Słowikowski - opis Ósemki

Dyskusje na temat typu 8
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Słowikowski - opis Ósemki

#1 Post autor: Zielony smok » sobota, 3 września 2011, 01:53

Mirosław Słowikowski ,,Charakter na całe życie”, Wydawnictwo Ravi, Łódż 2004.

Typ VIII

Opis świadomego wzorca dla każdego typu postrzegania świata

Ósemki to ludzie broniący sprawiedliwości, wstawiający się za pokrzywdzonymi i walczący jak lwy w słusznej sprawie. Opiekują się swoimi bliskimi z całą odpowiedzialnością i poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Mają bardzo wyostrzone poczucie sprawiedliwości i wszelki jej brak albo pogarda dla niej wywołują u nich zdecydowaną reakcję. Ósemki są bardzo podejrzliwe wobec nieuczciwych zamiarów i demaskują je z całą stanowczością.
Ludzie ci lubią mieć swoje życie pod stałą kontrolą, tak aby było przewidywalne, a jedna rzecz wynikała z drugiej. Część Ósemek, hojnie obdarzonych energią zwłaszcza w okresie wczesnej młodości, popada w przesadę i angażuje się w konflikty, nadużywa jedzenia, alkoholu lub innych używek, czy atrakcji. W konflikcie bardzo często przyjmują postawę bojownika, nawet agresywnego.
Ósemka postrzega świat w wyrazistych barwach i widzi głównie ekstrema - dobro i zło. Przeczuwa, że jest silna wewnętrznie (chociaż niejednokrotnie trudno jej się do tego przyznać) i nie przepada za ludźmi słabymi. Otwarta rywalizacja jest pożywką zwłaszcza dla młodszych Ósemek, które czują się w niej jak ryby w wodzie.
Często jednak, szczególnie wśród kobiet, zdarzają się Ósemki, które nie postrzegają siebie jako jednostki silne. Wtedy główną cechą charakterystyczną, pozwalającą na rozpoznanie tego typu, jest obecność poczucia, że istnieje tylko jedno sprawiedliwe rozwiązanie każdego problemu i należy walczyć o nie do upadłego. Nawet jeśli otoczenie postrzega tę sprawę inaczej, zapewne myli się właśnie ono.
Ósemka ma bardzo silny instynkt i nader skutecznie trafi oceniać ludzi. Jej wewnętrzny opór, duża ambicja, wielka energia pozwalają realizować najbardziej odważne przedsięwzięcia. Ósemce zależy na prestiżu nie tyle , ile na władzy, rozumianej jako sprawowanie kontroli, aby wszystko działo się zgodnie z zasadami sprawiedliwości.
Ważną cecha odróżniającą Ósemki od innych typów jest styl podejmowania decyzji. Najlepsze, według niej, są decyzje podejmowane śmiało, odpowiedzialnie, rozważnie i jednoosobowo. Ósemka rozpędziłaby sejm i oddała władzę prezydentowi, pod warunkiem że sama go popiera.
W związkach partnerskich Ósemki są troskliwe, opiekuńcze i delikatne. Opiekują się partnerem, zachowując jednak emocjonalny dystans. W ich życiu prywatnym pojawia się umiłowanie przyrody i troska o innych. Udzielanie pomocy sprawia takiemu człowiekowi dużą satysfakcję. Jest mu jednak bardzo trudno wyrazić swoje uczucia, a wrażliwość ocenia jako cechę niepożądaną i właściwą słabeuszom. Zdradzona Ósemka może stać się wyjątkowo groźnym przeciwnikiem, czy to jako żona walcząca o dzieci, czy mąż starający się upokorzyć niewierną małżonkę.
Kryzys u Ósemki przejawia się przyjęciem postawy ataku, zemsty i egoizmu, z jednoczesnym brakiem zdolności do jakiegokolwiek kompromisu.

