8w7 vs 8w9 [opis z mindheart.org]

Dyskusje na temat typu 8

Jestem

8w7
24
77%
8w9
6
19%
8
1
3%
 
Liczba głosów: 31

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

8w7 vs 8w9 [opis z mindheart.org]

#1 Post autor: eszpe » środa, 2 maja 2012, 21:20

Ósemki to typ który dba o własną niezależność. Mogą być uwięzione przez obsesyjną próbę dominacji innych. Jednym z ich talentów jest intuicyjne wyczucie działania strategicznego i taktyki.
Prócz kilku przypadków, u ósemek przeważa zachowanie jednego z dwóch podtypów: Osiem ze skrzydłem siedem (8w7) oraz Osiem ze skrzydłem dziewięć (8w9).


8w7

Ogólny opis
To najbardziej nieustępliwy i wytrwały typ enneagramu. Przeciętna osiem z tym skrzydłem jest pełna motywującej, potężnej energii. Ósemkowe pragnienie dominacji przewyższa siódemkową chęć do zabawy, więc bycie pełnym energii jest ważniejsze od bycia duszą towarzystwa. Ósemka nie za wiele przejmuję się wyglądem, ale wpływ skrzydła sprawia że chcę wyglądać dobrze lub chociaż interesująco. W przeciwieństwie do 8w9 które są nieświadome ich wyglądu.

Zrównoważone stany
Zdrowa 8w7 łagodnieje, nabiera uroku i taktu. Dzięki większej świadomości, 8w7 traci kompulsywną waleczność a tendencja do popadania w skrajności zostaje opanowana. Prawdziwa osobista moc z wnętrza zastępuje nic nie znaczącą brawurę. Ósemka uświadamia sobie że czasami najskuteczniejszą rzeczą w danej chwili jest cierpliwość, zamiast nic nie znaczącej szarży na oślep.

Wysoko zintegrowana 8w7 znajduje kiedy dominacja jest wyborem (osiem integruje się z dwa), wybiera kiedy być taktownym i uprzejmym, aby używać mocy jako sposób konstruktywny zamiast brutalny. Kiedy siedem integruje się z piątką i impulsywność zostaje zastąpiona przez uważne, wnikliwe zrozumienie, lekkomyślne działanie staje się niepotrzebne. Osoba która wydawała się dzika, szorstka i nieokrzesana, staje się wyrafinowanym sędzią sytuacji z intuicyjnym wyczuciem ludzkich zachowań. Nowa percepcja sprawia że niedostępne wcześniej możliwości są w zasięgu ręki.

Niezrównoważone stany
Niezdrowa 8w7 staje się niebezpieczna. Niewielki lub całkowity brak poszanowania zasad, bez emocjonalność, aspołeczność, wojowniczy charakter tworzy bardzo brutalną osobowość. Podobna do łobuzów, ulicznych chuliganów i bandytów. "Jeśli Ci się nie podobam to trudno". Po co ma być ostrożna skoro wszystko czego pragnie może zdobyć brutalną siłą?

Pod wpływem stresu, 8w7 staje się okrutną, brutalną, zabójczą osobowością usuwającą wszystko co stanie na drodze. Jednakże wraz z wzrostem agresji potrzebna jest większa energia na obronę przed kontratakami. Ósemka cofa się do najgorszych cech piątki z potrzeby budowy murów ochronnych, podczas gdy siódemka osiąga punkt stresu w jedynce sprowadzając cechy nietolerancji i osądzania innych. Świat staję się dla niej ogromnym placem boju, gdzie trzeba zabić aby przeżyć a każdy moment wymaga ofensywnych i defensywnych manewrów.

Wygląd zewnętrzny
Jeśli chodzi o wygląd, 8w7 może być zgrabnie a zarazem ostro ubrana lub całkowicie beztroska. Wszystko zależy od aktualnego nastroju i okoliczności. Kiedy sprawy idą po jej myśli Ósemka czuję się poważnie, włosy mogą być ułożone, ubrania schludne i eleganckie, sposób bycia staje się szarmancki i nieco łagodniejszy. Jeśli jednak nadchodzą kłopoty wizerunek może na tym ucierpieć. Ciężko jest wyglądać dobrze podczas gdy musisz walczyć. Większość 8w7 jest spore lub nawet grube, ich ciało jest twarde i mocne. Niektóre z nich są fizycznie ogromne a wiele ich masy stanowią mięśnie.

