Socjonika - ESE (ESFj)

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.

Jestem ESFj i ten opis:

pasuje do mnie prawie całkowicie (90% - 100%):
5
56%
pasuje do mnie dobrze (75% - 89%):
3
33%
pasuje do mnie średnio lub wcale (0 - 74%):
1
11%
 
Liczba głosów: 9

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Socjonika - ESE (ESFj)

#1 Post autor: ewutek » niedziela, 29 lipca 2007, 23:55

Based upon original work by Victor Gulenko with some alterations.
Etyczno - Sensoryczny Ekstrawertyk - ESFj / ESE (Entuzjasta)

ESFj zazwyczaj ma wyprostowaną sylwetkę, a ciało mocne i szczupłe. Trudno spotkać pulchnych ESFj, zwłaszcza mężczyzn. Ich figura może być nieco wydłużona. Mają szeroki zakres ekspresji twarzy. Kiedy otrzymują logiczną informację ich spojrzenie wskazuje na ogromną koncentrację. Detale twarzy u ESFj są drobne ale proporcjonalne. Lubią opowiadać z emfazą bez pomijania najdrobniejszych szczegółów, a także rozmawiać na tematy dotyczące filmów, sztuki i książek.
W trakcie rozmowy mogą pokazywać szeroki wachlarz uczuć. W charakterystyczny sposób okazują negatywne emocje, np. oburzenie, które niespodziewanie się nasila i równie szybko znika. Ich negatywnego zachowania przeważnie nie da się logicznie wyjaśnić, ponieważ mogą zrobić wielki dramat z drobnostki.

ESFj zwracają szczególną uwagę na etykę i poprawne zachowanie innych. Uwielbiają wystawiać etyczne stopnie i analizować kto zachował się dobrze, a kto nie. Bacznie obserwują czy postępuje się zgodnie z normą uprzejmości i zawsze reagują negatywnie w stosunku do tych, którzy jej nie przestrzegają. To główny powód dla którego inni uważają ich czasami za zbyt konfrontacyjnych i trudnych. Wielu ludzi sądzi, że ESFj są zanadto wymagający i nietaktowni, by dało się z nimi żyć.
ESFj mają bardzo charakterystyczne energiczne ruchy. Kiedy chodzą, to się spieszą - zawsze dokądś idą, albo kogoś odwiedzają. Często wyglądają na zawalonych pracą, która nie jest aż tak pilna - potrafią się obrazić, jeśli ich się z tego powodu krytykuje.
ESFj wyjątkowo dobrze dbają się o swój wygląd. Zawsze pokazują dobry gust upewniwszy się, że wszystko jest idealnie skomponowane, a kolory odpowiednio dobrane. Wybierając ubrania zdają się wyłącznie na siebie. Nie kupią modnej rzeczy jeśli uznają, że nie pasuje do ich budowy ciała. Zawsze ubierają się stosownie do okazji.

Kiedy ESFj coś wyjaśniają mają w zwyczaju powtarzać szczegóły do znudzenia i pytać czy są dobrze rozumiani. Potrafią tym urazić ponieważ wygląda to tak, jakby ich rozmówca był tępy. Ale chodzi o zupełnie o co innego. ESFj powtarzają się, ponieważ nigdy nie mają pewności czy wyrazili się wystarczająco klarownie i logicznie.
ESFj lubią opowiadać o ludziach, których znają. Dzięki swojej towarzyskości i przyjaznemu podejściu wyjątkowo łatwo nawiązują nowe znajomości. Od prawdziwych przyjaciół wymagają bezinteresowności.
Robią wiele rzeczy motywując się czystym entuzjazmem. Mają też dobre umiejętności praktyczne i żyłkę do robienia interesów. Zawsze chcą mieć towary w najlepszym gatunku. Jeśli nie spełniają ich oczekiwań, nie wahają złożyć reklamacji. Nie mają nic przeciwko starym rzeczom, pod warunkiem że są dobrej jakości.

ESFj mają doskonały zmysł kompozycji i tworzenia przyjemnej atmosfery z niczego. Są niewiarygodnie gościnne i zawsze próbują zaskoczyć swoich gości czymś niezwykłym. Wyznają filozofię, według której gości najpierw trzeba porządnie nakarmić, a następnie zabawiać. Jakkolwiek, czasami przesadzają z ofertą i rozmachem serwowanego jadła ponieważ z trudem rozpoznają kiedy dość faktycznie oznacza dość.
ESFj przykładają ogromną wagę do spraw związanych ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem (własnym i rodziny). Na przykład, po wizycie u lekarza od razu oczekują na trafną diagnozę, żeby wybrać odpowiednią kurację. Bardzo doceniają kiedy ktoś im pomaga, zwłaszcza w sprawach związanych z domem. Sam fakt, że udzielono im pomoc jest dla nich o wiele ważniejszy niż rezultat.
  • +
    Posiadasz silne poczucie sprawiedliwości i dobrze wiesz jak aktywnie bronić swoich bliskich. Na co dzień jesteś szczerą, życzliwą, rozmowną i przyjazną osobą, którą się docenia i szanuje. Wczuwasz się problemy innych ludzi i rozumiesz ich uczucia. Starasz się nigdy nie zawieść, zawsze pomagasz tym którzy cię potrzebują. Jesteś znakomitym gospodarzem i dobrym szefem. Dobrze wiesz jak gościć i opiekować się ludźmi. Zawsze starasz się zrobić jak najlepszy użytek z wolnego czasu. Lubisz podróże i wędrówki. Nie przeszkadza ci przebywanie w hałaśliwym i wesołym towarzystwie, np. na przyjęciu. Lubisz uszczęśliwiać innych.

