Socjonika - Mój typ

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Re: Socjonika - Mój typ

#376 Post autor: Enturie » sobota, 15 czerwca 2013, 14:03

Hm, jeśli chodzi o temperament, to chyba Ip.


► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

Awatar użytkownika
Amber
Posty: 375
Rejestracja: wtorek, 11 listopada 2008, 20:29
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Socjonika - Mój typ

#377 Post autor: Amber » sobota, 15 czerwca 2013, 19:04

Nie zaczynałabym typowania od temperamentu ;)

Z tego co napisałeś w moim odczuciu wynika cenione Ne (wariantowość, rozważanie potencjalnych opcji) w połączeniu z analitycznym Ti (chociaż to po części tylko moja intuicja, bo po tak wąskim opisie nie mogę wykluczyć Fi).
Nie mam w zwyczaju krzyczeć w miejscach publicznych, okazywać nadmiernego entuzjazmu (ale też go nie gaszę, czasem nawet popieram).
To by całkiem pasowało do alfy NT i ich potrzebie odnalezienia entuzjastycznych i okazujących pozytywne emocje duali :)

Proponowałabym poczytanie więcej o Ne, Ti i ewentualnie Fi oraz rozważenie typu ENTp. Oczywiście nie upieram się, że to musi być to, zwłaszcza że według mnie duża część opisu, który podałeś, pasuje do wielu ludzi niezależnie od typu.
Obrazek

Nie wyrywam ósemek.

Awatar użytkownika
Szej-Hulud
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 29 maja 2011, 11:54

Re: Socjonika - Mój typ

#378 Post autor: Szej-Hulud » niedziela, 16 czerwca 2013, 17:02

Może po kolei :)
Temperament Ip może i by pasował po samym tylko jego opisie, ale pojawiają się schody w postaci PoLR: Fe mam słabe, ale za to Te, chociaż raczej nie bardzo je cenię, raczej nie jest moją słabą stroną. Czytałem opisy Te-PoLR i jestem niemalże pewien, że nie są do mnie adekwatne. Fe PoLR- jak pisałem, lubię osoby, które uzewnętrzniają swoje POZYTYWNE emocje i tworzą taką miłą atmosferę, chociaż sam czuję się wówczas trochę jak sztywniak, co zazwyczaj przechodzi mi po chwili rozmowy. ILI nie jestem, SLI też nie, chociaż kilka swoich cech odnajdę w obydwu. SEI, IEI- to samo, z nieco innych względów.
NeFi, NeTi- to wydaje się naprawdę sensowne, muszę nawet przyznać, że zastanawiałem się kiedyś nad IEE, ale uznałem, że moim(i nie tylko) zdaniem jestem zbyt "logiczny"(w znaczeniu potocznym). Owszem, psychologia mnie kręci, ale raczej nie będę nikomu na siłę pomagał- przyjdzie, pogadamy, podzielę się opinią i tyle. Może podpowiem coś z własnej woli, ale raczej nie w sprawach osobistych- wolę się nie mieszać, chociaż lubię wiedzieć, co się dzieje.
Co do ILE- bardzo trafny wydaje mi się opis Se(bo to właśnie dostrzegam u siebie, zwłaszcza w domu, ale nie tylko). Ne, Ti- również. Podobnie opis uncovered- zwłaszcza drugi akapit:
Jeśli pozwolisz ENTp otwarcie dowiedzieć się, że nie lubisz ich, prawdopodobnie zarobisz sobie na tytuł wroga numer 1. Wystrzegaj się posiadania takich wrogów. ENTp są dobrymi mistrzami podstępów i oszustw, częściej nawet bardziej niż ESTp, a co więcej robią je w dość umiejętny sposób. To także specjaliści aranżacji i przenikliwej psychoanalizy, zdolni do przewidzenia dokładnie jak inni mogą zareagować na daną sytuację. Mogą nakręcić cały świat przeciwko Tobie, jeśli nie jesteś uważny. ENTp posiadają unikalną zdolność do zawierania transankcji ze swoim sumieniem. Potrafią z powodzeniem usprawiedliwić prawie każde złe zachowanie, tak więc da im to zapewnienie, że będą spać dobrze całą noc.
Ponadto przeczytałem opisy Ne i Ti jako funkcji- o ile potrafię być obiektywny, wydają się dość trafne.
Myślę, że w takim układzie jestem po prostu raczej cichym ILE, przynajmniej patrząc przez pryzmat samych funkcji(dość długo wahałem się pomiędzy LII-Ne, ILI-Ni i EII- Ne, chociaż to ostatnie wydawało mi się zbyt "anielskie" jak na mnie). Prawdopodobnie problem wziął się stąd, że uparcie trwałem w przekonaniu, że jestem introtykiem.
5w4,
ENTp-Don Kichot

Ludzie, którym się spełnia życzenia, często okazują się nie całkiem mili. Czy więc powinno się im dać to, czego chcą, czy raczej to, czego potrzebują?