Powołanie
Wiele 8w7 znajduje prace która pozwala im skupić ich energie na czymś co da im spore efekty. Konstruktorzy, dyktatorzy, odkrywcy, podróżnicy, generałowie, szefowie grup przestępczych, bokserzy, dyrektorzy generalni. Niektórzy znajdują zaspokojenie ambicji na mniejszych obszarach jako menadżerowie, trenerzy sportowi, szefowie wiertniczy, lub po prostu głowy ich własnych rodzin. Są 8w7 kierowcy ciężarówek, pracownicy fabryk, przedsiębiorcy czy bandyci. Ósemki znajdziemy również w wielu innych pracach.



8w9

Ogólny opis
Większość 8w9 to zazwyczaj osoby społecznie nieokrzesane i bardzo silne fizycznie. Kiedy ósemkowa chęć dominacji miesza się z dziewiątkową pasywnością, jednak to ósemka jest silniejsza to tworzy to osobowość która mimo swego wyciszenia jest agresywna, a ponad swą powolność jest w stanie stać się nagle okrutna. Wśród 8w9 częściej zdarza się ignorować wyzwanie niż bywa to u 8w7, jednak jest bardziej prawdopodobne że może nieoczekiwanie wybuchnąć złością w porównaniu do pasywnej 9w8. Chociaż 8w9 uwielbia usiąść, odpocząć i zrelaksować się, to przed przystąpieniem do tego musi mieć cała sytuacje pod kontrolą. Wśród prawie wszystkich 8w9 jest wspólny pierwiastek ciężkiej, powolnej solidności.

Zrównoważone stany
Zrównoważona 8w9 wykorzystuje delikatne siły z życzliwością. Jest w mocnym kontakcie z własnym wnętrzem, pociąg do dominacji maleje i pozornie sprzeczne pragnienie wycofania i rozstrzygania staje się mniej widoczne. Uwalnia to wole 8w9, sprawiając że jest ona w stanie ujrzeć zalety wybory kiedy należy być ostrożnym a kiedy silnym, kiedy się wycofać a nie być zniewolonym przez senność i wybuchy gniewu. Inni również zaczną korzystać z osobistego wyczucia własnej mocy

W przypadku bardzo silnej integracji otrzymujemy osoby pełne zdrowej, niesamolubnej trójkowej ambicji (poprzez integracje z dziewiątką) podbudowanej przez dwójkową życzliwość (przez integracje ósemki), Niektóre z nich to najwięksi przywódcy i nauczyciele mistyczni, które czasem gromadzą nie małe rzesze wyznawców. Mocno zbalansowane 8w9 są twarde gdy należy być twardym, a łagodne i kochające w pozostałym czasie.

Niezrównoważone stany
Niezdrowa 8w9 walczy z głębokim wewnętrznym konfliktem między zatracaniem siebie a konfliktowością. Ponieważ te cechy są sprzeczne ich kontrast staje się intensywny, tworzy to osobowość mniej przewidywalną i niebezpieczną. Czasy spokoju i ciszy są pozorne, bowiem jej gniew pulsuje pod jej powłoką gotowy do uwolnienia w nieoczekiwanym momencie. Nagłe wybuchy złości stają się coraz bardziej intensywne i częstsze.

W skrajnej sytuacji dochodzi do sytuacji gdy punkt stresowy skrzydła dziewięć integruję się w kierunku sześć a osiem zmierza w kierunku pięć, dając dwa różne rodzaje paranoicznego lęku, który łączy się tendencją wycofywanie się dziewiątki. Sprowadza to 8w9 do sytuacji stanu samo-ochronnego. Ci którzy próbują sięgać do tego zamkniętego sanktuarium mogą zostać brutalnie zaatakowane lub nawet zabite. Psychotyczne 8w9 jest archetypem osobowości antyspołecznej, całkowicie pozbawionej sumienia i współczucia.