    -
    Jednym z twoich problemów jest to, że nadmiernie wyczerpujesz swoją energię. Możesz marnować swój czas na sprawy, które nie dają gwarancji zysku. Często utykasz w gęstwinie domowych obowiązków. Próbujesz utrzymywać porządek ale zbierasz różne rzeczy, które się gromadzą i przytłaczają cię. Kolejny z twoich problemów, to nieumiejętne gospodarowanie czasem. Zawsze wyglądasz jakbyś się spieszył, a jednak się spóźniasz. Poza tym zajmujesz się drugorzędnymi sprawami, które oczywiście też wymagają załatwienia, ale zdarza się że zapominasz o tych ważniejszych. Masz kłopot z przewidywaniem konsekwencji twoich działań. Stawia cię to nieraz w zupełnie niespodziewanych sytuacjach.
Funkcje - podsumowanie:

Fe: Uważa, że dobry nastrój jest podstawową wartością; uznaje za konieczne używać energii do tworzenia i zwiększania dobrej atmosfery. Postępuje według moralnych wskazówek wytyczających punkty odniesienia, kiedy nie jest zbyt pewny siebie. Łatwo współpracuje z ludźmi na bliskiej płaszczyźnie psychologicznej. Uważa, że każdy jest wyjątkowy i zasługującego na wsparcie.

Si: Niezastąpiony w tworzeniu wygody i wakacyjnego nastroju rodzinnym domu i wśród przyjaciół.

Te: Trudności z systematycznym i efektywnym wykonywaniem zadań. Burzliwe emocje osłabiają jego wydajność. Dobrze pracuje w zorganizowanym i zespołowym środowisku, ale już bez takiej chęci pomagania.

Ni: Z trudnością snuje marzenia, ma kłopoty z prawidłowym przewidywaniem zdarzeń. Przerażony niepewnością i przypadkowością sytuacji, słabe wyobrażenie o tym co można uzyskać.

Preferencje zawodowe:
ESE mogą znaleźć odpowiednią pracę w sferze usług: wyjaśnianie, pomaganie, doradzanie i uprzejmie odpowiadanie. W sferze biznesu ciągnie ich w kierunku stosunków międzyludzkich i reklamy. Wśród tego typu osobowości można spotkać wielu wybitnych aktorów i nauczycieli.

Relacje potencjalnie korzystne:
LII (INTj), LSI (ISTj), EII (INFj), ILE (ENTp).

Relacje potencjalnie niekorzystne:
ILI (INTp), IEI (INFp), SLI (ISTp), ESI (ISFj).
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 kwietnia 2008, 22:14 przez ewutek, łącznie zmieniany 1 raz.


5w6

Awatar użytkownika
AYA
Posty: 52
Rejestracja: niedziela, 13 maja 2007, 12:57

#2 Post autor: AYA » poniedziałek, 30 lipca 2007, 13:18

dziękuję raz jszcze:)
aya 4w5 czy 5w4 ?

Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

#3 Post autor: ewutek » poniedziałek, 30 lipca 2007, 15:42

W Socjonikę tak na prawdę uwierzyłam dopiero wczoraj ;) przygotowując tłumaczenie typu ESFj. Przecież to wypisz-wymaluj moja matka! Doprawdy niesamowite z jaką precyzją ta teoria opisuje wygląd, temperament, motorykę ruchów a nawet "filozofię życiową". To nie może być przypadek. :)
Zgodność opisu jednak lepiej ocenia się na czyimś przykładzie, niestety trudnej zrozumieć i prawidłowo kojarzyć motywy własnego postępowania.
5w6

Awatar użytkownika
Kantus
Posty: 249
Rejestracja: środa, 23 maja 2007, 18:12

#4 Post autor: Kantus » poniedziałek, 30 lipca 2007, 15:55

To jeszcze zostało ISFj :P .. Hmm w przeciwieństwie do ESFp to opis ESFj wogóle do mnie nie pasuje:P MAx w 15%:)
Cóż to? Szukasz? Chciałbyś się udziesięciokrotnić, ustokrotnić? Szukasz zwolenników? - Szukaj zer!

:]

Czekolada
VIP
VIP
Posty: 653
Rejestracja: czwartek, 25 stycznia 2007, 22:15

#5 Post autor: Czekolada » poniedziałek, 30 lipca 2007, 16:17

(...)

