Definicja skrzydła

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
999Przemek
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 sierpnia 2013, 23:44
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Definicja skrzydła

#1 Post autor: 999Przemek » czwartek, 15 sierpnia 2013, 20:28

Czy jest jakaś określona definicja skrzydeł? Kiedy się ukazują, w jakich sytuacjach, jak je rozpoznać, jak zaliczać i jak wykluczać czy ma się dane skrzydło? Na co zwracać uwagę? W jakich aspektach się pojawiają? Itd itd. Szukałem po tematach w tym dziale ale nic nie znalazłem.

P.S. Jak widzicie sam "mam" dużo skrzydeł i nie wiem które są prawdziwe, a które nie, bo z każdego z nich mam "coś" co mogło by mnie połączyć w jakiś sposób z tymi skrzydłami. Dlatego chcę się dowiedzieć/domyśleć co powoduje że ma się dane skrzydło i wykluczyć te błędnie ustalone które mam w podpisie :)


Enneagram: 7w8
Socionika i MBTI: ENTp-ILE
Instynkt: sx

Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Definicja skrzydła

#2 Post autor: Yarpen_Zigrin » czwartek, 15 sierpnia 2013, 21:15

Według teorii, skłydło możesz mieć jedno i to tylko zsąsienich numerków.
Jeśli masz skrzydło, to znaczy, że jesteś tam tym swoim typem, ale Twoje niektóre zachowania przypominają właśnie sąsiedni numerek(przypomnę, że swój typ określasz nie po zachowaniu, tylko zdaniu sobie sprawy, co te zachowania wywołuje, co jest Twoją motywacją).

Jak ich szukać? Poprzez obserwację swoich zachowań, ogólną ocenę tego jaki jesteś itp.

Dla przykładu ja jestem 5w6. Piątki są najbardziej introwertyczne, ale skrzydło 6 dodaje im trochę otwartości do ludzi, trochę nakierowuje na życie w społeczeństwie, z ludźmi. Efektem tego jest to, że lubię być na większych imprezach, gdzie masa ludzi się bawi. Ja zazwyczaj sobie gdzieś siadam i obserwuję ludzi, słucham ich rozmów, obserwuję zachowania, albo bawię się sam, ew. z przypadkowymi ludźmi.
(tu jeśli będę pieprzył głupoty to mnie poprawcie)Skrzydło 4 na piątki działa odwrotnie, są bardziej skierowane na swoje emocje, zdecydowanie nie lubią tłumów.
"Czyste" piątki, czyli bez skrzydeł, są najlepszymi obserwatorami, suche badania, bez wchodzenia w głebsze relacje z ludźmi(nawet jeśli tego chcą, to znajomi się stają bardziej obiektami do badań relacj z ludźmi).

A Twoja mnogość skrzydeł wynika prawdopodobnie z tego, że mylisz swoje zwykłe cechy charakteru z zachowaniami typowymi dla innych typów.

Katsa
Posty: 26
Rejestracja: piątek, 21 listopada 2014, 16:54
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Definicja skrzydła

#3 Post autor: Katsa » wtorek, 30 grudnia 2014, 23:15

To zdaje sie pasowac do tytulu tego watku,wiec napisze tutaj.
Mam pytanie,czy skoro enneatyp jest niezmienny,a skrzydla to jedynie nasze zachowanie,to czy skrzydlo moze sie z biegiem lat zmienic? Zniknac,pojawic,albo zmienic na inne?
I to samo tyczy sie tych polaczen z dwoma typami. Jesli ma sie silne polaczenie z jednym,to czy ono moze np.zniknac?
Jesli gdzies jest juz o tym cos napisane,to przepraszam,nie moglam nigdzie znalezc. I sorry za brak polskiej czcionki,pisze na telefonie

Awatar użytkownika
ouija
Posty: 22
Rejestracja: wtorek, 6 stycznia 2015, 19:23

Re: Definicja skrzydła

#4 Post autor: ouija » środa, 7 stycznia 2015, 22:09

Yarpen_Zigrin pisze:Według teorii, skłydło możesz mieć jedno i to tylko zsąsienich numerków.
Jeśli masz skrzydło, to znaczy, że jesteś tam tym swoim typem, ale Twoje niektóre zachowania przypominają właśnie sąsiedni numerek(przypomnę, że swój typ określasz nie po zachowaniu, tylko zdaniu sobie sprawy, co te zachowania wywołuje, co jest Twoją motywacją).

Jak ich szukać? Poprzez obserwację swoich zachowań, ogólną ocenę tego jaki jesteś itp.

