Socjonika - Mój typ

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
winterbreak
Posty: 267
Rejestracja: sobota, 13 października 2012, 23:49
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Socjonika - Mój typ

#406 Post autor: winterbreak » sobota, 20 września 2014, 22:03

Basket Case pisze:Zastanów się dobrze co piszesz, LSI ma najsłabszą funkcję Ne (Ne polar). Możesz co prawda myśleć, że masz upośledzoną intuicję, ale może nie wiesz co to "tak naprawdę znaczy"... według niektórych osób, zajmujących się socjoniką trochę dłużej słabe Ne (w szczególności Ne w polarze) jest utożsamiane z nieumiejętniścią radzenie sobie z myśleniem nielinearnym (niestandardowym, kreatywnym). Więc jeżeli masz Ne-polar to najpewniej będziesz wychodzić zawsze gorzej w testach na intelignecje niż dowolny Ne - silny (zwłaszcza Ne - ego)... no chyba, że jesteś wyjątkooooooowo bystra a dany Ne-egowiec jest wyjątkooooowo tępy.;D
To ma sens, nie umiem myśleć kreatywnie, ale jestem inteligentna, w związku z czym testy na IQ wychodzą mi bardzo dobrze :P. Wystarczy zrozumieć mechanizm. Podobnie testy na predyspozycje językowe, bo każdy język ma w gruncie rzeczy logiczne zasady. Za to poczucie estetyki to u mnie katastrofa, mam problem z czytaniem między wierszami, nie rozumiem drugiego dna w tekstach literackich i piosenkach... Przykładowo musiałam obejrzeć wywiad z Czarnecką, żeby zrozumieć, że kunszt "hera koka hasz LSD" polega na grze aktorskiej tej dziewczyny (aktorki), która, mimo że nie ćpa, rewelacyjnie odegrała rolę, jakby w trakcie śpiewania była na grubym haju. W ogóle nie pomyślałam, żeby oceniać ten kawałek przez pryzmat gry aktorskiej o.O Zrobiłam inżyniera z architektury i postanowiłam pierdolić ten kierunek, bo nie umiem tworzyć rzeczy ładnych, łechtających zmysły, dla mnie liczy się funkcjonalność i poprawność, zgodność z zasadami. Także chyba wszystko się zgadza? :(

PS. Na ile prawdy jest w tym, że jak ktoś jest zboczony, to ma mocne Se?



Awatar użytkownika
Basket Case
VIP
VIP
Posty: 712
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 10:41

Re: Socjonika - Mój typ

#407 Post autor: Basket Case » sobota, 20 września 2014, 22:57

Ryuuco pisze:Za późno >.<
Robiłam wiele testów IQ i nie wypadam bardzo źle chociaż mogłoby być lepiej. Zależy od testu, nie wszystkie są wiarygodne. Jednak biorąc pod uwagę przedział to tak 123-140. Chociaż z najbardziej wiarygodnego testu uzyskałam wynik 134. Nie jest to jakiś szał, ale z tego, co wiem, wynik trochę powyżej przeciętnej.
Oczywiście, że nie jestem geniuszem, ale zdarzają mi się przebłyski inteligencji :D

Stąd rodzi się moje następne pytanie czy LSI po prostu tak mają, że nie potrafią używać tej "inteligencji" czy wynika to po prostu z ich słabości do rozwiązywania testów?
Radzę jako starsza koleżanka z Ne-słabym, nie zadawaj pytań... po prostu się z tym pogódź. Nielinearne myślenie jest Twoim słabym punktem więc daj sobie z nim spokój, bo może wyjść z tego zakalec.
winterbreak pisze:To ma sens, nie umiem myśleć kreatywnie, ale jestem inteligentna, w związku z czym testy na IQ wychodzą mi bardzo dobrze :P. Wystarczy zrozumieć mechanizm. Podobnie testy na predyspozycje językowe, bo każdy język ma w gruncie rzeczy logiczne zasady. Za to poczucie estetyki to u mnie katastrofa, mam problem z czytaniem między wierszami, nie rozumiem drugiego dna w tekstach literackich i piosenkach... Przykładowo musiałam obejrzeć wywiad z Czarnecką, żeby zrozumieć, że kunszt "hera koka hasz LSD" polega na grze aktorskiej tej dziewczyny (aktorki), która, mimo że nie ćpa, rewelacyjnie odegrała rolę, jakby w trakcie śpiewania była na grubym haju. W ogóle nie pomyślałam, żeby oceniać ten kawałek przez pryzmat gry aktorskiej o.O Zrobiłam inżyniera z architektury i postanowiłam pierdolić ten kierunek, bo nie umiem tworzyć rzeczy ładnych, łechtających zmysły, dla mnie liczy się funkcjonalność i poprawność, zgodność z zasadami. Także chyba wszystko się zgadza? :(

