosowaniach, i o enneagramowej teorii, subiektywne opinie, recenzje książek, zestawienia dostępnych materiałów. Na forum dużo jest ciekawych postów, które gdzieś tam giną i się o nich zapomina - można by je odszukać i poprosić autorów tych postów o przekucie ich w krótkie artykuły. Chciałbym by zawartość magazynu była rezultatem pomysłowości i kreatywności użytkowników forum ;]

Co do książki:
książka to trochę grubsza sprawa - piszący ją ludzie musza już mieć spójną wizję, a zawartość usystematyzowana. To dużo pracy i zaangażowanie na dosyć długo. Ja by być zmotywowany, potrzebuję widzieć efekty szybko, dlatego fajnie byłoby stosować podejście małych kroków - tak by po każdym z nich otrzymać coś konkretnego i namacalnego - tak, że można było już zebrać jakiś feedback i ocenić, czy idziemy z pracą w dobrym kierunku. Release early, release often. Pomocny w tym mógłby być właśnie ten miesięcznik, można by powstałe fragmenty publikować jako artykuły itp...

Chciałbym, by na dzień dziecka zostało opublikowane pierwsze wydanie magazynu enneagramowego i pierwsze fragmenty książki. Mogę zadeklarować swoje zaangażowanie do tego czasu. Dalsze zaangażowanie zależy od powodzenia pierwszego kroku. Co mogę zrobić? Mogę napisać 2-3 krótkie artykuły na temat rozwoju Piątki, oraz popracować nad składem magazynu.

Z innych kwestii - "Enneagram Journal" już istnieje i jest wydawany przez International Enneagram Association. Poza tym "Journal" w nazwie sugerowałby zbiór publikacji naukowych w stylu "Journal of Machine Learning", "Journal of Applied Physics", a my nie jesteśmy naukowcami przecież.

@maroz, pisząc ten post jeszcze nie widziałem jeszcze Twojej ostatniej odpowiedzi, odniosę się do niej wieczorem.
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Zainteresować kogoś Enneagramem - sposoby przekazu

#5 Post autor: maroz » środa, 9 maja 2012, 13:53

książka to trochę grubsza sprawa - piszący ją ludzie musza już mieć spójną wizję, a zawartość usystematyzowana. To dużo pracy i zaangażowanie na dosyć długo. Ja by być zmotywowany, potrzebuję widzieć efekty szybko, dlatego fajnie byłoby stosować podejście małych kroków - tak by po każdym z nich otrzymać coś konkretnego i namacalnego - tak, że można było już zebrać jakiś feedback i ocenić, czy idziemy z pracą w dobrym kierunku. Release early, release often. Pomocny w tym mógłby być właśnie ten miesięcznik, można by powstałe fragmenty publikować jako artykuły itp...
ok. jakie tematy chcesz poruszać w pierwszej kolejności by się czuć zmotywowanym?
Zaczniemy od małych celów i kroków a ja będę przy okazji w międzyczasie składał to wstępnie do kupy pod kątem tej wizji książki jaką zaproponowałem. Z czasem się okaże czy ta wizja którą zaproponowałem jest słuszna czy może trzeba wszystko przeredagować. Czy taka forma wspólpracy Tobie odpowiada? Będziesz się czuł zmotywowany ;-) ?
chciałbym, żeby był to magazyn o enneagramie tworzony przez społeczność użytkowników tego forum. Każdy ma nieco inną wizję i trochę inne podejście, a taka forma umożliwiłaby każdemu autorowi zaprezentowanie własnej myśli. Mogłyby się znaleźć artykuły i o zastosowaniach, i o enneagramowej teorii, subiektywne opinie, recenzje książek, zestawienia dostępnych materiałów. Na forum dużo jest ciekawych postów, które gdzieś tam giną i się o nich zapomina - można by je odszukać i poprosić autorów tych postów o przekucie ich w krótkie artykuły. Chciałbym by zawartość magazynu była rezultatem pomysłowości i kreatywności użytkowników forum ;]
Widzę tutaj na pewno spójność z pisaniem książki. artykuły mogą być w przyszłości wstępnym źródłem materiałów do naszej książki i dobrym początkiem na pracę krok po kroku. jedne działania nie wykluczają drugich. Co o tym sądzisz?
Chciałbym, by na dzień dziecka zostało opublikowane pierwsze wydanie magazynu enneagramowego i pierwsze fragmenty książki. Mogę zadeklarować swoje zaangażowanie do tego czasu. Dalsze zaangażowanie zależy od powodzenia pierwszego kroku. Co mogę zrobić? Mogę napisać 2-3 krótkie artykuły na temat rozwoju Piątki, oraz popracować nad składem magazynu.
Dobra. Mi się podoba twoja strategia i jest ona zbieżna z moimi celami.
Ja poruszę temat przyjaźni między różnymi typami , oraz temat badania typów w szkole.
Uzyskamy klarowny dowód że współpraca dalsza ma sens.\
Co rozumiesz przez skład magazynu?
Z innych kwestii - "Enneagram Journal" już istnieje i jest wydawany przez International Enneagram Association. Poza tym "Journal" w nazwie sugerowałby zbiór publikacji naukowych w stylu "Journal of Machine Learning", "Journal of Applied Physics", a my nie jesteśmy naukowcami przecież.
ok. Jakie zalety widzisz w ich sposobie przedstawiania wiedzy? Które z nich uważasz że powinniśmy sami wykorzystać? i co Twoim zdaniem należy poprawić w naszej wizji?
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Zainteresować kogoś Enneagramem - sposoby przekazu

