Enneagram a ewolucja

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Enneagram a ewolucja

#16 Post autor: Zielona » wtorek, 6 stycznia 2015, 15:57

5 jako szaman? Jakoś tego nie widzę - świata niematerialnego nie daje się ogarnąć rozumem ;)


"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Enneagram a ewolucja

#17 Post autor: eszpe » wtorek, 6 stycznia 2015, 16:01

Zielona pisze:5 jako szaman? Jakoś tego nie widzę - świata niematerialnego nie daje się ogarnąć rozumem ;)
Tak bo 5tki to roboty bez uczuc, po za tym to kolejny argument przeciw 1ce
papa ludki

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneagram a ewolucja

#18 Post autor: Snufkin » wtorek, 6 stycznia 2015, 16:07

Zielona pisze:5 jako szaman? Jakoś tego nie widzę - świata niematerialnego nie daje się ogarnąć rozumem ;)
Zawsze jak oglądam coś z fantastyki to się utożsamiam z postacią maga lub czarodzieja. Z szamanem nie - szaman pełni trochę inną rolę, jednak obie te postacie wychodzą poza Twój schemat.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Enneagram a ewolucja

#19 Post autor: Zielona » wtorek, 6 stycznia 2015, 16:12

eszpe pisze:Tak bo 5tki to roboty bez uczuc
W którym miejscu tak napisałam? U 5 dominuje rozum/umysł, a do szamaństwa najbardziej przydatna będzie intuicja. Akurat 1 mają jej więcej niż 5. Ale mniej niż 9.
9-tki na szamana! Będą mediować między światem materialnym i niematerialnym :D
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Enneagram a ewolucja

#20 Post autor: Cotta » wtorek, 6 stycznia 2015, 17:19

Zielona pisze:Akurat 1 mają jej więcej niż 5. Ale mniej niż 9.
Kierując się samą teorią Ennea: dla przeciętnych Jedynek podstawą funkcjonowania są sztywne zasady, a nie podszepty intuicji. Z kolei z opisu 5w4: "Skrzydło cztery, daje piątce zmysł abstrakcyjny oraz intuicyjny odcień myślom". No i z opisu piątego PRO u 5: "Jest zafascynowana przez niekonwencjonalne, ezoteryczne tematy, a nawet te zawierające ciemne i niepokojące elementy".
Sama, gdybym miała sobie wybrać jakąś rolę w "prastarej" społeczności, to wybrałabym właśnie bycie jakimś żyjącym na uboczu szamanem, uzdrowicielką*, a w świecie fantasy - czarodziejką. Bycie doradcą wodza niespecjalnie by mnie interesowało, bo nie lubię brać udziału w plasowaniu się w społecznej hierarchii.

*Kiedyś szamanka z Kazachstanu (taka tru szamanka, faktycznie zajmuje się odprawianiem rytuałów, uzdrawianiem itp.) powiedziała mi, że mam duży potencjał / zdolności do zajmowania się czymś takim. Ale też mnie ostrzegła, że mam słaby system ochronny, więc jeżeli zajęłabym się uzdrawianiem, nie powinnam brać ciężkich przypadków.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

Re: Enneagram a ewolucja

#21 Post autor: Orest_Reinn » wtorek, 6 stycznia 2015, 17:28

Snufkin pisze:
Zielona pisze:5 jako szaman? Jakoś tego nie widzę - świata niematerialnego nie daje się ogarnąć rozumem ;)
Zawsze jak oglądam coś z fantastyki to się utożsamiam z postacią maga lub czarodzieja. Z szamanem nie - szaman pełni trochę inną rolę, jednak obie te postacie wychodzą poza Twój schemat.
Mag w kulturze popularnej jest często uczonym, zgłębiającym magię nad opasłymi tomami w zakurzonej bibliotece. Bez żadnego okultystycznego pierdololo. 5 do tego archetypu pasuje jak ulał.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Enneagram a ewolucja

#22 Post autor: Cotta » wtorek, 6 stycznia 2015, 17:30

O, magiem / alchemikiem też bym mogła być. (Takim Snapem z Harrego Pottera. :mrgreen: )
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Emploia
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 7 lipca 2014, 23:30

Re: Enneagram a ewolucja

#23 Post autor: Emploia » wtorek, 6 stycznia 2015, 17:41

mnie takie 6w5 pasuje do lojalnego doradcy wodza, w tym wypadku(w5) to byłby pewnie jakiś strateg :)

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Enneagram a ewolucja

#24 Post autor: Zielona » czwartek, 8 stycznia 2015, 22:45

Orest_Reinn pisze:
Snufkin pisze:
Zielona pisze:5 jako szaman? Jakoś tego nie widzę - świata niematerialnego nie daje się ogarnąć rozumem ;)
Zawsze jak oglądam coś z fantastyki to się utożsamiam z postacią maga lub czarodzieja. Z szamanem nie - szaman pełni trochę inną rolę, jednak obie te postacie wychodzą poza Twój schemat.
Mag w kulturze popularnej jest często uczonym, zgłębiającym magię nad opasłymi tomami w zakurzonej bibliotece. Bez żadnego okultystycznego pierdololo. 5 do tego archetypu pasuje jak ulał.
Mag/Alchemik/Astrolog ok. Szaman nie.
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Enneagram a ewolucja

