Uparte trwanie przy swoich poglądach u Jedynek

Dyskusje na temat typu 1
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Uparte trwanie przy swoich poglądach u Jedynek

#1 Post autor: boogi » niedziela, 9 marca 2014, 05:05

Drogie Jedynki, stereotypowo jesteśmy postrzegani jako uparte typy, nie zmieniające zdania, trwające przy swoich "ideałach" czymkolwiek by one były. Jak jest jednak naprawdę - czy trwacie uparcie i bez względu na wszystko przy swoich poglądach, czy też potraficie od nich odstąpić w dyskusji i zmienić swoje zdanie na jakiś temat? Czy jesteście w stanie podać przykłady sytuacji, w których zachowaliście się w jeden bądź drugi sposób?


"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
hippiee
Posty: 182
Rejestracja: piątek, 30 sierpnia 2013, 15:55
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Trochę tu, trochę tam... ;)

Re: Uparte trwanie przy swoich poglądach u Jedynek

#2 Post autor: hippiee » niedziela, 9 marca 2014, 21:57

Oj znam jedną jedynkę, która idealnie pasuje do tego opisu. Jest uparta i nawet jeśli nie ma racji dalej trzyma przy swoim. A jeśli mówi jej się (nawet najdelikatniej jak się da), że jest w błędzie to już uważa to za atak na swoją osobę...Wtedy zaczyna wygłaszać swoje moralizatorskie kazania...Czasem dochodzi do tego, że popada w paranoję na jakimś punkcie i zaczyna podejrzewać wszystkich wokół, że spiskują przeciwko niej, bo nie podzielają jej zdania.
Też się zdarza, że owa jedyneczka lubi kierować innymi i jesli ktoś zrobi coś inaczej to też już jeden wielki foch. Bo przecież "zawsze ma rację"
To jest przykład niezdrowej jedynki i powiem szczerze...ciężko z takimi wytrzymać. ;)
7w6, 4 PRO, IEE, sp/so

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Uparte trwanie przy swoich poglądach u Jedynek

#3 Post autor: Venus w Raku » poniedziałek, 10 marca 2014, 06:19

boogi pisze:[...]stereotypowo jesteśmy postrzegani jako uparte typy, nie zmieniające zdania, trwające przy swoich "ideałach" czymkolwiek by one były.
Stereotypowo... bo lepsze przy obstawaniu przy swoich poglądach i ideałach są z pewnością 3, 4, 5, kontrafobiczne 6, 7 i 8. A więc wychodzi, że triada 9-1-2, oraz fobiczne 6 nie należą do upartych typów i nie narzucają innym swoich ideałów, poglądów i opinii.

Jedynkowość polega na odpowiedzialności, wypełnianiu obowiązków, powinnościach i zadowalaniu innych ludzi swoim własnym kosztem. Fobiczne Szóstki mają to samo i niektóre Dwójki też. Trudno mi powiedzić cokolwiek na temat Dziewiątek, bo podobno wszystko im "zwisa i powiewa", czego nie mogę sobie wyobrazić, bo nie ma ludzi, którym "zwisa i powiewa".

Jedynka nie jest pewna żadnych prawd, bo prawda jest względna, ale nie jest tak trudno ustalić, co jest dobre, a co jest złe. Chaos, agresja i niepokój są złe, a spokój, uporządkowanie i przewydywalność są dobre. Dla każdego. Dla mnie to jest tak proste i oczywiste, i nawet dziwię się, że ludzie nie chcą się z tym zgodzić i obrać sobie tego jako ideał życiowy, do którego będą dążyć.

Z psychologii wiemy, że dzieci potrzebują uporządkowania i stabilnej struktury w życiu. Oczywiste jest, że nie otrzymają czegoś takiego od dorosłych, którzy sami nie mają uporządkowania i stabilnej struktury w swoim życiu.
boogi pisze:Jak jest jednak naprawdę - czy trwacie uparcie i bez względu na wszystko przy swoich poglądach
Nie, bo są nowe sytuacje i nowe doświadczenia, które dają mi inną perspektywę na życie. Człowiek zdobywa doświadczenia i pod tym wpływem zmienia się przez całe życie i to jest normalne, i nie ma jakiegoś idealnego poziomu zdrowia, bo to utopia. Albo jesteśmy przeciętni, albo chorzy.

