Boisz się socjoniki? (socjonika w pigułce)

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#76 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 10 listopada 2008, 16:59

.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 10:59 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.


5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#77 Post autor: NoMatter » poniedziałek, 10 listopada 2008, 17:06

Nie pomyliła. Możesz na wszelki wypadek wskazać ten błąd.
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#78 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 10 listopada 2008, 17:15

.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 10:59 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

bíumbíumbambaló
Posty: 882
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

#79 Post autor: bíumbíumbambaló » poniedziałek, 10 listopada 2008, 18:01

Pomyliłam, blok super-id jest przed idem, a nie na odwrót (ciągle nie mogę zapamiętać do cholery). Ale funkcje są rozpisane poprawnie. Jak znajdę czas to poprawię.

Eradicator
Posty: 387
Rejestracja: sobota, 24 maja 2008, 13:03

#80 Post autor: Eradicator » poniedziałek, 10 listopada 2008, 18:21

Ja też jadam w określonej kolejności. Na końcu zawsze zostawiam to co najsmaczniejsze. Jak mam coś zmieszane np. jajecznicę z kiełbasą to jajecznicę i wygrzebuję kiełbasę, którą zjadam na końcu.
Podobno to najzdrowszy sposób zjadania.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#81 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 10 listopada 2008, 18:37

.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 11:00 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#82 Post autor: Orest_Reinn » poniedziałek, 10 listopada 2008, 19:54


Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#83 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 10 listopada 2008, 19:59

.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 11:00 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#84 Post autor: SuperDurson » wtorek, 11 listopada 2008, 01:34

Emocjonalnie nadwrażliwemu, podatnemu na zranienie, niepewnemu swojej atrakcyjności Snufkin'owi poznanie stopnia zainteresowania nim jest niezwykle ważne.
Właśnie dlatego, jak on uważa, jedyną możliwość ubezpieczenia się jest upozorowanie niewzruszoności. Ale ponieważ czyni to głównie w etycznych sytuacjach, jego partnerzy często czują się obrażeni jego obojętnością, tym więcej udawaną. Oto i wychodzi, że przewidujący Snufkin pierwszy staje się ofiarą własnego ubezpieczania.
Drażnić może czymkolwiek: staromodnymi manierami, powolnością albo niezręcznością ruchową, monotonią głosu, uległym albo wylęknionym wyglądem - i sprawa tkwi nie tylko w nim samym, ile w uciążliwych relacjach, do których stale trafia.
Czasami Snufkin'owski humor wyraża się w formie bardzo udanych epigramatów.
Więc jest jednak przydatny. Zasądzono. :wink:


PS. Absynt - pasowałbyś mi na aktywatora. Zaczynasz "od dupy strony" (czytaj szczególiki), wykonujesz wiele niekoniecznie efektywnych działań, ale Ci wychodzi bo "naciskasz" u odpowiednich osób potrzebne Ci emocje - SEE tak działa.. Manipulator :roll:
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#85 Post autor: Absynt » wtorek, 11 listopada 2008, 09:55

No juz nawet to okreslenie gdzies slyszalem :roll:, gdy bylem brany za ISFp. Ale ISFp sa ode mnie duzo bardziej miskowate... Ja jestem zbyt agresywny jak na nich, choc i tak jako podtyp dawalbym sobie Fi.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#86 Post autor: kamilri » wtorek, 11 listopada 2008, 11:49

Jeśli to cię interesuje też wyglądasz mi na ESFp...
Absynt pisze:Tak sobie mysle gdzie ja mam to moje Ti... Lubie wszedzie porzadek i lad. I dzis nawet pewna osoba zdolala mi zaobserwowac, ze robie to zupelnie swiadomie nawet na talerzu.
W różnych takich drobnych sprawach znajomy ESFp potrafi wykazywać większe przywiązanie do porządku niż ja...
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#87 Post autor: SuperDurson » środa, 12 listopada 2008, 10:23

Absynt pisze:Tak sobie mysle gdzie ja mam to moje Ti
Może w POLaRze? :wink:


Wikisocion, o SEE i jego Logice pisze: 4. Introverted logic

The SEE hates when other people infer or remind him that he's not doing what he "should be doing." This is in complete opposite to his preference of following his whims and doing what he wants when he wants it, with as little structure as possible.