Wygląd zewnętrzny
Chociaż istnieją wyjątki, w przeważającej części 8w9 nie dba o to by wyglądać dobrze. Ich szorstkość i wielkość wraz z powolnym, prostym sposobem bycia tworzy osoby którzy żyją praktycznie i skromnie. Większość 8w9 jest zainteresowana odpoczynkiem bardziej niż pójściem na jakieś wydarzenie społeczne lub kulturalne, więc również ich garderoba odzwierciedla tą tendencje. Jeśli 8w9 jest atrakcyjna i charyzmatyczna, zazwyczaj jest to z powodu naturalnego talentu przywódczego niż jakiegoś elementu wyglądu.

Powołanie
Niektóre 8w9 znajdują prace która pozwala im robić to czego chcą bez zbytniego przejmowania się ludźmi. Sanitariusze, strażnicy nocni, pracownicy w fabrykach, pracownicy budowlani, kierowcy ciężarówek, operatorzy sprzętu budowlanego. Inne znajdują większe upodobanie w wystąpieniach publicznych jako dyplomaci, politycy, aktorzy czy liderzy wojskowi. Są 8w9 piloci, farmerzy, gwiazdy muzyki country i ochroniarze. Oczywiście 8w9 można znaleźć w wielu innych zawodach.



Źródło:http://mindheart.org/junction/oldcj/ep/types/8/8.html


Podobne opisy znajdują się u innych typów i tutaj może on pomóc komuś w rozpoznaniu skrzydła.

wątek przyklejam
opis 8w7 vs 8w9 znajduje się też w sąsiednim temacie Opis Ósemki - Riso&Hudson
/boogi


papa ludki

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: 8w7 vs 8w9 [opis z mindheart.org]

#2 Post autor: Snufkin » środa, 2 maja 2012, 22:17

Strasznie krótki ten opis ale w ogólności potwierdzający stereotypy i za to plus.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: 8w7 vs 8w9 [opis z mindheart.org]

#3 Post autor: Cotta » czwartek, 3 maja 2012, 23:23

Niezdrowa 8w9 walczy z głębokim wewnętrznym konfliktem między zatracaniem siebie a konfliktowością.
Ten fragment mnie zaintrygował. Ósemka może czuć się rozmyta, "zatracająca siebie"? Jak to wygląda? W jakich sytuacjach się objawia / w jaki sposób się objawia?
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: 8w7 vs 8w9 [opis z mindheart.org]

#4 Post autor: eszpe » piątek, 4 maja 2012, 23:19

Cotta pisze:
Niezdrowa 8w9 walczy z głębokim wewnętrznym konfliktem między zatracaniem siebie a konfliktowością.
Ten fragment mnie zaintrygował. Ósemka może czuć się rozmyta, "zatracająca siebie"? Jak to wygląda? W jakich sytuacjach się objawia / w jaki sposób się objawia?
Na niskich poziomach zdrowia 8w9 jest podobna do trojki, szóstki czy dziewiątki. Pęd do władzy przypomina trójkowy niezdrowy pociąg do sukcesu, włącza się dziwaczna paranoja - to jest wszędzie doszukiwanie się prób odebrania potęgi aż wreszcie lenistwo dziewiątkowe jest na tyle silne że sterowanie innymi odbywa się bez ruszania krzesła. Tu następuje to zatracenie tego co jest tak charakterystyczne dla ósemek czyli nasza energia i mobilność (w przypadku 8w9 wyglądająca inaczej niż u 8w7). Byłem w tym stanie. Miotanie się między kompletnym lenistwem a nagłymi wybuchami gniewu na najbliższych za byle co i to bez ostrzeżenia. W końcu w tej ciągłej walce o władze zapomniałem co ja tak naprawdę chciałem od życia. Nie miałem jednak zamiaru zastopować. Zbierający się w krótszym niż kiedyś czasie gniew wyładowywałem na czym i na kim popadło. To jest to uczucie rozmycia, brakuje tej siły i przekonania że mogę wszystko, że ja mogę wszystko.
Może to pomoże, nie znam żadnej 8w9 oprócz siebie.
papa ludki

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: 8w7 vs 8w9 [opis z mindheart.org]

#5 Post autor: Cotta » piątek, 4 maja 2012, 23:51

Ok, teraz rozumiem. Dzięki.