#6 Post autor: bruno dievs » środa, 9 maja 2012, 22:04

maroz pisze:Widzę tutaj na pewno spójność z pisaniem książki. artykuły mogą być w przyszłości wstępnym źródłem materiałów do naszej książki i dobrym początkiem na pracę krok po kroku. jedne działania nie wykluczają drugich. Co o tym sądzisz?
Zmierzałem do tego, że jedno będzie pomocne przy drugim - widocznie nie wyraziłem się precyzyjnie ;]
Co rozumiesz przez skład magazynu?
Projekt okładki, loga, grafiki, układ i wygląd stron. Np. przy użyciu Scribusa.
Z innych kwestii - "Enneagram Journal" już istnieje i jest wydawany przez International Enneagram Association. Poza tym "Journal" w nazwie sugerowałby zbiór publikacji naukowych w stylu "Journal of Machine Learning", "Journal of Applied Physics", a my nie jesteśmy naukowcami przecież.
ok. Jakie zalety widzisz w ich sposobie przedstawiania wiedzy? Które z nich uważasz że powinniśmy sami wykorzystać? i co Twoim zdaniem należy poprawić w naszej wizji?
Publikacje naukowe tworzone są przez ludzi związanych ze środowiskami akademickimi, ich treść musi być oparta na rzetelnych badaniach i zweryfikowanych źródłach. Nie wiem jak jest w przypadku innych użytkowników, ale jak dla mnie ta forma daleko wykracza poza moje kompetencje ;) Forma o której myślałem to fan magazine, czyli "rodzaj nieprofesjonalnego pisma tworzonego przez osobę bądź grupę osób – miłośników jakiegoś tematu [...]), skierowane do osób podzielających owe zainteresowania" (z wikipedii). Nazwa "Enneagram Journal" po pierwsze już istnieje, po drugie mogłaby sugerować tę pierwszą formę czasopisma, a raczej nią nie będzie. Zmierzam do tego, że potrzebna jest inna nazwa, np "Enneagram Magazine"

Plan książki dla mnie jest ok, ja nie mam uwag na ten moment.
jakie tematy chcesz poruszać w pierwszej kolejności ?
rezerwuję temat o byciu tu i teraz w kontekście rozwoju Piątki.

dygresja do dygresji:
Spoiler:
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Narzędzia terapeutyczne/autoterapii bazujące na Enneagra

