Jak odróżnić 5 od 9?

Dyskusje na temat typu 9
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Marcelle
Posty: 39
Rejestracja: piątek, 17 kwietnia 2015, 18:57
Enneatyp: Mediator

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#136 Post autor: Marcelle » poniedziałek, 4 maja 2015, 19:29

Zrobiłam inny test i wyszło na pierwszym msc 9 na drugim 6 i na trzecim 5.Mam wrażenie że to najtrafniejszy wynik testu związany z enneagramem jaki robiłam.

Znalazłam ciekawe rzeczy o odróznianiu 5 i 9 :

Nines are gentle, easygoing, patient, receptive, and accommodating, whereas Fives are intense, strong-minded, argumentative, contentious, and highly resistant to the influence of others. Nines like people and trust them; perhaps at times they are too trusting. By contrast, average Fives are suspicious of people and are anything but trusting, perhaps at times too cynical and resistant.

Part of the problem stems from the fact that individuals of both types can be highly intelligent, although as a group Fives are probably the most intelligent of the nine personality types. (When Nines are highly intelligent, they can be as brilliant as Fives, although their intellectual prowess is compartmentalized. They are brilliant at work but unfocused and inattentive everywhere else, whereas Fives are focused and attentive everywhere all the time.) Although intelligence can be manifested in different ways, being intelligent does not make Nines intellectuals, just as thinking does not make them thinkers.

Nines simplify; Fives complexify. Nines look to the past; Fives to the future. Nines are fantasists; Fives are theorists. Nines are disengaged; Fives are detached. Nines are utopians; Fives are nihilists. Nines are optimists; Fives are pessimists. Nines are open; Fives are resistant. Nines are non-threatening and nonjudgmental; Fives are defensive and contentious. Nines are at peace; Fives are in tension. Nines end in dissociation; Fives in paranoia.

Nines tend to see things the way they want them to be; they reinterpret reality to make it more comforting and less threatening, simpler and less daunting. By contrast, the thinking of Fives is complex. By attempting to arrive at a grand unifying theory that encompasses and explains everything, average Fives end up involved in increasing complications and abstractions. Their thought is focused on specifics, often highly technical and concerned with foresight and the consequences of acting one way rather than another. But at an extreme, Fives risk seeing reality not as it is but as a projection of their preoccupations and fears. They distort their perceptions of reality so that reality seems more negative and threatening than it actually is.

Dochodzę do wniosku że wszystko co jest we mnie,że to tak ujme 'zdrowe' jest dziewiątkowe a co 'chore' jest piątkowe :scratch:


IEE

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#137 Post autor: Zielona » poniedziałek, 4 maja 2015, 20:30