Dla przykładu ja jestem 5w6. Piątki są najbardziej introwertyczne, ale skrzydło 6 dodaje im trochę otwartości do ludzi, trochę nakierowuje na życie w społeczeństwie, z ludźmi. Efektem tego jest to, że lubię być na większych imprezach, gdzie masa ludzi się bawi. Ja zazwyczaj sobie gdzieś siadam i obserwuję ludzi, słucham ich rozmów, obserwuję zachowania, albo bawię się sam, ew. z przypadkowymi ludźmi.
(tu jeśli będę pieprzył głupoty to mnie poprawcie)Skrzydło 4 na piątki działa odwrotnie, są bardziej skierowane na swoje emocje, zdecydowanie nie lubią tłumów.
"Czyste" piątki, czyli bez skrzydeł, są najlepszymi obserwatorami, suche badania, bez wchodzenia w głebsze relacje z ludźmi(nawet jeśli tego chcą, to znajomi się stają bardziej obiektami do badań relacj z ludźmi).

A Twoja mnogość skrzydeł wynika prawdopodobnie z tego, że mylisz swoje zwykłe cechy charakteru z zachowaniami typowymi dla innych typów.
Mi się wydaję, że mnogość skrzydeł wynika ze zróżnicowania ludzi (ich cech genetycznych, doświadczeń). Dlatego powstają dziwne mieszanki.
7w4 xSFP :/

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Definicja skrzydła

#5 Post autor: Ael » czwartek, 8 stycznia 2015, 00:15

Ale mieszanka 7w4 z punktu widzenia enneagramowej teorii nie ma prawa bytu xD POLACZENIE z 4 o owszem, z tego co pamietam Siodemki maja to polaczenie. Ale to nie to samo.

Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Definicja skrzydła

#6 Post autor: Yarpen_Zigrin » czwartek, 8 stycznia 2015, 13:26

Nope, 7 się łączy z 5(komfort) i 1(stres). A 7w4 to taki legendarny typ, który swego czasu się pojawiał na forum dość często, bo ludzie to interpretowali "raz jestem smutny raz wesoły, ale przeważnie wesoły"

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Definicja skrzydła

#7 Post autor: Agon » czwartek, 8 stycznia 2015, 20:55

Yarpen_Zigrin pisze:A 7w4 to taki legendarny typ, który swego czasu się pojawiał na forum dość często, bo ludzie to interpretowali "raz jestem smutny raz wesoły, ale przeważnie wesoły"
Ewentualnie można to interpretować jako chorobę afektywną dwubiegunową z przewagą fazy maniakalnej :P

Awatar użytkownika
ouija
Posty: 22
Rejestracja: wtorek, 6 stycznia 2015, 19:23

Re: Definicja skrzydła

#8 Post autor: ouija » niedziela, 11 stycznia 2015, 20:25

Yarpen_Zigrin pisze:Nope, 7 się łączy z 5(komfort) i 1(stres). A 7w4 to taki legendarny typ, który swego czasu się pojawiał na forum dość często, bo ludzie to interpretowali "raz jestem smutny raz wesoły, ale przeważnie wesoły"
Nie wiedziałam o tym. Ale mi tak wyszło. Robiłam sobie test. I się z tym zgadzam. Jestem nastawiona na osiąganie szczęścia, lubię, gdy ludzie są w stosunku się swobodnie zachowują i bawią ze mną, ale jednocześnie jestem nadwrażliwa, miewam gorsze stany lekko-depresyjne, uzdolniona artystycznie i zdolności empatii, nie przepadam za większością ludzi. Taki artysta z potrzebami socjalnymi :? Mi jest ciężko, ale może komuś się podoba taki typ. Nie polecam.

I nie jestem często wesoła, raczej smutna, jestem mniej zdrową 7, ale śmieję się łatwo wśród przyjaciół. Ale to wynika już z innych rzeczy.
7w4 xSFP :/

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Definicja skrzydła

#9 Post autor: Ael » poniedziałek, 12 stycznia 2015, 04:21

Nie mogl ci wyjsc taki typ w tescie, bo taki typ wg enneagramu zwyczajnie nie istnieje. :p jesli test co pokazal cos takiego, to mozesz go wywalic do kosza.
A w enneagramie nie chodzi o to, czy jestes wesola czy masz depresje...