They have trouble focusing on systematic decision making, sometimes leading to occasional large mistakes (e.g. an unnecessary, expensive purchase) that was not thought through. Such mistakes lead to shame, guilt, and disappointment within the SEE, although he does not broadcast these sentiments to many. SEE doesn't like having to weight out pros and cons or make the "right" or "proper" decision.

In regards to unsubstantiated, theoretical knowledge, the SEE can either accept the unproven parts in good faith, or he'll completely reject it as foolish, unnecessary, and unimportant.

The SEE can be afraid to make discussion about fields heavy in systematic knowledge, doubting his ability to convey such thoughts in a clear, composed, and valued manner.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Sabra
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 12:18

#88 Post autor: Sabra » wtorek, 30 grudnia 2008, 02:16

Fajny temat, od dawna chciałam zobaczyć z czym to się je i mnie zmotywował. Dzięki.
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 czerwca 2009, 09:01 przez Sabra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#89 Post autor: kamilri » sobota, 10 stycznia 2009, 13:03

Podobno część ludzi bardzo lubi przykłady... Przetłumaczyłem jakiś czas temu artykuł zawierających ich kilka, ale jako że nie-przykładowa część artykułu mogła zniechęcać, to podaje je same tutaj (pomijając średni przykład dla Ti, choć możliwe że to kwestia tematu przykładu, to są chyba sensowne):

Ekstrawersja/Introwersja
- Matka i dziecko. To jest wielostronny system postrzegania różnych informacji, różne sposoby aby widzieć sytuację. Najpierw są dwa sposoby by patrzeć na tą rodzinę. Niektórzy ludzie zwrócą najpierw całą uwagę na każdego członka rodziny: jakim rodzajem osoby on (ona) jest, co on (ona) lubi, co on (ona) może i tak dalej. Inni ludzie będą bardziej zainteresowani rodzajem relacji między nimi. Są dwa punkty widzenia które omówiliśmy i rozważyliśmy: dla pierwszego obserwatora (ekstrawertyk) informacyjne aspekty o tych ludziach jako obiektach są bardziej istotne, dla drugiego (introwertyk) - informacyjne aspekty o relacjach.

Statyka/Dynamika
- Wróćmy do naszego przykładu. Ci którzy charakteryzują się percepcją informacji z statycznego punktu widzenia zwrócą uwagę na stałe, wrodzone cechy w ludziach i ich długotrwałych relacjach: cele w ich relacjach z ludźmi, status społeczny, a także wrodzone umiejętności i nawyki. Obserwatorzy postrzegający świat przede wszystkim z dynamicznej perspektywy szybciej zwrócą uwagę na zmiany, rozwój, dotyczący matki i dziecka, jak i również ich relacji.

Se i Ne
- Wróćmy do naszego przykładu matki i dziecka. Zgodnie z tabelą 1 cztery grupy obserwatorów właśnie ich oglądają. Weźmy pierwszą z tych grup: ekstrawertyków - statyków. Ci ludzie w pierwszej kolejności zwrócą uwagę na cechy obiektów w statyce. Co zobaczą? Są dwie pod grupy tutaj. Pierwsza z nich - sensorycy - najpierw zobaczą zewnętrzne cechy każdego z członków rodziny: jak pewna i piękna jest matka, jak schludne i dobrze ubrane jest dziecko. Obserwatorzy z kolejnej grupy - intuicjonistów - przede wszystkim zwrócą uwagę na zewnętrzne, ukryte przed okiem cechy, możliwości, szanse: utalentowana matka ma duży potencjał do samorealizacji w życiu, dziecko, które szybko się uczy, może stać się dobrze wykształconą osobą.