Pełny opis


Ósemka to jeden z najsilniejszych typów. Siła ta najczęściej jest uświadomiona, choć istnieje także sporo Ósemek uważających się za istoty nader delikatne. Zwłaszcza kobietom trudno bywa pogodzić się z wykazywaniem tendencji „ósemkowych".
Pierwszą fazą rozwoju osób tego typu jest przyjmowanie postawy silnego człowieka, zdecydowanego, wiedzącego, czego chce, i otwarcie się tego domagającego. Ósemki mają wybitne zdolności „totalitarnego" przywódcy. Chcą sprawować pełną kontrolę nad rzeczywistością, wykorzystując w tym celu siłę moralnego autorytetu, który wstawia się za biednymi, pokrzywdzonymi i niesprawiedliwie potraktowanymi. Ósemka, bez względu na to, czy świadoma, czy nieświadoma swojej siły zewnętrznej, jest dobrze znana z pozy: „Chodź i spróbuj ze mną zadrzeć, jeśli masz odwagę".
Ósemki mają bardzo wysokie poczucie sprawiedliwości. Jeżeli uznają coś za słuszne, potrafią w obronie tej idei działać z dużą energią, a nawet agresywnie. Najczęściej nie zdają sobie jednak sprawy, że ich wizja sprawiedliwości to tylko jeden z dziewięciu wariantów spojrzenia na daną kwestię. To, co dla nich jest sprawiedliwe, przez innych może być uznane za jawną niesprawiedliwość. Podobnie jak Jedynki, uważają, że każdy problem ma jedno najlepsze rozwiązanie i jedno „sprawiedliwe" wyjście z sytuacji. We wcielaniu zasad sprawiedliwości potrafią się tak zapędzić, że nie zwracają uwagi na otoczenie poranione ich siłą.
Ósemka ocenia ludzi zwykle wedle swego systemu wartości. Ceni silne osobowości, a nie lubi, a wręcz nieświadomie odrzuca ludzi słabych (pomaga im, ale nie nawiązuje przyjaźni). Nie zdaje sobie jednak sprawy, iż stroni od słabych z tego powodu, że „wyrzuciła" z siebie naturalną dla każdego człowieka kruchość, podatność na zranienia i wrażliwość, stanowiące o pełni człowieka.
Ósemka oddaje się walce o lepsze jutro, uważając jednocześnie, że ustabilizowana egzystencja zniszczyłaby ją.
Przytłacza ją perspektywa niedomagania, choroby czy słabości. Potrzeba sprawowania kontroli nad rzeczywistością jest tak silna, że kiedy jawne sposoby sprawowania władzy nie powiodą się, niejednokrotnie, zwłaszcza w związkach partnerskich, ucieka się do manipulacji swoim stanem zdrowia - i niemal konająca wydaje rozkazy, którym wtedy nie można się już przeciwstawić. Większość Ósemek to skryci lub jawni despoci, wywierający na otoczenie niewiarygodną presję, aby uzyskać pożądany rezultat. Stymulują, chwalą, nagradzają albo poniżają, umniejszają i onieśmielają. Nieświadome swojej siły Ósemki mogą zamęczyć otoczenie, nie zdając sobie nawet z tego sprawy, i ignorować płynące skargi jako pozbawione sensu.
W rodzinie Ósemka potrafi być bardzo opiekuńcza, troskliwa i gotowa ciężko walczyć o dobro najbliższych. Nie umie jednak zaakceptować u nich naturalnych słabości i walczy o ich likwidację. Wymusza także przyjęcie jej wzorca sprawiedliwości, a kiedy rodzi się bunt otoczenia, staje się nieustępliwa. Błędny byłby jednak wniosek, że partner Ósemki musi być spolegliwy. Takich Ósemka nie szanuje.
Największą trudność sprawia jej zrozumienie, dlaczego uczyć się emocjonalnej otwartości, a kiedy ktoś jej tłumaczy, że choćby dla swojego zdrowia, ten naiwnie racjonalny człowiek kwituje takie sugestie stwierdzeniem: „Ja w to nie wierzę". Ósemki nadużywają ośrodka działania, wspierając go intelektem, natomiast cała sfera emocjonalna pozostaje u wielu z nich na poziomie dziecka.
Napotykane przeszkody mogą uwolnić w nich potężne pokłady agresji. Gdy taki kryzys nadejdzie, dość powszechne jest przekonanie tych silnych ludzi, że świat zmierza w kierunku samozniszczenia, a głupcy, którzy tego nie widzą, niech idą na zatracenie razem z nim. Czy tak potężne mury egocentryzmu, za którymi skrywa się kruchość, wrażliwość i bezbronność, runą przemienione, czy wcześniej zniszczą Ósemkę?