Agon pisze:Zielona, skąd u Ciebie pewność, że jesteś 9, a nie jakąś uduchowioną 5?
Agon, na pewno jestem 9 i bez wątpliwości w 1. Kiedy zrobiłam test po raz pierwszy wyszedł mi taki wynik. Przeczytałam opis i czytałam o sobie - wtedy średnio zdrowe z tendencją do niezdrowego. Dla pewności poczytałam opisy wszystkich typów i nic nie zgadzało się tak jak 9w1. Przyjęłam to do wiadomości i zajęłam się rozkładaniem siebie na czynniki pierwsze: co i skąd się we mnie wzięło – wszystkie wady i zalety tego typu. To co mi się podobało zostawiałam, a nad tym co nie, zaczęłam pracować.
To, że lubię wiedzieć w dużej części wynika z tego, że w domu było dużo książek, rodzice dużo czytali, więc miałam dobry przykład. W dodatku gdy byłam młodszą nastolatką oboje zaczęli się dokształcać. Widziałam skutki tego w postaci lepszej pracy czy awansu i już wiadomo dlaczego cenię wiedzę. A ponieważ jednocześnie oboje pracowali, potrzebowali pomocy. Oboje wszystko robią najlepiej jak potrafią i nie lubią bylejakości, więc mam skrzydło w 1. 9 to zdecydowanie wynik wpływu taty. Itd.
To obecne analizowanie to wynik, po pierwsze, analizy pierwotnej siebie (w końcu każdy potrafi jakoś analizę zrobić), po drugie – treningu – kilka lat temu zajęłam się dziedziną interdyscyplinarną, która wymaga robienia różnych analiz. Poza tym im więcej wiesz, tym łatwiej połączyć różne rzeczy. U mnie często takie połączenie pojawia się intuicyjnie/podświadomie – coś mi się zwarło w mózgu i wyskoczyło ;)
To nie do końca 5-tkowe.
Test na płeć mózgu wykazał też, że mój jest trochę bardziej męski niż żeński. I podobno ci, którzy się budzą robią się żarci na wiedzę ;)
Jak kiedyś pisałam, PRO 1 to połączenie zalet wszystkich typów. Wymaga to pracy i treningu, ale da się. Od 5-tek wzięłam/nauczyłam się myślenia, analizowania, rozkminiania itp. ale tylko wtedy gdy mi to potrzebne. Przez resztę czasu staram się trwać w bezmyślności ;)
zna enneagram lepiej niż większośc osób tu na forum
Nin, to miłe co napisałaś, ale nie do końca zgodne z prawdą. Na forum jest wiele osób, które znają się na enneagramie dużo lepiej ode mnie. Mam ogólne pojęcie, dobrze znam 9w1 z autopsji i 3.
Ktoś powiedział: zrozum siebie, a zrozumiesz innych. Coś w tym jest, nawet sporo. Skumałam też, że głęboko w środku ludzie są podobni i mają takie same potrzeby. Jak to zrozumiesz to masz nie tylko klucz, ale i wytrych do każdego ;)
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#138 Post autor: Agon » czwartek, 21 maja 2015, 01:09

Niektórzy bywają pytani o rady i uznawani za osoby kompetentne. Ciche, ale mające sporo wiedzy. Inni są traktowani jako takie miłe miśki, które nie mają niczego do zaoferowania, ale też nikomu nie zaszkodzą. Oczywiście takie traktowanie powinno wzbudzać gniew i w jakiś sposób doprowadzić, że takie osoby zaczną jakichś kompetencji nabywać, ale czasem to przeradza się w bierną agresję.

5 należy do grupy kompetentnej, a 9 do grupy pozytywnego nastawienia. Tutaj jest to szerzej omówione.

Awatar użytkownika
IstariDreamer
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 25 stycznia 2011, 12:10
Lokalizacja: Right here

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#139 Post autor: IstariDreamer » czwartek, 21 maja 2015, 06:57

Agon pisze:Oczywiście takie traktowanie powinno wzbudzać gniew i w jakiś sposób doprowadzić, że takie osoby zaczną jakichś kompetencji nabywać
Dla mnie to nie jest oczywiste.
Nudzić się i męczyć tylko po to, by mieć szansę być poważniej traktowanym?
Wolność, kxxxx.
Może chcesz wskazać, że to 'piątkowe', a 'reakcja' przeciwna jest 'dziewiątkowa'... :scratch: Nie wiem. Po prostu czepiam się przyjęcia takiego spojrzenia na sprawę, jako standardowe.
Agon pisze:5 należy do grupy kompetentnej, a 9 do grupy pozytywnego nastawienia. Tutaj jest to szerzej omówione.
Chyba można i tak. Chociaż mi na początku mojej znajomości z enneagramem by to nie pomogło, bo należę do grupy pozytywnego nastawienia w dość mocno zakamuflowany dla siebie sposób. :p
It's nice to be important, but it's more important to be nice

mini-chat

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#140 Post autor: Agon » czwartek, 21 maja 2015, 11:52

IstariDreamer pisze:Nudzić się i męczyć tylko po to, by mieć szansę być poważniej traktowanym?
Wolność, kxxxx.
Może chcesz wskazać, że to 'piątkowe', a 'reakcja' przeciwna jest 'dziewiątkowa'... :scratch: Nie wiem. Po prostu czepiam się przyjęcia takiego spojrzenia na sprawę, jako standardowe.
Dlatego według mnie 9 są większymi nihilistami od 5. 9 na przeciętnym PRO olewają wszystko, bo z góry wychodzą z założenia, że jakakolwiek aktywność nie ma sensu, dla 5 sens ma aktywność umysłowa i olewają wszystko co fizyczne.

