Socjonika - ESI (ISFj)

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.

Jestem ISFj i ten opis:

pasuje do mnie prawie całkowicie (90% - 100%):
4
50%
pasuje do mnie dobrze (75% - 89%):
4
50%
pasuje do mnie średnio lub wcale (0 - 74%):
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 8

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Socjonika - ESI (ISFj)

#1 Post autor: ewutek » wtorek, 31 lipca 2007, 16:07

Based upon original work by Victor Gulenko with some alterations.
Etyczno - Sensoryczny Introwertyk - ISFj / ESI (Strażnik)

ISFj często mają bardzo charakterystyczny wyraz twarzy, który zdradza czujność i gotowość do stawiania oporu, a czasem też niezadowolenie, krytyczne usposobienie albo wręcz gniew. Kiedy ISFj myślą, potrafią się długo wpatrywać w przedmiot lub osobę. Ich oczy mogą wtedy zdradzać konsternację w związku sytuacją, w której się znaleźli. Czasami zastygają w jednej pozie na długi czas.
ISFj przeważnie mają zaciśnięte, pełne wargi. Rysy twarzy regularne, z niezbyt wyraźnie zarysowanymi kośćmi policzkowymi. Mogą mieć szczupłe i wydłużone sylwetki, jak również pełne figury z szerokimi ramionami. Ich ubrania są zawsze schludne i proste, z nutą oficjalnej elegancji nawet gdy nie są w pracy.

Kiedy rozważają jakiś nowy projekt są wyjątkowo krytyczni, starają się w nim odnaleźć defekt. Próbują analizować sytuacje logicznie i obiektywnie, w oderwaniu od uczuć. Mają przy tym duże poczucie obowiązku.
ISFj zwracają uwagę ludziom, którzy nie postępują zgodnie z normami etycznymi. Kiedy są wśród znajomych obserwują i oceniają ich czyny pod kątem etyki. Bystry umysł pozwala im szybko i skutecznie odpowiedzieć osobie o ciętym języku.
ISFj lubią żartować z ludzi mówiąc im z kamienną twarzą o czymś co tylko z pozoru jest ważne. Przebywając dłuższy czas w samotności zaczynają czuć się nieswojo, stąd częsta obecność nieznajomych w ich domach.

ISFj wiedzą jak aktywnie bronić siebie i osób na których im zależy. Jeśli biorą odpowiedzialność za czyjeś interesy, to zapewniają im ochronę jakby były ich własnymi. Gdy nadarza im się okazja do zemsty, wiedzą jak i gdzie szukać najsłabszych punktów w które należy uderzyć.
ISFj nie radzą sobie zbyt dobrze w niejasnych sytuacjach. Łatwo wpadają w panikę od bezustannego zamartwiania się o swoją sytuację. Nie lubią bezczynnie czekać na nieuchronne wydarzenia, a im są one bliżej, tym stają się coraz bardziej są spięci. Mają skłonność relaksować się przy szklaneczce alkoholu albo w towarzystwie bliskich przyjaciół.

ISFj lubią ład i czystość w domu. Sprzątają sporadycznie, a kiedy już to robią, zaprowadzają gruntowne porządki. Jest mało prawdopodobne, że zasną ze świadomością że zostały jakieś niedokończone obowiązki w domu. Nie potrafią odpoczywać bez znalezienia sobie jakiegoś aktywnego zajęcia. Możliwe, że ISFj oceniają pracę patrząc na ilość zużytej energii, a nie końcowy wynik.
  • +
    Twoją najmocniejszą stroną jest umiejętność etycznej oceny czynów innych ludzi. Nie tolerujesz przejawów niesprawiedliwości i wrogości. Masz silne poczucie obowiązku, etyki i doceniasz te jakości w innych. Oczekujesz, że ludzie będą postępować w zgodzie z własnym sumieniem i przyjętą etyką. Jesteś twardy, stanowczy i umiesz bronić siebie i rodzinę. Bardzo intensywnie pracujesz, utrzymujesz w domu i w miejscu pracy czystość i porządek. Osiągasz swoje cele dzięki wytrwałości. Jesteś bezpośredni i bezkompromisowy broniąc swojego zdania, przez co jesteś szanowany i doceniany.