PS. Na ile prawdy jest w tym, że jak ktoś jest zboczony, to ma mocne Se?
Kochana, przykro mi jest tak Ciebie uświadamiać, ale nie możesz być inteligentna bez umiejętności nielinearnego myślenia. Prosty przykład - nie ma szans, że wpadniesz na rozwiązanie zadania z samochodem, bo tego typu zadania rozwiązują tylko Ne-silni (a w sumie to tylko Ne-egowcy). Więc weź się nie chwal dobrym wynikiem na iloraz, podobnie jak Ryuuco, bo nikt wam nie uwierzy. Ne-słaby, tfu-kobieta to naprawdę nie idzie w parze z inteligencją... poważnie, zakalca nie róbcie.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Socjonika - Mój typ

#408 Post autor: Irranea » niedziela, 21 września 2014, 08:15

Matko gocka, identicali wyrosło nagle jak grzybów po deszczu.
Spoiler:

Awatar użytkownika
winterbreak
Posty: 267
Rejestracja: sobota, 13 października 2012, 23:49
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Socjonika - Mój typ

#409 Post autor: winterbreak » niedziela, 21 września 2014, 22:39

Basket Case, nie wiem, czy po prostu mnie obrażasz, czy sugerujesz, że nadal nie znalazłam tego właściwego typu. Tak czy inaczej personalne wjazdy pod tytułem 'nie chwal się, bo nikt ci nie uwierzy' są trochę poniżej poziomu, nie sądzisz?

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Socjonika - Mój typ

#410 Post autor: sjofh_ystad » poniedziałek, 22 września 2014, 00:11

Basket przestań trollować Ne, jeśli chcesz coś przekazać to przekazuj bezpośrednio, bo akurat ten wątek czytają ludzie, którzy dopiero się typują :wink:

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Socjonika - Mój typ

#411 Post autor: Irranea » poniedziałek, 22 września 2014, 09:24

Winter, nie przejmuj się tak, jak dla mnie to Basket bardzo wyraźnie jaja sobie robi. Jeśli przeczytać, co pisze w socjonicznym offtopowym wątku, to tutaj Cię trolluje.

Awatar użytkownika
Ryuuco
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 20 kwietnia 2014, 19:44
Enneatyp: Lojalista

Re: Socjonika - Mój typ

#412 Post autor: Ryuuco » poniedziałek, 22 września 2014, 13:26

Nie obrażajmy nawzajem swojej inteligencji. Zgodnie z tym, co sugerujesz Basket Case, prawie wszyscy z iq poniżej przeciętnej są LSI? Ja w tych testach zauważam po prostu regułę, z resztą jest to tylko pewien wyznacznik inteligencji, nie coś, co należy traktować bardzo poważnie. Często wychodziło mi też w socjonice LII z niewielką przewagą intuicji. Socjonika dzieli ludzkość na 16 typów, każdy człowiek jednak myśli inaczej i to że typy ze słabszym Ne mają problemy z nieszablonowym myśleniem w żadnym stopniu nie umniejsza ich inteligencji. Prawie każdą umiejętność da się wytrenować.

Przytoczyłaś test ze samochodem. Mocne Ne prawdopodobnie wpadłoby na taki pomysł, ale Se zaczęłoby szukać w tym logiki i sensu. Pada, więc najpewniej masz parasol w samochodzie, a czy ów kolega ma prawo jazdy? Moim zdaniem żadne z tych rozważań nie świadczy o zaniżonym poziomie inteligencji, ale o tym, że myślimy nieco innymi kategoriami.


I ostatnia rzecz - nikt mi nie musi wierzyć, co do wyniku testu, wystarczy, że sama mam pewność.
6w5, sp/so
LSI

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Socjonika - Mój typ

#413 Post autor: Irranea » poniedziałek, 22 września 2014, 14:00

Ludzie! Jeśli Basket sugeruje, że ludzie ze słabym Ne są głupi, to równocześnie sobie też ubliża. Wyluzujcie, przecież nie mówi tego serio. :lol:

Jako Ne polr, nie zauważyłam, żebym miała kłopot z kreatywnym myśleniem. Na swój sposób sobie z tym radzę, ale jest to na pewno inny sposób, niż mają Ne-egowcy. Żaden ze mnie tam generator nowych pomysłów i możliwości. Wszelkie opcje rozpatruję jak najszybciej, wybieram jedno, tego się trzymam i więcej tego nie roztrząsam. <Ni-ceniąca>

Awatar użytkownika
Basket Case
VIP
VIP
Posty: 712
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 10:41