Ale teraz już jesteś na wyższych poziomach? Tak profilaktycznie pytam, bo jak czytam:
Ci którzy próbują sięgać do tego zamkniętego sanktuarium mogą zostać brutalnie zaatakowane lub nawet zabite. Psychotyczne 8w9 jest archetypem osobowości antyspołecznej, całkowicie pozbawionej sumienia i współczucia.
...to mi się motywacja lękowa uaktywnia. :wink:
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: 8w7 vs 8w9 [opis z mindheart.org]

#6 Post autor: eszpe » sobota, 5 maja 2012, 01:47

Cotta pisze:Ok, teraz rozumiem. Dzięki.

Ale teraz już jesteś na wyższych poziomach? Tak profilaktycznie pytam, bo jak czytam:
Ci którzy próbują sięgać do tego zamkniętego sanktuarium mogą zostać brutalnie zaatakowane lub nawet zabite. Psychotyczne 8w9 jest archetypem osobowości antyspołecznej, całkowicie pozbawionej sumienia i współczucia.
...to mi się motywacja lękowa uaktywnia. :wink:
Nie ma się czego obawiać, aż tak daleko nigdy nie zabrnąłem na szczęście. Jestem aktualnie na zrównoważonym poziomie zdrowotnym ;)
papa ludki

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: 8w7 vs 8w9 [opis z mindheart.org]

#7 Post autor: Cotta » niedziela, 6 maja 2012, 19:33

Ufff. :wink: A stosujesz jakieś techniki radzenia sobie z tym miotaniem? Jest coś co Ci pomogło/pomaga?
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: 8w7 vs 8w9 [opis z mindheart.org]

#8 Post autor: eszpe » poniedziałek, 7 maja 2012, 01:40

Cotta pisze:Ufff. :wink: A stosujesz jakieś techniki radzenia sobie z tym miotaniem? Jest coś co Ci pomogło/pomaga?
Co do złości to ćwiczenia pomagają, jak jestem bardzo zdenerwowany to wyładowuje energie zamieniając ją na mięśnie. Pompki, hantle, brzuszki, bieganie takie absolutnie domowe sposoby (tak jestem okropnym domatorem :D ). Jakiś mentalno-mistycznych sposobów nie mam bo dla mnie działanie to najlepsza medytacja.
Kiedyś też myślałem że jestem leniwy ale kiedy patrze na niektórych moich znajomych, zdaję sobie sprawę jak bardzo się myliłem. Przestałem więc walczyć z lenistwem, można powiedzieć z lenistwa :lol:
papa ludki

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: 8w7 vs 8w9 [opis z mindheart.org]

#9 Post autor: Agon » wtorek, 6 stycznia 2015, 19:34

eszpe pisze:Na niskich poziomach zdrowia 8w9 jest podobna do trojki, szóstki czy dziewiątki. Pęd do władzy przypomina trójkowy niezdrowy pociąg do sukcesu, włącza się dziwaczna paranoja - to jest wszędzie doszukiwanie się prób odebrania potęgi aż wreszcie lenistwo dziewiątkowe jest na tyle silne że sterowanie innymi odbywa się bez ruszania krzesła.
Brzmi jak opis wujaszka Stalina, choć on był podobno "czystą" 8.

Kata2
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2015, 09:47
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: 8 w 7 wszechświaty

Re: 8w7 vs 8w9 [opis z mindheart.org]