#7 Post autor: maroz » czwartek, 10 maja 2012, 15:04

Spoiler:
Projekt okładki, loga, grafiki, układ i wygląd stron. Np. przy użyciu Scribusa.
Super. Bo ja takiego czegoś dobrze nie dam rady zrobić. fajnie że się tego podejmiesz.
Publikacje naukowe tworzone są przez ludzi związanych ze środowiskami akademickimi, ich treść musi być oparta na rzetelnych badaniach i zweryfikowanych źródłach. Nie wiem jak jest w przypadku innych użytkowników, ale jak dla mnie ta forma daleko wykracza poza moje kompetencje Forma o której myślałem to fan magazine, czyli "rodzaj nieprofesjonalnego pisma tworzonego przez osobę bądź grupę osób – miłośników jakiegoś tematu [...]), skierowane do osób podzielających owe zainteresowania" (z wikipedii). Nazwa "Enneagram Journal" po pierwsze już istnieje, po drugie mogłaby sugerować tę pierwszą formę czasopisma, a raczej nią nie będzie. Zmierzam do tego, że potrzebna jest inna nazwa, np "Enneagram Magazine"
Dobra. Masz rację. Na razie po prostu powinniśmy skupić się na pisaniu artykułów które nas interesują do takiego pisma, a w przyszłości być może zamienimy ich formę na bardziej profesjonalną lub przeredagujemy je na potrzeby książki. Mając bazę wiedzy będziemy w stanie też sami taką książkę napisać. Napiszmy wtedy na dzień dziecka wybrane przez nas artyukułu (tematy już sobie wybraliśmy) + znajdźmy na forum kolejne chętne współpracy osóby.
Jak się uzbiera nam baza powiedzmy 10 artykułów to opublikujemy ją na internecie i od tego czasu już systematyczniie rozwijać publikując kolejne artykuły raz na tydzień no i w rezultacie powstanie nasz Enneagream tygodnik.

Ja chciałbym rozszerzyć zakres tygodnika ponad Enneagram. Myślę że powinien on obejmować Psychologię i Zarządzanie, gdyż w tych obszarach ja mam sporo do napisania no i te obszary są spójne z planem książki. Ponadto uważam, że artykuły powinny być pożądkwoane tematycznie, a nie branżowo. Chodzi o to, że tematy artykułów i ich grupy powinny wyglądać jak tak:
- Przyjaźń między różnymi typami.
- Badanie typów enneagramowych w szkole, i promocja enneagramu wśród tych typów.
- Bycie tu i teraz w kontekście piątki.
lub tak
- Jak szóstka może poradzić sobie ze strachem?
- Jak piątka może wyrażać emocje asertywnie?
Taki układ pozwoli nam porządkować później opublikoane artykuły w postaci haseł np.
Przyjaźń, Typizacja, Bycie tu i teraz (dla piątek, dla szóstek, dla różnych socjotypów).
Pozwoli takżę na otwartą dyskusję na przedstawione i opisane tematy.
Mając tak upożądkowane artykuły będzie mi łatwiej składać wszystko na potrzeby naszej książki.
Plan książki dla mnie jest ok, ja nie mam uwag na ten moment.
Uwagi pojawią się w trakcie prac i składania do kupy książki z poszczególnych materiałów. Ale to odległy etap prac ;-)
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Narzędzia terapeutyczne/autoterapii bazujące na Enneagra

#8 Post autor: Cotta » czwartek, 10 maja 2012, 17:22

Ad. Miesięcznik:
Myślę, że to za często i że kwartalnik by się lepiej sprawdził. Przy miesięczniku raz, że szybko z tematów można się wypstrykać, dwa - nie wiem, jak u Was z czasem, ale u mnie jest tak, że bywają miesiące, kiedy jestem kompletnie zawalona pracą. Natomiast nie zdarza się, żebym miała w ten sposób zawalona aż trzy miesiące z rzędu, więc przy trybie kwartalnym łatwiej by mi było znaleźć czas. Po prostu mam bardzo zmienną sytuację w pracy, jeżeli chodzi o obciążenie obowiązkami.
Co do zawartości takiego pisma: tu chyba jesteśmy z marozem zbieżni, bo myślę, że fajnie by było, gdyby numery były tematyczne. Np. cały numer poświęcony stylom pracy poszczególnych typów, enneatyp jako dziecko - problemy wychowawcze, enneatypy w związkach, radzenie sobie ze stresem itd. Plus numery poświęcone w całości jednemu typowi: np. rozwój jedynki, dwójki itd. (takie wydania specjalne).

Ad. Książka:
Jak wyżej - myślę, że to coś, za co można się brać, jak już się poogląda temat z różnych stron i mocniej w niego zagłębi. Więc teraz nie ma co dopieszczać planu - wyjdzie w praniu w swoim czasie.

Ad. Cotta:
Na co z mojej strony można liczyć:
- pisanie o Piątkach i na tematy ogólne (np. opracowanie teorii, wprowadzenia do tematu),
- opracowanie jakichś danych, jeżeli by się pojawiły (gdzieś przewinął się wątek ankiet),
- poskładanie do kupy wypowiedzi różnych typów i dobudowanie reszty tekstu,
- praca redakcyjna (nie tyle skład, co w ogóle koncepcja numeru, napisanie do niego wstępu, sumarycznych wniosków z przedstawionych artykułów, plus korekta językowa: stylistyczna, interpunkcyjna, gramatyczna, ortograficzna - niby pierdoły, ale mnie razi, jak coś jest publikowane z błędami, nawet jeżeli jest to tylko hobbystyczna wersja elektroniczna).