Te i Fe
- Druga grupa obserwatorów - ekstrawertyczni dynamicy - zobaczy w rozważanej rodzinie dynamikę obiektów. I tu znowu są dwie podgrupy. Pierwsi z nich - logicy - najpierw zwrócą uwagę na działania, ruchy ludzi których obserwują: matka nadal pracuje, dostarcza dziecku wszystkiego co niezbędne, dziecko chętnie robi ćwiczenia fizyczne, gra w gry na dworze. Druga podgrupa - etycy - będzie szybciej zainteresowana emocjonalnym stanem tych ludzi, ich energią: żywiołowa matka nieustraszenie zaczyna nową działalność, rozwiązuje powstające problemy, emocjonalne dziecko lubi muzykę, zabawne gry, ale również często kaprysi.

Ti i Fi
- W naszym przykładzie trzecia grupa obserwatorów - statyczni introwertycy - przede wszystkim będą zainteresowani analizą relacji matki i dziecka. Tutaj również istnieją dwie podgrupy. Pierwsi z nich - logicy - będą widzieć przede wszystkim obiektywne relacje: matka jest wyższa niż dziecko, rzeczy w domu są ułożone we właściwym porządku - wszystko jest na swoim miejscu, dziecko ma wysoką pozycje w priorytetach matki, matka, ze swej strony, stara się osiągnąć wysoką pozycje społeczną. Druga grupa - etycy - będzie zwracać uwagę na relacje: matka i syn czule kochają się wzajemnie, kochają swoich krewnych, są mili i taktowni w komunikacji.

Si i Ni
- I znowu o matce i synu. Co czwarta grupa obserwatorów - introwertyczni dynamicy - zauważą w rozważaniu rodziny? Dynamika relacji. Ta grupa znowu będzie podzielona na dwie podgrupy. Pierwsza z nich - sensorycy - zwrócą uwagę co się dzieje tu i teraz, stan zdrowia, komfort: matka zwraca uwagę na swoje i swojego syna zdrowie, to jest ciepły, przytulny dom, ich jedzenie jest zdrowe i smaczne, relacje tu i teraz widziane jasno i bezchmurnie. Jednakże druga grupa - intuicjoniści - będą myśleć przede wszystkim o historii rodziny i prognozach na przyszłość. Powiedzą że nie wszystko jest takie płynne, jak widać na pierwszy rzut oka. Gdy urośnie dziecko będzie bardziej kapryśne, wymagające cięższego spełniania swoich wymagań, matka robi się coraz bardziej i bardziej zaangażowana w pracę, polegając na doświadczeniu nauczycieli i opiekunów w rozwoju swego syna. Wszystko jest jeszcze dobrze, ale jak tak dalej pójdzie, może spowodować nie najmilsze konsekwencje dla dziecka. To jest opinia ostatniej grupy obserwatorów. Nic się jeszcze nie stało, ale oni prognozują przyszłe zdarzenia, przewidują, oczekują przyszłych zmian.

W ogóle jeszcze raz polecam całość http://www.forum.socjonika.pl/viewtopic.php?f=16&t=890...

EDIT: Jeszcze dla zainteresowanych opisy elementów informacyjnych autorstwa A. Augusty - twórczyni Socjoniki: http://www.forum.socjonika.pl/viewtopic.php?f=16&t=1062...
5 sx/sp, LII

Corvinus
Posty: 106
Rejestracja: poniedziałek, 10 grudnia 2007, 20:41

#90 Post autor: Corvinus » czwartek, 9 lipca 2009, 13:24

Nie bardzo to rozumiem, ale chętnie zrobie jakis test, wiecie gdzie mozna takie cos znalezc ?

Edit: juz mam, zrobiwszy.
10w10

ODPOWIEDZ