Czy można wyreżyserować swój Enneatyp?

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Vegeta
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 24 czerwca 2017, 21:56
Enneatyp: Indywidualista

Czy można wyreżyserować swój Enneatyp?

#1 Post autor: Vegeta » sobota, 24 czerwca 2017, 22:05

Zastanawiam się czy można wyreżyserować swój Enneatyp. Przeczytałem całe forum na temat ósemek i trochę je dzięki temu poznałem. Zabawne poczucie wyższości, czasem pomocne, a czasem zgubne. Mój najlepszy przyjaciel jest ósemką, ale bardziej mu ten narcyzm szkodzi, niż pomaga. On rzeczywiście wygrywa wszystko, ale nie ma też przez to ambicji.

Wracając do sedna. Dobrze się czuję ze swoim Enneatypem (myślę, że jestem czystą czwórą, wbrew mieszanym rezultatom w teście), mam jednak wrażenie, że w przyszłości - szczególnie w okresie gimnazjalno-licealnym - potrafiłem projektować siebie jako wyraźne 7w8. To była moja forma radzenia sobie z nieśmiałością, byłem komikiem i gwiazdą. Trochę tęsknię za tamtymi czasami, bo ten gość przepadł bezpowrotnie na studiach, czasem budzi się po alkoholu.

Niewątpliwie jednak była to pewna poza, reżyseria, chronienie uczuć, emocji i problemów przez sarkazm i żarty. Myślę, że całkiem nieźle mi szło udawanie kogoś o wiele bardziej powierzchownego i stąd pytanie - z czystej ciekawości - czy swój enneatyp można wyreżyserować? Czy mając na względzie na przykład mojego przyjaciela, którego znam na wylot, oraz liczne historie z tego forum, mógłbym (ku swojemu niezadowoleniu i poczuciu zażenowania) zacząć udawać 8?

Jak sądzicie, czy możliwa jest na tyle silna projekcja enneatypu, że z czasem odgrywana rola zmienia naszą osobowość na stałe? Zapraszam do dyskusji.


4w5, 5w4, czasem 4w3, zależy od nastroju najwyraźniej

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Czy można wyreżyserować swój Enneatyp?

#2 Post autor: And » niedziela, 25 czerwca 2017, 12:39

Uważam, że nie można wyreżyserować swojego enneatypu. Enneatyp to nasze motywacje, podstawowe lęki, pragnienia i preferowane mechanizmy obronne, czyli coś, co siedzi głęboko w nas. To jest raczej coś, co kieruje nami, a nie coś, czym kierować możemy my. Czasem mogą się zmienić nasze priorytety życiowe i może powstać wrażenie, że to my coś kontrolujemy, ale najpewniej będzie to wynikać właśnie z tego, że to te nasze podstawowe motywacje pchnęły nas do zmienienia swoich schematów zachowań.

Można wyreżyserować natomiast swoje zewnętrzne zachowanie tak, by zachowywać się w sposób stereotypowo przypisywany swojemu enneatypowi. Ale to będzie tylko zewnętrzna powłoka. Wewnętrznie będzie się dalej tym samym typem, który po prostu na skutek doświadczeń życiowych zaczął używać zachowań kojarzonych z zupełnie innym typem. Ale o enneatypie nie świadczą zachowania, tylko motywacje. Nie potrafię sobie wyobrazić kontrolowania swoich motywacji. Np. większość 5 będzie preferować zachowania introwertyczne, bo to najłatwiejsza droga zaspokojenia ich motywacji obiektywnej obserwacji i zdobywania wiedzy na temat otoczenia, by ochronić się przed zagrożeniami i nie stać się kimś we własnym odczuciu bezużytecznym. Ale to nie znaczy, że każdy introwertyk będzie 5. Ktoś inny może obrać podobną drogę zaspokojenia zupełnie innych motywacji.

(tak się zastanawiam, czy ta introwersja to dobry przykład, bo w sumie to coś powiązanego z funkcjonowaniem układu nerwowego, na co się za bardzo nie ma wpływu, ale nie chce mi się już zmieniać przykładu na inny, mam nadzieję, że wszyscy zrozumieją istotę tego, co chciałem przekazać)

ODPOWIEDZ