Na co nie można z mojej strony liczyć:
- nigdzie nie zadzwonię i nie pójdę, żeby coś załatwić (no cóż, Piątką jestem...),
- nie podrepczę po obcych ludziach robić ankiety,
- nie w każdym miesiącu będę mieć czas, żeby się czymś zająć (to, gdyby została koncepcja miesięcznika).
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Narzędzia terapeutyczne/autoterapii bazujące na Enneagra

#9 Post autor: maroz » czwartek, 10 maja 2012, 17:55

Ok. Cotta. Bardzo się cieszę z Twojej deklaracji zaangażowania i jasnego określenia wkładu.
Oczywiście chodzi o to że każdy z nas znajduje swoje miejsce zgodnie z własną osobowością i silnymi stronami i osobistymi celami. Od chodzenia do ludzi załątwiania spraw i robienia ankiet raczej to ja będę bo takie działania lubie. Interesuje się między innymi sprzedarzą i często wiem jak zachęcić innych do wspólpracy i jak uzyskać od nich to na czym mi zależy przy jednoczesnych wzajemnych kożyściach (ENTj + szóstka) ;-)
Co do zawartości takiego pisma: tu chyba jesteśmy z marozem zbieżni, bo myślę, że fajnie by było, gdyby numery były tematyczne. Np. cały numer poświęcony stylom pracy poszczególnych typów, enneatyp jako dziecko - problemy wychowawcze, enneatypy w związkach, radzenie sobie ze stresem itd. Plus numery poświęcone w całości jednemu typowi: np. rozwój jedynki, dwójki itd. (takie wydania specjalne).
To mi się podoba, i bym chętnie wdrożył taki styl pracy powiedzmy od następnego miesiąca, gdyż w tym muszę skończyć tematy które zaplanowałem i zadeklarowałem. Obiecałem Ocet że się nimi z nim zajmę i nie chcę go zawieść.
Najlepiej by było gdybyśmy mieli w tym projekcie po jednej osobie z każdego Enneatypu to pozwoliło by nam pokazywać kompletny obraz dla każdego numeru i dawać w miar kompletną wiedzę. Co wy na to?"
Ad. Cotta:
Na co z mojej strony można liczyć:
- pisanie o Piątkach i na tematy ogólne (np. opracowanie teorii, wprowadzenia do tematu),
- opracowanie jakichś danych, jeżeli by się pojawiły (gdzieś przewinął się wątek ankiet),
- poskładanie do kupy wypowiedzi różnych typów i dobudowanie reszty tekstu,
- praca redakcyjna (nie tyle skład, co w ogóle koncepcja numeru, napisanie do niego wstępu, sumarycznych wniosków z przedstawionych artykułów, plus korekta językowa: stylistyczna, interpunkcyjna, gramatyczna, ortograficzna - niby pierdoły, ale mnie razi, jak coś jest publikowane z błędami, nawet jeżeli jest to tylko hobbystyczna wersja elektroniczna).
Bardzo potrzebne zaangażowanie. Myślę że zacznijmy od napisania jednego czy dwóch tekstów byśmy mieli co składać do kupy redagować i publikować ;-), a w następnym miesiącu (jeśli się zgadzacie z pomysłem Cotty) wybierzemy jakąś interesującą nas tematykę całego numeru.
Ja w międzyczasie poszukam i zachęcę do współpracy, osoby z innych typów niż piątki i szóstki.
Na co nie można z mojej strony liczyć:
- nigdzie nie zadzwonię i nie pójdę, żeby coś załatwić (no cóż, Piątką jestem...),
- nie podrepczę po obcych ludziach robić ankiety,
- nie w każdym miesiącu będę mieć czas, żeby się czymś zająć (to, gdyby została koncepcja miesięcznika).
Z czasem to każdy z nas ma krucho. Trzeba żyć ;-) resztę spraw ja zrobię bo czuję się w tym kompetetny.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Narzędzia terapeutyczne/autoterapii bazujące na Enneagra

