Główne Zasady Dla Początkujących

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Główne Zasady Dla Początkujących

#1 Post autor: chokureika » czwartek, 28 września 2017, 23:19

- Typ główny jest tylko jeden i jest niezmienny. Nie istnieją ludzie, którzy posiadają kilka typów głównych jednocześnie lub które zmieniają się w zależności od okoliczności.

- Skrzydło to nasz drugi, dopełniający typ. Może on oddziaływać na osobę o różnej sile. Czasem skrzydło jest tak silne, że powoduje problemy z typowaniem, ponieważ trudno jest odseparować typ główny od skrzydła.

- Skrzydłem może być tylko typ, który leży w sąsiedztwie naszego głównego typu (np. 4w3 lub 4w5). Nie istnieją połączenia takie jak 4w7, 5w9, itp. (Starsi użytkownicy czasem żartobliwie operują takimi połączeniami, jednak nie należy ich brać na poważnie). Zdarza się, że w różnych stopniu można odczuwać wpływ dwóch skrzydeł jednocześnie. (zobacz: Skrzydła)

- Połączenia mogą być bardzo silne, ale mogą też prawie nie występować. Typ integrując się z innym typem przyjmuje jego pozytywne cechy, dezintegrując się przyjmuje negatywne (np. 2 ma połączenia z 4 i 8. 2 integruje się z 4 i przejmuje od niej część pozytywnych cech, jednak nie będzie integrowała się z 8, ponieważ jest to połączenie dezintegracyjne). (zobacz: Połączenia)

- Typy 3, 6 i 9 zazwyczaj mają największy problem z wytypowaniem się, ponieważ tłumią one swój główny ośrodek i błędnie utożsamiają się z innymi typami. Zwróć na nie szczególną uwagę, jeżeli masz trudności określeniem swojego typu (zobacz: Ośrodki).

- Najczęściej występującym typem jest 6.

- Jednym z najczęstszych typów, na który nieprawidłowo można się wytypować to 4.
 • Często nieprawidłowo na Czwórkę typują się:
  1. Młode osoby, w okresie buntu, dojrzewania, hormonalnego rozstrojenia i / lub poszukiwania swojej tożsamości.
  2. Osoby przeżywające cięższe chwile; w depresji; z problemami natury neurotycznej; autodestrukcyjne; użalające się. Wiele czwórek ma problemy ze sobą, ale nie wszyscy "romantycy", targani silnymi emocjami są automatycznie czwórkami.
  3. Osoby uzdolnione artystycznie.
  4. Osoby kierujący się głównie uczuciami, mniej logiką (tzw. etycy vs logicy).

  Podczas typowania należy pamiętać, że:
  - Czwórka łatwo wyraża swoje emocje, nie ma problemu w okazywaniu ich, jest ich bardzo świadoma, często je dokładnie analizuje. Wśród czwórek zdarzają się często emocjonalni ekshibicjoniści.
  - Czwórki starają się być bardzo samoświadome. Mogą zapaść się w przesadnej introspekcji, która może prowadzić do analizowania siebie i uczuć dla samego analizowania i odczuwania głębokich stanów emocjonalnych.
- Pamiętaj, żeby dobrze się wytypować i co najważniejsze - zrozumieć, należy to zrobić w kontekście wszystkich typów. Przeczytanie opisu jedynie jednego typu, bez znajomości mechanizmów obronnych innych typów może nie wystarczyć.


4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Zablokowany