    -
    Masz skłonność do wyciągania pochopnych wniosków i decyzji. Bardzo istotne jest, żeby pozbywać się problemów szybko i skutecznie. Często ograniczasz swoje kontakty z ludźmi do grona osób, które wydają ci się z pewnych względów przydatne. Kiedy pracujesz w zespole wolisz trzymać dystans zachowując poczucie indywidualności. Za bardzo starasz się uchodzić za osobę logiczną i spójną. Źle sobie radzisz z wieloznacznymi sytuacjami, trudno ci się wówczas kontrolować i być cierpliwym. Masz kłopot z dostrzeganiem sytuacji w ich początkowych stadiach. Twoje stereotypowe myślenie nie pomaga ci dostrzec całej złożoności problemu. Nie masz cierpliwości do ludzkich wad.
Funkcje - podsumowanie:

Fi: Moralista, uważa za ważne przestrzegać standardów moralnych. Tradycje i ceremonie są im pomocne w kłopotliwych sytuacjach. Bardzo emocjonalny, głęboko skrywa prawdziwe uczucia. Jeśli poczuje, że jego dobroć jest wykorzystywana potrafi znienacka zaatakować i okrzyczeć.

Se: Dopasowuje się do otoczenia aby ukryć wrodzone potrzeby i wymagania, które prędzej czy później dają o sobie znać. Kocha porządek i czystość, które kosztują go sporo wysiłku. Postępuje według zasady, że czystość gwarantuje zdrowie.

Ti: Z trudem radzi sobie z abstrakcyjnymi teoriami. Bardzo sumienny, jednak nie wie jak uczynić swoją pracę wydajną albo efektywną z technicznego punktu widzenia. Osiąga sukcesy wyłącznie dzięki swojej wytrwałości oraz wielkim nakładom czasu i energii.

Ne: Źle rozpoznaje ukryte motywy i potencjał, zarówno w wydarzeniach i ludziach. Podejrzewa innych o przebiegłość lub chytrość, której zwykle nie ma. Z trudem przewiduje przebieg wydarzeń, zwłaszcza odległych. Dostrzega tylko natychmiastowy zysk.


Preferencje zawodowe:
ESI jest doskonałym pracownikiem w sferze życia społecznego. Wspaniale realizuje swoje umiejętności w medycynie i dowolnej działalności gospodarczej. Uwielbia zwierzęta i agrotechniczne prace, obejmuje ważne stanowiska w służbie wojskowej, jako nauczyciel albo wychowawca młodych ludzi - wie jak stworzyć dobre warunki życia swoim podopiecznym.

Relacje potencjalnie korzystne:
LIE (ENTj), LSE (ESTj), EIE (ENFj), ILI (INTp).

Relacje potencjalnie niekorzystne:
ILE (ENTp), IEE (ENFp), SLE (ESTp), ESE (ESFj).
Ostatnio zmieniony sobota, 9 lutego 2008, 15:58 przez ewutek, łącznie zmieniany 1 raz.


5w6

Awatar użytkownika
Kantus
Posty: 249
Rejestracja: środa, 23 maja 2007, 18:12

#2 Post autor: Kantus » środa, 1 sierpnia 2007, 22:45

ISFj lubią żartować z ludzi mówiąc im z kamienną twarzą o czymś co tylko z pozoru jest ważne.
Ahh to jest wspaniełe :P Zwłaszcza jak tylko osoba do ktorej sie mowi nie rozumie o co chodzi a wszyscy wkoło wiedzą że żartuje;p


Hmm.. jeden z moich najlepszych kumpli po tym opisie to ISFj.. po przeczytaniu tego opisu nie mam wątpliwości zwłaszcza po niektórych fragmentach..
Cóż to? Szukasz? Chciałbyś się udziesięciokrotnić, ustokrotnić? Szukasz zwolenników? - Szukaj zer!