#10 Post autor: maroz » czwartek, 10 maja 2012, 21:18

ok macie rację że tygodnik to za krótki okres. Czy miesięcznik jest możliwy do zrealizowania? A może kwartalnik? Nie umiem tego określić, ale sądzę że jak zaczniemy pisać to zobaczymy ile czasu potrzebujemy na jeden numer naszego dzieła i decyzja będzie naturalna ;-)
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Narzędzia terapeutyczne/autoterapii bazujące na Enneagra

#11 Post autor: bruno dievs » czwartek, 10 maja 2012, 22:10

@Cotta, ja też się cieszę, że dołączasz to tej inicjatywy, to dobra wiadomość ;)
Jak dla mnie kwartalnik też jest ok. W takim przypadku na kiedy pierwszy numer? Jestem za tym, żeby pozostać przy dotychczasowym terminie, ale jeśli chcecie temat przedyskutować, to nie widzę problemu. Jak Cotta stoisz z czasem w tym miesiącu?

@maroz, dzięki mógłbym powiedzieć to samo o Tobie
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Narzędzia terapeutyczne/autoterapii bazujące na Enneagra

#12 Post autor: Cotta » czwartek, 10 maja 2012, 22:18

No właśnie w tym miesiącu stoję z czasem źle, bo do końca maja mam do zrobienia trzy ważne terminowe rzeczy. Za to czerwiec zapowiada się lajtowo. Zwłaszcza, że na okoliczność Euro planuję prawie nie wychodzić z domu.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Narzędzia terapeutyczne/autoterapii bazujące na Enneagra

#13 Post autor: maroz » czwartek, 10 maja 2012, 22:21

co się odwlecze to nie uciecze ;-) Wtedy w czerwcu to już będziemy zapewne mieli wybrany temat pierwszego numeru i jasno będziemy mieli skonkretyzowane jak takie czasopismo ma wyglądać, jak je dostarczymy do czytelników, jak będziemy weryfikować nasze dzieła itp. i a także tematy kolejnych numerów.
Książka to odległy temat do którego trzeba mieć zgromadzone już materiały. Z czasem przyjdzie właściwy moment pisania to zaczniemy ją pisać.

-- Posty sklejone automatycznie czwartek, 10 maja 2012, 22:24 --
@Cotta, ja też się cieszę, że dołączasz to tej inicjatywy, to dobra wiadomość
Jak dla mnie kwartalnik też jest ok. W takim przypadku na kiedy pierwszy numer? Jestem za tym, żeby pozostać przy dotychczasowym terminie, ale jeśli chcecie temat przedyskutować, to nie widzę problemu. Jak Cotta stoisz z czasem w tym miesiącu?
@bruno dieves. a bym pozostał przy tym że my we dwójkę napiszemy nasze artykuły do dnia dziecka, a ja do tego czasu też skonkretyzuje wizję czasopisma do wersji końcowej i pozyskam wsparcie innych Enneatypów. Nie chcę odkładać zbyt daleko terminu napisania artykułów bo chciałbym utrzymać naszą motywację do działania. Cotta dołączy gdy będzie gotowa a na razie może wspierać przecież naszą pracę między innymi poprzez obserwację i wyrażanie swoich wniosków ;-)

Co do kartalnika, to na start to właściwe, potem po wydaniu jednego numeru zobaczymy czy da się częściej.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Narzędzia terapeutyczne/autoterapii bazujące na Enneagra

#14 Post autor: boogi » czwartek, 17 maja 2012, 02:45

Akurat przez ostatnie dni byłem nieobecny z powodu wyjazdu jak temat niniejszy rozwinął się z opisu narzędzi terapeutycznych do stworzenia magazynu (przy okazji odnośnie nazwy: zwykłe "Magazyn Enneagram.pl" zawsze może być, mało pretensjonalne). Od tygodnia wątek przycichł, ale liczę że to dlatego iż usilnie w zaciszu gabinetów pracujecie nad artykułami ;)
Jeżeli możecie, zdradźcie ich tytuły i/lub zamieśćcie abstrakty.
Sam noszę się także z zamiarem napisania jednego tekstu na próbę, ale wolałbym zanim zacznę pracę wiedzieć trochę więcej na temat formy pisma i planowanej treści (czy temat przewodni, czy losowo zebrane artykuły; czy określona długość tekstów np. 500 znaków, czy jak leci) - co redaktor Bruno, bądź co bądź "zecer" pisma, uważa?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Narzędzia terapeutyczne/autoterapii bazujące na Enneagra

#15 Post autor: maroz » czwartek, 17 maja 2012, 07:43

@Boogi. To jest wspólna inicjatywa inicjowana w tym wątku razem przeze mnie i bruno dieves, a nie tylko przez Bruno dlatego uważam że raczej powinniśmy otwarcie wszyscy razem dyskutować w tym wątku o naszych pomysłach.