Re: Socjonika - Mój typ

#414 Post autor: Basket Case » poniedziałek, 22 września 2014, 16:17

Irranea pisze:Jako Ne polr, nie zauważyłam, żebym miała kłopot z kreatywnym myśleniem.
To, że "nie zauważyłaś, że nie masz problemu" nie znaczy, że nie masz ;D [/ironia][/sarkazm]
A tak poważnie to Obrazek pięknie napisałaś (moje uściski idą również do winterbreak oraz Ryuuco, bo w cudowny sposób potwierdzają moją tezę :) ). Dokładnie o to mi chodzi. Socjonika nie mówi, jaki typ lepiej/szybciej dojdzie do lepszego/efektywniejszego rozwiązania, ale w swoim założeniu próbuje tłumaczyć jak dany typ dochodzi do wyniku. Wynikiem może być w tym wypadku pewne rozwiązanie zadania, ale wynik jest jedynie pochodną. Stąd założenie, że na-pewno-lepiej zrobi to osoba z takim a nie innym socjotypem i tylko na jego podstawie, jest za daleko idąca.

Wymieszanie wyniku z procesem. Proces przetwarzania informacji wygląda INACZEJ u różnych typów (o tym mówi socjonika!), ale nie znaczy to, że inny proces doprowadzi do gorszego wyniku (często prowadzi do takiego samego wyniku, w szczególności jeżeli mówimy o tak wąskim przypadku jak zadanie z samochodem, które ma jedno dobre rozwiązanie). Dodam, że nie piję do tego konkretnego przykładu i do samej idei podawania przykładów @Cotta, ale do ogólnej tezy: "Ne-silnym myślenie nielinearne przychodzi łatwiej", którą potwierdziłaś w swoich kolejnych postach. Szczerze to myślałam, że po moim poście tutaj napiszesz, że to przykład ze swoimi niedoskonałościami, ale Ty wyskoczyłaś z ogólną tezą z przynajmniej dwoma kwantyfikatorami ogólnymi - czytając Twoje kolejne posty musiałam sobie radzić z coraz to większym wytrzeszczem...

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Socjonika - Mój typ

#415 Post autor: Irranea » poniedziałek, 22 września 2014, 18:19

Basket Case pisze:Dokładnie o to mi chodzi. Socjonika nie mówi, jaki typ lepiej/szybciej dojdzie do lepszego/efektywniejszego rozwiązania, ale w swoim założeniu próbuje tłumaczyć jak dany typ dochodzi do wyniku.
Od początku Waszej dyskusji w socjonicznym offtopie, dokładnie wiem o co Ci chodzi. I popieram, że wartościowanie jest krzywdzące, a taka dyskusja bez dzielenia na lepszych i gorszych może być ciekawa formą wymiany informacji. Każdy używa w jakimś stopniu, mniejszym czy większym, wszystkich elementów w modelu A, ale dany typ bardziej jest skłonny zastąpić przetwarzanie informacji słabego elementu, swoim mocnym. Z nie koniecznie słabszym wynikiem od innych. Jednak, wydaje mi się, że zawsze ludziom będzie się samo cisnąc na usta: "moje jest mojsze".

Awatar użytkownika
Ryuuco
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 20 kwietnia 2014, 19:44
Enneatyp: Lojalista

Re: Socjonika - Mój typ

#416 Post autor: Ryuuco » poniedziałek, 22 września 2014, 20:44

Każdy ma potrzebę zrozumienia siebie i bycia akceptowanym, więc nic dziwnego, że takie tematy mają miejsce :)
6w5, sp/so
LSI

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Socjonika - Mój typ

#417 Post autor: Ninque » wtorek, 23 września 2014, 08:44

Irranea pisze:Matko gocka, identicali wyrosło nagle jak grzybów po deszczu.
Identicali to nie tak źle.. niektórym konfliktorów przybyło
Spoiler:
oo i paczcie jaki zabawny Gif znalazłam!
Spoiler:
Spoiler:
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Socjonika - Mój typ

#418 Post autor: Irranea » wtorek, 23 września 2014, 09:54

Ninque pisze: oo i paczcie jaki zabawny Gif znalazłam!
Spoiler:
Muahaha, najlepszy. :twisted:

Awatar użytkownika
winterbreak
Posty: 267
Rejestracja: sobota, 13 października 2012, 23:49
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Socjonika - Mój typ

#419 Post autor: winterbreak » wtorek, 23 września 2014, 21:01

Okej, jestem noobem, nie rozumiem socjonicznych żartów, wybaczcie. Muszę sama dojść do tego, jaki mam typ, prawda? Czy ktoś jest skłonny się wypowiedzieć, czy, oceniając mnie przez pryzmat moich postów, pasuje, że mam L na początku? Bo w zasadzie to jest jedyne, czego jestem pewna. Przy czym jeśli popełniam błąd przy tym założeniu, to do niczego nie dojdę, próbując się sklasyfikować.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Socjonika - Mój typ

#420 Post autor: boogi » środa, 24 września 2014, 22:42

Przyjdź na zlot w Krakowie 10/11 października, to się obejrzy i oceni.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