:]

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#3 Post autor: yusti » sobota, 18 sierpnia 2007, 19:17

.
Ostatnio zmieniony czwartek, 7 października 2010, 15:13 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

jsk
Posty: 342
Rejestracja: sobota, 15 września 2007, 15:50
Enneatyp: Zdobywca
Kontakt:

#4 Post autor: jsk » czwartek, 27 września 2007, 14:12

Jakiejś małe zainteresowanie ISFJ, więc może coś dodam
To ze strony http://www.the16types.info/types.php?typename=ISFJ
Basic belief: I am helpless.
Thinking strategy Attachment

Typical BeliefsI am needy and weak.
I need somebody around available at all times to help me carry out what I need to do or in case something bad happens.
My helper can be nurturant, supportive, and confident—if he or she wants to be.
I am helpless when I am left on my own.
I am basically alone—unless I can attach myself to a stronger person.
The worst possible thing would be to be abandoned.
I must do nothing to offend my supporter or helper.
I must be subservient in order to maintain his or her good will.
I need others to help me make decisions or tell me what to do.
I must maintain access to him or her at all times.
I should cultivate as intimate a relationship as possible.
I can't make decisions on my own.
I can't cope as other people can.
I need others to help me make decisions or tell me what to do.
Wygrywa ten, któ ma jasno określony cel i pragnienie, aby go osiągnąć.

jsk
Posty: 342
Rejestracja: sobota, 15 września 2007, 15:50
Enneatyp: Zdobywca
Kontakt:

#5 Post autor: jsk » wtorek, 2 października 2007, 16:06

No, więc jesteś yusti ISFJ, a nie zmienisz literki?
Wygrywa ten, któ ma jasno określony cel i pragnienie, aby go osiągnąć.

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#6 Post autor: yusti » wtorek, 2 października 2007, 17:53

.
Ostatnio zmieniony czwartek, 7 października 2010, 15:42 przez yusti, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#7 Post autor: Absynt » wtorek, 2 października 2007, 18:15

O Boze, moja babcia ma taki charakter :o.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

jsk
Posty: 342
Rejestracja: sobota, 15 września 2007, 15:50
Enneatyp: Zdobywca
Kontakt:

#8 Post autor: jsk » wtorek, 2 października 2007, 19:16

yusti pisze: na zdjęciu mi się spodobałeś...boś identyczny?:D
:?: Nie rozumiem , niby do kogo?

Nie staram się okiełznać feeling , dobrze mi z tym
Wygrywa ten, któ ma jasno określony cel i pragnienie, aby go osiągnąć.

Awatar użytkownika
sarnandynka
Posty: 241
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 00:16

#9 Post autor: sarnandynka » poniedziałek, 19 listopada 2007, 23:07

Kolejny sympatyczny typ. :D

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Czy chce Wam się pisać posty?