#25 Post autor: Agon » czwartek, 8 stycznia 2015, 23:12

Dałem 1 jako szamana, bo szaman pełni rolę kapłana, przekazuje ludziom wiedzę od bogów na temat tego jak żyć, by było dobrze.
5 badają świat i długo wyrabiają sobie światopogląd, a 1 bardzo szybko wyrabiają sobie światopogląd i do niego wszystko dostosowują. Szaman wydaje sądy, opinie. Mówi "żyj tak, a będzie dobrze, ale jeśli zrobisz coś inaczej, to duchy/bogowie cię ukarzą".

Szaman 1 ewoluuje w kapłana, a szaman 4 ewoluuje w wieszcza :P

maria9
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 26 grudnia 2014, 14:06
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Kraków

Re: Enneagram a ewolucja

#26 Post autor: maria9 » piątek, 9 stycznia 2015, 22:17

Zgadzam się z Agonem.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Enneagram a ewolucja

#27 Post autor: boogi » niedziela, 11 stycznia 2015, 21:43

Agon pisze:5 badają świat i długo wyrabiają sobie światopogląd, a 1 bardzo szybko wyrabiają sobie światopogląd i do niego wszystko dostosowują.
Trochę poza tematem, ale z prywatnego doświadczenia wiem że zazwyczaj (nie zawsze, ale w zdecydowanej większości) jest dokładnie na odwrót; mówimy o przeciętnych poziomach rozwoju.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Enneagram a ewolucja

#28 Post autor: Agon » niedziela, 11 stycznia 2015, 23:50

boogi pisze:Trochę poza tematem, ale z prywatnego doświadczenia wiem że zazwyczaj (nie zawsze, ale w zdecydowanej większości) jest dokładnie na odwrót; mówimy o przeciętnych poziomach rozwoju.
Skąd czerpiesz wiedzę o enneagramie? Bo wiem z doświadczenia, że na różnych stronkach, różnie interpretują typy.
Jedynki osądzają sytuacje z punktu idealistycznych standardów opartych na tym, co sądzą na temat danej sprawy. Piątki ciągle badają i poddają w wątpliwość hipotezy, by nie wymienić tutaj róznież zasad oraz standardów. Jedynki są dedukcyjne, poruszając się od utartych standardów do specyficznych zastosowań; Piątki są indukcyjne, operując od posługiwania się danymi po bardziej rozbudowane teorie. Oba typy są filozoficzne i kochają wiedzę: Jedynki w pojęciu udoskonalania świata, Piątki jako drogi do odkrywania czegoś nowego na jego temat. Jedynki skłaniają się ku byciu nauczycielami i moralistami, a nie wynalazcami lub ikonoklastami, jak Piątki.
Źródło: http://www.enneagram.pl/Enneagram/ennea ... 1and5.html

IMO wydaje mi się to sensowne. 1 dążą do perfekcji w tym co robią i dlatego silnie identyfikują się z jakąś ideą np. fanatyk religijny na siłę przekonujący innych do swojej wiary, lub fanatyczny ateista antyklerykał atakujący wiarę. 5 są trochę inne, to obserwatorzy. Rzadko mają w dyskusji za cel przekonać do czegoś drugą osobę, prowadzą dyskusje, by wyłapywać błędy i weryfikować swoją wiedzę. Ceną jaką za to płacą jest brak zdecydowania i nadmierne zastanawianie się gdy trzeba działać. 1 zakręcają się w swoich czynnościach, które muszą być perfekcyjne, a 5 w swoich myślach, bo chcą wiedzieć wszystko mimo iż się nie da.

Awatar użytkownika
Offchi
Posty: 122
Rejestracja: wtorek, 20 stycznia 2015, 21:46
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneagram a ewolucja

#29 Post autor: Offchi » wtorek, 28 lipca 2015, 14:30

Agon pisze:Dałem 1 jako szamana, bo szaman pełni rolę kapłana, przekazuje ludziom wiedzę od bogów na temat tego jak żyć, by było dobrze.
5 badają świat i długo wyrabiają sobie światopogląd, a 1 bardzo szybko wyrabiają sobie światopogląd i do niego wszystko dostosowują. Szaman wydaje sądy, opinie. Mówi "żyj tak, a będzie dobrze, ale jeśli zrobisz coś inaczej, to duchy/bogowie cię ukarzą".

Szaman 1 ewoluuje w kapłana, a szaman 4 ewoluuje w wieszcza :P
Szamani posiadali całą wiedzę danej społeczności, której piątki instynktownie szukają. W takiej sytuacji piątkowy szaman przechodzi albo w okultystę (wymaga dużej wiedzy np. 72 demony z księgi salomona etc.), filozofa lub alchemika, a później w dzisiejszego naukowca.
postkorwinista

ODPOWIEDZ