5 dążą do kompetencji i wiedzy, bo czują, że to zapewni im bezpieczeństwo, a 9 dążą do świętego spokoju, bo wkurzają ich ludzie biegający jak kot z pęcherzem i zmuszający 9 do różnych czynności. U 9 brak czynności to bunt - forma gniewu. U 5 to efekt zajmowania się nadmiernie gromadzeniem wiedzy i braku pewności co do swych działań w świecie fizycznym.

Oczywiście u obu typów może pojawić się jedno, albo drugie, bo czasem 9 zachowa się jak 5, a czasem 5 jak 9. Nie ma ludzi o idealnym typie, ale częstszy brak czynności ze względu na bunt będzie wskazywać na bycie 9, a częstszy ze względu na niepewność swoich działań i gromadzenie informacji na bycie 5.

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#141 Post autor: R25 » piątek, 29 maja 2015, 03:43

Ael pisze: GUSTA I ZACHOWANIA NIE ŚWIADCZĄ O ENNEATYPIE.
O ENNEATYPIE ŚWIADCZA MOTYWACJE I LĘKI.
RÓŻNE LĘKI I MOTYWACJE MOGĄ DAĆ PODOBNY EFEKTm co NIE ZNACZY, ŻE OSOBY PODOBNIE SIĘ ZACHOWUJĄCE BĘDĄ MIAŁY TEN SAM TYP.
+ "cechy typu" - w istocie lista składników na obiad, powtarzających się w różnych konfiguracjach i proporcjach. O takich składnikach można powiedzieć, że niektóre np. bardziej nadają się dla dania słodkiego czy też gorzkiego, a w konfiguracji z niektórymi innymi mogą być niejadalne lub nieistniejące na ostatecznym talerzu osobowości.

Określanie typu w sposób powierzchowny, niepełny, to jak wyrokowanie chorób na podstawie CZĘŚCI objawów takich samych, jak w przypadłościach innych znanych mniej lub bardziej dolegliwości, bez poszukiwania rozstrzygnięcia w postaci badania rozróżniającego owe przypadłości - "chronicznie boli mnie głowa - na pewno rak mózgu" rzekł chronicznie skacowany student :)
Agon pisze: Dlatego według mnie 9 są większymi nihilistami od 5. 9 na przeciętnym PRO olewają wszystko, bo z góry wychodzą z założenia, że jakakolwiek aktywność nie ma sensu, dla 5 sens ma aktywność umysłowa i olewają wszystko co fizyczne.
Taaa... Szczególnie kiedy 5 drążąc skałę wiedzy, dojdzie do przekonania, że nic w istocie nie jest pewne, co skutkuje brakiem lub niewielkim znaczeniem niemal wszystkiego. Pełna i w pełni prawdziwa wiedza nie zostanie osiągnięta, a wiedza posiadana może być stekiem bzdur powtarzanym przez pokolenia lub nie da się potwierdzić jej prawdziwości, co skutkuje pytaniem - ile tej wiedzy zdobytej i gromadzonej przez lata jest w istocie WIEDZĄ, jaki jest cel jej dalszego gromadzenia, od którego tak trudno się uwolnić (o ile jest to możliwe).
Taaa... Z pewnością typ 9 jest większym nihilistą

Ah! Szkoda, że jako 5 olewam jazdę na rowerze, spacery w terenie, podczas których mógłbym zaobserwować nowe miejsca, ciekawe zależności przyrodnicze lub społeczne, na własne oczy zobaczyć szczegóły architektoniczne pominięte na źle wykadrowanym lub dość ogólnym zdjęciu z podręcznika. W końcu nie widzę w tym sensu :wink:
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#142 Post autor: Agon » piątek, 29 maja 2015, 10:16