Beneath the rule of men entirely great
The pen is mightier than the sword.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Socjonika - Mój typ

#379 Post autor: Kapar » poniedziałek, 18 listopada 2013, 01:08

Komuś się zdjaje, że jestem LSE, cóż wiele rzeczy się nie zgadza z opisem (zaznaczono na czerwono)
Spoiler:
Cóż jak dla mnie rozbieżności są w dość ważnych kwestiach, więc blisko ale raczej nie...
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Socjonika - Mój typ

#380 Post autor: Cotta » sobota, 23 listopada 2013, 23:42

A LSI pasuje?
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
jouziou
Posty: 775
Rejestracja: czwartek, 30 kwietnia 2009, 23:07
Enneatyp: Indywidualista
Kontakt:

Re: Socjonika - Mój typ

#381 Post autor: jouziou » niedziela, 24 listopada 2013, 00:55

a patrzyłeś na inne opisy? np. to co jest o LSE na wikisocion? czy tutaj ?
Mój nick wymawia się JOŁZIOŁ nie juziu

Awatar użytkownika
silvergirl
Posty: 307
Rejestracja: czwartek, 2 stycznia 2014, 00:42
Enneatyp: Entuzjasta

Re:

#382 Post autor: silvergirl » niedziela, 16 lutego 2014, 00:58

NoMatter pisze:Uważasz się za logika, przeanalizuj po kolei wszystkie elementy informacyjne, ich ułożenie w modelu A i wyjdzie Ci wynik. Proste.
jak to zrobić?

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Socjonika - Mój typ

#383 Post autor: boogi » niedziela, 9 marca 2014, 03:31

Uch, dopiero teraz się dokopałem do tych starszych wątków. Kapar, ja również uważam Cię za LSE/ESTj, więc pozwolę sobie podyskutować z tym opisem, a konkretnie z oznaczonymi fragmentami - swoje dodatki wklejam w cytat i oznaczam zielonym kolorem. Motywacją do tej dyskusji jest to, że znane mi ESTj generalnie w oznaczonych przez Ciebie fragmentach nie pasowały do opisu (lub raczej: opis nie pasował do nich). Swoją wiedzę opieram jednak na jedynie kilku stuprocentowo wytypowanych i bardzo blisko (przyjaciele, rodzina) związanych ze mną osobach. Próbka może niewielka, ale za to solidnie i dogłębnie przejrzana.
Spoiler:
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Socjonika - Mój typ

#384 Post autor: bruno dievs » wtorek, 11 marca 2014, 12:43

boogi, a dostrzegasz u znajomych LSE podejście prezentowane na przykład tutaj:
Kapar pisze:
Katarzyna pisze:Wyznawanie zasady "cel uświęca środki" to poniekąd dążenie do celu po trupach - nie bardzo nas obchodzi co się dzieje z otoczeniem. I w sumie to typowe dla mnie zachowanie. Niewiele jest rzeczy które mają dla mnie na tyle dużą wartość, żeby nie móc ich poświęcić w osiąganiu czegoś.
i ja też tak mam osobiście, na dodatek z punktu widzenia nauki, uważam, że jest ok przekraczać pewne granice i zasady etyczne dla dobra nauki, wiele właśnie eksperymentów, które dziś byłyby niemożliwe w uniwersyteckich warunkach przyczyniły się do rozwoju medycyny czy psychologii (np eksperymenty transplantacji narządów na więźniach Oświęcimia, w sumie gdyby nie Amerykanie i ich wykorzystanie notatek z tych eksperymentów nie mielibyśmy takiego postępu w ratowaniu życia dzięki przeszczepom).
?
(wątek Czy cel uświęca środki?)
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Socjonika - Mój typ

#385 Post autor: boogi » wtorek, 11 marca 2014, 18:00

Zapytałem się o wskazaną w cytacie wypowiedź znajomego LSE i odpowiedź brzmi: "mogą mieć, ale takie przekonania akurat nie muszą mieć związku z socjotypem", i pod tą odpowiedzią również się podpisuję.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
silvergirl
Posty: 307
Rejestracja: czwartek, 2 stycznia 2014, 00:42
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Socjonika - Mój typ

#386 Post autor: silvergirl » wtorek, 11 marca 2014, 19:30

Po przeczytaniu opisów SLE podpisuje się pod tym, że z całą pewnością kapar jest LSE.

Awatar użytkownika
TasiemiecSpoleczny
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 2 sierpnia 2013, 11:30
Enneatyp: Lojalista

Re: Socjonika - Mój typ

#387 Post autor: TasiemiecSpoleczny » wtorek, 11 marca 2014, 21:37

Przyszła Kryska na Matyska.
Wynik testu: Omniwertyk
Inv pisze:Czy to znaczy, że jestem homo?

Awatar użytkownika
silvergirl
Posty: 307
Rejestracja: czwartek, 2 stycznia 2014, 00:42
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Socjonika - Mój typ

#388 Post autor: silvergirl » środa, 12 marca 2014, 00:21

A mój jaki jest?

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjonika - Mój typ

#389 Post autor: Snufkin » środa, 12 marca 2014, 15:03

silvergirl pisze:A mój jaki jest?
Pewno jakiś denny.
Spoiler:
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Socjonika - Mój typ

#390 Post autor: bruno dievs » środa, 12 marca 2014, 16:11

@boogi, odnoszę wrażenie, że odpowiedziałeś na nieco inne pytanie niż zadałem, ale spoko, nie będę wiercił dziury w brzuchu o taki drobiazg :wink:
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

ODPOWIEDZ