Gdzie tkwi błąd w sposobie myślenia

Ósemka wprowadza świat w epokę sprawiedliwości, walcząc do ostatniej kropli krwi o przestrzeganie w życiu ładu i porządku. Potrzeba zwyciężania w każdej sytuacji może jednak spowodować, że jedynym, co Ósemka zdobędzie, okaże się pozycja tyrana, od którego wszyscy uciekli, a on ciągle wymachuje w powietrzu mieczem swojej „sprawiedliwości", krzycząc, że to oni „zdradzili".
Ostatnio zmieniony sobota, 3 września 2011, 01:59 przez Zielony smok, łącznie zmieniany 1 raz.


9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Re: Słowikowski - opis Ósemki

#2 Post autor: Zielony smok » sobota, 3 września 2011, 01:55

Droga zrównoważonego rozwoju dla twojego typu postrzegania świata ;

Jeśli uznamy coś za prawdę, możemy się tak mocno tego chwycić, że nawet kiedy faktyczna prawda zapuka do naszych drzwi, nie zechcemy jej wpuścić do środka.

Thich Chat Hanh

Podstawowe zasady


Przed Ósemką stoi naprawdę duże wyzwanie. Wiąże się ono z pokonaniem subiektywnego poczucia racji, które wywodzi się z egocentryzmu. Realizacja tego celu nie będzie ani szybka, ani łatwa, gdyż Ósemka najczęściej zbyt silnie utożsamia się ze swoim ego, by przeszło jej przez myśl, że poczucie to wyrasta tylko z indywidualnych schematów i mitów. Czeka ją jednak bardzo wysoka nagroda, bo będzie w stanie połączyć swoją ogromną siłę z wrażliwością i stworzy wokół siebie zupełnie inny świat, pełen autentycznych relacji i ciepła.
Ósemka z reguły nie rozumie, dlaczego miałaby w sobie cokolwiek zmieniać i uczyć się odczuwania emocji, dopóki nie doświadczy potężnej fali agresji z zewnątrz albo załamania zdrowia. Wówczas musi zdać sobie sprawę, że sama stworzyła swoją rzeczywistość. Największym wyzwaniem będzie dostrzeżenie, że kiedy próbuje narzucić własne zdanie otoczeniu — nie przyjmując do wiadomości, iż nie musi ono tego zdania podzielać -jej słowa, gesty i czyny mają moc niszczycielską.
Pamiętajmy, iż Ósemka „rządzi" otoczeniem nie dlatego, że ma taką zachciankę, ale dlatego, iż zwykle odczuwa wewnętrzny przymus, będący skutkiem jakiegoś tłumionego pragnienia. Człowiek ten ma przekonanie, że wie, co jest dobre dla innych. Dopiero kiedy dostrzeże, iż jest to ułuda, może wejść na drogę zmiany. A właśnie emocje i uczucia są w stanie spowodować dostrzeżenie potrzeb innych ludzi, które mogą znacznie różnić się od tych oczekiwanych przez Ósemkę. Gdy zacznie interesować się drugim człowiekiem, szanując jego indywidualność, wówczas będzie zastępowała poczucie zła i niewdzięczności świata na współuczestnictwo w jego procesach.
Ósemka jest zaskoczona, kiedy dowiaduje się, że jej troska manipuluje ludźmi i wymusza określone zachowania, tak aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Będzie jednak równie zaskoczona, gdy szczera troska, wynikająca z zauważania faktycznych potrzeb innych ludzi, przyniesie, zamiast niewdzięczności, serdeczne więzi i radość życia.