R25 pisze:Taaa... Szczególnie kiedy 5 drążąc skałę wiedzy, dojdzie do przekonania, że nic w istocie nie jest pewne, co skutkuje brakiem lub niewielkim znaczeniem niemal wszystkiego. Pełna i w pełni prawdziwa wiedza nie zostanie osiągnięta, a wiedza posiadana może być stekiem bzdur powtarzanym przez pokolenia lub nie da się potwierdzić jej prawdziwości, co skutkuje pytaniem - ile tej wiedzy zdobytej i gromadzonej przez lata jest w istocie WIEDZĄ, jaki jest cel jej dalszego gromadzenia, od którego tak trudno się uwolnić (o ile jest to możliwe).
Taaa... Z pewnością typ 9 jest większym nihilistą
Nie twierdzę, że 5 nie są nihilistami. Zwykle też są, ale do tego nihilizmu dochodzą, a 9 są wychowane przez rodziców jakby były zbędną materią, więc już na starcie im nie zależy na jakimkolwiek działaniu. Były olewane, więc same olewają innych (tzn. pozornie nie olewają i robią o co się je prosi, ale mają to wszystko tak naprawdę gdzieś), kiedy coś robią, to i tak im nie zależy. Dopiero na wyższym PRO zaczynają się rozbudzać i decydować o sobie w inny sposób, niż tylko za pomocą bierności i nihilizmu.
5 mogą być bardzo nihilistyczne ze względu na posiadaną wiedzę i olewanie praktycznych zdolności. Taki nierównomierny rozwój prowadzi do braku chęci działania i niedostrzegania żadnego sensu w działaniu. Niby podobnie do 9, ale u 9 to wynika z buntu za bycie olewanym, a u 5 z przewagi wiedzy nad umiejętnościami. Oczywiście w obu przypadkach mam na myśli średni i niski PRO.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#143 Post autor: Kapar » piątek, 29 maja 2015, 10:32

Myślę, że jest sporo nihilistów wśród Piątek ale nie zgadzam się ze spojrzeniem, że Dziewiątki także bywają nihilistami. W ogóle nihilizm nie jest dobrą płaszczyzną do porównywania tych typów. Można chyba pomylić fakt, że 9 mają wyjebane z nihilistycznym podejściem. Z mojego doświadczenia 9 będzie miała wartości i swoje zdanie, tylko woli odejść czy zignorować zamiast się wyrazić - stąd może wyglądać na nihilistę, którego nic nie obchodzi. Podczas gdy Piątki z natury mogą być nihilistami...
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Jak odróżnić 5 od 9?

#144 Post autor: Agon » sobota, 29 sierpnia 2015, 17:22

Odświeżam temat. Zastanawiam się nad byciem 9, bo to może być coś analogicznie do Snufkina, który jeździł niegdyś po 5kach. W związku z tym mam kilka pytań do 9tek:
- macie czasem fazy fazy umysłowe tzw. gonitwę myśli, że potraficie nie spać całą noc, bo nad czymś myślicie?
- cenicie bardziej wiedzę i kompetencje od harmonijnych relacji z ludźmi?
- odrzucacie innych ludzi swoim zachowaniem, lub izolujecie się gdy coś robicie olewając potrzeby innych?
- mówicie same do siebie w stresie, lub macie podejrzenia co do motywów innych ludzi?

Mam wrażenie, że to cechy typowo odróżniające 9 od 5, ale 9 w stresie może mieć połączenie z 6 co może nieco przypominać 5. Podobnie 5 w stresie mają połączenie z 7 co czyni je nieco podobnymi do 9.

Według socjoniki mógłbym być LII, a Ti w programowej może przypominać 5kowe analizy, natomiast Se w polrze może przypominać 9kowe unikanie konfrontacji/nadmierną konfrontację jak 9kowy gniew. Dlatego pytam. Nie zależy mi na byciu 5ką, jak ktoś mnie przekona, że mogę być 9, to uznam się za ten typ. Wbrew pozorom nie wartościuję ludzi, tylko motywacje. Wiedza jest dla mnie ważniejsza, niż spokój, ale to nie musi świadczyć o byciu 5 i nie byciu 9. Ponadto 5 są typem targanym strachem, czyli jednak też chcą spokoju, ale dzięki wiedzy.