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Definicja skrzydła

#10 Post autor: Kapar » poniedziałek, 12 stycznia 2015, 22:36

Katsa pisze:Mam pytanie,czy skoro enneatyp jest niezmienny,a skrzydla to jedynie nasze zachowanie,to czy skrzydlo moze sie z biegiem lat zmienic? Zniknac,pojawic,albo zmienic na inne?
Są różne teorie odnośnie skrzydeł, wg niektórych speców od Enneagramu one w ogóle nie istnieją. Inni mówią, że skrzydła są stałe a reszta, że wpływ skrzydeł jest płynny. Ja osobiście zgadzam się z ostatnim spojrzeniem bazując na własnych doświadczeniach. Czasem moje siódemkowe skrzydło tak się uaktywniało, że właściwie mógłbym się identyfikować jak 7. Ale innymi razem uruchamiały mi się jakieś cechy 9.
I to samo tyczy sie tych polaczen z dwoma typami. Jesli ma sie silne polaczenie z jednym,to czy ono moze np.zniknac?
Jesli gdzies jest juz o tym cos napisane,to przepraszam,nie moglam nigdzie znalezc. I sorry za brak polskiej czcionki,pisze na telefonie
Połączenie twojego typu, np 4 -> 1 nigdy nie zniknie. Tutaj są też dwa podejścia do tych połączeń - wg H. Palmer są pozytywne i negatywne typy połączeń. Jednak w ostatnich latach bardziej dominuje podejście, że oba połączenia twojego typu niosą ze sobą negatywne i pozytywne wpływy. Poza tym intensywność danych połączeń także się zmienia.

A jak już spojrzy się poza połączenia czy skrzydła, to najważniejszą zmienną w odbieraniu swojego typu są poziomy zdrowia.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Definicja skrzydła

#11 Post autor: And » wtorek, 13 stycznia 2015, 00:09

Kapar pisze: Są różne teorie odnośnie skrzydeł, wg niektórych speców od Enneagramu one w ogóle nie istnieją. Inni mówią, że skrzydła są stałe a reszta, że wpływ skrzydeł jest płynny. Ja osobiście zgadzam się z ostatnim spojrzeniem bazując na własnych doświadczeniach. Czasem moje siódemkowe skrzydło tak się uaktywniało, że właściwie mógłbym się identyfikować jak 7. Ale innymi razem uruchamiały mi się jakieś cechy 9.
Też zgodziłbym się z tym ostatnim spojrzeniem. Przez całe życie, w zależności od sytuacji, skłaniam się bardziej w stronę tendencji czwórkowych, lub szóstkowych. Około rok temu wpływ 6-tki był tak duży, że zacząłem się zastanawiać, czy aby nie jestem przypadkiem 6w5 nawet. Tutaj, o! W testach zaczęło wychodzić znacznie więcej 6, a mniej 4, niż 2-3 lata wcześniej. Jednak w ostatnich tygodniach jakby dużo 4 we mnie. Nawet jakbym bardziej emocjonalny się zrobił. :what: Jednocześnie nigdy nie odnajdowałem się w 100% w opisie ani 5w4, ani 5w6.
Jakbym miał szukać jakiejś zależności, to bym pomyślał, że w stanach zdrowia średnio-wysokich dążę bardziej do 4, w przeciętnych do bezskrzydłowości, w przeciętno-niskich do 6 i w bardzo niskich znowu do 4. Ale ze względu na to, że cala historia mojej wędrówki w poziomach zdrowia to jedna wielka równia pochyła, jest to za mało danych, by całkowicie utożsamiać się z takim poglądem. Jeśli kiedyś uda mi się wrócić nieco wyżej, to być może będę miał inne obserwacje na ten temat.
Kapar pisze: Tutaj są też dwa podejścia do tych połączeń - wg H. Palmer są pozytywne i negatywne typy połączeń. Jednak w ostatnich latach bardziej dominuje podejście, że oba połączenia twojego typu niosą ze sobą negatywne i pozytywne wpływy.
Moje osobiste doświadczenie również zdaje się potwierdzać to drugie podejście. Wg. teorii, 5 ma połączenie z 8 ''w relaksie'' i z 7 ''w stresie'', jednak ja zauważyłem, że to właśnie w bardzo mocnym stresie mam tendencje do ''ósemkowania'' i bycia konfrontacyjnym, nieraz ponad zaistniałą potrzebę, agresywnym w obronie własnej niezależności, by nie pozwolić komuś poczuć się na tyle silnym, by był w stanie mnie kontrolować. Osobiście uznaje to za pozytyw i jestem bardzo wdzięczny losowi, że takie coś posiadam, ale ewidentnie jest to tendencja stresowa, wygląda mi również na ósemkową , a wg. teorii w stresie powinienem łączyć się z 7, a nie z 8.