IDEALNY/ZDROWY/NA TOPIE ŚWIATA (zaburzony) <----- PRZECIĘTNY -----> UŁOMNY/CHORY/NIC NIE WARTY (zaburzony)
hippiee pisze:Oj znam jedną jedynkę, która idealnie pasuje do tego opisu. [...] Czasem dochodzi do tego, że popada w paranoję na jakimś punkcie i zaczyna podejrzewać wszystkich wokół, że spiskują przeciwko niej, bo nie podzielają jej zdania.
Oj, znasz Szóstkę (prawdopodobnie kontrafobiczną), ale uważasz ją za Jedynkę. Jedynki nie popadają w paranoję. Jedynki opierają się o zasadę rzeczywistości: "Jest, co jest. Taka jest rzeczywisistość i trzeba sobie z nią w ten lub inny sposób dawać radę."
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Uparte trwanie przy swoich poglądach u Jedynek

#4 Post autor: Kapar » niedziela, 30 marca 2014, 06:25

Szanuję umiejętność trwania przy swoich poglądach nawet jak się z nimi nie zgadzam JEŚLI ta osoba ma jakieś dobre osobiste powody do trwania. Niestety u Perfekcjonistów zdarza się zakładanie pewnych wartości z góry i brak zrozumienia, że inni mogą mieć inne zdanie. Co więcej trudno wdać się z dyskusję z tym typem i wpłynąć na opinię, bo zasady czy wartości zdają się być przyjmowane odgórnie, tzn a priori. Próby dyskusji kończą się stwierdzeniem "bo tak" i nie ma chęci wyjaśnienia swoich poglądów.

Ciekawe na ile Jedynki przyjmują poglądy odgórnie a na ile wytwarzają je w procesie zbierania doświadczeń.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Asteroid
Posty: 81
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 18:09
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

Re: Uparte trwanie przy swoich poglądach u Jedynek

#5 Post autor: Asteroid » sobota, 12 lipca 2014, 21:19

Zgadzam się z Kaparem.

Mój kumpel jest strasznym homofobem i próbuję mu to wyperswadować, ale za nic się nie da... Społeczeństwo mu wpoiło, że bycie homoseksualnym jest nienormalne i tak w to wierzy i wierzy i sam nawet nie wie dlaczego
Nie ma tak idealnie. Ale może być dobrze mimo wszystko.

1w9 INFJ sp-sx-so

Awatar użytkownika
Emploia
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 7 lipca 2014, 23:30

Re: Uparte trwanie przy swoich poglądach u Jedynek

#6 Post autor: Emploia » sobota, 12 lipca 2014, 21:29

@asteroid - może to nie wina jego "jedynkowości", tylko cóż, takie a nie inne zdanie? sam jestem czwórką, również jak ty to ująłeś "homofobem" i nie widzę tutaj czegoś złego, żebyś musiał u mnie(analogicznie - u niego) interweniować. zdanie jest jak rzyć mawiają, każdy ma swoją, chociaż akurat otwarty jestem na różne punkty widzenia :)

Awatar użytkownika
Asteroid
Posty: 81
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 18:09
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

Re: Uparte trwanie przy swoich poglądach u Jedynek

#7 Post autor: Asteroid » sobota, 12 lipca 2014, 21:35

Emploia pisze:@asteroid - może to nie wina jego "jedynkowości", tylko cóż, takie a nie inne zdanie? sam jestem czwórką, również jak ty to ująłeś "homofobem" i nie widzę tutaj czegoś złego, żebyś musiał u mnie(analogicznie - u niego) interweniować. zdanie jest jak rzyć mawiają, każdy ma swoją, chociaż akurat otwarty jestem na różne punkty widzenia :)
Tak, masz rację z tym punktem widzenia, każdy ma swój. Tylko miałam na myśli jego upór w tej kwestii (i wielu innych zresztą) ;) to że tak obstaje przy swoim. A swoją drogą co jest złego w homoseksualiźmie? :| toż to dyskryminacja xD
Nie ma tak idealnie. Ale może być dobrze mimo wszystko.

1w9 INFJ sp-sx-so

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Uparte trwanie przy swoich poglądach u Jedynek

#8 Post autor: Snufkin » sobota, 12 lipca 2014, 21:57

Nic złego ale może zniesmaczać.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Asteroid
Posty: 81
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 18:09
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

Re: Uparte trwanie przy swoich poglądach u Jedynek

#9 Post autor: Asteroid » sobota, 12 lipca 2014, 22:08

Nie będę się kłócić, bo i tak jestem w mniejszości xD i fakt że zniesmacza, ale niech se robią co chcą.
Ale mój kumpel musi zawsze rzucić jakiś komentarz jak przyjdzie co do czego, zamiast zostawić ich w spokoju. No trudno...
Nie ma tak idealnie. Ale może być dobrze mimo wszystko.