Zęby osiągać swe cele, Ósemka wcale nie musi dominować nad ludźmi. Powinna natomiast odnaleźć swoje duchowe miejsce w świecie (nie w sensie odbywania praktyk religijnych, ale rozpoznania zasad kierujących współistnieniem wszystkich istot). Gdy Ósemka odkryje, że pomimo zakładanej maski siły jest także krucha, czasem bezbronna i podatna na zranienia oraz jeśli odsłoni tę prawdę przed otoczeniem, jej pozycja nie ulegnie osłabieniu. Wręcz przeciwnie! Do tej pory wszyscy traktowali Ósemkę jak worek treningów)', uważając, że cierpienie jest jej obce. Gdy ludzie zobaczą, że pod tą maską ukryty jest wrażliwy człowiek, zaprzestaną ataków i będą potrafili sami się otworzyć. Do tej pory było to niemożliwe, gdyż Ósemka nie tolerując słabości u siebie, nie akceptowała jej także u innych.
Ten zdecydowany człowiek musi nauczyć się słuchać i doceniać inne punkty widzenia. Zauważa wtedy spójność różnych koncepcji i zaczyna fascynować się ich logiką, której do tej pory nie zauważał. Dopóki wyrzuca w przestrzeń swoje monologi, jest odczytywany jako uparty i przemądrzały, i niestety są to często słuszne osądy. Jeśli ktoś nikogo nie
słucha, łatwo mu myśleć, że inni nie mają racji. Wówczas w świecie własnych zasad często zostaje sam, wierząc naiwnie, że to świat się myli, a nie on. Jednak słuchanie innych, myślenie i kontemplacja oraz uczciwe spojrzenie na siebie zaowocują w końcu refleksją — celem, od którego nie może być odstępstw.
Trzeba też rozpoznać, kiedy odruch walki o powszechną sprawiedliwość służy ucieczce od osobistych problemów i porażek. Kolejnym zaś zadaniem do realizacji dla Ósemki jest przyznawanie się do niepowodzeń. Powinna ona zauważyć, że przyjmowanie statusu osoby nieomylnej jest naiwne i powoduje jedynie śmieszność. Nikt z nas nie jest nieomylny, co więcej, nikt od nas tego nie wymaga. Gdy Ósemka zaakceptuje naturalną słabość, zacznie też dostrzegać, że okazywane jej współczucie nie jest politowaniem, ale naprawdę szczerym zainteresowaniem. Zapewne zaskoczy ją odkrycie, że każdy potrzebuje wsparcia i pragnie je ofiarować.
Otwarcie się na świat uczuć i emocji pozwoli jej zdać sobie sprawę, jak silnie, choć częstokroć bezwiednie, raniła ludzi, podświadomie widząc w nich swoje tłumione potrzeby, cechy i uczucia. Spowoduje to, że Ósemka zrozumie znaczenie słów o przeglądaniu się w innych jak w lustrze.
Każdy człowiek może osiągnąć stabilność w życiu jedynie przez równoważenie sfer intelektu, działania i emocji. Pierwsze dwie Ósemka ma darowane od losu, ale nad trzecią musi się solidnie napracować. Skarby w postaci dobrobytu i dobrej sławy, które zdobywała przez całe życie, musi uzupełnić o dobre i szczere serce, pełne różnorodnych uczuć.

