Enneagram - pseudonauka?

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Czoklet Muss
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 9 maja 2010, 18:03
Enneatyp: Szef

Enneagram - pseudonauka?

#1 Post autor: Czoklet Muss » sobota, 16 marca 2013, 16:46

Na początku chciałbym zaznaczyć, że Enneagramem interesuje się od dłuższego czasu i nawet kupiłem poświęconą mu książkę autorstwa Richarda Rohra i Andreasa Eberta.

Ostatnio podczas surfowania po sieci trafiłem na następujące - mocno sceptyczne - stanowisko odnośnie enneagramu:
The enneagram (sometimes Fourth Way Enneagram or enneagon) is a pseudo-psychological personality profile system. It was created by George Gurdjieff, an Armenian mystic who lived during the late 19th and early 20th centuries, as part of his self-help system called the "Fourth Way."(...) It's easy to see that the divisions are rather arbitrary, with a large dash of vagueness and overlap between the categories. Like any personality test, the more vague it is, the more susceptible to the Forer effect it is. The enneagram is not generally considered to be of any value by mainstream psychologists.
http://rationalwiki.org/wiki/Enneagram
An enneagram is, literally, a drawing with nine lines. Figuratively, however, the enneagram is a New Age mandala, a mystical gateway to personality typing. (...) To ascribe metaphysical or mystical significance to the properties of numbers is mere superstition and a throwback to an earlier time in human history when ignorance was considered a point of view (apologies to "Dilbert" and Scott Adams).
http://www.skepdic.com/enneagr.html

Czy ktoś ma więcej informacji na ten temat? Bo chyba rzeczywiście całą trafność enneagramowego opisu można przypisać zimnemu odczytowi. Jak to jest z enneagramem - przydatne narzędzie autorozwoju czy kolejna pułapka na naiwnych?*

*Disclaimer - szczerze mnie to interesuje, dlatego proszę o konstruktywne wypowiedzi



Awatar użytkownika
SOS
Posty: 180
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 15:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Enneagram - pseudonauka?

#2 Post autor: SOS » niedziela, 17 marca 2013, 15:21

Enneagram nie mieści się w materialistycznych dogmatach oficjalnej nauki, więc nie ma się co dziwić, że nie jest uznawany przez nią i jej wyznawców.

Szczerze mówiąc, to właśnie dlatego zainteresowałem się enneagramem, że to słowo brzmi zdecydowanie tajemniczo, nienaukowo i niezachodnio. I właśnie dlatego uważam go za dobre narzędzie, że stanowi on starożytną mądrość i nie ignoruje duchowości.
Ja jestem Ja.


One Legged Sam knows what you've been through
A journey of madness 'till the "The Drift" found you too

Awatar użytkownika
Czoklet Muss
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 9 maja 2010, 18:03
Enneatyp: Szef

Re: Enneagram - pseudonauka?

#3 Post autor: Czoklet Muss » niedziela, 17 marca 2013, 16:51

To jest jakaś nieoficjalna nauka?

Wiesz, pewien krytycyzm jest chyba uzasadniony skoro enneagram został wymyślony w XIX wieku (jeśli dobrze pamiętam). Bycie "niezachodnim" nie oznacza że dana rzecz jest automatycznie wartościowa - równie dobrze można tarota, różdżkarstwo albo inne dziwactwa uznać za dobre. Z tym, że tamte rzeczy są oczywiście błędne bo niezgodne z prawami fizyki, natomiast enneagram zajmuje się psychiką.

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Enneagram - pseudonauka?

#4 Post autor: Zielona » niedziela, 17 marca 2013, 18:00

A dlaczego oczywiście błędne i nie zgodne z prawami fizyki? I jakiej nauki - tej oficjalnie nauczanej czy to co jeszcze do nie weszło, a jest przebadane przez naukowców? Tu masz badania, które łączą badania fizyki z psychiką
https://www.youtube.com/watch?v=UdWF_0vsO7o
https://www.youtube.com/watch?v=AtDY4v1kB8k#
https://www.youtube.com/watch?v=hJIkno-mM04
https://www.youtube.com/watch?v=EKx_05fJiOM itd.
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Czoklet Muss
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 9 maja 2010, 18:03
Enneatyp: Szef

Re: Enneagram - pseudonauka?

#5 Post autor: Czoklet Muss » niedziela, 17 marca 2013, 20:55

Z całym szacunkiem:
1) filmiki na youtube niczego nie dowodzą
2) to jest zupełnie nie na temat, nie interesuje mnie to że "serce generuje najpotężniejsze pole elektro-magnetyczne wytwarzane w ciele" tylko enneagram

Bardzo proszę o posty na temat.