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Definicja skrzydła

#12 Post autor: Ceres » wtorek, 13 stycznia 2015, 10:42

Wg mnie skrzydełka posiada się oba i najczęściej jedno z nich przeważa. Przy czym z doświadczenia widzę, że skrzydło nasze objawia się na zewnątrz - zauważyłam, że w grupie osób, z którymi nie jestem na tyle blisko, by wypowiadać się w pełni swobodnie, przejawiam zachowania skrzydłowe. Najczęściej jest to piątkowe - patrzę, słucham, obserwuję, mało co się odzywam, zazwyczaj w towarzystwie osób, które mało co znam/nie wiem, czy mnie lubią/wiem, że za mną nie przepadają, albo ja za nimi. Natomiast trójkowe udziela mi się często wtedy, gdy ląduję w zupełnie nowym środowisku i zależy mi na zrobieniu dobrego wrażenia - przedstawiam się jako osoba przebojowa, pewna siebie, no trochę taki kozak-frajer XD Na szczęście rzadko kiedy "trójkuję" :lol: U rodzeństwa dostrzegłam to samo - brat, który jest wypisz-wymaluj 6w7, na zewnątrz, w towarzystwie przypomina przebojową Siódemkę. Siostra podobnie - jest 8w9 i przypomina milutką Dziewiątkę, a w domu wychodzi "szydło z worka" i objawia swoje prawdziwe, ósemkowe oblicze :twisted:
Co do połączeń to również jestem zwolennikiem teorii, że są aktywne dobre i złe strony obu połączeń. Ale. Gdy byłam przeciętną 4 widziałam u siebie o wiele aktywniejsze połączenie z Dwójką, zarówno dobre, jak i złe jej strony. Połączenie jedynkowe też było, ale było "przyćmione" przez dominujące połączenie z 2. Teraz, gdy jestem na tym 3-2 poziomie PRO, to widzę u siebie aktywniejsze połączenie z Jedynką, także niestety jej złe strony... Np mam problem z iście jedynkowym gniewem i nie wiem, jak sobie z nim poradzić :roll: A wcześniej takiego problemu nie miałam.
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Katsa
Posty: 26
Rejestracja: piątek, 21 listopada 2014, 16:54
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Definicja skrzydła

#13 Post autor: Katsa » wtorek, 13 stycznia 2015, 17:27

Kapar pisze: Tutaj są też dwa podejścia do tych połączeń - wg H. Palmer są pozytywne i negatywne typy połączeń. Jednak w ostatnich latach bardziej dominuje podejście, że oba połączenia twojego typu niosą ze sobą negatywne i pozytywne wpływy.
And pisze: Moje osobiste doświadczenie również zdaje się potwierdzać to drugie podejście. Wg. teorii, 5 ma połączenie z 8 ''w relaksie'' i z 7 ''w stresie'', jednak ja zauważyłem, że to właśnie w bardzo mocnym stresie mam tendencje do ''ósemkowania'' i bycia konfrontacyjnym, nieraz ponad zaistniałą potrzebę, agresywnym w obronie własnej niezależności, by nie pozwolić komuś poczuć się na tyle silnym, by był w stanie mnie kontrolować. Osobiście uznaje to za pozytyw i jestem bardzo wdzięczny losowi, że takie coś posiadam, ale ewidentnie jest to tendencja stresowa, wygląda mi również na ósemkową , a wg. teorii w stresie powinienem łączyć się z 7, a nie z 8.
W takim razie ja też zgadzam się z tym drugim podejściem :) Nie widzę u siebie prawie wcale zachowań jedynkowych, natomiast połączenie z 5 ujawnia mi się najczęściej w stresie. Muszę się właśnie wyjątkowo dobrze czuć, żeby pozbyć się tego połączenia z 5, inaczej ono w mniejszym lub większym stopniu jest, a w im większym stresie się znajduję, tym bardziej zachowuję się jak 5.

Kapar, dzięki za wyjaśnienie :D

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Definicja skrzydła

#14 Post autor: Zielona » środa, 14 stycznia 2015, 00:15

Mam skrzydło w 1 (tak wyszło w pierwszym teście i tego się trzymam, choć obecnie różnie wychodzi).