Życie w rodzinie i społeczeństwie


ósemka, będąc osobą nadodpowiedzialną i kierującą się własnym systemem wartości, może być ogromnie trudnym partnerem, gdyż tępi wszelkie przejawy słabości, a od swoich bliskich wymaga siły i zdecydowania. Narzucając wzorce wszystkim wokół, wymaga ich posłusznej realizacji, gdyż są one, w jej mniemaniu, najlepsze.
Kiedy zdoła otworzyć swój ośrodek emocji i przekroczyć bariery egocentryzmu, będzie wspaniałym członkiem rodziny i wspólnoty, dbając ojej interesy, broniąc ją i inspirując. Bliscy zaczną przychodzić do niej nie tylko z prośbą o ochronę i środki materialne, ale także po radę i aby się zwierzyć ze swoich dylematów.
Społeczeństwo zawsze znajdowało w Ósemce orędownika w walce o los pokrzywdzonych. W tym względzie zmieni się tyle, że Ósemka będzie czyniła to nie tylko w imię abstrakcyjnej sprawiedliwości, ale opierając się na prawdziwych więziach międzyludzkich, pełnych współczucia i zrozumienia.

Praca zawodowa

Typologie osobowości plasują Ósemki jako szefów albo wojowników. Istotnie, ludzie ci mają zdolności do przewodzenia w grupie i często przejmują pozycję lidera, nie zawsze zresztą w pełni świadomie, a często pod wpływem odczuwanego obiektywnego przymusu, będącego faktycznie projekcją własnej chęci. Są wyjątkowo dobrymi taktykami i potrafią doskonale kontrolować sytuację, niejednokrotnie despotycznymi metodami.
Tylko wtedy, kiedy uruchomią ośrodek emocji, będą w stanie nawiązać autentyczne relacje z otoczeniem i, zamiast wymuszać i wymagać, będą inspirować. Zespół pracujący pod kierunkiem Ósemki stosującej swoisty terror nigdy nie będzie prawdziwie twórczy, ale kiedy nauczy się ona zauważać konflikty i emocje, będzie znakomitym szefem i przywódcą.
Ósemka nie powinna szukać pracy w ustrukturyzowanych organizacjach i środowisku podporządkowanym ścisłym zakazom i nakazom, gdyż prędzej czy później ograniczy to jej potrzebę wywierania wpływu na decyzje i wywoła wybuch.

Przeszkody no etapie podstawowych zmian i kruszenia egocentryzmu


Podstawowym problemem dla Ósemki jest zaakceptowanie swego typu. Uważa ona, że podana charakterystyka jest grubo przesadzona. Kiedy pokona ten wstępny opór, pojawi się kilka dalszych przeszkód na drodze rozwoju. Oto ważniejsze z nich:
• Lęk przed refleksją, że wyrządzało się krzywdę innym ludziom.
• Kojarzenie własnej kruchości ze słabością charakteru.
• Zrzucanie winy za swoje przewinienia na okoliczności i innych.
• Pojawienie się gniewu, a nawet agresji w czystej formie.
• Nakładanie maski siły i emocjonalnej niezniszczalności.
• Ranienie innych, tak aby nie musieć konfrontować się ze swoimi błędami.
• Trudności w okazywaniu uczuć i ich przyjmowaniu.
• Poczucie, że otwieranie ośrodka emocji nie jest konieczne.
Te i inne przeszkody mogą zostać przezwyciężone tylko przez poszerzanie świadomości. Należy zatem systematycznie powracać do wskazówek zawartych w książce i przypominać je sobie na bieżąco.

Ósemka jest szczęśliwa, bo nareszcie każą jej działać tu i teraz. Ale to działanie to także odkrywanie uczuć, konfrontacja ze swoją słabością, konfrontacja z twardym ego. Jeśli zrobisz to dziś, nie musisz martwić się o jutro.