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Enneagram - pseudonauka?

#6 Post autor: Zielona » niedziela, 17 marca 2013, 21:14

Wbrew pozorom post był na temat :)
Niczego nie dowodzą ani filmiki ani książki ani to co mówią inni. Co dadzą odpowiedzi innych na twoje pytanie? Jeśli 80-90% odpowie, że nie pseudonauka to uwierzysz, a jeśli tyle samo odpowie, że tak to odrzucisz enneagram?
Tak naprawdę liczy się tylko to czy Ty uznasz, że enneagram może być dla Ciebie narzędziem pomocnym do poznania samego siebie. A to wiesz tylko Ty :)
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneagram - pseudonauka?

#7 Post autor: Snufkin » niedziela, 17 marca 2013, 21:21

Gdybyś użył wyszukiwarki to byś pewnie po raz setny nie zadawał podobnego pytania i nie zakładał nowego tematu. Enneagram nie aspiruje do miana nauki tak więc nie rozumiem w czym problem. To coś w rodzaju akupunktury dla psychiki.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Czoklet Muss
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 9 maja 2010, 18:03
Enneatyp: Szef

Re: Enneagram - pseudonauka?

#8 Post autor: Czoklet Muss » niedziela, 17 marca 2013, 21:33

Czoklet Muss pisze:Czy ktoś ma więcej informacji na ten temat? (...) proszę o konstruktywne wypowiedzi
Zielona pisze:Co dadzą odpowiedzi innych na twoje pytanie? Jeśli 80-90% odpowie, że nie pseudonauka to uwierzysz, a jeśli tyle samo odpowie, że tak to odrzucisz enneagram?
Nie robię głosowania tylko proszę o informacje na ten temat -> na temat szeroko rozumianej naukowej weryfikacji (publikacje akademickie, prace naukowe, wyniki badań) enneagramu. Pytanie tytułowe zarysowuje problem. I osobista weryfikacja, tzn. subiektywne przeżycia, mnie nie interesuje, bo nie ma nic do rzeczy (to może być placebo).

edit: Snufkin, może źle szukam za pomocą błędnych kategorii ale nie wyskakuje mi nic dokładnie na ten temat tylko pojedyncze posty przy okazji innych dyskusji.

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Enneagram - pseudonauka?

#9 Post autor: Zielona » niedziela, 17 marca 2013, 21:41

Skoro nie interesują Cię subiektywne przeżycia to może trzeba było inaczej zatytułować wątek? Bo poza tymi merytorycznymi, podającymi opisy typów, poziomy zdrowia itd. (gdzie zwykle wskazane jest źródło) to pozostałe dotyczą właśnie rzeczy subiektywnych.
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Czoklet Muss
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 9 maja 2010, 18:03
Enneatyp: Szef

Re: Enneagram - pseudonauka?

#10 Post autor: Czoklet Muss » niedziela, 17 marca 2013, 21:50

Dlaczego? Tytuł jest okej, gdyby to było np. "Pseudonauka czy nauka? Co sądzisz o enneagramie" to co innego. Ale nie jest.

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Enneagram - pseudonauka?

#11 Post autor: Zielona » niedziela, 17 marca 2013, 21:54

A może dlatego, że jaśniejsze by było:
Zapytanie/Prośba o pomoc w znalezieniu źródeł (informacji, linek) czy enneagram to pseudonauka czy nauka?
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Enneagram - pseudonauka?

#12 Post autor: bruno dievs » poniedziałek, 18 marca 2013, 10:17

jest taka praca doktorska:
Wagner, Jerome. "A descriptive, reliability, and validity study of the Enneagram personality typology." Ph.D., 1981, Loyola University, Chicago. 41/11A. GAX 81-09973.
kiedyś szukałem ją w sieci, ale nie udało mi się do niej dotrzeć
Więcej tu
Bo chyba rzeczywiście całą trafność enneagramowego opisu można przypisać zimnemu odczytowi. Jak to jest z enneagramem - przydatne narzędzie autorozwoju czy kolejna pułapka na naiwnych?*
W jaki sposób enneagram miałby być pułapką? ;)
Poza tym jak sobie wyobrażasz weryfikację "trafności" enneagramu ?
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Re: Enneagram - pseudonauka?