Na poziomach 4 i niżej najsilniej odzywała się potrzeba zrobienia wszystkiego jak najlepiej. Kiedyś nawet dotarło do mnie, że brak kontroli nad swoim życiem rekompensuję sobie panowaniem nad otoczeniem – Perfekcyjna Pani Domu mogłaby się ode mnie uczyć ;)
Słowa „muszę” i „powinnam” dominowały w moim myśleniu. No i jeszcze solidna i „akuratna”. To chyba najważniejsze z wpływów z 1.
Wpływ 8-mki uaktywnił się gdy zaczęłam pracować nad sobą. Przejęłam kontrolę nad sobą i swoim życiem, stanęłam w swojej obronie – obronę innych miałam już w sobie wcześniej, ale teraz jest silniejsza, bo nie boję się konfliktów, choć nadal ich nie lubię ( w końcu 9 jestem :D )
W tym samym czasie ruszyło połączenie z 3. „Muszę” i „powinnam” zamieniłam na „chcę”. Dowiedziałam się czego chcę i realizuję swoje cele.
Natomiast połączenie z 6 ma charakter dwojaki. Z jednej strony kiedyś jak: „Szóstki usiłują złagodzić poczucie niepewności szukając silnego opiekuna”, „boją się działać we własnym imieniu”, gdy spadłam kiedyś na 6 poziom zdrowia – stałam się podejrzliwa, nieufna, zaczęłam się doszukiwać ukrytych motywów itp. Z drugiej strony, obecnie jestem bardziej jak Adwokat Diabła ;)

Podsumowując: na poziomach niezdrowych minusy od 1 i 6, a na zdrowych plusy od 1, 6, 3 i 8.
Spoiler:
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Definicja skrzydła

#15 Post autor: Agon » piątek, 15 maja 2015, 01:18

http://enneagram.edu.pl/
Część badaczy twierdzi także, że skrzydło poprzedzające (np. dla Jedynki – Dziewiątka, dla Dwójki – Jedynka) to tzw. punkty cienia, oznaczające posiadanie cech stłumionych i nieakceptowanych. Jeżeli np. skrzydło Dwójki znajduje się w Jedynce, to może być ona (nieświadomie) bardziej krytyczna i rygorystyczna (cechy Jedynki), ale nie przyznaje się do tych cech przed sobą, a także nie są one akceptowane przez otoczenie lub wywołują złość u innych.
To wydaje się mieć sens, już tłumaczę:
1w9 - 1 tłumi potrzebę odpoczynku, nie chce dopuścić do wyluzowania, bo nie akceptuje cech 9, paradoksalnie cechy te ujawnia w pewnym lenistwie umysłowym i unikaniu odpowiedzialności gdy działa według sztywnych zasad
2w1 - 2 nie chce pokazywać że kieruje się jakimkolwiek rygorem, chce się kreować na kochającą i tolerancyjną osobę, jednak cechy 1 dają o sobie znać w moralizatorstwie i matkowaniu innym ludziom
3w2 - 3 kreuje się na człowieka sukcesu, udaje że nie ma empatii i że nie interesuje się innymi, ale tak naprawdę 3 dąży do pozyskania miłości, choć wmawia sobie, że wcale tego nie pragnie
4w3 - 4 gardzi fałszem i maskami, mówi o autentyczności i brzydzi się pogonią za sukcesem za wszelką cenę, ale tak naprawdę skupia się na kreowaniu własnego wizerunku, by się popisać przed ludźmi swoją innością, jednak 4 nigdy tego nie przyzna
5w4 - 5 nie cierpi sentymentalizmu i tłumi emocje, gnoi zachowania nadmiernie uczuciowe, ale tak naprawdę pragnie uczuć i ma je bardzo silnie rozwinięte, bo to one napędzają kreatywność i pchają 5 do nietypowych zainteresowań i odkryć
6w5 - 6 uważa niepraktyczne przeintelektualizowanie za coś niebezpiecznego, bo zabija to czujność, wiele 6w5 mogło w dzieciństwie dokuczać Piątkom, które reprezentowały nieakceptowane zachowanie, jednak 6 same potrafią popaść w pułapkę paranoicznych myśli i analiz zachowań i motywacji otoczenia
7w6 - 7 nie chce słuchać o rzeczach niebezpiecznych, nie chce myśleć o niebezpieczeństwie, chce mieć przed oczami tylko zabawę, ale gdy 7 nie ma już czym się odurzać, nachodzą je obawy, które tak bardzo były zamiatane pod dywan
8w7 - 8 nie znoszą lekkoduchów i fantastów, nie chcą popadać w uzależnienia, dla 8 wolność bardziej się liczy niż dobra materialne, a jednak czasem i 8 pękają pogrążając się w chaosie i fantazjach, ale nie przyznają się do takiej słabości
9w8 - 9 unika gniewu i konfliktu, unika go tak bardzo, że pozwala wchodzić sobie na głowę, ale nie chce zachowywać się jak 8 i konfrontować się z ludźmi, czasem jednak miarka się przebiera i 9 nie wytrzymuje wybuchając ogromnym gniewem

ODPOWIEDZ