Aneks. Zestawy programujące dla poszczególnych typów


Typ VIII
1. Zaczynam zauważać, że moje przekonania są często schematyczne i wcale nie muszą być podzielane przez innych ludzi.
2. Zwracam uwagę na sposób, w jaki się wypowiadam i zachowuję, dostrzegając siłę mojej ekspresji, która, użyta nierozważnie, może ranić.
3. Zauważam, że odczuwany przeze mnie obiektywny przymus podejmowania decyzji faktycznie wynika z mojej silnej potrzeby sprawowania kontroli nad sytuacją.
4. Odkrywam w sobie kruchość, bezbronność i bezpiecznie otwieram się na te uczucia, gdyż to one odblokowują moją pełną osobowość.
5. Bez Żalu zrzucam maskę siły, bo przez jej nakładanie dostawałem silne „razy" od otoczenia, które uważało mnie za jednostkę niezniszczalną.
6. Kiedy zaczynam zauważać swoją głęboką naturę, otwierając się na swoją słabość, moi bliscy otwierają się przede mną i nasze relacje ulegają uzdrowieniu.
7. Uczę się akceptować inne punkty widzenia i dostrzegać ich spójność.
8. .Daję wszystkim prawo do posiadania własnego zdania, nieżalenie od moich ocen.
9. Zauważam, że cały świat jest mieszaniną dobra i zła, piękna i szpetoty, zimna i ciepła - i to wszystko jest także we mnie, stanowiąc o mojej barwności i prawdziwej niepowtarzalnej istocie.
10. Realizując zadania, uczę się inspirować współpracowników, miast dopingować i wymuszać.
11. Wspieram ludzi i otwieram się na wsparcie z ich strony.
12. Zaczynam znajdować radość w popełnianiu błędów i zdaję sobie sprawę, że nic w moim życiu nie było niepotrzebne, choć przeszłości pozwalam odejść.
13. Pamiętam, że ranią tylko ludzie, którzy sami zostali głęboko poranieni; dlatego pozostawiam swoją przeszłość bez zachowywania w sobie żalu.
14. Zauważam radość w obserwacji procesu życia, który jest bogaty też w te wydarzenia, na które nie mam wpływu.
15.Potrafię żartować z własnych słabostek, co powoduje, że ludzie w moim towarzystwie odprężają się i zapominają o krytykowaniu siebie i mnie.
16. Pamiętam słowa mistrzów, że bezpiecznym jest się tylko w grobie; wiem, że im bardziej żyję, tym mniej bezpieczny jestem, ale chce mi się żyć i to jest największa nagroda.
17. Uwalniam innych od odpowiedzialności za moje szczęście i wtedy wracają do mnie prawdziwa wolność i prawdziwe wielobarwne szczęście.
18. Zauważam, że z każdym dniem, w którym rezygnuję z budowy warownego zamku dla samego siebie, cały świat staje się moim domem i czuję się w nim coraz lepiej.
Aneks. Zestawy programujące dla poszczególnych typów 199
19.Podejmuję decyzje, kierując się intelektem, sercem i intuicją, i pozwałam sobie popełniać błędy, bo wtedy wyciągam z nich wnioski.
20. Nikt ani nic nie wybiera za mnie; robię to ja, z prawdziwą odpowiedzialnością, i wtedy wraca do mnie wolność, która zawsze była w moim wnętrzu.
21.Bezpiecznie rezygnuję z kontrolowania ludzi przez zamartwianie się o nich, manipulację, przybieranie postawy ofiary i nie pozwalam kontrolować siebie w ten sam sposób.
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Re: Słowikowski - opis Ósemki

#3 Post autor: Zielony smok » sobota, 3 września 2011, 01:57

Predyspozycje zawodowe

Ósemka

Silne strony:

► Wysoki poziom pewności siebie (rzadkość wśród innych typów osobowości).
► Otwartość w przekazywaniu opinii, wiedzy i krytyki.
► Ofensywność działań.
► Znaczna umiejętność myślenia strategicznego.
► Poczucie sprawiedliwości i uczciwości.
► Zwykle wysoki poziom energii życiowej.
► Duża siła perswazji i oddziaływania na otoczenie.
► Koncentracja na realizacji zadań.
► Dbałość o podległy sobie zespół.

Wyzwania:

► Brak akceptacji własnych porażek, słabości oraz wrażliwości.
► Trudności w rozumieniu predyspozycji osobowościowych członków grupy.
► Stawianie w relacjach zawodowych na „siłę".
► Egocentryczne poczucie sprawiedliwości, nie uwzględniające rożnych punktów widzenia.
► Brak cierpliwości w wyjaśnianiu, inspirowaniu i egzekwowaniu.
► Zarządzanie metodą kija i marchewki albo przez manipulację.
► Stawianie wygórowanych wymagań sobie i innym członkom zespołu, prowadzące w rezultacie do spadku wydajności i kreatywności.

Sposoby rozwoju zdolności przywódczych:

► Zauważ, że nie zawsze dostrzegasz fakt, iż swoje opinie i wypowiedzi formułujesz tonem nie znoszącym sprzeciwu.
► Nigdy nie krzycz na współpracowników. Ucz się metod pozytywnego wypowiadania się.
► Dokładnie przestudiuj wszystkie typy osobowości i naucz się analizy rzeczywistości z wielu perspektyw.
► Zawsze zakładaj, że Twoje poczucie sprawiedliwości wynika tylko z Twojego punktu widzenia.
► Inspiruj otoczenie do wypowiadania własnych opinii i staraj się traktować inne punkty widzenia jako równouprawnio¬ne z Twoimi.
► Zauważ, że Ty także masz słabe strony, a składają się one na całość Twojego człowieczeństwa, na Twoją barwność i niepowtarzalność.
► Rezygnuj z potrzeby stawiania na swoim zawsze i wszędzie.
► Naucz się radzić sobie z gniewem, tak aby go nie kumulować i potem nie zastraszać otoczenia.
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

ODPOWIEDZ