Podziękowania dla ewutka.
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 marca 2010, 15:08 przez Czekolada, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kassandra
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 8 września 2007, 20:03
Lokalizacja: Warszawa

#6 Post autor: Kassandra » środa, 31 października 2007, 15:24

Właśnie przestudiowałam moją rodzinkę pod kątem socjoniki, i mój brat, z którym dogaduję się genialnie i zawsze miałam wrażenie jakbyśmy byli bliźniakami, jest moim dualem... :) szczególnie te opisy plusów i minusów są bardzo trafione. ale cała charakterystyka też. :)

Awatar użytkownika
sarnandynka
Posty: 241
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 00:16

#7 Post autor: sarnandynka » czwartek, 1 listopada 2007, 18:28

Poza paroma szczegółami opis ten bardzo dobrze pasuje do mojej mamy. :D

Awatar użytkownika
Wawelski
VIP
VIP
Posty: 1072
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2007, 23:19

#8 Post autor: Wawelski » niedziela, 4 listopada 2007, 00:40

91% zgodności.

Powala mnie w szczególności ten opis
Zawsze wyglądasz jakbyś się spieszył, a jednak się spóźniasz. Poza tym zajmujesz się drugorzędnymi sprawami, które oczywiście też wymagają załatwienia, ale zdarza się że zapominasz o tych ważniejszych.
Kto mnie zna, wie jakie problemy mam z punktualnością :D Najlepsze jest to, że chodzę bardzo szybko, a i tak się spaźniam.
Czekolada pisze:Przy okazji wypisz wymaluj moja ciotka. Typ salonowego, obcykanego gościa.
Mimo, że wydaje się być życzliwą osobą, wiedziałam, że po wystawnym przyjęciu obsmaruje mnie od stóp do głów.
socioniko.net pisze:Delikatnie zauważa wady ludzi, żartuje z nich, ale nie znieważa.
Jeśli chodzi o mnie to lubię opowiadać ciekawe anegdoty o ludziach, których znam. Nie po to, żeby ich obgadać, ale żeby podzielić się wrażeniami. Rzadko jednak to robię, bo moje intencje mogą zostać właśnie tak źle odczytane...
socioniko.net pisze:Rodzina dla niego - najważniejsza w życiu.
Może z Twoją ciotką jest podobnie ;)
opis ESFj pisze:ESFj ...zwracają szczególną uwagę na etykę i poprawne zachowanie innych. Uwielbiają wystawiać etyczne stopnie i analizować kto zachował się dobrze, a kto nie. Bacznie obserwują czy postępuje się zgodnie z normą uprzejmości i zawsze reagują negatywnie w stosunku do tych, którzy jej nie przestrzegają. To główny powód dla którego inni uważają ich czasami za zbyt konfrontacyjnych i trudnych.
To jest prawdopodobnie powód, dla którego piszesz Czekoladko, że...
Czekolada pisze:Wydają się nigdy nie mówić co naprawdę mają na myśli. Prawie, bo każdemu zdarza się coś wypsnąć.
Lepsze to niż kłamstwo ;) Po prostu przemilczamy czasem pewne sprawy, jeśli nie chcemy zginąć, za to co myślimy :D
„Moc bowiem w słabości się doskonali”

Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 1024
Rejestracja: sobota, 27 września 2008, 16:42
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

#9 Post autor: Piotr » poniedziałek, 16 marca 2009, 22:19

Jak myślicie, czy kolorowo-siódemkowa, wiecznie uśmiechnięta dziewczyna, o "szerokim zakresie ekspresji mimiki" mogła by być ESE?

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#10 Post autor: SuperDurson » poniedziałek, 16 marca 2009, 22:33

mogła
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

#11 Post autor: Aleksandrowa » niedziela, 7 czerwca 2009, 10:43

Mają szeroki zakres ekspresji twarzy. Ooo wypisz wymaluj ja ! Jestem ekspertem od strzelania dziwnych i róznorakich min.

Ich negatywnego zachowania przeważnie nie da się logicznie wyjaśnić, ponieważ mogą zrobić wielki dramat z drobnostki. Oj mój biedny były chłopak :P

ESFj mają bardzo charakterystyczne energiczne ruchy. Kiedy chodzą, to się spieszą - zawsze dokądś idą, albo kogoś odwiedzają. Często wyglądają na zawalonych pracą, która nie jest aż tak pilna - potrafią się obrazić, jeśli ich się z tego powodu krytykuje.
Rzadko, ale tak.

Na przykład, po wizycie u lekarza od razu oczekują na trafną diagnozę, żeby wybrać odpowiednią kurację. Tu nie. Nie cierpie chodzić po lekarzach.


Kolejny z twoich problemów, to nieumiejętne gospodarowanie czasem.


O właśnie. Jak ja tego u siebie nie cierpię.

Opis pasuje tak gdzieś w 90 %...
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

ODPOWIEDZ