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#145 Post autor: Zielona » sobota, 29 sierpnia 2015, 18:08

Nie wiem co Ci to da, ale proszę.
Agon pisze:- macie czasem fazy fazy umysłowe tzw. gonitwę myśli, że potraficie nie spać całą noc, bo nad czymś myślicie?
Właściwie nie - nawet gdy sytuacja spowodowała, że nie umiałam już zamrażać emocji i te negatywne się kłębiły, zdarzyło się to tylko kilka razy ( w ciągu ok. 1 roku) i to gdy rozczuliłam się nad sobą. Zwykle padałam jak kawka - pewnie wiele energii kosztowała mnie wtedy kontrola emocji w dzień.
Agon pisze:- cenicie bardziej wiedzę i kompetencje od harmonijnych relacji z ludźmi?
Nie.
Agon pisze:- odrzucacie innych ludzi swoim zachowaniem, lub izolujecie się gdy coś robicie olewając potrzeby innych?
Nie.
Agon pisze:- mówicie same do siebie w stresie,
Nie
Agon pisze:lub macie podejrzenia co do motywów innych ludzi?.
Tak działo się tylko w sytuacji opisanej powyżej - pewnikiem uruchomiło się połączenie z 6. Trwało to dość krótko i dotyczyło głównie jednej osoby, której zachowanie stało się dla mnie niezrozumiałe. Przeszło jak zrozumiałam o co biega.
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#146 Post autor: Orest_Reinn » sobota, 29 sierpnia 2015, 18:46

Agon pisze:- macie czasem fazy fazy umysłowe tzw. gonitwę myśli, że potraficie nie spać całą noc, bo nad czymś myślicie?
Nie. Zdarza mi się, że jakaś myśl nie daje mi spokoju, ale nie mam przez to problemów ze snem. To moim zdaniem w ogóle niezwiązane z typem, co najwyżej masz problemy zdrowotne.
Agon pisze:- cenicie bardziej wiedzę i kompetencje od harmonijnych relacji z ludźmi?
Nie. Ale ciężko mi to porównywać - wartości z kompletnie różnych bajek.
Agon pisze:- odrzucacie innych ludzi swoim zachowaniem, lub izolujecie się gdy coś robicie olewając potrzeby innych?
Tak. Albo nie. Tzn. bardzo mi zależy na prywatności, gdy coś robię, ale na ogół się od tego oderwę, gdy jestem potrzebny gdzie indziej. Mogę na przykład pozwolić żeby mi się obiad przypalił, bo ktoś czegoś ode mnie chce, ale zamorduję, gdy ktoś choćby na moment wejdzie w tym czasie do kuchni ;)
Agon pisze:- mówicie same do siebie w stresie, lub macie podejrzenia co do motywów innych ludzi?
Tak. Zawsze.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#147 Post autor: Cotta » sobota, 29 sierpnia 2015, 18:59

Wprawdzie pytanie było do 9, ale skoro te pytanie mają pomóc odróżnić 5 i 9, to chyba dobrze też wiedzieć, jak mają w tych kwestiach 5:
- macie czasem fazy fazy umysłowe tzw. gonitwę myśli, że potraficie nie spać całą noc, bo nad czymś myślicie?
Tak.
- cenicie bardziej wiedzę i kompetencje od harmonijnych relacji z ludźmi?
Nie. W ogóle nie widzę w tym dychotomii, cenię i jedno i drugie.
- odrzucacie innych ludzi swoim zachowaniem, lub izolujecie się gdy coś robicie olewając potrzeby innych?
Trochę (kiedyś bardziej, teraz już mniej).
- mówicie same do siebie w stresie, lub macie podejrzenia co do motywów innych ludzi?
Nie.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Szyszek
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 27 sierpnia 2015, 14:46
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#148 Post autor: Szyszek » sobota, 29 sierpnia 2015, 19:13

Ja mam wątpliwości co do tego, czy jestem 5 czy 9 (raczej 5), ale może też odpowiem xD

- macie czasem fazy fazy umysłowe tzw. gonitwę myśli, że potraficie nie spać całą noc, bo nad czymś myślicie?
Tak. Kiedyś zdarzały mi się bardzo często. Teraz chyba tylko w stanie stresu lub przygnębienia.

- cenicie bardziej wiedzę i kompetencje od harmonijnych relacji z ludźmi?
Ciężko powiedzieć. Wydawało mi się, że pierwsza rzecz jest dla mnie ważniejsza, ale może zgłębianie wiedzy jest dla mnie łatwiejsze niż harmonijne relacje z ludźmi? Bardzo ważne jest dla mnie bycie przygotowanym merytorycznie na wszystko. Ale chciałbym być też bardziej społeczny.