1w9 INFJ sp-sx-so

Awatar użytkownika
Emploia
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 7 lipca 2014, 23:30

Re: Uparte trwanie przy swoich poglądach u Jedynek

#10 Post autor: Emploia » niedziela, 13 lipca 2014, 22:50

zniesmacza i brzydzi, jak widać na przykładzie podręczników szkolnych dla młodszych, niektórzy próbują na siłę wepchać to do głów, co jeszcze bardziej odraża. Tylko ze u mnie jest skomplikowana sytuacja, bo tak jak mówisz, też rzucam komentarze :D ale to niejedyna grupa która staje sie celem specyficznych żartów, więc nie ma co się obrażać. oczywiście uważam że niech robią sobie co chcą w swoich domkach, powiedziałbym ze mam ich w rzyci.. ale tutaj kontekst jest zbyt specyficzny. a żądania przywilejów to już śmiech na sali

Awatar użytkownika
Asteroid
Posty: 81
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 18:09
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

Re: Uparte trwanie przy swoich poglądach u Jedynek

#11 Post autor: Asteroid » wtorek, 15 lipca 2014, 12:35

a ja żądam równości a nie przywilejów ;)
dobra, każdy ma swoje zdanie
Nie ma tak idealnie. Ale może być dobrze mimo wszystko.

1w9 INFJ sp-sx-so

Awatar użytkownika
Emploia
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 7 lipca 2014, 23:30

Re: Uparte trwanie przy swoich poglądach u Jedynek

#12 Post autor: Emploia » środa, 16 lipca 2014, 00:12

takiej równości gdy będziemy pozbawieni unikalnych cech i każdy z nas będzie niczym innym jak kopią kolejnego? może to nie pytanie do ciebie, tylko wyrażenie ogólnego strachu, widzącjak choćby teraz światu upada. nie jestem z tego środowiska i nie żądam czegokolwiek :) tak czy siak nie odchodźmy od głównego tematu :D

Awatar użytkownika
hippiee
Posty: 182
Rejestracja: piątek, 30 sierpnia 2013, 15:55
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Trochę tu, trochę tam... ;)

Re: Uparte trwanie przy swoich poglądach u Jedynek

#13 Post autor: hippiee » wtorek, 27 stycznia 2015, 06:52

Venus w Raku pisze:Oj, znasz Szóstkę (prawdopodobnie kontrafobiczną), ale uważasz ją za Jedynkę. Jedynki nie popadają w paranoję. Jedynki opierają się o zasadę rzeczywistości: "Jest, co jest. Taka jest rzeczywisistość i trzeba sobie z nią w ten lub inny sposób dawać radę."
Widzę, że wiesz lepiej, mimo, że nie znasz tej osoby wcale a ja aż za dobrze.;]
7w6, 4 PRO, IEE, sp/so

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Uparte trwanie przy swoich poglądach u Jedynek

#14 Post autor: chokureika » niedziela, 8 lutego 2015, 15:02

Snufkin pisze:Nic złego ale może zniesmaczać.
Dwie laski w łóżku też są dla was niesmaczne?
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Uparte trwanie przy swoich poglądach u Jedynek

#15 Post autor: boogi » niedziela, 15 lutego 2015, 00:21

hippiee pisze:
Venus w Raku pisze:Oj, znasz Szóstkę (prawdopodobnie kontrafobiczną), ale uważasz ją za Jedynkę. Jedynki nie popadają w paranoję. Jedynki opierają się o zasadę rzeczywistości: "Jest, co jest. Taka jest rzeczywisistość i trzeba sobie z nią w ten lub inny sposób dawać radę."
Widzę, że wiesz lepiej, mimo, że nie znasz tej osoby wcale a ja aż za dobrze.;]
Jeżeli idzie o suchą teorię, to Venus mówi dobrze. Ale co do praktyki, to jednak u znajomych Jedynek również zauważałem paranoję taką, jaką opisała hippie. Szóstka i Jedynka różnią się jednak tutaj w jednym ważnym szczególe: u Szóstek paranoja staje się ich rzeczywistością na dłużej, żeby nie powiedzieć na zawsze (bardziej w nią wierzą), u Jedynek przechodzi to znacznie szybciej (np. po kilku godzinach) kiedy ochłoną ze stresu tak wielkiego że aż powodującego paranoję i smutne, samooskarżające myśli (przejście w Czwórkę) i wrócą do balansu.
Kapar pisze:Ciekawe na ile Jedynki przyjmują poglądy odgórnie a na ile wytwarzają je w procesie zbierania doświadczeń.
No ciekawe. Masz jakieś własne przemyślenia, obserwacje, na ten temat?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