Zrobię szybkie podsumowanie ustaleń i podkreślenie czego jeszcze nie ustaliliśmy!

Na razie udało nam się wspólnie ustalić że Enneagram journal to:
- kwartalnik
- tematyczny układ treści poświęcony określonemu tematowi Np. cały numer poświęcony stylom pracy poszczególnych typów, enneatyp jako dziecko - problemy wychowawcze, enneatypy w związkach, radzenie sobie ze stresem itd. Plus numery poświęcone w całości jednemu typowi: np. rozwój jedynki, dwójki itd. (takie wydania specjalne).
- magazyn o enneagramie tworzony przez społeczność użytkowników tego forum. Każdy ma nieco inną wizję i trochę inne podejście, a taka forma umożliwiłaby każdemu autorowi zaprezentowanie własnej myśli. Mogłyby się znaleźć artykuły i o zastosowaniach, i o enneagramowej teorii, subiektywne opinie, recenzje książek, zestawienia dostępnych materiałów. Na forum dużo jest ciekawych postów, które gdzieś tam giną i się o nich zapomina - można by je odszukać i poprosić autorów tych postów o przekucie ich w krótkie artykuły. Chciałbym by zawartość magazynu była rezultatem pomysłowości i kreatywności użytkowników forum ;]
- artykuły w magazynie są bardziej skierowane w stronę praktyki niż teori
- baza wiedzy pod ewentualną przyszłą wspólną książkę

Inne ustalenia
- Dzień dziecka: termin do którego testowo napiszemy jeden czy dwa testowe artykuły by zobaczyć czy inicjatywa ma sens i w ogóle jak nam się coś pisze i jaka jest jakość takich artykułów itp. Na razie nie ustaliliśmy formy artykułów i normy jakościowej jaką mają spełniać
- Bruno pisze "o byciu tu i teraz w kontekście rozwoju Piątki"
- Ja piszę artykuł wprowadzający do tematu "o przeprowadzaniu testu enneagramu w liceum"
- Od czerwca Cotta zaoferowała swój udział

Ważne kwestie jakich jeszcze nie ustaliliśmy
- jak zamierzamy sprawdzać artykuły czy nadają się one dla czytelników, czy są należytej jakości ? (ja myślałem tutaj o Twoim wsparciu Boogi, oraz wsparciu innych znawców enneagramu, w tym osoby różnych enneatypów)
- jaką formę powinny takie artykuły przyjąć? czy ograniczamy formę? czy dajemy wolną rękę poszczególnym osobom? czy dopuszczamy eseje? piszemy naukowo? dopuszczamy opowiadania? dopuszczamy rozprawki i inne literackie typy? jaka długość artykułów? jaki język przyjmujemy?
- jaki temat pierwszego numeru wartalnika?
- jaki termin wydania pierwszego numeru kwartalnika?
- jaka forma wydania pierwszego numeru kwartalnika? (pdf, strona internetowa, inna)
- nazwa naszego kwartalnika
- okładka kwartalnika i jego grafika
- podział ról pomiędzy uczestników (jeśli jest nam jakiś podział potrzebny) / ewentualnie jasna deklaracja co kto będzie z siebie dawał w ramach prac nad następnym numerem.
- czy kwartalnik tylko o enneagramie czy tematyka szersza obejmująca psychologię ogólnie pojętą?

i jeszcze jedno. Rzeczywiście tytuł tego wątku na forum ewoluuje w inną stronę. Jaka już ustalimy wspólną ostateczną i konkretną wizję, to ja bym prosił o poprawienie tytułu na taki który oddaje to co my tu robimy, tak dla porządku.

Myślę że powinniśmy razem zatwierdzić czy moje podsumowanie jest zgodne z rzeczywistością a potem poustalać wszystkie nieustalone kwestie.
W między czasie piszemy testowe artykuły i zobaczymy co nam z tego wyjdzie. Taką właśnie formę pracy proponuje. Podtrzymuje też moje zdanie że ty Boogi byłbyś wstanie zadbać o jakość całego przedsięwzięcia tak byśmy pisali porządne nadające się do publikacji
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

ODPOWIEDZ