#10 Post autor: And » środa, 7 lipca 2010, 20:32

yusti pisze: 3 Jesteś ESI siłujące się na Ti.
Pogrzebałem trochę w socjonice i znalazłem co to jest to ESI. I muszę Ci powiedzieć, że jesteś w błędzie. Wiele cech tego typu jest wręcz moim przeciwieństwiem. Posłużę się opisem z socjonika.pl:
Rysy twarzy regularne, z niezbyt wyraźnie zarysowanymi kośćmi policzkowymi.
Kości policzkowe mam dość wyraźnie zarysowane.
Przebywając dłuższy czas w samotności zaczynają czuć się nieswojo, stąd częsta obecność nieznajomych w ich domach.
Totalna abstrakcja im dłużej jestem w samotności, tym czuję się lepiej i swobodniej. A nieznajomy w moim domu... tak sobie próbuję przypomnieć, czy kiedykolwiek to miało miejsce i chyba nie, bynajmniej nie w ostatnich kilku latach.
Mają skłonność relaksować się przy szklaneczce alkoholu albo w towarzystwie bliskich przyjaciół.
Nie piję alkoholu w ogóle. Nie potrafię też sobie wyobrazić, by relaksować się w towarzystwie kogokolwiek.
ISFj lubią ład i czystość w domu.
Ład i czystość do niczego mi niepotrzebne. Nie lubię żyć zbyt sterylnie i ma to pozytywny wpływ na moje zdrowie (chyba ma, skoro udało się wytrzymać bez poważiejszych infekcji już jakieś 2,5 roku). Kto zobaczyłby, jak leżą moje podręczniki szkolne na półce, przestałby mówić o jakimkolwiek ładzie.
Nie potrafią odpoczywać bez znalezienia sobie jakiegoś aktywnego zajęcia.
Kompletny gwóźdź do trumny. Ja po prostu MUSZĘ od czasu do czasu nic nie robić. Wręcz nie mogę mówić o jakimkolwiek odpoczynku, gdy nie mam w ciągu dnia czasu, by zostać sam na sam z moimi myślami, nie zajmując się niczym innym. Nie potrafię odpoczywać wykonując nawet z pozoru proste lub relaksujące czynności.
Bardzo intensywnie pracujesz, utrzymujesz w domu i w miejscu pracy czystość i porządek.
Ja i intensywna praca. :mrgreen: Ja i porządek, :mrgreen: Tylko ktoś, kto kompletnie mnie nie zna, mógłby mi to przypisać.
Osiągasz swoje cele dzięki wytrwałości.
Ja i wytrwałość. :mrgreen: Kompletna abstrakcja. Niestety, szybko tracę siły, przez co prawie nigdy nie mogę wytrwać w postanowieniach (jeśli takowe posiadam), jak również jestem niezdolny do intensywnej pracy przez dłuższy czas. Jeśli jeden dzień spędziłem w większości na przygotowanie się do zajęć szkolnych, to można być pewnym, że następnego dnia nie przygotuję się solidnie.
Masz skłonność do wyciągania pochopnych wniosków i decyzji.
Myślę, że wręcz odwrotnie. Gdy tata mnie pyta, na kogo stawiam w meczu, prawie nigdy nie jestem mu w stanie odpowiedzieć. Szkołę ponadgimnazjalną wybrałem w ostatniej chwili i ze studiami będzie to samo. Wnioski wyciągam bardzo powoli, staram się nie oceniać osób/zjawisk, gdy mam dostęp tylko do szczątkowych informacji. Pochopne decyzje to chyba jakieś takie niepiątkowe.
Często ograniczasz swoje kontakty z ludźmi do grona osób, które wydają ci się z pewnych względów przydatne.
Nie potrafię sobie wyobrazić, by moi najbliżsi znajomi byli mi do czegokolwiek przydatni.
Twoje stereotypowe myślenie nie pomaga ci dostrzec całej złożoności problemu.
Nie wydaje mi się, bym myślał stereotypowo. Nie przyłapałem się nigdy na tym, ani moi znajomi też mnie nie przyłapali. Przykładowo na pewnym forum o F1, na którym dość dużo piszę, mam nawet tendencję do obalania stereotypów dotyczących poszczególnych kierowców i zespołów. Np. pojawia się stereotyp, że kierowca X ma słabe tempo wyścigowe, bo z dobrych pozycji startowych robi słabe na mecie a ja jako jeden z nielicznych zauważam, że w wyścigu A ktoś mu uszkodził bolid, w wyścigu B zespół obrał błędną strategię itd.

To są rzeczy, które tak na szybko i bez żadnego zastanawiania się wypisałem. Z kilkoma innymi też możnaby polemizować. :lol:

Awatar użytkownika
kroplablekitu
Posty: 167
Rejestracja: wtorek, 19 października 2010, 15:09
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Socjonika - ESI (ISFj)

#11 Post autor: kroplablekitu » wtorek, 17 stycznia 2012, 21:18

Pierwszy opis się zgadza, ten drugi, po angielsku, nie. Od samego czytania robi mi się niedobrze. To portret jakiejś niemoty, która nie potrafi ustać na własnych nogach. Może jak ktoś jest bardezo dysfunkcjonalny to ten opis będzie pasować, ale wąąątpie czy przeciętny przedstawiciel jakiegokolwiek typu prezentuje się aż tak źle.

Poza jak sprzątam to rzeczywiście gruntownie, ale na codzień kreatywny chaos tworzę, zwany bajzlem. Uwielbiam samotność, z tym że co chwila ją przerywam - a to parę minut gg, a to wypad do kuchni, gdzie gromadzą się współmieszkańcy. Nieznajomych do domu nie zapraszam, znowu przesadzili w opisach. Reszta by się zgadzała, ku mej zgrozie nawet do 90 %
:mrgreen: testy kłamią ! Enneagram morduje ! ALE Spójrz, jak wiele nam dano! Skocz obiema nogami w ten przepiękny wszechświat! Odnajdź swą moc i stań się tym, kim powinieneś być!

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjonika - ESI (ISFj)

#12 Post autor: Snufkin » piątek, 26 maja 2017, 12:05

ESI na fazie*
[bbvideo=560,315]https://www.youtube.com/watch?v=_kong0oV87w[/bbvideo]

*etycznej
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

ODPOWIEDZ