#13 Post autor: Zielony smok » poniedziałek, 18 marca 2013, 12:00

Po owocach ich poznacie
Dla mnie opis mojego typu charakteru okazał się nad wyraz trafny i wyciągnąłem odpowiednie wnioski z korzyścią dla własnego rozwoju.
Choć mam wątpliwości czy pewnych ludzi da się pociągnąć pod enneagram.
Skoro poznanie enneagramu było dla mnie korzystne mam gdzieś czy to pseudonauka. Ważne dla mnie jest ze mi się sprawdził.
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Czoklet Muss
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 9 maja 2010, 18:03
Enneatyp: Szef

Re: Enneagram - pseudonauka?

#14 Post autor: Czoklet Muss » poniedziałek, 18 marca 2013, 20:51

Zielona pisze:A może dlatego, że jaśniejsze by było:
Zapytanie/Prośba o pomoc w znalezieniu źródeł (informacji, linek) czy enneagram to pseudonauka czy nauka?
Zamiast debatować nad tytułem wątku którego i tak nie mogę edytować wolałbym żebyśmy skupili się na istotniejszych sprawach, tzn. na informacjach ze źródeł naukowych (patrz niżej).
bruno dievs pisze:jest taka praca doktorska:
Wagner, Jerome. "A descriptive, reliability, and validity study of the Enneagram personality typology." Ph.D., 1981, Loyola University, Chicago. 41/11A. GAX 81-09973.
kiedyś szukałem ją w sieci, ale nie udało mi się do niej dotrzeć
Więcej tu
Super, o to właśnie chodziło - dzięki!
W jaki sposób enneagram miałby być pułapką? ;)
Poza tym jak sobie wyobrażasz weryfikację "trafności" enneagramu ?
Jeśli poświęca się czas i wysiłek intelektualny czemuś co nie działa bo nie jest oparte w rzeczywistości i zweryfikowane, to tak, to jest swego rodzaju pułapka. Jak astrologia albo numerologia albo inne tego typu zagadnienia.

Wyobrażam sobie jako jakieś badania z wykorzystaniem narzędzi badawczych socjologii i psychologii do ustalenia, czy chociażby prawdziwe jest to, że rzeczywiście istnieje 9 a nie np. 14 typów.
Zielony smok pisze:Po owocach ich poznacie
Dla mnie opis mojego typu charakteru okazał się nad wyraz trafny i wyciągnąłem odpowiednie wnioski z korzyścią dla własnego rozwoju.
Choć mam wątpliwości czy pewnych ludzi da się pociągnąć pod enneagram.
Skoro poznanie enneagramu było dla mnie korzystne mam gdzieś czy to pseudonauka. Ważne dla mnie jest ze mi się sprawdził.
[/quote]
Mnie taka odpowiedź w ogóle nie satysfakcjonuje intelektualnie. Jeśli przeczytałem w gazecie horoskop i się sprawdziło, to czy to znaczy że ta "wiedza" oparta na wyimaginowanych figurach łączących losowe gwiazdy na płaszczyźnie ekliptyki i sprzedana gazecie przez jakieś taniego copywritera jest cokolwiek warta?
Jeśli masz wątpliwości, czy da się wszystkich zakwalifikować do systemu mającego z założenia obejmować wszystkich, to nie budzi to żadnych wątpliwości odnośnie samego systemu?

Mówiąc językiem enneagramowej 5 - interesuje mnie prawda dotycząca enneagramu.

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Enneagram - pseudonauka?

#15 Post autor: bruno dievs » poniedziałek, 18 marca 2013, 22:57

Czoklet Muss pisze:Super, o to właśnie chodziło - dzięki!
You are welcome!
Jakby Ci się udało dotrzeć do tego to daj znać. Nie wiem co jest w tej pracy, wiem tylko, że jest. A przecież jedna jaskółka wiosny nie czyni, o astrologii też się prace znajdą - zdaje mi się, że nawet kiedyś czytałem coś o prognozowaniu notowań giełdowych na podstawie ruchu planet :lol: :lol: :lol:
Wyobrażam sobie jako jakieś badania z wykorzystaniem narzędzi badawczych socjologii i psychologii do ustalenia, czy chociażby prawdziwe jest to, że rzeczywiście istnieje 9 a nie np. 14 typów.
Nadal tego nie widzę. Bo np jak zweryfikować czy Piątka rzeczywiście jest Piątką? ;] Ilość typów zależy od kryteriów na podstawie, których się te typy definiuje i cech, które się chce uwydatnić.
Na forum już to wklejałem, ale może lepiej zobrazuje co mam na myśli:
Spoiler:
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

ODPOWIEDZ