- odrzucacie innych ludzi swoim zachowaniem, lub izolujecie się gdy coś robicie olewając potrzeby innych?
Mam silną tendencję do izolowania się.

- mówicie same do siebie w stresie, lub macie podejrzenia co do motywów innych ludzi?
Tak. Zwykle nie mówię do siebie, ale w stresie się zdarza. Czasami też tak mam, gdy przypomnę sobie niezręczną sytuację z przeszłości.

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#149 Post autor: R25 » sobota, 29 sierpnia 2015, 19:14

Odpowiem jako 5w4 :wink:

1. Nie. Albo mi się nigdy nie zdarzyło, albo nie zauważyłem. W każdym razie czytając o tym, nie jestem w stanie tego powiązać ze sobą. (poza tym często nie śpię w nocy, bo wtedy lepiej mi się skupiać nad pracą i lepiej mi się funkcjonuje)

2. Cenię możliwość zdobywania wiedzy, również wskutek relacji z innymi. Z natury nie jestem badboyem. Harmonijność nie, ale status quo raczej tak. Kompetencje mało mnie interesują (rozumiane jako widoczne dla innych osiągnięcia, sukcesy, tytuły). Kompetencja biorąca się z wiedzy, ułatwia życie społeczne z innymi (coś doradzić, podpowiedzieć, zanalizować czyjąś wypowiedź, której X nie jest w stanie sprostać).

3. Sam z siebie nikogo nie odrzucam. Potrzeb innych nie olewam, o ile są do zrobienia w "moim" wolnym czasie, lub krytyczne. Jeśli ktoś potrzebuje czegoś Tu i Teraz, a jest to błahostka, to olewam, albo robię później. Z łatwością za to zajmuje się swoimi sprawami na uboczu, czuje w tym sposobie relaks, lecz nie mam problemu, by przywitać zaufane osoby we współudziale w tych czynnościach, a czasem sam ich w to wciągam, zapraszam, nalegam.

4. Nie mówię sam do siebie inaczej niż myślenie słowami. Nie jestem chorobliwie podejrzliwy w stylu "on na pewno coś ukrywa!!!". Polegam na szacowaniu prawdopodobieństwa tego, co się może kryć za działaniem czyimś, ale nie mam z problemów z BYCIEM podejrzliwym, oraz z tym by się tego zawsze dopatrywać. Wolę zająć się innymi rzeczami, bardziej interesującymi.

Pytania 1,3,4 z odp. twierdzącymi we wszystkich, nie są aby przesłanką, by diagnozować schizofrenię paranoidalną?
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#150 Post autor: Agon » sobota, 29 sierpnia 2015, 20:25

R25 pisze:Pytania 1,3,4 z odp. twierdzącymi we wszystkich, nie są aby przesłanką, by diagnozować schizofrenię paranoidalną?
Nie, ja mam po prostu bujną wyobraźnię i pod wpływem stresu to się tak ujawnia. Te pytania pewnie mają się nijak do rozróżniania 5 od 9. Jakoś bardziej czuję się Piątką, niż Dziewiątką i nie umiem tego wytłumaczyć. Socjonicznie raczej LII i nie lubię swojego Se w polrze co interpretowałem jako dziewiątkowość i pewnie dlatego tak cisnąłem po Dziewiątkach, ale Dziewiątką nie jestem.

Chyba najlepiej jak zostanę enneagramowym indyferentystą i będę sobie tylko obserwował to co piszą ludzie i co najwyżej wytykał błędy w logice, niż starał się na siłę dopasowywać do jakiegoś typu 8-)

Zresztą 5 na niskim PRO mają zdezorganizowane myśli, mogą być jak chorągiewka. U 9 jest raczej większa spójność myślenia nawet na niskim PRO. Jak zmieniam zdanie to po prostu dzieje się to od tak, bo mam nowy pomysł że jednak jest inaczej, a nie dlatego że staram się dostosować, by nie burzyć miłej atmosfery. Zwykle właśnie burzę spokój swoimi wymysłami. Niezdrowe 5 mogą siać zamęt w pewnikach innych ludzi.

ODPOWIEDZ