#10 Post autor: Kata2 » niedziela, 12 kwietnia 2015, 11:25

8 w 7 zrównoważone stany jak i niezrównoważone są aktywne tak samo,wymiennie, tylko zależy od sytuacji kiedy zostaną użyte, potencjał 8 skrywa w sobie wiele możliwości a nie konieczności, więc jeśli nie uważa stan za konieczny to nie jest w nim. Przy istotnych sytuacjach zagrażających życiu rodziny może stać się nawet niebezpieczna walcząc o ich byt, a na co dzień mieć zrównoważony stan, to bywa oczywiście mylące, osoby postronne są zaskoczone zachowaniem i jedyne czego lepiej nie robić, to nie szufladkować, gdyż to grozi kolejnymi szokami i całą paletą nietrafionych twierdzeń wobec 8. Piękne jest to, że każdy się otwiera przy mnie, nie sposób czegoś ukryć w kontaktach, co sprzyja zacieśnianiu więzi. Niestety, pewnie macie podobnie, chciało by się zmienić świat, system, a niekiedy są granice i to bywa frustrujące, podobnie jak bicie głową o mur jeśli chce się widzieć i mieć do czynienia tylko z mądrymi osobami.

vevea
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 30 sierpnia 2015, 17:59

Re: 8w7 vs 8w9 [opis z mindheart.org]

#11 Post autor: vevea » poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 21:56

eszpe pisze: Ósemka nie za wiele przejmuję się wyglądem, ale wpływ skrzydła sprawia że chcę wyglądać dobrze lub chociaż interesująco.
eszpe pisze:Ciężko jest wyglądać dobrze podczas gdy musisz walczyć. Większość 8w7 jest spore lub nawet grube, ich ciało jest twarde i mocne. Niektóre z nich są fizycznie ogromne a wiele ich masy stanowią mięśnie.
Spotkałam się z wieloma opisami 8, nie ze wszystkim się zawsze zgadzam. 8 bardzo często są opisywane w bardzo jaskrawym tonie, często ich wizerunek się sprowadza do tępego ogra, ok niech tak będzie, kurczę ale żeby na domiar wszystkiego dowalić nam jeszcze wygląd tłustych brzydali? :what:
Tutaj miarka się już przebrała :evil:

Chyba naprawdę nas nienawidzicie :lol:
8w7
ILE/ENTp

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: 8w7 vs 8w9 [opis z mindheart.org]

#12 Post autor: Intan » wtorek, 1 września 2015, 23:34

Mój nauczyciel historii w liceum, Ósemka ze skrzydłem Dziewiątki (raczej), był otyły. :what:
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: 8w7 vs 8w9 [opis z mindheart.org]

#13 Post autor: Kapar » środa, 2 września 2015, 03:58

Inne 8w9 na tym forum także bywały przy kości, taki Pablo np swego czasu, duży miś... albo raczej ten niedźwiedź co mocno śpi
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

vevea
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 30 sierpnia 2015, 17:59

Re: 8w7 vs 8w9 [opis z mindheart.org]

#14 Post autor: vevea » środa, 2 września 2015, 21:34

Kapar pisze:Inne 8w9 na tym forum także bywały przy kości, taki Pablo np swego czasu, duży miś... albo raczej ten niedźwiedź co mocno śpi
o 8w7 też piszą, że są grube

Może to wynik tego, że 8 w dzieciństwie nie tylko musiały walczyć o własną pozycję ale również o dostęp do gara :lol:


W każdym razie jeśli o mnie chodzi, to zawsze byłam szczupła, według niektórych to nawet wręcz chuda, tzn ostatnio trochę mi się przytyło, jednak do nadwagi mi daleko, rozpaczliwie też dążę do powrotu do starej wagi.

Moja koleżanka, która również jest 8w7, to oprócz tego, że jest chuda to na dodatek mała :P

Swoją drogą w pewnym wieku większość facetów w znacznej większości ma nadwagę, więc przykłady o grubych 8 nie koniecznie są potwierdzeniem reguły, ponieważ tak samo można byłoby wysnuć wniosek z każdym z typów.
8w7
ILE/ENTp

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: 8w7 vs 8w9 [opis z mindheart.org]

#15 Post autor: Kapar » środa, 2 września 2015, 23:36

Niby każdy typ moze byc otyly. Weź 5 i 8, pierwszy typ jest częściej wybredny w jedzeniu (wątek o skrzywieniach) i w porównaniu z 8 nie ma takiej lapczywosci na jedzenia. 8 lubią sie obżerac i maja problem z powstrzymaniem sie...
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

ODPOWIEDZ